24° Az bulutlu

SEVGİLİ PEYGAMBER EFENDİMİZ (SAV)’İN HZ. ALİ (R.A.)’A NASİHAT

Ahmet Baskındağlı - 2 Ekim 2020 05:18 A A

 

Hz Ali (R.A.) Sevgili Peygamberimiz (SAV)’in damadı, Hz Fatıma’nın kocası, Hz Hasan ve Hz Hüseyin’in babaları, İslam’ın 4. halifesi, Allah’ın aslanı ilmin kapısıdır.

Ya Ali, güneşe ve aya karşı oturma, arkanı dön de otur. Güneşte de çok oturma hastalık gelir.

            Ya Ali; Yâsin-i şerifi çok oku, aç, susuz, çıplak kalmazsın. Hastalık, korku, zindan görmezsin, yalnız kalmazsın, her yerde hürmet görürsün. Bir şeyin kaybolmaz. Bir hastanın başında okursan, ecel gelmişse, ölümü asan olur. Akşam okuyan, sabaha, sabah okuyan, akşama kadar emin olur.

 Ya Ali; yatarken Tebareke suresini oku. Kabir azabı görmezsin, Münkir, Nekir sual sormaz.

Ya Ali; (Kulhüvallah Hu Ahad) İhlas suresini abdestli olarak oku. Kıyamet gününde; Ey Allah’ını metheden kalk Cennete buyur derler.

 Ya Ali; kötü sözlerden ve kötü gözlerden korunmak için ‘Maşallah’ de. (LâHavle vela kuvvete illa billahil aliyyül azim)i çok oku.

 Ya Ali; zeytinyağı ye ve vücuduna çal. Şeytan yaklaşamaz.

            Ya Ali; yemeğe başlarken tuzla başla. Sonunda da tuzla bitir. Birçok dertlere devadır.

 Ya Ali; yemeğin başında Besmele çek, sonunda da Hamd et. Sonuna kadar melekler sevap yazarlar.

 Ya Ali; Evinden çıkarken Ayet-ül Kürsü’yi oku, işlerin kolaylaşır.

 Ya Ali; yalnız sefere çıkma. Şeytan seninle beraber çıkar.

            Ya Ali; çocuğun olursa, sağ kulağına ezan oku, sol kulağına kâmet getir. O çocuğa şeytan zarar yapamaz. Gök aylarının başında ve ortasında şeytanlar çok faal olurlar. Kendinizi koruyun, şerlerinden Allah’a sığının.

            Ya Ali; Sail’i reddetme. İsterse at üzerinde gelsin, bir şey ver. Verilen sadaka sail’den evvel Allah’a gider. Sabah erken sadaka vermeli. Çünkü belâ ve musibetler sadakanın önüne geçemezler.

 Ya Ali; fakirleri miskinleri sev. Allah da seni sever.

            Ya Ali; evine girince evdekilere selâm ver. Evinin bereketi artar.

            Ya Ali güzel huylu ol. Böyle olursan, oruç tutanların, namaz kılanların derecesine ulaşırsın.

            Ya Ali; öfkelenme. Öfkeli insana şeytan istediği şeyi yaptırır.

 Ya Ali; Allah’ın affedici olduğunu unutma. Daima Allah’tan mağfiret iste. Allah, meleklerine buyurur ki: “Kulum benden başka kimsenin günahları mağfiret edemez olduğunu bildi. Şahid olun. Ben kulumu affettim.”

Ya Ali; yeni bir elbise giyersen, eskisini bir fakire giydir. O elbise fakirin üzerinde bulundukça Allah’ın hıfzındasın.

 Ya Ali; Camiye girerken: “Allah’ım bana rahmet kapılarını aç” de. Çıkarken de, “Allah’ım, bana rızık kapılarını aç” de.

 Ya Ali’; doğru, yalan ne olursa olsun, Allah’a yemin etme. Ağzını yemine alıştırma. (Yeminlerinize Allah’ı siper yapmayın.) Allah, yalan yere yemin edenleri temizlemez. Ve onlara merhamet etmez.

 Ya Ali; dört şey var ki şeytandandır: Ağlamayan göz, katı kalb, uzun emel, dünya sevgisi…

 Ya Ali; dişlerini temizle. Aralarında yemek parçaları kalmasın. Melekler sevmezler.

Muhyiddin İbni Arabi (Kuddisi Sırruhu)

            Not: Allah (c.c.)’un sevgili kulu, son peygamberi, yaşayan Kur’an Hazreti Muhammed Mustafa (SAV)’in Hz Ali (R.A.)’a yaptığı bu nasihatler, bizlere ve tüm ümmeti Muhammede hayat rehberi olur inşallah.

