-3° Açık

ŞOFÖRLER ODASI 68 YAŞINDA

Genel - 15 Şubat 2021 10:45 A A

 

1953 yılında ‘cemiyet’ unvanıyla kurulan Mustafakemalpaşa’nın en köklü meslek odalarından Şoförler ve Otomobilciler Odası, kuruluşunun 68. yılını kutluyor.

1964 yılında statüsü ‘dernek’ olarak değişen, Odalar Yasası’nın yürürlüğe girdiği 1991 yılından beri de ‘oda’ olarak faaliyetlerini sürdüren platform, halk otobüsçülerinden kamyonculara, servis taşıyıcılarından taksi-dolmuş ve galericilere kadar uzanan birçok branşta sahip olduğu 713 üyesiyle Mustafakemalpaşa’ya hizmet veriyor.

Oda Başkanlığı’nda 25. yılı geride bırakan Ş. Vahit Girgin, plaka basım işlemlerinin yanı sıra birçok üyenin basit usul muhasebelerinin meslek odası tarafından yapıldığını söylerken; “ Odamızın seçimlerine daha bir yıl var. Kongrede tekrar adaylık kararımı önümüzdeki günler belirleyecek” dedi.

Mustafakemalpaşa’da otomobilci esnafının birlik ve dayanışmasını sağlamak amacıyla 1953 yılında cemiyet adı altında kurulan, sonradan dernek ve meslek odası statüsüne kavuşan Şoförler ve Otomobilciler Odası, 5362 Sayılı Kanuna tabi olarak 68 yıldır faaliyetlerini sürdürüyor.

GİRGİN’LE 5. DÖNEM

Salih Sözen’in kurucu başkanlığında Fehmi Işıksal, Abdullah Başoğlulları, Mustafa Şevik ve Hayri Tezsezen öncülüğünde kurulan Şoförler ve Otomobilciler Odası’nın yönetim direksiyonunda 1996 yılından bu yana Ş. Vahit Girgin bulunuyor.

Görevdeki 5. dönemini sürdüren Vahit Girgin, 68 yılı geride bırakan Oda’ya önceki dönemlerde başkanlık eden Salih Sözen, Mahmut Çolakoğlu, Osman Korucu ve İsmail Ataman’ın büyük emekler verdiğini, bu gün her biri rahmetli olan bu isimleri rahmetle andığını söyledi.

ESKİ HİZMET BİNASI KİRAYA VERİLDİ, GELİRLER ARTTI

Girgin; “ 1964 yılında Dernekler Yasası’nın çıkmasıyla ‘cemiyet’ olarak geçen unvanımız Şoförler ve Otomobilciler Derneği olarak değişti. 1991 yılında Odalar Yasası’nın yürürlüğü girdi ve statümüz ‘oda’ unvanıyla daha kapsamlı hale geldi. Oda’nın faaliyet alanı genişleyince 19 Temmuz 1970 tarihinde Salih Sözen başkanlığındaki yönetim kurulumuzun girişimleriyle Hamzabey Mahallesi Bursa Caddesi’ndeki yerin tapusunu alarak, odamızın tüzel kişiliğine kazandırıldı.  Ulaşım sektöründeki üye fazlalığından dolayı tek katlı binamız yetersiz kalmaya başlayınca İsmail Ataman başkanlığındaki yönetimimiz 7 Mayıs 1992 yılında hizmet binamızın temelini attı ve 1993 yılında hizmete açıldı. Oda’nın gelirlerini arttırmak amacıyla bizim dönemimizde de yönetim kurulu binanın kat sayını üçe çıkartarak modern bir yerleşke kazandırdı. 2011 yılında Bursa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nce Yunus Emre Mahallesi Yalıntaş Caddesi’nde yaptırılan Mustafakemalpaşa Esnaf Odaları Hizmet Binası’na taşındık. Halen burada hizmet veriyoruz. Hamzabey Mahallesi’ndeki eski hizmet yerimizin üç katını da kiraya vererek oda gelirlerinin artmasını sağladık” dedi.

