19° Kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur

YARDIMLAŞMANIN ÖNEMİ

Ahmet Baskındağlı - 28 Eylül 2020 05:16 A A

 

 Son din İslam dini, Müslümanları bir bütün olarak görür. Bu yüzden son peygamber, bizim peygamberimiz, Hz. Muhammed (S.A.V.) Müslümanları bir bedenin organlarına benzetmiştir. Bu organlar arasındaki ilişkinin güçlendirilmesi bedenin uyumlu çalışmasını sağlar. Bunun gibi, toplumun bireyleri arasındaki bağın güçlendirilmesi de toplumsal uyumun sağlanması için önemlidir. Bundan dolayı İslam dini toplumun üyeleri arasında yardımlaşma ve dayanışmayı öğütlemektedir. Yardıma muhtaç insanlar yardım istemekten veya durumlarını başkalarına bildirmekten utanırlar. Bu nedenle durumu iyi olan kardeşlerimiz, ihtiyaç sahiplerini bulup onların ihtiyaçlarını gidermekle yükümlüdürler. Peygamberimiz (S.A.V.) “Fakirleri araştırıp bulunuz, görüp gözetiniz buyurmuştur.” (Riyazüssalihin)

 Müslümanlar zaman zaman ekonomik sıkıntıya düşebilirler.  Bu sıkıntılardan kurtulmak ancak karşılıklı iş birliği ve dayanışma içerisinde mümkün olur. İnsanların sıkıntılarını gidermenin dinimizce çok sevap olduğu belirtilmektedir. Bu konuda peygamberimiz (S.A.V.) “Her kim eli dar olan borçluya kolaylık gösterirse, Allah da dünya ve ahirette ona kolaylık gösterir.” (Riyazüssalihin) buyurmuştur.

 Allah (CC) Kur’an-ı Kerim’de öncelikle yakın akraba ve komşularımıza yardım etmemiz gerektiğini haber vermektedir; “Anneye, babaya, akrabalara, öksüzlere, yoksullara, yakın komşuya, uzak komşuya, yanında bulunan arkadaşa, yolcuya, ellerinizin altında bulunanlara iyilik ediniz.” (Nisa suresi,36)

 Sevgili peygamber efendimiz (S.A.V.), insanlardan fazla yemekleri olmasa bile yemeğin suyunu biraz fazla koyarak komşularına da ikram etmelerini istemiştir. Bununla, başkalarını düşünme alışkanlığını kazandırmayı amaçlamaktadır. “İnsanlar bir bedenin farklı organları gibidirler, bir organ rahatsızlanırsa diğerleri de rahatsız olur.” (Riyazüssalihin) “Hayır işleyin ki kurtuluşa eresiniz.” (Hacc,17)

 Cimri olanlar yardımlaşmaktan kaçarlar. Yardım etmekle mallarının eksileceğini düşünürler. Halbuki Yüce Allah “Sadaka veren erkeklere, sadaka veren kadınlara ve Allah’a güzel bir ödünç verenlere, verdikleri kat kat arttırılır ve onlara şerefli bir mükafat vardır.” (Hadidi,18) buyurarak, bu yardımlarının karşılığının kendilerine verileceğini bildirmektedir.

 “Müslüman, komşusu aç iken karnını doyurmaz.” Hadisine göre bir Müslümanın görevi, ihtiyaç sahibi kardeşlerine ellerini uzatmaktır. Uzakta ve yakında birçok kardeşimiz maddi ve manevi sıkıntılar içerisinde mücadele verirken, bizim burada zevk’i sefa içinde yaşamamız hem İslam’a hem de insanlığa aykırıdır. Bizim canımız, içimizde atan kalbimizdir. Nasıl bir insan kalpsiz yaşayamazsa biz de kardeşlerimiz olmadan ve onlara yardımcı olmadan yaşayamayız.

 İnsanlık olarak çok büyük bir sınavdan geçiyoruz, şifa kapılarını aç, bu da geçti çok şükür demeyi nasip eyle bizlere ya RABBİ.

