24° Az bulutlu

Yollarımın Romanlarla Kesiştiği Yıllar – 3(Son)

H. Kutsi Kaya - 7 Ekim 2020 05:20 A A

 

Afiş Asarken

Bir gün sınıf arkadaşımız Mahmut evimize geldi. Koltuğunun altında rulo hâlinde afişler, bir elinde tutkal kovası, diğer elinde saplı bir fırça. Hoş beşten sonra:

– Bu gece Bekir Yücel’in ( 8 Mayıs 1979. Rabbim rahmetini esirgemesin.) öğretmenlik yaptığı Çınar Lisesi’nin çıkışında katledilişinin protesto için afiş asıyoruz. Bunlar da size düşen kısım. Roman Mahallesi’nin dış duvarlarından başlayıp  İtfâiye yönüne, “Ocak”a doğru asın afişleri. Bu da emniyetten alınan izin belgesi. Polis sıkıştırdı mı bunu gösterirsiniz.

 

Biz iki arkadaş gece yarısı başladık ‘iş’e. Önce duvarı tutkallıyor, sonra fırçanın ortasına afişi koyup duvara yapıştırıyor sonra da afişin üzerinden tutkalla geçiyorduk. Epeyce ilerlemiştik ki birkaç yüz metre ötedeki polis otosunun üstündeki döne döne yanan ışığı fark ettik. İzin kâğıdı vardı da o târihte polise dert anlatmak ayrı mesele idi.

 

Birimiz afişleri ve fırçayı, birimiz tutkal kovasını alıp başladık Roman “male”sinin içlerine doğru koşmaya… Polisler fark etmişti. Koşmaktan yorulmuştuk. Polislerin sesleri geliyordu ama nerede olduklarını kestiremiyorduk. Derme çatma bir tezgâhın önünde durduk. Afişleri, fırçayı ve kovayı bir evin yanındaki çöp bidonuna atmıştık ki yakınlardan bir yerden gelen sesle irkildik:

 

– Şu tezgâhın altındaki perdeyi aralayıp oraya saklanın.

 

Sesi tanıdıktı. Bu ses, bize her sabah iyi dileklerde bulunan Roman teyzeydi. Dediğini hemen yaptık. Zor sığmış, iki büklüm olmuş, nefeslerimizi tutmuştuk. Aradan birkaç dakika geçmişti ki hemen yakınımızdan geçen kişilere âit ayak sesleri işittik. Polisler olmalıydı. Evet polislerdi. Biri:

 

– Teyze, buradan iki gencin koşarak geçtiğini gördün mü?

 

Cevabını hâlâ minnetle gülümseyerek hatırlarım:

 

– A be oğlum, bu feri sönmüş gözlerimle, bu karanlıkta birilerinin geçtiğini nasıl göreyim? Bizim “sarhoş şoparlar”dır.

 

Sesler kesilmişti ama her ihtimâle karşı saklandığımız yerden çıkamıyorduk. Bir süre sonra saklandığımız tezgâhın perdesi açıldı. Roman teyzeydi bu. Kısık bir sesle:

 

– Polisler gittiler polis arabasına binip. Sokağın çıkışına kadar tâkip ettim onları. Çöpe

attıklarınızı içeri aldım ben. Gündüz gözüyle yarın alırsınız. Şimdi doğru evinize…

 

Derin bir nefes alarak çıktık tezgâhın altından. Müteşekkirdik Roman teyzeye.

 

Ertesi sabah okula gitmek için yola koyulduğumuzda ilk güzel dilekleri yine o Roman teyzeden almıştık:

 

– Allah zihin açıklığı versin çocuklar. Okuyun, okuyun…

Bu haber 3350 kez okundu.
Muradiye Sarnıç Tesisleri
H. Kutsi Kaya - 05:20 A A
BENZER HABERLER

