18° Parçalı az bulutlu

TOPLUMUN HUZURUNU BOZACAK AŞIRILIKLARDAN KAÇINALIM

Ahmet Baskındağlı - 17 Ağustos 2020 06:19 A A

 

            Huzur, her acı sonrası Mevla’ya yönelmek, her sevinç sonrası da şükretmektir. Hayat karşıma ne getirirse getirsin, kaderime aşığım… Yazandan ötürü.

            Dünya hayatı inişli çıkışlıdır. Keskin virajlarla, engellerle doludur. Dünya işlerinde de, ahret işlerinde de aşırılıklardan kaçınalım, orta yolu tercih edelim. Bu dünya doğanlarla doluyor, ölenlerle boşalıyor. Her doğan insan ölüm acısını tadacak.

            Hiçbir şeye fazla üzülmeyelim, hiçbir şeye de fazla sevinmeyelim. Çünkü hakkımızda olduğunda da, olmadığında da hayır vardır. Mühim olan bizim üzerimize düşen insanlık görevimizi yapıp, yapmadığımızdır. Mücadeleyi bırakma, yeise düşme, Müslüman ümitvar olandır.

            Hiç kimseye mana bulmayalım. Çünkü mana bulduklarımızı sonra yaşamak zorunda kalırız. Kalp kırmayalım, gönüller kazanalım, büyükleri sayalım, küçüklere şefkatli olalım, sözümüz doğru, rızkımız helal olsun. Daima hoşgörülü, tebessümlü, veren el olalım. Bencil, egoist olmayalım. Kendimizden başkalarını da düşünecek sosyal faaliyetlerimiz olsun. Akraba, komşu, yetim, kul hakkı yemeyelim. Allah’a kul, sevgili Peygamberimiz (SAV)’e ümmet olma gayretinde olalım, gerisi teferruattır.

PADİŞAH VEZİRİNİ HUZURUNA ÇAĞIRARAK SORAR

            Bana hizmet eden hizmetçimin hayatta benden daha mutlu olduğunu görüyorum, Acaba sebebi nedir? Hâlbuki onun hiçbir şeyi yok. Ben ise padişahım, her şeyin sahibiyim, ama onun kadar huzurum ve keyfim yok.

            Bunu işiten vezir cevap verir: Ey padişahım, sen ona 99 kuralını uygula! Padişah bu kural nedir? Dedi. Gece bir torbaya 99 altın koyup, kapısına bırakalım ve üzerine de bu 100 altın sana hediyedir yazıp sonra kapsını çalalım ve onları izleyelim.

Padişah merakla vezirin anlattığını yaptırır. Hizmetçi kapıyı açar, sağına soluna bakar ve altınları alır. Heyecanla altınları sayar lakin bir tane altının eksik olduğunu görünce “Galiba dışarıda bir yere düştü” diyerek çoluk çocuk kayıp altını aramaya koyulur.

Gece boyunca kayıp altını ararlar, bakmadıkları sokak yoktur. Hatta boş araziler ve sokaklardaki eşyaların bile altlarına bakalar. Ama nafile. Eksik altını bulamadıkça baba, çocuklarını azarlar hatta bir ara onlara saldırır hale gelir.

Ertesi gün olur sabah, hizmetçi kederli, düşünceli olur. Çünkü bütün gece uyumamış kayıp altını aramıştı. Suratı asık, keyifsiz, her halinden şikâyetçi bir tavırla padişahın huzuruna gider. Böylece Padişah 99 kuralının anlamını öğrenmiş olur.

Aynen hayat da böyledir. Bazen biz, Allah’ın bize ihsan ettiği 99 nimetini unuturuz. Sonra hayatımızı o kayıp bir nimetle aramakla geçiririz. Hâlbuki o nimet bilmediğimiz bir hikmetten dolayı gelmemiştir. Belki imtihandır, belki daha iyisi gelecek, belki ahrette verilecek, bilinmez.

Ama biz 99 nimeti görmez o bir şeyin peşine düşeriz. Sonra bulamayınca kendimizi mutsuz, huzursuz, keyifsiz hisseder, içinde bulunduğumuz nimetleri unuturuz.

Gelin biz 99 nimetin tadını çıkaralım, Allah’ın nihayetsiz nimetlerine şükredelim. Şüphesiz ki o şükürle nimetlerimiz artar. Bir kaidedir ki şükür nimeti ziyadeleştirir.

Hayatımız, ömrümüz, kalbimiz, aklımız, fikrimiz hep selametle olsun.

İnsanların birbirinden bu kadar kolay vazgeçtiği bir dünyada sevdiklerine hiçbir dünya menfaati beklemeden sımsıkı sarılanlara selam olsun.

