19° Açık

YÖRÜK-MANAV-TÜRKMEN DERNEĞİ DAYANIŞMAYA GÜÇ KATIYOR

Genel - 23 Nisan 2021 11:31 A A

 

Mustafakemalpaşa Yörük-Manav-Türkmen Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, pandemi gölgesinde geçen bir yılda hayata geçirdiği sosyal yardımlarla yüzlerce vatandaşa dayanışma elini uzattı.

Mustafakemalpaşa’da sosyal yardımlaşma kültürünü yaşatmak amacıyla 2018 yılında kurulan dernek, insani yardımların yanı sıra eğitim çalışmalarına da odaklanırken sağladığı burs desteğiyle  öğrencilerin yüzünü güldürüyor.

Yörük-Manav-Türkmen Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Şerif Acar, derneğin yardımlarının ihtiyaç sahiplerine ulaşmasında hassas davrandıklarını, ‘veren el ile alan arasında köprüyüz’ sözleriyle niteledi.

Yörük-Manav-Türkmen Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Şerif Acar, derneğin kuruluşu ve faaliyetleriyle ilgili bilgiler verdi.

2018 yılında 10 kişilik kurucu üyenin girişimiyle çalışmalarına başlayan platformun iyi toplum inşasına hizmet etmeyi kendine misyon edinmiş bir sivil inisiyatif olduğunu kaydeden Acar, Mustafakemalpaşa’da yöresel kültürü yaşatarak sosyal yardım faaliyetleriyle de iyiliğe öncü olmak için yola çıktıklarını dile getirdi.

‘KÜLTÜRÜMÜZÜ YAŞATARAK İYİLİĞE ÖNCÜLÜK EDECEĞİZ’

Acar; “ Mustafakemalpaşa, zengin bir kültür mirasına ve insan değerine sahip. Bizlerde, Manav-Yörük-Türkmen Derneği olarak çağdaş yapıya uygun olan kültürel değerlerimizi yaşatmak, tanıtımına katkı sağlamak, bu değerlerin korunmasına ve yaygınlaşmasına yardımcı olarak gelecek nesillere taşımayı hedefliyoruz. Bunları hayata geçirirken tabi ki Mustafakemalpaşa’nın sosyal dayanışmasına da katkı veriyoruz” dedi. 

‘EĞİTİM ÖNCELİĞİMİZ’

İhtiyaç sahibi öğrencilere maddi manevi destekte bulunarak başarılı bireyler yetiştirmeyi hedeflediklerini ifade eden Acar; “ Derneğimizin kuruluşundan bu yana gerek etrafımızdaki vatandaşların desteği, gerekse de üyelerimizin katkılarıyla gerçek ihtiyaç sahiplerini özenle belirleyip, maddi ve manevi desteğimizi onlara ulaştırmaya çabalıyoruz. Ayrıca başta sağlık olmak üzere üniversitelerin farklı bölümlerinde eğitim gören 35 öğrencimize de her ay burs yardımında bulunuyoruz. Eğitime dernek olarak büyük önem veriyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

‘PANDEMİ DE SORUMLULUĞUMUZ ARTTI’

Yörük-Manav-Türkmen Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin pandemi sürecinde de yardım faaliyetlerine hız verdiğini söyleyen Şerif Acar şöyle konuştu; “ Bu dönemde yardım talepleri arttığı için daha fazla aileye ulaşma sorumluluğumuz var. Bu konuda üyelerimiz ve dernek gönüllülerimizle bilgi paylaşımı yaparak ihtiyaç sahiplerine desteğimizi veriyoruz. Pandemi sürecinde yaklaşık 300 aileye çeşitli yardımlarda bulunduk. Dini bayramlarımızda da ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarının yüzünü güldürdük. Duyarlılıklarından dolayı hayırseverlerimize teşekkür ediyorum. Vatandaşlarımız bu dönemde hem yöneticilerimizle hem de kadın kollarımızla iletişime geçerek, veren el ile alan arasında bir köprü olan derneğimize ulaşarak yardımda bulunabilir” dedi.

Acar, ileri ki dönemlerde ise kamu kurum ve kuruluşları ile görev alanlarına giren konularda ortak projeler yürütmek istediklerini sözlerine ekledi.

Bu haber 657 kez okundu.
Muradiye Sarnıç Tesisleri
Genel - 11:31 A A
BENZER HABERLER

MUSTAFAKEMALPAŞA HAVA DURUMU

12 Mayıs 2021 ÇARŞAMBA
19°
 • PER 24.3°
 • CUM 24.9°
 • CTS 25.4°

YAZARLARIMIZ

 • RAMAZAN OKULUNDAN BUGÜN MEZUN OLUYORUZ

  Ramazan ayı okulu dünya hayatının provasıdır, reçetesidir. Ramazan okulunda öğrendiklerimizi tüm ömrümüzde, hayatımızın her safhasında uygulama ve yaşama gayretinde olalım ki Cenab-ı Allah’ın da rızalığını kazanan kullardan oluruz inşallah. Geçen yıl olduğu gibi, bu yıl da Ramazan ayı COVİD 19 salgın musibeti ve pandemi maske, mesafe, hijyen, eve kapanma, kısıtlama tedbirleri ile geçti. Teravih namazı […]
 • ESNAFIM BİÇİM BİÇİM

