15° Parçalı bulutlu
 • EURO 6.57
 • DOLAR 6.09

SEVGİLİ PEYGAMBER EFENDİMİZ (av) DEN RAMAZAN AYI NASİHATLERİ

SEVGİLİ PEYGAMBER EFENDİMİZ (av) DEN RAMAZAN AYI NASİHATLERİ
Ahmet Baskındağlı - 29 Ocak 2020 22:36 A A

                ‘Oruç tutun, sağlıklı kalın.’ (Ahmet, Müsned, 2/380, Ebu Hüreye hadisi)

                ‘Ademoğlu, karnından daha şerli bir kap doldurmamıştır. Ademoğluna belini dik tutacak kadar yiyecek yeterlidir. Yediğinde de midenin üçte birini yemek, üçte birini içmek, üçte birini nefes almak için ayırmalıdır. (Tirmizi, Sünen, K Zühd, bab 47, Nesai, Sünen, K. Adab’ül-Ekl, bab 23, Hakim, Müstedrek, K.Rikak, hadis no 7945)

                ‘Ramazan sabır ayıdır.’ (Ebu Daud)

                ‘Oruç sabrın yarısıdır.’ (Tirmiz)

                ‘Ramazan günlerinde zikirle meşgul olanlar mağfiret edilir, o günlerde Allah’tan dilekte bulunanlar eli boş dönmezler.’ (Kenzü’l-Ummal)

                ‘Bir kul ramazana erişir de o aydan günahlarını affettirerek çıkamazsa burnu yerde sürünsün.’ (Bey Haki)

                ‘Kim yalan söylemeyi, cahilliği ve cahillikle amel etmeyi (günah işlemeyi) terk etmezse, Allah’ın onun yemesini içmesini terk etmesine ihtiyacı yoktur.’ (İbn mace)

                ‘Oruç tutanın uykusu bile ibadet sayılır. Oruçlunun susması bile tespih sayılır. Oruçlunun iyilik ve ibadetlerine kat kat sevap verilir. Duası kabul olunur, günahları affedilerek silinir. (Kenzü’l-Ummal)

                ‘Kim inanarak ve ihlasla sevabını yalnız Allah’tan bekleyerek ramazan orucunu tutar, gecesinde de uyanık kalır, teravih namazı kılıp Kur’an okursa annesinden doğduğu gibi tertemiz olur.’ (Nesai)

                ‘Oruç perdedir. Oruçlu kötü söz sarf etmesin, bağırıp çağırmasın. Birisi kendisine yakışıksız laf edecek veya kavga edecek olursa ‘Ben oruçluyum.’ desin, Ona bulaşmasın.’ (Buhari)

                ‘Nice oruç tutanlar vardır ki (günahlardan uzak durmadıkları için) onların oruçlarından geriye sadece açlık ve susuzluk kalır. Ve nice namaz kılanlar var ki (namazlarının haklarını veremedikleri için) bu namazlarından onlara sadece yorgunluk kalır.’ (İbn Mace)

                ‘Ramazan ayına girdiği halde günahlarını affettiremeden tamamlayan kişi ne büyük bir imkanı kaçırmış ve ne büyük bir kayıp içerisindedir.’ (Tirmiz, Deavat, 100)

                ‘Kur’an okursanız Allah sizinle konuşur, dua ederseniz siz allah2la konuşursunuz.’ (Hadis)

                ‘Mübarek ramazan ayı geldi. Yüce Allah bu ayda size oruç tutmayı farz kıldı. Bu ayda sema (cennet)  kapıları açılır, cehennem kapıları ise kapanır ve şeytanların azgınları bağlanır.’ (Nesai, Sıyam,5)

                ‘Sahur yemeği yiyin. Çünkü sahur yemeğinde bereket vardır.’ (Hadis)

                ‘Kullar ramazandaki bereketi bilselerdi, bütün senenin ramazan olmasını isterlerdi.’ (Hadis-i Şerif)

                ‘Her şeyin zekatı vardır. Bedenin zekatı da oruç tutmaktır. Oruç tutmak sabrın yarısıdır. (Buhari)

                ‘İslam beş temel üzerine bina edilmiştir. Allah’tan başka ilah olmadığına, benim Allah’ın elçisi ve kulu olduğuma şahadet etmen, namaz kılman, zekat vermen, ramazan orucunu tutman, gücün yettiği taktirde hacca gitmendir.’  (Buhari, iman19,22, Müslim İman 21, Tirmizi İman 3, Nesai İman 13)

                ‘Bir kimse oruçlu olduğunu unutarak yer içerse, orucunu tamamlasın, bozmasın.  Çünkü onu Allah yedirmiş, içirmiştir.’ (Hadis)

