14° Açık

YETİM VE ÖKSÜZLERİ HİMAYE ETMEK

Ahmet Baskındağlı - 11 Kasım 2020 08:17 A A

 

Fert ve toplum olarak görevimiz yetim ve öksüzlerimizi koruyup, kollamak onların maddi-manevi ihtiyaçlarını karşılamaktır. Hayatlarını tek başına idame ettirmeye gücü yetmeyen yetim ve öksüzlere destek olmak, eğitimlerini sağlamak, onları bir aile şefkati ile geleceğe hazırlamak, başta yakınları olmak üzere toplum olarak hepimizin dini ve insani görevlerindendir.

Yetim ve öksüzleri himaye etmek farz-ı kifayedir. Yani toplumda bir yetim sahipsiz ve himayesiz kalır, ilgi görmez, iyi yetiştirilemezse o toplumda bütün insanlar günahkâr olur, Allah katında sorumlu tutulur.

Hayatın akışı içinde tabii afetler, savaşlar, trafik kazaları vb sebeplerden dolayı nice yavrularımız yetim ve öksüz kalmaktadır. Ayrıca boşanan çiftlerin ortada kalan çocukları veya aile içi şiddet ve ilgisizlikten dolayı sokağı kendisine mesken edinen çocuklar da bir nevi yetim durumundadır. Hâlbuki çocukların en büyük umudu, kendine en yakın hissettiği, şefkatine sığındığı insan anne-babadır.

Yüce dinimiz İslam yetimlerin himaye edilmesine, bakılıp barındırılmasına fevkalade önem vermiş, onlara özel bir hassasiyet göstermemizi istemiştir. Allah Teala bu konuda şöyle buyurmaktadır:

‘Bir de sana yetimleri soruyorlar. De ki: Onların durumlarını düzeltmek hayırlıdır. Eğer onlara karışıp birlikte yaşarsanız sakıncası yok. Onlar da sizin kardeşlerinizdir. Allah bozguncuyu yapıcı olandan ayırır.’ (Bakara, 93/9)

Kendisi de bir yetim olarak büyüyen Sevgili peygamberimiz (SAV), bizzat evinde yetimi barındırmış ve yetim himaye edenlere şu müjdeyi vermiştir.

‘Kendi yetimini veya başkasına ait bir yetimi himaye eden kimseyle ben, iki parmağım gibi cennette şöyle yan yana bulunacağız.’ (Müslim)

Yetim malı yiyenler, yetimin malına ihanet edenler, Rabbimiz tarafından şiddetli bir şekilde ikaz olunmuşlardır. Bu hususta şöyle buyrulmaktadır; ‘Yetimlere mallarını verin. Temizi pis olanla (helâli haramla) değişmeyin. Onların mallarını kendi mallarınıza katıp yemeyin. Çünkü bu, büyük bir günahtır.’ (Nisâ-4/2)

Yetim ve öksüzlerimiz sevindirelim, başlarını okşayalım. Onlara yardımcı olmaya çalışalım. Bilhassa bu hususta hizmet veren çocuk yuvaları, yetiştirme yurtları gibi müesseseleri destekleyelim. Aksi taktirde bu görevin ihmal edilmesi hem Allah katında sorumluluğumuz arttırır, hem de toplumda birtakım huzursuzlukların doğması kaçınılmaz olur. Çünkü ilgi görmeyen yetimlerin bir kısmı içine kapalı, hayata küskün olurken, bir kısmı saldırgan, uyumsuz, ruh halleri bozuk fertler olarak karşımıza çıkacaktır.

Şu husus da göz ardı edilmemelidir; Hiçbir yavrumuzun yetim ve öksüz kalmasını arzu etmeyiz, lakin unutmayalım ki kalpleri yumuşatan, merhamet duygularını canlandıran yetimler bir yönüyle bizler için rahmet sebebi ve cennete girme vesilesidir. Bir hadi-i şerif meali: ‘Allah katında en sevimli ev, içinde yetimin ikram gördüğü evdir.’ (Taberani)

 

 

Bu haber 2663 kez okundu.
Muradiye Sarnıç Tesisleri
Ahmet Baskındağlı - 08:17 A A
BENZER HABERLER