MUSTAFAKEMALPAŞA HAVA DURUMU

20 Ekim 2020 SALI
24°
 • ÇAR °
 • PER °
 • CUM °

YAZARLARIMIZ

 • TABİATIN KORUNMASI, AĞAÇ DİKMEK DİNİMİZİN EMRİDİR

    İnanmış olduğumuz İslamiyet dinimiz bizden yeryüzünün imarını, tabiatın korunmasını istemiş, ağaç dikmeyi, ekin ekmeyi sadakai cariye olarak kabul etmiştir. Sevgili peygamberimiz (SAV)  ‘Müslüman, bir ağaç diker, o ağaçtan insan, hayvan veya kuş istifade ederse bu, kıyamet gününe kadar o kimse için sadaka olur.’ Buyurarak konunun önemine dikkat çekmiştir. Rabbimizin bize ihsan ettiği sayısız nimetlerden […]
 • ESNAFIM BİÇİM BİÇİM

  Çoook büyük sorumluluk gerektirir esnaflık. Eğer sorumluluklar bilinmezse, halk seni sorumlu tutar. Artık iki kişi olman gerekir. Kendin ve dükkanın. Özgürlük denen kavram sizin için artık yok hükmündedir. Müşterine karşı takındığın tavırdır bazen insanı esnaf yapan. “bozuk yoksa sonra verirsin” ya da” zeytinim kötü abi sana gelmez” gibi şeyleri belirtmektir. Bak şimdi “bozuk yoksa kalsın” […]
 • Dil Yanlışları ( 429 – 442  )

    Bu durum, benim içimi incitmiştir. Haber Türk, Engin Altay, 7 Mart 2020, 12.06 Doğrusu: Bu durum, beni incitmiştir.   Maskeler düştü ve acımasızlıkları görüldü. CNN Türk, Süleyman Soylu, 7 Mart 2020, 14.00 Doğrusu: Maskeleri düştü ve acımasızlıkları görüldü.   Hayvanseverler, Manisa’da 13 tâne tavus kuşu besliyor. CNN Türk, kayan yazı, 7 Mart 2020, 14.32 […]
 • Meryem Durmus
  Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen
  4 MAKALE YAZDI

  “Ramazanda Beslenmede Dikkat Edilecek Noktalar”

  Hoş Geldin RAMAZAN Meryem Durmuş 11 ayın sultanı Ramazan geldi.  Ramazan ayının ilk günlerindeyiz ve bu dönemde beslenmemize daha özen göstermeliyiz. Ramazanda asıl amacın beden ve ruhu terbiye etmek , nefsimize sahip çıkmak olduğunu hatırlamalıyız. Bunu başarabildiğimiz takdirde iftarda zaten aşırıya kaçmadan bedenin ihtiyacı kadar besin tüketip sahura uygun beslenmeyi sağlamış oluruz. Ramazanla birlikte karbonhidrat […]

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • 01
  İlçede Hurda Araçlar Toplanıyor
  Mustafakemalpaşa Madeni Eşya Esnaf Odası Başkanı Önder Aydın, federasyon tarafından alınan hurda araçların toplatılması kararıyla ilgili basın açıklaması yaptı.
 • 02
  İl Kadın Kolları Yönetimi Belli Oldu
  Bursa İl Kadın Kolları Başkanı Emel Gözükara Durmaz, yeni yönetim kurulu üyelerinin belirlenmesi çalışmalarını sonuçlandırdıklarını söyledi.
 • 03
  ERKEN TEŞHİS İÇİN KANSER TARAMALARI ÖNEMLİ!
  Erken teşhis için kanser taramalarının oldukça önem arz ettiğini belirten Bursa İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Halim Ömer Kaşıkcı, vatandaşları geç olmadan ücretsiz kanser taramalarını yaptırmaya davet etti.
 • 04
  Belediye Personeline Sigara Bırakma Eğitimi
  Mustafakemalpaşa Belediyesi çalışanlarına, Dr. Emine Melis Çinçe tarafından Sigarayı Bırakma ve Kanser hakkında eğitim verildi.
 • 05
  TOKİ Kuraları Bu Ay Çekilecek
  Yurt genelinde yapımı planlanan 100 Bin sosyal konut için kuralar bu ay içerisinde çekilecek. 694 adet konutun İlçeye yapılacağı TOKİ Konutları için başvuranların heyecanlı bekleyişi bu ay bitecek. TOKİ yetkililerinden alınan bilgiye göre, yatay mimari anlayışıyla İstanbul başta olmak üzere 81 ilde 2+1 ve 3+1 planında yapılacak olan 100 bin sosyal konut için 16 Aralık […]