Bu haber 7604 kez okundu.
Muradiye Sarnıç Tesisleri
Ahmet Baskındağlı - 06:19 A A
BENZER HABERLER

MUSTAFAKEMALPAŞA HAVA DURUMU

30 Eylül 2020 ÇARŞAMBA
18°
 • PER 23.3°
 • CUM 25.8°
 • CTS 28.0°

YAZARLARIMIZ

 • AİLEDE SEVGİ VE SAYGI

    İnsanlar arasındaki ilişkilerin en önemli kuralı sevgi ve saygıdır. Bu yüzden her insan çevresinden sevgi ve saygı bekler. Sevgili Peygamberimiz (SAV)  in bu konuda çok güzel bir sözü vardır: ‘İnsan, kendisine nasıl davranılmasını istiyorsa, başkalarına karşı da öyle davranmalıdır.’ Yani kendimize sevgi ve saygı gösterilmesini istiyorsak, biz de herkese sevgi ve saygı göstermeliyiz. Bunun […]
 • ESNAFIM BİÇİM BİÇİM

  Çoook büyük sorumluluk gerektirir esnaflık. Eğer sorumluluklar bilinmezse, halk seni sorumlu tutar. Artık iki kişi olman gerekir. Kendin ve dükkanın. Özgürlük denen kavram sizin için artık yok hükmündedir. Müşterine karşı takındığın tavırdır bazen insanı esnaf yapan. “bozuk yoksa sonra verirsin” ya da” zeytinim kötü abi sana gelmez” gibi şeyleri belirtmektir. Bak şimdi “bozuk yoksa kalsın” […]
 • Dil Yanlışları ( 417 – 428 )

    417) Toplantı 15 gibi başladı.  Haber Türk. Saliha Çolak, 2 Mart 2020, 19.01 Doğrusu: Toplantı saat 15 civârında başladı.   418) Yürüyerek Bâbil havaya gittik. Haber Türk, Çetin Çetiner, 3 Mart 2020, 13.30 Doğrusu: Yürüyerek Bâbil Havaalanı’na gittik.      419) Suriyeliler meramet gösteriyorlar. K24. Metehan Demir, 3 Mart 2020, 14.11  Doğrusu: Suriyeliler merhâmet gösteriyorlar. […]
 • Meryem Durmus
  Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen
  4 MAKALE YAZDI

  “Ramazanda Beslenmede Dikkat Edilecek Noktalar”

  Hoş Geldin RAMAZAN Meryem Durmuş 11 ayın sultanı Ramazan geldi.  Ramazan ayının ilk günlerindeyiz ve bu dönemde beslenmemize daha özen göstermeliyiz. Ramazanda asıl amacın beden ve ruhu terbiye etmek , nefsimize sahip çıkmak olduğunu hatırlamalıyız. Bunu başarabildiğimiz takdirde iftarda zaten aşırıya kaçmadan bedenin ihtiyacı kadar besin tüketip sahura uygun beslenmeyi sağlamış oluruz. Ramazanla birlikte karbonhidrat […]

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • 01
  İlçede Hurda Araçlar Toplanıyor
  Mustafakemalpaşa Madeni Eşya Esnaf Odası Başkanı Önder Aydın, federasyon tarafından alınan hurda araçların toplatılması kararıyla ilgili basın açıklaması yaptı.
 • 02
  İl Kadın Kolları Yönetimi Belli Oldu
  Bursa İl Kadın Kolları Başkanı Emel Gözükara Durmaz, yeni yönetim kurulu üyelerinin belirlenmesi çalışmalarını sonuçlandırdıklarını söyledi.
 • 03
  Belediye Personeline Sigara Bırakma Eğitimi
  Mustafakemalpaşa Belediyesi çalışanlarına, Dr. Emine Melis Çinçe tarafından Sigarayı Bırakma ve Kanser hakkında eğitim verildi.
 • 04
  ERKEN TEŞHİS İÇİN KANSER TARAMALARI ÖNEMLİ!
  Erken teşhis için kanser taramalarının oldukça önem arz ettiğini belirten Bursa İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Halim Ömer Kaşıkcı, vatandaşları geç olmadan ücretsiz kanser taramalarını yaptırmaya davet etti.
 • 05
  TOKİ Kuraları Bu Ay Çekilecek
  Yurt genelinde yapımı planlanan 100 Bin sosyal konut için kuralar bu ay içerisinde çekilecek. 694 adet konutun İlçeye yapılacağı TOKİ Konutları için başvuranların heyecanlı bekleyişi bu ay bitecek. TOKİ yetkililerinden alınan bilgiye göre, yatay mimari anlayışıyla İstanbul başta olmak üzere 81 ilde 2+1 ve 3+1 planında yapılacak olan 100 bin sosyal konut için 16 Aralık […]