YASA İLE GELEN SINIR, ÜYE SAYISINI ETKİLEDİ

Bir zamanlar üye sayısı 2 bin 600’leri bulan Şoförler ve Otomobilciler Odası’nda bugünkü sayının 713 olduğunu aktararak Başkan Vahit Girgin; “ Geçmiş yıllarda ticari araç sahipleri dışında sürücü ehliyetine sahip meslektaşlarımızın da odamıza üye olma imkanı vardı. O zamanlar üye sayısı 2.500-2.600 civarında seyrederken 5362 sayılı yasa ile meslek odalarına sadece ticari araç sahiplerinin üye olabileceği sınırı getirildi. 2021 yılı Şubat ayı itibariyle üye sayımız 713’tür.  Önceki yıllarda trafik ile ilgili araç ruhsatları, ehliyet ve sınav evrakları gibi işlemler odamız tarafından yapılırdı. Bunlar artık yapılmıyor. Şu anda odamızda plaka basım işlemleri yapılmakta, araç satışlarından sonra noterlerin verdiği plaka basım evrakı veya fenni muayenelerdeki yenilenmesi istenen yıpranmış plakanın değişimi gibi işlemler odamızca görülüyor. 100 civarındaki üyemizin basit usul muhasebesi de oda tarafından tutuluyor. Kovid-19 nedeniyle yolcu taşımacılığındaki araçların dezenfekte işlemleri yine odamızca yürütülmektedir. Uzun yıllar Mustafakemalpaşa’ya hizmet eden odamız bünyesindeki kurtarıcımız ve ambulansımız, maalesef ekonomik ömrünü doldurması, bu araçların sayılarının artması ve sağlık personeli temin edilmesi gibi şartlar nedeniyle artık bu hizmetleri veremiyor.” diye konuştu.

‘TÜM MESLEK BRANŞLARINA EV SAHİPLİĞİ YAPIYORUZ’

Mustafakemalpaşa’da nakliyeci branşında ihtisas odası olmadığından dolayı tüm meslek branşlarında faaliyet gösteren vatandaşların Şoförler ve Otomobilciler Odası’na üye olduğunu dile getiren Girgin; “ Kamyoncu, kamyonetçi, personel ve okul servisçileri,halk otobüsçüleri,kırsal mahallelere çalışan minibüsçüler, durak taksicileri, taksi dolmuşlar,süt nakliye işi yapanlar, şehirler arası çalışan otobüsçüler, oto galericiler ve oto kiralamacılar gibi dallarda faaliyet gösteren meslektaşlarımız odamızın üyesidir” şeklinde konuştu.

‘ADAYLIK KARARIMIZI SÜREÇ BELİRLEYECEK’

1996 yılından bu yana Mustafakemalpaşa Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanlığı’nı yürüten Ş. Vahit Girgin, 2022’de yapılacak kongrede 6. dönem için tekrar aday olup olmayacağına önümüzdeki süreçte karar vereceğini sözlerine ekledi.

 

Bu haber 1845 kez okundu.
Muradiye Sarnıç Tesisleri
Genel - 10:45 A A
BENZER HABERLER

MUSTAFAKEMALPAŞA HAVA DURUMU

4 Mart 2021 PERŞEMBE
-3°
 • CUM 16.0°
 • CTS 11.8°
 • PAZ 7.9°

YAZARLARIMIZ

 • AHİRET YÖRÜNGELİ BİR HAYAT

  Mümin, dünyadayken yörüngeli bir hayat yaşamalı, devamlı surette ahreti kazanma adına hesap ve planlar içinde olmalı, hayatını bu doğrultuda tanzim etmelidir. Mümin yaşadığı hayatı ahret hayatına göre değerlendiren, dünyaya o nispette değer veren, dünyevi ve uhrevi emniyetini Allah’a bağlayan, O’na itaat eden, imana dayalı fazilet duygularıyla dopdolu olan, dünya ve ahret dengesini kurduktan sonra hem […]
 • ESNAFIM BİÇİM BİÇİM

  Çoook büyük sorumluluk gerektirir esnaflık. Eğer sorumluluklar bilinmezse, halk seni sorumlu tutar. Artık iki kişi olman gerekir. Kendin ve dükkanın. Özgürlük denen kavram sizin için artık yok hükmündedir. Müşterine karşı takındığın tavırdır bazen insanı esnaf yapan. “bozuk yoksa sonra verirsin” ya da” zeytinim kötü abi sana gelmez” gibi şeyleri belirtmektir. Bak şimdi “bozuk yoksa kalsın” […]
 • Mevsime uygun beslenmek

