13° Açık

SİYASET, LİDERLİK, BAŞKANLIK, YÖNETİCİLİK, HALKA ÖNDER OLMAK

Ahmet Baskındağlı - 30 Ekim 2020 05:18 A A

 

Osmanlı hanedanları adalet, merhamet ve hoşgörüyü tartışmasız benimsemiş, devlet kadrolarını da bu esaslarla tesis edip altı asır cihan devleti olarak sürdürmüşlerdir. Osmanlı Devleti’nin banisi olan Osman Gazi’nin oğlu Orhan Gazi’ye söylediği vasiyetnamesinden bir bölümü şöyledir:

‘Âdil ol, iyi adam ol, merhametli ol. Bütün reayayı eşit olarak himaye et. İslâm dinini

Neşir ve tamim et. Yeryüzünde hükümdarın görevi budur.’ Bu vasiyet, nice ibret alınacak hadiseleri tarihin sayfalarına yazdırarak günümüze kadar ulaştırılmıştır.

            Halka önder olmak, halkın hizmetkârı olmak demektir. Halka önder olmak, halka sorun çıkarmak değil, sorunlara çare olmak demektir. Halka önder olmak, yüklenmiş olduğun sorumluluğun bilinci içerisinde olmak demektir. Halka önder olmak, çalışkan, dürüst, adaletli, güvenilir, hoşgörülü, samimi kadrolarla olur. İktidarda olanlar mazeret değil, iş yaparlar, muhalefette olanlar da yan gelip yatamaz. Çünkü muhalefette olanların da iktidarı denetleme, uyarma görevleri vardır ve bu görevlerini yapmak mecburiyetindedirler. Lafla peynir gemisi yürümez. Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz. Halka önder olanlar, ailesinden, şahsi işlerinden, zamanından, sağlığından, maddi-manevi fedakarlıkta bulunup tüm kadrosuyla topluma hizmet için taşın altına el ve ayaklarını koymalıdırlar. Halka hizmet, Hakka hizmet prensibimiz olmalıdır.

            Bütün siyasetçilere, idarecilere, makam sahiplerine, halka önder olanlara  hatırlatmak gerek.: Sahip olunan makamlar, unvanlar diğer insanlara karşı ayrıcalık, imtiyaz veya üstünlük sağlamaz. Hele ki kamu hizmeti görenler için bu durum daha da netamelidir. Halkın sorumluluğunu taşıyan insanlar kibre, büyüklenmeye, başkaların küçük ve değersiz görmeye karşı daha da dikkatli olmaları gerekir.

            Makamlar ve unvanlar insanlar arasında üstünlük veya imtiyaz vesilesi değildir, üstünlük takvadadır. Çünkü makamlar büyük sınav yerleridir, gelip geçicidir, bunu da hiç kimsenin aklından çıkarmaması gerekir.

            Halka önder olmanın en temel öğesi adalettir, ehliyettir, verilen emanete en güzel şekilde sahip çıkmaktır. İstişare müessesesini kurup, yönetime katılım sağlamak ve böylece otoriteleşmeyi önlemek olmalıdır. İstişare peygamber efendimiz (SAV in sünnetidir, uygulanmalıdır.

            Bazı siyasi liderlerin tarihe geçmiş olan sözleri: Yeter söz milletindir. Ya istiklal, ya ölüm! Kıbrıs bizimdir, bizim kalacak. Dünya beşten büyüktür. Toprak işleyenin, su kullananın. Yollar yürümekle aşınmaz. Sizi ben bile kurtaramam. Ekmek bulamayan pasta yesin. Benzin vardı da ben mı içtim? O bayrak ya inecek ya inecek. Memleketin bir çakıl taşını bile vermem. Avrupa Birliği Hıristiyan kulübüdür. Kadayıfın altı kızardı. Kendim için bir şey istiyorsam namerdim. İMF en büyük tefecidir. Zafer inananlarındır ve zafer yakındır.

Yunus Emre

Canım kurban olsun senin yoluna,

Adı güzel kendi güzel Muhammed!

Gel şefâat eyle kemter (asi) kuluna,

Adı güzel kendi güzel Muhammed!

Cumanız mübarek olsun

ZEYNEL ABİDİN BEYAZGÜL BAŞKANA TEŞEKKÜRLER

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Zeynel Abidin Beyazgül, Şanlıurfa haritası, gezi rehberi, belediye hizmetleri ve Urfa il kültür yayınlarından şahsıma bir koli kitabı PTT kargo ile göndermiş.

Şanlıurfa’da gezilip, görülmeye, ziyaret edilmeye değer Peygamberler şehridir.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Zeynel Abidin Beyazgül’e canı gönülden teşekkür ediyor, başarılarının devamını diliyorum. Osmanlı’nın başkenti Bursa’dan ve Onun Kemalpaşa tatlısı ile meşhur Mustafakemalpaşa ilçesinden, Peygamberler şehri, kültür ve inançlar diyarı 63 plaka Şanlıurfa’ya, Zeynel Abidin Beyazgül Başkana ve şahsında tüm Şanlıurfa’ya selam ediyor, sevgi ve saygılarımla.