MUSTAFAKEMALPAŞA HAVA DURUMU

5 Aralık 2020 CUMARTESİ
14°
 • PAZ 15.4°
 • PTS 15.5°
 • SAL 16.1°

YAZARLARIMIZ

 • DİL YARASI İYİLEŞMEZ

    Allah insanın dışında hiçbir varlığa bu güzel nimeti ihsan etmemiştir. İnsan olarak, çoğu zaman öneminin farkında bile olmadığımız bu hasletimizle ilgili olarak, Allah; “Güzel sözler ve insanları bağışlama, arkasından incitme gelen sadakadan daha iyidir” (2/263) buyurmaktadır. İnsan diliyle hem kendini yüceltir, hem de başkasını. Dilden kalbe yol vardır derler. Öyle ki insan, bin bir […]
 • ESNAFIM BİÇİM BİÇİM

  Çoook büyük sorumluluk gerektirir esnaflık. Eğer sorumluluklar bilinmezse, halk seni sorumlu tutar. Artık iki kişi olman gerekir. Kendin ve dükkanın. Özgürlük denen kavram sizin için artık yok hükmündedir. Müşterine karşı takındığın tavırdır bazen insanı esnaf yapan. “bozuk yoksa sonra verirsin” ya da” zeytinim kötü abi sana gelmez” gibi şeyleri belirtmektir. Bak şimdi “bozuk yoksa kalsın” […]
 • BİTKİ ÇAYLARINI KULLANIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR

    Bitkiler yüzyıllardır beslenme, sağlığı koruma ve çeşitli hastalıkları tedavi etme başta olmak üzere farklı amaçlarla insanlar tarafından kullanılagelmiştir. Günümüzde bitkisel çayların birçoğu hoş lezzetleri için (elma, böğürtlen çayı vb.) tüketilmekte ve bir kısım bitkisel çay ise sağlığı koruyucu olarak (antioksidan etkisiyle yeşil çay gibi) ya da günlük rahatsızlıklar diye adlandırdığımız soğuk algınlığı, yorgunluk, hazımsızlık, […]
 • Kasım Acılarla Geçti  

  Dört Acı – 1| Doktor Ali Murat Dilek ( 1972 – 18 Kasım 2020 )   Ali Murat’ın oturduğum apartmanın karşısında bulunan bir apartmanın üst katındaki bir dâirede âile hekimi olarak çalıştığını ebeveynimin âile hekimi olması dolayısıyla biliyordum.   Ali Murat’la Tanışmamız   Kendisini Mart 2009 Mahallî Seçimleri esnâsında tanışmıştım. MHP’den Mustafakemalpaşa Belediye Başkanlığı’na aday […]
 • Meryem Durmus
  Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen
  4 MAKALE YAZDI

  “Ramazanda Beslenmede Dikkat Edilecek Noktalar”

  Hoş Geldin RAMAZAN Meryem Durmuş 11 ayın sultanı Ramazan geldi.  Ramazan ayının ilk günlerindeyiz ve bu dönemde beslenmemize daha özen göstermeliyiz. Ramazanda asıl amacın beden ve ruhu terbiye etmek , nefsimize sahip çıkmak olduğunu hatırlamalıyız. Bunu başarabildiğimiz takdirde iftarda zaten aşırıya kaçmadan bedenin ihtiyacı kadar besin tüketip sahura uygun beslenmeyi sağlamış oluruz. Ramazanla birlikte karbonhidrat […]

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • 01
  İlçede Hurda Araçlar Toplanıyor
  Mustafakemalpaşa Madeni Eşya Esnaf Odası Başkanı Önder Aydın, federasyon tarafından alınan hurda araçların toplatılması kararıyla ilgili basın açıklaması yaptı.
 • 02
  İl Kadın Kolları Yönetimi Belli Oldu
  Bursa İl Kadın Kolları Başkanı Emel Gözükara Durmaz, yeni yönetim kurulu üyelerinin belirlenmesi çalışmalarını sonuçlandırdıklarını söyledi.
 • 03
  Belediye Personeline Sigara Bırakma Eğitimi
  Mustafakemalpaşa Belediyesi çalışanlarına, Dr. Emine Melis Çinçe tarafından Sigarayı Bırakma ve Kanser hakkında eğitim verildi.
 • 04
  TOKİ Kuraları Bu Ay Çekilecek
  Yurt genelinde yapımı planlanan 100 Bin sosyal konut için kuralar bu ay içerisinde çekilecek. 694 adet konutun İlçeye yapılacağı TOKİ Konutları için başvuranların heyecanlı bekleyişi bu ay bitecek. TOKİ yetkililerinden alınan bilgiye göre, yatay mimari anlayışıyla İstanbul başta olmak üzere 81 ilde 2+1 ve 3+1 planında yapılacak olan 100 bin sosyal konut için 16 Aralık […]
 • 05
  Atkı ve Bereler Hazır Olsun
  Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünün verilerine göre Kar yağışı Marmara Bölgesinde Bursa ve ilçelerinde etkili olacak.