Bu haber 3736 kez okundu.
Muradiye Sarnıç Tesisleri
Ahmet Baskındağlı - 05:16 A A
BENZER HABERLER

MUSTAFAKEMALPAŞA HAVA DURUMU

30 Ekim 2020 CUMA
19°
 • CTS 11.9°
 • PAZ 13.0°
 • PTS 15.9°

YAZARLARIMIZ

 • FRANSIZ BİR KADININ FRANSA CUMHURBAŞKANI MACRON’A YAZDIĞI MEKTUP

    Doğru yolu izleyen kimseye selamlar olsun..             Ben Sophie Pétronin; beyaz ırktan Fransız, Hıristiyan ve Katolik bir kadın olarak, 75 yıl boyunca Hıristiyanlığı yaşayan bir birey iken son dört senesini Müslümanlar arasında esir olarak yaşamış ve İslam dinini seçmiş olmam anladığım kadarıyla sizi hayretler içerisinde bırakıp şoke etmiş. Sayın Macron!             Evet, ben Afrika’nın […]
 • ESNAFIM BİÇİM BİÇİM

  Çoook büyük sorumluluk gerektirir esnaflık. Eğer sorumluluklar bilinmezse, halk seni sorumlu tutar. Artık iki kişi olman gerekir. Kendin ve dükkanın. Özgürlük denen kavram sizin için artık yok hükmündedir. Müşterine karşı takındığın tavırdır bazen insanı esnaf yapan. “bozuk yoksa sonra verirsin” ya da” zeytinim kötü abi sana gelmez” gibi şeyleri belirtmektir. Bak şimdi “bozuk yoksa kalsın” […]
 • Dil Yanlışları ( 442 – 454 )

      442) Bakanlarımızın 3’er dakikalık konuşma süreci olacak. A Haber, Erdoğan, 18 Mart 2020, 14.22    Doğrusu: Bakanlarımızın 3’er dakikalık konuşma süresi olacak.   443) Herkes maske takmamalı mı? CNN Türk, Buket Güler, 20 Mart 2020, 10.31       Doğrusu: Herkes maske takmalı mı?   444) Biz de hastahânelerimizi bu şekilde şekillendirdik. A Haber, Dr. Şamil  Şahin, […]
 • Meryem Durmus
  Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen
  4 MAKALE YAZDI

  “Ramazanda Beslenmede Dikkat Edilecek Noktalar”

  Hoş Geldin RAMAZAN Meryem Durmuş 11 ayın sultanı Ramazan geldi.  Ramazan ayının ilk günlerindeyiz ve bu dönemde beslenmemize daha özen göstermeliyiz. Ramazanda asıl amacın beden ve ruhu terbiye etmek , nefsimize sahip çıkmak olduğunu hatırlamalıyız. Bunu başarabildiğimiz takdirde iftarda zaten aşırıya kaçmadan bedenin ihtiyacı kadar besin tüketip sahura uygun beslenmeyi sağlamış oluruz. Ramazanla birlikte karbonhidrat […]

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • 01
  İlçede Hurda Araçlar Toplanıyor
  Mustafakemalpaşa Madeni Eşya Esnaf Odası Başkanı Önder Aydın, federasyon tarafından alınan hurda araçların toplatılması kararıyla ilgili basın açıklaması yaptı.
 • 02
  ERKEN TEŞHİS İÇİN KANSER TARAMALARI ÖNEMLİ!
  Erken teşhis için kanser taramalarının oldukça önem arz ettiğini belirten Bursa İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Halim Ömer Kaşıkcı, vatandaşları geç olmadan ücretsiz kanser taramalarını yaptırmaya davet etti.
 • 03
  İl Kadın Kolları Yönetimi Belli Oldu
  Bursa İl Kadın Kolları Başkanı Emel Gözükara Durmaz, yeni yönetim kurulu üyelerinin belirlenmesi çalışmalarını sonuçlandırdıklarını söyledi.
 • 04
  Belediye Personeline Sigara Bırakma Eğitimi
  Mustafakemalpaşa Belediyesi çalışanlarına, Dr. Emine Melis Çinçe tarafından Sigarayı Bırakma ve Kanser hakkında eğitim verildi.
 • 05
  TOKİ Kuraları Bu Ay Çekilecek
  Yurt genelinde yapımı planlanan 100 Bin sosyal konut için kuralar bu ay içerisinde çekilecek. 694 adet konutun İlçeye yapılacağı TOKİ Konutları için başvuranların heyecanlı bekleyişi bu ay bitecek. TOKİ yetkililerinden alınan bilgiye göre, yatay mimari anlayışıyla İstanbul başta olmak üzere 81 ilde 2+1 ve 3+1 planında yapılacak olan 100 bin sosyal konut için 16 Aralık […]