Bu haber 3311 kez okundu.
Muradiye Sarnıç Tesisleri
Ahmet Baskındağlı - 05:18 A A
BENZER HABERLER

MUSTAFAKEMALPAŞA HAVA DURUMU

29 Kasım 2020 PAZAR
13°
 • PTS 14.9°
 • SAL 8.0°
 • ÇAR 11.8°

YAZARLARIMIZ

 • HER CANLI ÖLÜMÜ TADACAKTIR

    Yüce Rabbimizin zatı dışında, yeryüzünde bulunan her canlı ölümü tadacaktır. Dünyadaki ömrünü tamamlayanlar, kabir hayatını da yaşayarak, kıyamet günü mahşer meydanına hesap için çağrılacaklardır. İyilikleri fazla gelen Müminler doğrudan, kötülükleri fazla gelenler ise ya cezalarını çekerek ya da Allah’ın rahmeti ve dilemesiyle doğrudan ebedi saadet yurdu cennete gireceklerdir. Bazılarımız daha sözü edilir edilmez ürperse […]
 • ESNAFIM BİÇİM BİÇİM

  Çoook büyük sorumluluk gerektirir esnaflık. Eğer sorumluluklar bilinmezse, halk seni sorumlu tutar. Artık iki kişi olman gerekir. Kendin ve dükkanın. Özgürlük denen kavram sizin için artık yok hükmündedir. Müşterine karşı takındığın tavırdır bazen insanı esnaf yapan. “bozuk yoksa sonra verirsin” ya da” zeytinim kötü abi sana gelmez” gibi şeyleri belirtmektir. Bak şimdi “bozuk yoksa kalsın” […]
 • BİTKİ ÇAYLARINI KULLANIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR

    Bitkiler yüzyıllardır beslenme, sağlığı koruma ve çeşitli hastalıkları tedavi etme başta olmak üzere farklı amaçlarla insanlar tarafından kullanılagelmiştir. Günümüzde bitkisel çayların birçoğu hoş lezzetleri için (elma, böğürtlen çayı vb.) tüketilmekte ve bir kısım bitkisel çay ise sağlığı koruyucu olarak (antioksidan etkisiyle yeşil çay gibi) ya da günlük rahatsızlıklar diye adlandırdığımız soğuk algınlığı, yorgunluk, hazımsızlık, […]
 • Almanya Yazıları -19

  Dâiremde İlk Sabah Eşya taşıdığımızdan olsa gerek nasıl uyuduğumu hatırlamıyorum. Sabahleyin okula gidiş saatine ayarlı saat zilinin çalmasıyla hemen kalktım. Biliyordum ki okulda damak tadına uygun kahvaltı etme imkânım yoktu. Soframızda çay, peynir, zeytin… olmadıkça biz Türkler, kahvaltı etmiş saymayız kendimizi. Buğusu üstünde tüten o tavşan kanı çayı içmedikçe bir eksiklik hissederiz. Çay demlenirken odanın […]
 • Meryem Durmus
  Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen
  4 MAKALE YAZDI

  “Ramazanda Beslenmede Dikkat Edilecek Noktalar”

  Hoş Geldin RAMAZAN Meryem Durmuş 11 ayın sultanı Ramazan geldi.  Ramazan ayının ilk günlerindeyiz ve bu dönemde beslenmemize daha özen göstermeliyiz. Ramazanda asıl amacın beden ve ruhu terbiye etmek , nefsimize sahip çıkmak olduğunu hatırlamalıyız. Bunu başarabildiğimiz takdirde iftarda zaten aşırıya kaçmadan bedenin ihtiyacı kadar besin tüketip sahura uygun beslenmeyi sağlamış oluruz. Ramazanla birlikte karbonhidrat […]

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • 01
  İlçede Hurda Araçlar Toplanıyor
  Mustafakemalpaşa Madeni Eşya Esnaf Odası Başkanı Önder Aydın, federasyon tarafından alınan hurda araçların toplatılması kararıyla ilgili basın açıklaması yaptı.
 • 02
  ERKEN TEŞHİS İÇİN KANSER TARAMALARI ÖNEMLİ!
  Erken teşhis için kanser taramalarının oldukça önem arz ettiğini belirten Bursa İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Halim Ömer Kaşıkcı, vatandaşları geç olmadan ücretsiz kanser taramalarını yaptırmaya davet etti.
 • 03
  İl Kadın Kolları Yönetimi Belli Oldu
  Bursa İl Kadın Kolları Başkanı Emel Gözükara Durmaz, yeni yönetim kurulu üyelerinin belirlenmesi çalışmalarını sonuçlandırdıklarını söyledi.
 • 04
  Belediye Personeline Sigara Bırakma Eğitimi
  Mustafakemalpaşa Belediyesi çalışanlarına, Dr. Emine Melis Çinçe tarafından Sigarayı Bırakma ve Kanser hakkında eğitim verildi.
 • 05
  TOKİ Kuraları Bu Ay Çekilecek
  Yurt genelinde yapımı planlanan 100 Bin sosyal konut için kuralar bu ay içerisinde çekilecek. 694 adet konutun İlçeye yapılacağı TOKİ Konutları için başvuranların heyecanlı bekleyişi bu ay bitecek. TOKİ yetkililerinden alınan bilgiye göre, yatay mimari anlayışıyla İstanbul başta olmak üzere 81 ilde 2+1 ve 3+1 planında yapılacak olan 100 bin sosyal konut için 16 Aralık […]