17° Parçalı az bulutlu
 • EURO
  Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home/gazete/domains/mucadelegazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 127
 • DOLAR
  Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home/gazete/domains/mucadelegazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 131

TARIM VE HAYVANCILIKTA NEDEN KENDİMİZE YETEMİYORUZ

Ahmet Baskındağlı - 30 Nisan 2020 06:32 A A

            Yapılan destekler kırsalı neden yerinde tutamıyor? Tarımsal ve hayvansal ürünlerde karnemiz neden zayıf? Arazilerin büyük bir kısmı boş, neden?  İsrail’in ve başkalarının genleriyle oynanmış tohum, fide ve çeşitli ilaçlarını neden almak mecburiyetinde kalıyoruz? Tarımsal ürünleri, büyük ve küçükbaş hayvan ve hayvansal ürünleri neden dış ülkelerden ithal ediyoruz? Tarımsal destekler çiftçinin refahını, üretimde verimliliğini arttırmıyor, neden?

            Milli ekonominin temeli tarımdır. Tarımsal ve hayvansal ürünlerimiz milli ve yerli olmalıdır. Bugün de yarın da gelecekte de yaşadığımız müddetçe tarım ve hayvancılık bize devamlı lazım. Topraktan kopamayız, çünkü topraktan geldik, yine toprağa gideceğiz.

            Tarım ve hayvancılık sektörünün içerisinde olan biri olarak, yerli, milli anlayış ile devletimizi yöneten karar vericilere, karınca kararınca bazı tespitlerde bulunup insanlık görevimi yapmak mecburiyetindeyim ve yapıyorum. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan hiçbir virüs Türkiye’den güçlü değildir derken, bu süreçte bakanlık, üniversiteler, belediyeler, il ve ilçe müdürlükleri, kooperatifler, odalar, STK lar taşın altına elini değil gövdesini koyarak destek olmalıdır.

            Ülkemizin geleceği için yerli, milli tarımsal üretimimize destek olacak, gıda ve yaşam güvenliğimizi garanti altına alacak üretime destekli proje, programlara odaklanmalıyız. Yerli hayvansal, bitkisel üretimi kim yapacak, tohumculuk politikamız var mı? Türk gıda ve yaşam güvenliği geleceğimiz için projeler ve programları süratle hazırlayarak uygulamaya koymalıdır.

            Yılın dört mevsiminde ve 365 gününde, soğukta, sıcakta bütün sıkıntılara katlanarak tarlada çalışan çiftçi, yaptığı işin mühendisidir, hayvan ile uğraşan hayvancı işinin veterineridir. Çiftçinin karnını yarmışlar, hep gelecek yıl çıkmış. Mahsulünden sarar da etse yine ekmeye, dikmeye, yetiştirmeye her sene gayret ediyor. Zarar ateşten gömlektir. Tüm kötü şartlara rağmen işine devam eden, eli nasırlı böyle cefakâr Türk çiftçisinin eli öpülür.

            Mevsim nisan ayı itibarı ile tüm çiftçiler tarlalarda mahsullerini ekiyorlar. Daha sonra ilaçlama, sulama, çapa işlemlerini de yaptıktan sonra, hava vurmazsa, hastalık, sel olmazsa inşallah bu ekilen mahsuller üç ay sonra sofralarımızda, pazar ve marketlerde olacaktır.

            Çiftçinin, hayvancının yüzü gülerse; esnafın da, memurun da, emeklinin de, sanayicinin de, Türkiye’nin de yüzü güler.

            Tarım ve hayvancılıkta sıkıntıların başında; mazot, gübre, tohum, sulama, cereyan, ilaç, yem gibi girdiler çok yüksek maliyetlerde olduğundan kara geçilemiyor, alın terinin, el emeğinin hakkı alınamıyor. Üretim olmadan, üretilene pazar bulmadan kendi ayaklarımız üzerinde duramayız, Türkiye olarak kendi kendimize yetemeyiz.

            Sektörle ilgili tüm kurum ve kuruluşlar canla başla çalışırsa, tarlada izimiz olursa, ambarda yüzümüz güler. Bu şuurla, bu inançla üretim yapmalıyız, çalışmalıyız, alın teri, göz nuru dökmeliyiz ki; Türkiye tarım ve hayvancılıkta kendi kendine yeten lider ülke olmalıdır.

