Kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
 • EURO 7.19
 • DOLAR 6.45

Yerel Konumlama Yerine Açık Adres Verin

Tüm Türkiye genelinde, acil durum numarası tek numarada birleşti.
Manşet - 10 Şubat 2020 05:22 A A

Tüm Türkiye genelinde, acil durum numarası tek numarada birleşti. Bu nedenle artık, (Etibank veya Belediye karşısı yada  tekel bayırı gibi) yerel konumlamaların bir önemi kalmadı. Yetkililer olaylar karşısında açık adres verilmesi konusunda uyardı.

155 polis imdat, 156 jandarma, 122 AFAD, 112 Ambulans, 110 itfaiye, 177 orman, ve 158 sahil güvenlik numaraları, karmaşıklığın ortadan kaldırılması ve vatandaşların birden fazla numarayı akıllarında tutmaları yerine, tek bir numarayla 7 hizmete birden erişebilmeleri için 112 numarasında birleştirildi. İlçede yaşayan vatandaşlar, bir asayiş olayı için Polis İmdat numarası olan 155’i aradıklarında, Bursa Merkezi sistemindeki 112 Acil Çağrı Merkezine yönlendiriliyor. Yine aynı şekilde 156 Jandarmayı ve yahut bir yangını ihbar etmek için 110’u aradıklarında yine 112 Acil Çağrı Merkezine yönlendiriliyor. Bu durum tek bir numaranın pratik olarak aranabilmesi ve akılda kolay tutulabilmesi sebebiyle, tüm vatandaşlara kolaylık sağlıyor. Ayrıca kurumlar arası koordinasyon sağlandığı için, mesela bir yaralama olayını vatandaş polis imdat telefonuna ihbar ettiğinde 112 Acil Çağrı Merkezine bağlandığı için, olay yerine hem polis ekipleri, hem de ambulans aynı anda gidiyor. Yetkililerin verdiği bilgiye göre; ‘Acil Çağrı Merkezinin bu yönlerinden daha iyi yararlanabilmek için, Vatandaşların konum bilgilerini açık bir şekilde vermeleri gerekiyor. Acil Çağrı Merkezlerinde kullanılan coğrafi bilgi sistemleri sayesinde olay mahallinin tespiti çok kolaylaştı ve Araç takip sistemi sayesinde araç ve ekiplerin sevk ve idaresi daha verimli hale geldi. Fakat herhangi bir acil durum numarasını arayan vatandaşların, adres bilgilerini yeterli veremediği öğrenildi. Örneğin bir yangın anında, ihbar için 112 arayan vatandaşlar yangının da heyecanıyla ilçede bilinen yerel bir mevkiinin ismini söylemekte (Şakirin kahvenin karşısı, Asmalı kahvenin yanı gibi) ve yardım istenmektedir. Fakat 112 servisi Coğrafi bilgi servisinde böyle bir tanımlama yoktur. Bu yüzden vatandaşların olay mahallinin açık adresini vermesi önemlidir. Çünkü 112 Acil Çağrı Merkezi, Bursa’dadır ve görevlilerinde ilçelerin yada köylerin yerel olarak isimlendirdikleri mevkileri bilmeleri mümkün değildir. Açık adres bilgileri verildiğinde, hizmetler çok daha kısa sürede ve koordinasyon eşliğinde vatandaşlarımıza ulaştırılmaktadır.

Bu haber 1012 kez okundu.
Manşet - 05:22 A A
BENZER HABERLER

MUSTAFAKEMALPAŞA HAVA DURUMU

28 Mart 2020 CUMARTESİ
 • PAZ 7.0°
 • PTS 15.9°
 • SAL 13.3°

YAZARLARIMIZ

 • MİSAFİRİ OLDUĞUMUZ BU DÜNYANIN SONUNDA ÖLÜM VAR

  Bulunduğumuz çevreden, ilçeden, ilden, Türkiye’mizden, dünyanın birçok yerinden her gün ölüm haberleri geliyor. Canlı yayınlarda televizyonlar, cep telefonları, kameralar başkalarının ölümlerini gözümüzün önüne getiriyor. Başkalarının ölümünü seyretmekten, konuşmaktan, kendi akıbetimizi unutuyoruz. Ama ölüm sırasının bir gün bize de geleceğini pek düşünmüyoruz. Kendimizi bütün ölümlerin dışında tutuyoruz. Sanki ölüm, başkalarına mahsus bir olay gibi düşünüyor ve […]
 • ESNAFIM BİÇİM BİÇİM

  Çoook büyük sorumluluk gerektirir esnaflık. Eğer sorumluluklar bilinmezse, halk seni sorumlu tutar. Artık iki kişi olman gerekir. Kendin ve dükkanın. Özgürlük denen kavram sizin için artık yok hükmündedir. Müşterine karşı takındığın tavırdır bazen insanı esnaf yapan. “bozuk yoksa sonra verirsin” ya da” zeytinim kötü abi sana gelmez” gibi şeyleri belirtmektir. Bak şimdi “bozuk yoksa kalsın” […]
 • Mustafakemalpaşa’ya Mektup

  Sevgili Kasabam, Sen de doğmadım ben. 60’lı yılların ilk yarısında güzelim ülkemin en doğusundan önce senin bir köyüne, 3 – 4 yıl sonra da sana geldim müdür babamın tâyiniyle. O zamanlar 14 Eylül İlkokulu yeni açılmış bir okuldu ve sevgili babam o okulun ilk müdürüydü. İki kardeşim ve ben o okuldan mezun olduk ortaokul öğrencisi […]

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • 01
  İlçede Hurda Araçlar Toplanıyor
  Mustafakemalpaşa Madeni Eşya Esnaf Odası Başkanı Önder Aydın, federasyon tarafından alınan hurda araçların toplatılması kararıyla ilgili basın açıklaması yaptı.
 • 02
  TOKİ Kuraları Bu Ay Çekilecek
  Yurt genelinde yapımı planlanan 100 Bin sosyal konut için kuralar bu ay içerisinde çekilecek. 694 adet konutun İlçeye yapılacağı TOKİ Konutları için başvuranların heyecanlı bekleyişi bu ay bitecek. TOKİ yetkililerinden alınan bilgiye göre, yatay mimari anlayışıyla İstanbul başta olmak üzere 81 ilde 2+1 ve 3+1 planında yapılacak olan 100 bin sosyal konut için 16 Aralık […]
 • 03
  ERKEN TEŞHİS İÇİN KANSER TARAMALARI ÖNEMLİ!
  Erken teşhis için kanser taramalarının oldukça önem arz ettiğini belirten Bursa İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Halim Ömer Kaşıkcı, vatandaşları geç olmadan ücretsiz kanser taramalarını yaptırmaya davet etti.
 • 04
  Belediye Personeline Sigara Bırakma Eğitimi
  Mustafakemalpaşa Belediyesi çalışanlarına, Dr. Emine Melis Çinçe tarafından Sigarayı Bırakma ve Kanser hakkında eğitim verildi.
 • 05
  Karatecilerden Başkan Kanar’a Ziyaret
  Anadolu Yıldızlar Ligine katılmaya hak kazanan Mustafakemalpaşa Belediyesporlu karateciler Belediye Başkanı Mehmet Kanar’ı ziyaret etti.
Video Sponsoru: PikGold