            Ne Bayrağı indir, Ne Ezanı dindir Ya Rabbi…

Kıblesi bir olan bu milleti, kudretinle sevindir Ya Rabbi…

Cumanız mübarek olsun

Bu haber 3819 kez okundu.
Muradiye Sarnıç Tesisleri
Ahmet Baskındağlı - 05:18 A A
BENZER HABERLER

MUSTAFAKEMALPAŞA HAVA DURUMU

20 Ekim 2020 SALI
24°
 • ÇAR °
 • PER °
 • CUM °

YAZARLARIMIZ

 • TABİATIN KORUNMASI, AĞAÇ DİKMEK DİNİMİZİN EMRİDİR

    İnanmış olduğumuz İslamiyet dinimiz bizden yeryüzünün imarını, tabiatın korunmasını istemiş, ağaç dikmeyi, ekin ekmeyi sadakai cariye olarak kabul etmiştir. Sevgili peygamberimiz (SAV)  ‘Müslüman, bir ağaç diker, o ağaçtan insan, hayvan veya kuş istifade ederse bu, kıyamet gününe kadar o kimse için sadaka olur.’ Buyurarak konunun önemine dikkat çekmiştir. Rabbimizin bize ihsan ettiği sayısız nimetlerden […]
 • ESNAFIM BİÇİM BİÇİM

  Çoook büyük sorumluluk gerektirir esnaflık. Eğer sorumluluklar bilinmezse, halk seni sorumlu tutar. Artık iki kişi olman gerekir. Kendin ve dükkanın. Özgürlük denen kavram sizin için artık yok hükmündedir. Müşterine karşı takındığın tavırdır bazen insanı esnaf yapan. “bozuk yoksa sonra verirsin” ya da” zeytinim kötü abi sana gelmez” gibi şeyleri belirtmektir. Bak şimdi “bozuk yoksa kalsın” […]
 • Dil Yanlışları ( 429 – 442  )

    Bu durum, benim içimi incitmiştir. Haber Türk, Engin Altay, 7 Mart 2020, 12.06 Doğrusu: Bu durum, beni incitmiştir.   Maskeler düştü ve acımasızlıkları görüldü. CNN Türk, Süleyman Soylu, 7 Mart 2020, 14.00 Doğrusu: Maskeleri düştü ve acımasızlıkları görüldü.   Hayvanseverler, Manisa’da 13 tâne tavus kuşu besliyor. CNN Türk, kayan yazı, 7 Mart 2020, 14.32 […]
 • Meryem Durmus
  Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen
  4 MAKALE YAZDI

  “Ramazanda Beslenmede Dikkat Edilecek Noktalar”

  Hoş Geldin RAMAZAN Meryem Durmuş 11 ayın sultanı Ramazan geldi.  Ramazan ayının ilk günlerindeyiz ve bu dönemde beslenmemize daha özen göstermeliyiz. Ramazanda asıl amacın beden ve ruhu terbiye etmek , nefsimize sahip çıkmak olduğunu hatırlamalıyız. Bunu başarabildiğimiz takdirde iftarda zaten aşırıya kaçmadan bedenin ihtiyacı kadar besin tüketip sahura uygun beslenmeyi sağlamış oluruz. Ramazanla birlikte karbonhidrat […]

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • 01
  İlçede Hurda Araçlar Toplanıyor
  Mustafakemalpaşa Madeni Eşya Esnaf Odası Başkanı Önder Aydın, federasyon tarafından alınan hurda araçların toplatılması kararıyla ilgili basın açıklaması yaptı.
 • 02
  İl Kadın Kolları Yönetimi Belli Oldu
  Bursa İl Kadın Kolları Başkanı Emel Gözükara Durmaz, yeni yönetim kurulu üyelerinin belirlenmesi çalışmalarını sonuçlandırdıklarını söyledi.
 • 03
  ERKEN TEŞHİS İÇİN KANSER TARAMALARI ÖNEMLİ!
  Erken teşhis için kanser taramalarının oldukça önem arz ettiğini belirten Bursa İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Halim Ömer Kaşıkcı, vatandaşları geç olmadan ücretsiz kanser taramalarını yaptırmaya davet etti.
 • 04
  Belediye Personeline Sigara Bırakma Eğitimi
  Mustafakemalpaşa Belediyesi çalışanlarına, Dr. Emine Melis Çinçe tarafından Sigarayı Bırakma ve Kanser hakkında eğitim verildi.
 • 05
  TOKİ Kuraları Bu Ay Çekilecek
  Yurt genelinde yapımı planlanan 100 Bin sosyal konut için kuralar bu ay içerisinde çekilecek. 694 adet konutun İlçeye yapılacağı TOKİ Konutları için başvuranların heyecanlı bekleyişi bu ay bitecek. TOKİ yetkililerinden alınan bilgiye göre, yatay mimari anlayışıyla İstanbul başta olmak üzere 81 ilde 2+1 ve 3+1 planında yapılacak olan 100 bin sosyal konut için 16 Aralık […]