22° Parçalı bulutlu

UYAN BRE GAFLET

Ahmet Baskındağlı - 5 Haziran 2020 08:21 A A

 

            Günümüzde modern geçinen, entel takınan, eskiyi yetersiz bulan medyatik sorumlular, teknoloji adına verimi yükseltme kahramanlığına soyunmuşlardır. Benzetme yaparsak; çok balık tutmak uğruna dip trolü kullanmayı hiç çekinmeden uygulamışlardır. Tarımda bu fiyaskoyu yıllarca başarı gibi göstermişlerdir. Netice itibarıyla denizde trol ne yaparsa toprakta da yanlış uygulamalar aynı tahribatı yapar. Ne yazık ki bu tahribatların önü ardı kesilmiyor. İnsanlarımıza da bir şeyler olmaya başladı. Eskiden özlediğimiz karakter yapılarından koparılmış; birbirine yardım eden değil birbirini aldatan insanlarımız çoğalmaya başladı. Hiç iğneyi kendimize batırmak istemiyoruz, daima başkasına çuvaldız batırıyoruz. Bir defacık olsun şapkanızı önünüze koyup acaba biz ne yapıyoruz, nerede hata ediyoruz? Daha işin başında tarlada hataların temelleri atılmaya başlanıyor. Kendimize ürettiğimizi zannederken başkalarına daha çok kazandırıyoruz.

            İlaç kullanımı ve maliyetleri aldı başını gidiyor. Hatta ilaç kullanmadan hiçbir mahsul üretilemez duruma gelindi. Sebep, programlı ilaçlama yapılamıyor. Ali ne yaparsa Veli de onu yapıyor.

            Akaryakıt desen tutabilene aşk olsun. Artık toprağı işlemek yerine zamanında işlemek ve bazı tedbirler alarak yakıtı azaltmak mecburiyetindeyiz.

            Toprağımızın beslenmesi verimin arttırılması için kullandığımız suni gübreleme uygulamasında parasal maliyetinden fazla topraktaki tahribatı kimsenin umurunda değil. Efendim gübre çok pahalı, bu gidişle hiç gübre alamayacağız, hiçbir üretim yapamayacağız. Allah aşkına felsefeye bakın, teslimiyete bakın. Sakın çare aramayın, çaresizliğin altında ezilin.

            Pahalı diye yakınılan gübre bu zihniyete ucuz bile. Daha önce de yazdım. Kullandığımız gübrelerin hammaddesinin tamamı dışarıdan. Türkiye’mizi sevmeyen ve hor gören bir ülkeden geliyor. İsteseniz onların hem pazarını alt üst edersiniz, hem de kendinize değer verdirirsiniz. Hâlbuki suni gübre yerine daha çok ucuz ve daha faydalı destek uygulamalar var. Koskoca Amerika toprak ıslahı için yırtınırken, bu çalışmaları dikkate alan burnumuzun dibindeki Yunanistan, hepimizin bildiği baklagil uygulaması ile harikalar yaratırken tarımda biz neredeyiz? Maalesef çok kolaycı (hazır-lop) bir toplum oluverdik. Balınız varken çikolata yediniz. Sonunda ciğerlerinizi mahvettiniz. Yani doğal beslenmeyi, doğal dengeyi öyle bir terk ettiniz ki her şeyinizi yüksek verim sevdasına, tamamen suni gübreye bağladınız. Uyarılara hep sırtınızı döndünüz.

            Devlet gelsin size kendi kesesinden eski seçim rüşvetlerinin benzeri kolay para kazandırsın, fabrikalar bol para versin mahsulün çürüğünü çarığını alsın, kaliteye bakılmasın, her şey kolay olsun. O günler mazide kaldı. Dünyadaki yıkılmaz tabu zannedilen (Ülkeler arası) ekonomideki ve rejimlerdeki taşların oynamasıyla değişen kargaşada ülkemizin zirai pazarları kalite standartları o kadar değişti ki. Modern teknoloji adına, yenilikler adına hiç eskiyi tamir etmeye fırsat bulamadan, tepeden inme değişiklikler sayesinde üretici ile tüketici arasında eşi benzeri görülmemiş ekonomik dengesizlikler sayesinde kazanan ve ezilen bir kitle oluşuverdi. Çiftçi alın terinin dilencisi oluverdi. O da yetmedi, sanki ekonomiyi çiftçi batırdı, utanmadan ekranlarda ballandıra ballandıra güdümlü açıklamalar yapıldı. Hemen ilave edeyim. Ülkemizi çiftçiler batırmadı. Fakat çiftçi kendine sahip çıkmadığı için, sorunlara çare aramasını beceremediği için, sorunların altında ezilerek teslimiyetçi davrandığı için açıkçası birleşemediği için kendini batırıyor. Şimdi Atamızın köylü milletin efendisi dediği çiftçimize sesleniyorum: Sen kendine çare bulamazsan senin sırtından geçinenler mi sana çare bulacak? Ürettiğin malın parasını bir yıl vermeyenler mi çare bulacak? Hükümet erkânı memur, işçi, işveren veya sanayi temsilcileriyle sorunları görüşmek için karşılıklı bir masada tartışırlar. Bugüne kadar senin böyle bir imkânın oldu mu? Senin kaç tane ziraatçı vekilin var? Sorunlarınızı çözebilecek senin adına pazarlık yapacak, masaya karşılıklı oturacak, tartışacak bir gücün veya müessesen var mı? Var ama onları da siz sabit parti sevdalarınızla fitne fesat duygularınızla hiçbirinizi güçlendiremediniz. Ticari olanlar hariç hangisinde tek vücut, tam destek oldunuz? Ateistlerin, şeytana tapanların dahi sesini duyurduğu bu güzel ülkemizde siz sesinizi duyurdunuz mu?