  “Mevsime uygun beslenmek günümüzde sağlık üzerine olan etkileri sebebi ile çok önemli bir hale geldi. Artık her an istediğimiz besine ulaşmak mümkün ama mevsiminde olmayan bir besini tüketmek gerçekten doğru mu?” Geçmişte, meyve ve sebzeleri şimdiki gibi her an bulabilmek pek mümkün değildi. Günümüzde teknolojinin gelişmesi ve üretim şekillerindeki değişiklikler ile birlikte uygun büyüme ortamı […]
 • Üç Kitap

  1 / Yaralı Ceylanlar Kulübü | Mim Kemâl Öke   Bilen bilir: Prof. Dr. Mim Kemal Öke’nin aynı adı taşıyan dedesi Atatürk’ün doktorlarındandır ve 33. dereceye yükselmiş bir masondur. Yazar, bu söyleşi kitabında bunu saklamıyor da zâten.   Kitabın en çarpıcı kısımları hiçbir dinî hassâsiyeti olmayan – namazın bile ne olduğunu bilmeyen tipik Nişantaşı âilesi […]
 • Meryem Durmus
  Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen
  4 MAKALE YAZDI

  “Ramazanda Beslenmede Dikkat Edilecek Noktalar”

  Hoş Geldin RAMAZAN Meryem Durmuş 11 ayın sultanı Ramazan geldi.  Ramazan ayının ilk günlerindeyiz ve bu dönemde beslenmemize daha özen göstermeliyiz. Ramazanda asıl amacın beden ve ruhu terbiye etmek , nefsimize sahip çıkmak olduğunu hatırlamalıyız. Bunu başarabildiğimiz takdirde iftarda zaten aşırıya kaçmadan bedenin ihtiyacı kadar besin tüketip sahura uygun beslenmeyi sağlamış oluruz. Ramazanla birlikte karbonhidrat […]
 •   Neden Klasikleri Okumalı? Klasik Edebiyattan Bazı Hayat Dersleri

              Eğitim hayatları boyunca ‘bazı’ öğrenciler – bir çok dememeyi tercih ettim, edebiyat derslerinde sadece dersten kalmamak  ve başarısız olmamak için klasik edebiyat okurlar. Bunun neticesinde, bu klasik metinlerdeki birbirinden bilgilendirici hayat derslerini kaçırdıklarının da farkında olmazlar.  Dostluk, sevgi, paylaşmak, şefkat  ve birçok diğer önemli değerler bu eserlerde işlenmektedir.  Bu yazıda üç klasik esere ve […]

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • 01
  İlçede Hurda Araçlar Toplanıyor
  Mustafakemalpaşa Madeni Eşya Esnaf Odası Başkanı Önder Aydın, federasyon tarafından alınan hurda araçların toplatılması kararıyla ilgili basın açıklaması yaptı.
 • 02
  İl Kadın Kolları Yönetimi Belli Oldu
  Bursa İl Kadın Kolları Başkanı Emel Gözükara Durmaz, yeni yönetim kurulu üyelerinin belirlenmesi çalışmalarını sonuçlandırdıklarını söyledi.
 • 03
  Belediye Personeline Sigara Bırakma Eğitimi
  Mustafakemalpaşa Belediyesi çalışanlarına, Dr. Emine Melis Çinçe tarafından Sigarayı Bırakma ve Kanser hakkında eğitim verildi.
 • 04
  TOKİ Kuraları Bu Ay Çekilecek
  Yurt genelinde yapımı planlanan 100 Bin sosyal konut için kuralar bu ay içerisinde çekilecek. 694 adet konutun İlçeye yapılacağı TOKİ Konutları için başvuranların heyecanlı bekleyişi bu ay bitecek. TOKİ yetkililerinden alınan bilgiye göre, yatay mimari anlayışıyla İstanbul başta olmak üzere 81 ilde 2+1 ve 3+1 planında yapılacak olan 100 bin sosyal konut için 16 Aralık […]
 • 05
  Atkı ve Bereler Hazır Olsun
  Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünün verilerine göre Kar yağışı Marmara Bölgesinde Bursa ve ilçelerinde etkili olacak.