23° Parçalı bulutlu

YAŞLILARA HÜRMET VE SAYGI DİNİMİZİN EMRİDİR

Ahmet Baskındağlı - 8 Haziran 2020 06:41 A A

 

                Yaşlılara hürmet ve saygı gösterilmesi gerekir. Bir gün ansızın aynaya baktığında kendini yaşlanmış olarak görürsün. Allah’ım bu ben miyim? Bana ne olmuş ki yanaklarım çökmüş, gözlerim solmuş, gücüm tükenmiş.

                Hastane köşelerinde doğumunu beklediğin, oğlum oldu diye kurban kestiğin, nazlı büyüttüğün oğlun, seni artık huzurevine bırakır. Kandilden kandile, bayramdan bayrama 15 dakikalığına gelir, ziyaret eder.  Belediye Hem de elinde bir kutu ucuz çikolata veya belediye parkındım kopardığı çiçekle. Özlediğin torunu beklersin, solgun gözlerinle. Allah’ım herkese dünya yaşamında da ahret yaşamında da hayırlı olanı nasip etsin.

                Sevgili peygamberimiz (SAV) hadis-i şeriflerinde buyuruyor ki; ‘İhtiyarlık akıl ve güce koyduğu engel nedeniyle devası ve şifası yaratılmayan bir hastalıktır. Allah’ım ihtiyarlıktan sana sığınırım.’ (Buhari)

                Peygamberimiz yaşlılara son derece sevdi ve merhametle yaklaşmış, söz ve fiilleri ile ümmetinin de aynı şekilde davranmasını ikaz etmiştir. Savaşlarda bile kafir olan yaşlılar ve çocukların öldürülmesini yasaklamıştır. (İbni hacer Buluğul meram)

                İmam-ı Azam Hazretleri, İmam-ı Ebu Yusuf’a; ‘İlim sahiplerine hürmet et! Yaşlılara saygı, gençlere sevgi göster!’ buyurdu.

                İhtiyarlara saygı göstermek gerekir. Ayırım yapmadan.         

Mesela belediye otobüslerine genç-yaşlı, sağlam-engelli, kadın-erkek, zengin-fakir, âlim-cahil gibi çeşitli sınıflardan insanlar binmektedir. Güçsüzlere yardım etmeli, otobüse binerken-inerken yardımcı olmalı, onlara yer vermeli, ihtiyarlara ve muhtaçlara yardım etmelidir.

Bu husustaki hadis-i şeriflerden birkaçı şu mealdedir: ‘Güçsüzlere, hastalara, yaşlılara ve küçüklere merhamet ediniz!’ (Şir’a)

‘Yaşlılarımıza hürmet ve ikram, Allah’ü Teâlâ’ya saygıdandır.’ (Buhari)

‘Büyüklerimizi saymayan, küçüklerimize acımayan bizden değildir.’ (Buhari)

‘Halkı içindeki ihtiyar, ümmeti içindeki peygamber gibidir.’ (.İ.Neccar)

                Şu üç şey Allah-ü Tealaya tazimdendir:

                ‘1-Müslüman olarak yaşlanan kişiye ikram,

                2-Kur’an-ı Kerimi ezberleyene ikram,

                3-İlim sahiplerine ikram.’ (Ramuz)

                ‘Müslüman olarak ihtiyarlayan kimseye ikram eden, Nuh aleyhisselama ikram etmiş gibi sevap alır. Nuh aleyhisselama ikram eden de Allah’ü Teâlâ’ya ikram etmiş olur.’ (Hatib)

                ‘Tekbiri, tahmidi, tesbihi ve tehlili sebebiyle Müslüman olarak ihtiyarlayan bir müminden daha eftal bir kimse yoktur.’ (İ. Ahmed)

                Sevgili peygamberimiz (SAV); ‘Allah’ü Teâlâ, yemin ederek Müslüman olarak ihtiyarlayana azap etmekten haya ederim’ buyurdu. Dedikten sonra ağladığı görüldü.

                Sebebi sorulunca, ‘Allah’ü Teâlâ, kendisinden haya ettiği halde, ondan haya etmeyene ağlıyorum.’ Buyurdu. (Beyheki).

                Dinimiz ihtiyarlara hürmet etmeye büyük önem vermiştir.

                Bir hadis-i şerif meali:

                ‘Bir genç, bir yaşlıya, yaşından dolayı hürmet ederse, onun yaşına varınca Allah’ü Teâlâ ona gençleri hürmet ettirir.’ (Şİra)

                ‘Yaşamakta olduğumuz bu dünya, etme bulma dünyasıdır. Bugünün gençleri, yarının ihtiyarlarıdır. İhtiyara hürmet ederken, zengin-fakir, iyi-kötü ayırmamalıdır. Zengine zenginliği için hürmet edilmez.’