            Ha şunu söyleyeyim; yol kesmekle, gürültü patırtı koparmakla ses duyurulmaz. Ses güçlenerek, birleşerek duyurulur. Bölünerek değil.

Not: Çınar Tarım zirai danışmanı, işinin sevdalısı, gönül insanı ziraatçı Mehmet İzbak’ın şahsıma göndermiş olduğu bu güzel rehber yazı için kendisine teşekkür ediyor, faydalı olması temennisiyle okurlarımızla paylaşıyorum.

Bu haber 376 kez okundu.
Muradiye Sarnıç Tesisleri
Ahmet Baskındağlı - 08:21 A A
BENZER HABERLER

MUSTAFAKEMALPAŞA HAVA DURUMU

14 Temmuz 2020 SALI
22°
 • ÇAR 27.0°
 • PER 27.0°
 • CUM 27.9°

YAZARLARIMIZ

 • ANNEMİN ÇOK CİDDİ BÖBREK RAHATSIZLIĞI

                Annem yıllarca böbreklerinden çok ciddi rahatsızlıklar yaşadı. Her iki böbreğinde de iltihap, taşlar ve kumlar vardı. Tabiri caizse gitmediği doktor, içmediği ilaç, bitki vs kalmadı.             Çok yaygın bir tabirle, şiddeti en ağır ağrıların başında böbrek ağrısı başta gelenler arasındadır. Zira bu ağrıları çekenler ve çekenleri görenler çok iyi bilir, nasıl dayanılmaz bir […]
 • ESNAFIM BİÇİM BİÇİM

  Çoook büyük sorumluluk gerektirir esnaflık. Eğer sorumluluklar bilinmezse, halk seni sorumlu tutar. Artık iki kişi olman gerekir. Kendin ve dükkanın. Özgürlük denen kavram sizin için artık yok hükmündedir. Müşterine karşı takındığın tavırdır bazen insanı esnaf yapan. “bozuk yoksa sonra verirsin” ya da” zeytinim kötü abi sana gelmez” gibi şeyleri belirtmektir. Bak şimdi “bozuk yoksa kalsın” […]
 • Meryem Durmus
  Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen
  4 MAKALE YAZDI

  “Ramazanda Beslenmede Dikkat Edilecek Noktalar”

  Hoş Geldin RAMAZAN Meryem Durmuş 11 ayın sultanı Ramazan geldi.  Ramazan ayının ilk günlerindeyiz ve bu dönemde beslenmemize daha özen göstermeliyiz. Ramazanda asıl amacın beden ve ruhu terbiye etmek , nefsimize sahip çıkmak olduğunu hatırlamalıyız. Bunu başarabildiğimiz takdirde iftarda zaten aşırıya kaçmadan bedenin ihtiyacı kadar besin tüketip sahura uygun beslenmeyi sağlamış oluruz. Ramazanla birlikte karbonhidrat […]

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • 01
  İlçede Hurda Araçlar Toplanıyor
  Mustafakemalpaşa Madeni Eşya Esnaf Odası Başkanı Önder Aydın, federasyon tarafından alınan hurda araçların toplatılması kararıyla ilgili basın açıklaması yaptı.
 • 02
  TOKİ Kuraları Bu Ay Çekilecek
  Yurt genelinde yapımı planlanan 100 Bin sosyal konut için kuralar bu ay içerisinde çekilecek. 694 adet konutun İlçeye yapılacağı TOKİ Konutları için başvuranların heyecanlı bekleyişi bu ay bitecek. TOKİ yetkililerinden alınan bilgiye göre, yatay mimari anlayışıyla İstanbul başta olmak üzere 81 ilde 2+1 ve 3+1 planında yapılacak olan 100 bin sosyal konut için 16 Aralık […]
 • 03
  ERKEN TEŞHİS İÇİN KANSER TARAMALARI ÖNEMLİ!
  Erken teşhis için kanser taramalarının oldukça önem arz ettiğini belirten Bursa İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Halim Ömer Kaşıkcı, vatandaşları geç olmadan ücretsiz kanser taramalarını yaptırmaya davet etti.
 • 04
  Belediye Personeline Sigara Bırakma Eğitimi
  Mustafakemalpaşa Belediyesi çalışanlarına, Dr. Emine Melis Çinçe tarafından Sigarayı Bırakma ve Kanser hakkında eğitim verildi.
 • 05
  Atkı ve Bereler Hazır Olsun
  Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünün verilerine göre Kar yağışı Marmara Bölgesinde Bursa ve ilçelerinde etkili olacak.