            Yazın ayransız olmaz, kışın yorgansız olmaz, çiftçi de traktörsüz ve ekipmansız olmaz.

Bu haber 2134 kez okundu.
Aydın Matbaası
Ahmet Baskındağlı - 06:32 A A
BENZER HABERLER

MUSTAFAKEMALPAŞA HAVA DURUMU

28 Mayıs 2020 PERŞEMBE
17°
 • CUM 18.6°
 • CTS 21.6°
 • PAZ 23.1°

YAZARLARIMIZ

 • BU RAMAZAN MEKTEBİNDE NASIL EVDE GEÇİYOR RAMAZAN

                Saygıdeğer kardeşlerim bu yılki Ramazan-ı Şerif ayının koronovirüs salgın hastalığı nedeniyle Bilim Kurulu’nun almış olduğu sokağa çıkmama, sosyal mesafe, maske takma, dezenfekte, camilerde cemaatle namaz kılınmaması, okulların kapanması, berber ve kuaförlerim, büyük alış-veriş yerlerinin, kapalı çarşıların kapanması, şehirlerarası otobüs seferlerinin kaldırılması gibi tedbirlere uyarak buruk da olsa, evlerimizde adeta kampa çekilmiş, itifaka girmiş […]
 • ESNAFIM BİÇİM BİÇİM

  Çoook büyük sorumluluk gerektirir esnaflık. Eğer sorumluluklar bilinmezse, halk seni sorumlu tutar. Artık iki kişi olman gerekir. Kendin ve dükkanın. Özgürlük denen kavram sizin için artık yok hükmündedir. Müşterine karşı takındığın tavırdır bazen insanı esnaf yapan. “bozuk yoksa sonra verirsin” ya da” zeytinim kötü abi sana gelmez” gibi şeyleri belirtmektir. Bak şimdi “bozuk yoksa kalsın” […]
 • Meryem Durmus
  Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen
  4 MAKALE YAZDI

  “Ramazanda Beslenmede Dikkat Edilecek Noktalar”

  Hoş Geldin RAMAZAN Meryem Durmuş 11 ayın sultanı Ramazan geldi.  Ramazan ayının ilk günlerindeyiz ve bu dönemde beslenmemize daha özen göstermeliyiz. Ramazanda asıl amacın beden ve ruhu terbiye etmek , nefsimize sahip çıkmak olduğunu hatırlamalıyız. Bunu başarabildiğimiz takdirde iftarda zaten aşırıya kaçmadan bedenin ihtiyacı kadar besin tüketip sahura uygun beslenmeyi sağlamış oluruz. Ramazanla birlikte karbonhidrat […]

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • 01
  İlçede Hurda Araçlar Toplanıyor
  Mustafakemalpaşa Madeni Eşya Esnaf Odası Başkanı Önder Aydın, federasyon tarafından alınan hurda araçların toplatılması kararıyla ilgili basın açıklaması yaptı.
 • 02
  TOKİ Kuraları Bu Ay Çekilecek
  Yurt genelinde yapımı planlanan 100 Bin sosyal konut için kuralar bu ay içerisinde çekilecek. 694 adet konutun İlçeye yapılacağı TOKİ Konutları için başvuranların heyecanlı bekleyişi bu ay bitecek. TOKİ yetkililerinden alınan bilgiye göre, yatay mimari anlayışıyla İstanbul başta olmak üzere 81 ilde 2+1 ve 3+1 planında yapılacak olan 100 bin sosyal konut için 16 Aralık […]
 • 03
  Belediye Personeline Sigara Bırakma Eğitimi
  Mustafakemalpaşa Belediyesi çalışanlarına, Dr. Emine Melis Çinçe tarafından Sigarayı Bırakma ve Kanser hakkında eğitim verildi.
 • 04
  ERKEN TEŞHİS İÇİN KANSER TARAMALARI ÖNEMLİ!
  Erken teşhis için kanser taramalarının oldukça önem arz ettiğini belirten Bursa İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Halim Ömer Kaşıkcı, vatandaşları geç olmadan ücretsiz kanser taramalarını yaptırmaya davet etti.
 • 05
  Atkı ve Bereler Hazır Olsun
  Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünün verilerine göre Kar yağışı Marmara Bölgesinde Bursa ve ilçelerinde etkili olacak.