                ‘Malından dolayı zengini yüceltenin, fakirliğinden dolayı fakiri aşağılayanın lanete müstahak olduğunu bildirmişlerdir.’ (Şir’a şehri)

 

                PEYGAMBERİMİZ HZ MUHAMMED (SAV)’İN DÜNYAYA VEDASI (M.632)

                Sevgili Peygamber Efendimiz (SAV)’in dünyaya veda edişi demek, bir beşerin ömrünün doldurması gibi değildir. Allah’ın resulü (SAV) sembolü vücudu ile ebedi ve manevi vücudunu tamamladı. Tamamladığı manevi ve ebedi vücuduyla, ondan sonra kıyamete kadar gelmiş ve gelecek kişilere vücutlanmaları için arz etti.

                Yani Peygamber Efendimiz (SAV) bize öyle bir vücut bıraktı ki biz o manevi ve ebedi vücud-u şerif gibi olacağız.

                Namazla hayatlanacağız. Oruçla irade hâkimiyetine ereceğiz. Zekâtla himaye ve tasarruf azametine kavuşacağız. Hac ile birlikte dünya hâkimiyeti sağlayacağız. Kelime-i şahadetle de  hayatlandığımızı, hakim iradeye sahip olduğumuzu, himaye ve tasarruf azametinde dünya hakimiyeti kurmak için yeteneklendiğimizi müşahede edip, dile getireceğiz. (8 Haziran 632)

Bu haber 10007 kez okundu.
Muradiye Sarnıç Tesisleri
Ahmet Baskındağlı - 06:41 A A
BENZER HABERLER

MUSTAFAKEMALPAŞA HAVA DURUMU

14 Temmuz 2020 SALI
23°
 • ÇAR 27.0°
 • PER 27.0°
 • CUM 27.9°

YAZARLARIMIZ

 • ANNEMİN ÇOK CİDDİ BÖBREK RAHATSIZLIĞI

                Annem yıllarca böbreklerinden çok ciddi rahatsızlıklar yaşadı. Her iki böbreğinde de iltihap, taşlar ve kumlar vardı. Tabiri caizse gitmediği doktor, içmediği ilaç, bitki vs kalmadı.             Çok yaygın bir tabirle, şiddeti en ağır ağrıların başında böbrek ağrısı başta gelenler arasındadır. Zira bu ağrıları çekenler ve çekenleri görenler çok iyi bilir, nasıl dayanılmaz bir […]
 • ESNAFIM BİÇİM BİÇİM

  Çoook büyük sorumluluk gerektirir esnaflık. Eğer sorumluluklar bilinmezse, halk seni sorumlu tutar. Artık iki kişi olman gerekir. Kendin ve dükkanın. Özgürlük denen kavram sizin için artık yok hükmündedir. Müşterine karşı takındığın tavırdır bazen insanı esnaf yapan. “bozuk yoksa sonra verirsin” ya da” zeytinim kötü abi sana gelmez” gibi şeyleri belirtmektir. Bak şimdi “bozuk yoksa kalsın” […]
 • Meryem Durmus
  Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen
  4 MAKALE YAZDI

  “Ramazanda Beslenmede Dikkat Edilecek Noktalar”

  Hoş Geldin RAMAZAN Meryem Durmuş 11 ayın sultanı Ramazan geldi.  Ramazan ayının ilk günlerindeyiz ve bu dönemde beslenmemize daha özen göstermeliyiz. Ramazanda asıl amacın beden ve ruhu terbiye etmek , nefsimize sahip çıkmak olduğunu hatırlamalıyız. Bunu başarabildiğimiz takdirde iftarda zaten aşırıya kaçmadan bedenin ihtiyacı kadar besin tüketip sahura uygun beslenmeyi sağlamış oluruz. Ramazanla birlikte karbonhidrat […]

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • 01
  İlçede Hurda Araçlar Toplanıyor
  Mustafakemalpaşa Madeni Eşya Esnaf Odası Başkanı Önder Aydın, federasyon tarafından alınan hurda araçların toplatılması kararıyla ilgili basın açıklaması yaptı.
 • 02
  TOKİ Kuraları Bu Ay Çekilecek
  Yurt genelinde yapımı planlanan 100 Bin sosyal konut için kuralar bu ay içerisinde çekilecek. 694 adet konutun İlçeye yapılacağı TOKİ Konutları için başvuranların heyecanlı bekleyişi bu ay bitecek. TOKİ yetkililerinden alınan bilgiye göre, yatay mimari anlayışıyla İstanbul başta olmak üzere 81 ilde 2+1 ve 3+1 planında yapılacak olan 100 bin sosyal konut için 16 Aralık […]
 • 03
  ERKEN TEŞHİS İÇİN KANSER TARAMALARI ÖNEMLİ!
  Erken teşhis için kanser taramalarının oldukça önem arz ettiğini belirten Bursa İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Halim Ömer Kaşıkcı, vatandaşları geç olmadan ücretsiz kanser taramalarını yaptırmaya davet etti.
 • 04
  Belediye Personeline Sigara Bırakma Eğitimi
  Mustafakemalpaşa Belediyesi çalışanlarına, Dr. Emine Melis Çinçe tarafından Sigarayı Bırakma ve Kanser hakkında eğitim verildi.
 • 05
  Atkı ve Bereler Hazır Olsun
  Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünün verilerine göre Kar yağışı Marmara Bölgesinde Bursa ve ilçelerinde etkili olacak.