  Çoook büyük sorumluluk gerektirir esnaflık. Eğer sorumluluklar bilinmezse, halk seni sorumlu tutar. Artık iki kişi olman gerekir. Kendin ve dükkanın. Özgürlük denen kavram sizin için artık yok hükmündedir. Müşterine karşı takındığın tavırdır bazen insanı esnaf yapan. “bozuk yoksa sonra verirsin” ya da” zeytinim kötü abi sana gelmez” gibi şeyleri belirtmektir. Bak şimdi “bozuk yoksa kalsın” […]
 • Ramazanda Beslenme Önerileri

  Ramazan ayı, oruç tutanlar için beslenme ve yaşam şeklinin değiştiği bir aydır. Her açıdan arınma ayı olan ramazan doğru ve sağlıklı beslenildiği takdirde sindirim sisteminizin dinlenmesine ve sağlığınızın korunmasına katkıda bulunur. Günün büyük bir kısmını vücut aç ve susuz geçirirken iftar ile birlikte besin alımı başlar. İftar ve sahur arasındaki kısa vakitte doğru beslenmek oldukça […]
 • Şiirlerimden

  Ağacım Anne ağacım kesilmiş Pencereyi açmak istemiyorum Görmemek için Karşıdaki beton yığınını   Erik ağacının yerinde Yeller esiyor şimdi anne Oysa o ağacın dallarında Kuşlar gibiydik biz çocukken   Hamzabey, 11 Şubat 2021, 12.34   Necip Şen İçin                                – Bütün Rumeliler’i 1973’te doğmuş Türkiye’de, Mevsimlerin birinde. Sonra büyümüş, boy atmış, Dünyâ netleşmiş gözlerinin […]
 • Meryem Durmus
  Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen
  4 MAKALE YAZDI

  “Ramazanda Beslenmede Dikkat Edilecek Noktalar”

  Hoş Geldin RAMAZAN Meryem Durmuş 11 ayın sultanı Ramazan geldi.  Ramazan ayının ilk günlerindeyiz ve bu dönemde beslenmemize daha özen göstermeliyiz. Ramazanda asıl amacın beden ve ruhu terbiye etmek , nefsimize sahip çıkmak olduğunu hatırlamalıyız. Bunu başarabildiğimiz takdirde iftarda zaten aşırıya kaçmadan bedenin ihtiyacı kadar besin tüketip sahura uygun beslenmeyi sağlamış oluruz. Ramazanla birlikte karbonhidrat […]
 • Hikmet-i Hükümet ve İfade Özgürlüğü İkilemi

  Fransızca’daki La Raison D’etat ifadesiyle benzerliği bulunan hikmet-i hükümet kavramı bir ülkenin çıkarlarının söz konusu olduğu durumlarda önceden uygulanan yasa ve kuralların bir süreliğini (?) askıya alınması ve belli bir grubun bu yasalardan muaf tutulması anlamına gelir. Belli bir grubu kutsayıp, yücelten böyle bir anlayışta bu grubun yapıp edeceği her türlü faaliyet yine ülkenin faydası […]

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • 01
  İlçede Hurda Araçlar Toplanıyor
  Mustafakemalpaşa Madeni Eşya Esnaf Odası Başkanı Önder Aydın, federasyon tarafından alınan hurda araçların toplatılması kararıyla ilgili basın açıklaması yaptı.
 • 02
  İl Kadın Kolları Yönetimi Belli Oldu
  Bursa İl Kadın Kolları Başkanı Emel Gözükara Durmaz, yeni yönetim kurulu üyelerinin belirlenmesi çalışmalarını sonuçlandırdıklarını söyledi.
 • 03
  Belediye Personeline Sigara Bırakma Eğitimi
  Mustafakemalpaşa Belediyesi çalışanlarına, Dr. Emine Melis Çinçe tarafından Sigarayı Bırakma ve Kanser hakkında eğitim verildi.
 • 04
  TOKİ Kuraları Bu Ay Çekilecek
  Yurt genelinde yapımı planlanan 100 Bin sosyal konut için kuralar bu ay içerisinde çekilecek. 694 adet konutun İlçeye yapılacağı TOKİ Konutları için başvuranların heyecanlı bekleyişi bu ay bitecek. TOKİ yetkililerinden alınan bilgiye göre, yatay mimari anlayışıyla İstanbul başta olmak üzere 81 ilde 2+1 ve 3+1 planında yapılacak olan 100 bin sosyal konut için 16 Aralık […]
 • 05
  Atkı ve Bereler Hazır Olsun
  Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünün verilerine göre Kar yağışı Marmara Bölgesinde Bursa ve ilçelerinde etkili olacak.