                ‘Her kim  bir oruçluya iftar ettirirse, kendisine onun sevabı kadar sevap verilir. Oruçlunun ecrinden de hiç bir şey eksilmez.’ (Hadis)

                ‘Kim Allah Teala yolunda bir gün oruç tutsa, Allah onunla ateş arasına, genişliği sema ile arz arasını tutan bir hendek kılar.’ (Tirmizi Cihad 3, 1624)

                ‘Sevabını Allah’tan umarak Kadir gecesini ihya edenin geçmiş günahları affolur.  (Buhari)

                ‘İşte bereket ayı olan ramazan geldi. Artık Allah’ın rahmeti sizi kuşatır. O ayda yeryüzüne bol bol  rahmet iner.  Günahlar affedilir, dualar kabul olunur. Allah sizin iyilik ve ibadette yarışmanıza bakar da, bununla meleklerine karşı iftihar eder. Öyleyse kulluğunuzla kendinizi Allah’a sevdirin. Bu ayda asıl bedbaht olan, Allah’ın rahmetinden nasibini alamayan kimsedir.’ (et-Tergib ve’t Terhib)

Bu haber 2428 kez okundu.
Ahmet Baskındağlı - 22:36 A A
BENZER HABERLER
Aydın Matbaası

MUSTAFAKEMALPAŞA HAVA DURUMU

19 Şubat 2020 ÇARŞAMBA
15°
 • PER 9.5°
 • CUM 2.8°
 • CTS 2.7°

YAZARLARIMIZ

 • BİZE EN BÜYÜK NASİHATTTR ÖLÜM VARDIR UNUTMA

  Toplumları bitiren, yok eden, tarih sahnesinden şey ahlakın yok olmasıdır. Zira ahlak bir toplumun çimentosudur. Hiç ölmeyecekmiş gibi dünya için, yarın ölecekmiş gibi de ahret için çalışmalıyız. İki cihan serverı sevgili peygamberimiz Hz Muhammed (SAV) ‘Ben güzel ahlakı tamamlamak üzere gönderildim.’ buyurmaktadır.             Mehmet Durmaz ağabeyin şahsıma hediye etmiş olduğu18 adet dörtlük şiirleri hepimize nasihat […]
 • SİSTEMİN EĞİTTİKLERİYİZ…

  Kişiler yeteneklerine göre yol almazsa hayatlarında hep sevmedikleri işleri yaparlar ve mecbur oldukları için yaparlar…
 • BUGÜN 14 ŞUBAT

    Yani  ‘’SEVGİLİLER GÜNÜ’’ Dileğim, tüm seven, sevilenlerin ‘’Sevgililer Günü’’ kutlu olsun. Hep sevin, sevilin ve daima sevgi ile birlik ve beraberlik içinde bir ömür boyu ‘’Sevgililer Günü’ nü kutlayın sevdiklerinizle… ……………………………………………………………………….. O GÖZLERİN VAR YA!… İnan, inan bana Gül Yüzlüm O Gözlerin var ya! Benden bir şey saklıyor…   Neden be Gül Yüzlüm, Niye […]

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • 01
  Ahmet Er Mesai Arkadaşlarıyla Vedalaştı
  Mustafakemalpaşa Orman İşletme Müdürü olan ve Kastamonu’ya atanan Ahmet Er, İlçede uzun yıllar çalıştığı mesai arkadaşlarıyla yemek yedi ve vedalaştı. Orman Genel Müdürlüğünün İşletme Müdürlerinin Rotasyonuna tabi tutulmasıyla birlikte Mustafakemalpaşa’da 6,5 yıl görev yapan ve hem personeliyle hem de Mustafakemalpaşalı yönetici ve vatandaşlarla uyum içinde çalışarak her kesimin takdirini toplayan Orman İşletme Müdürü Ahmet Er […]
 • 02
  İlçede Hurda Araçlar Toplanıyor
  Mustafakemalpaşa Madeni Eşya Esnaf Odası Başkanı Önder Aydın, federasyon tarafından alınan hurda araçların toplatılması kararıyla ilgili basın açıklaması yaptı.
 • 03
  Musa Çelik Türkiye ve İlçenin Gururu Oldu
  İlçede faaliyet gösteren Gökyüzünün Efsane Kanatları Derneği başkanı Musa Çelik, Avrupa katıldığı yarışmalarda 4 kategoride birden şampiyonluk elde etti. Fransa’da ikamet eden ve aynı zamanda ilçemizde faaliyet gösteren Gökyüzünün Efsane Kanatları Derneği Baaşkanı Musa Çelik, Avrupa uçucu sanat güvercinleri federasyonun düzenlediği yarışmalara katıldı. Almanya Fransa İsviçre Hırvatistan Slovakya Çek Cumhuriyeti Sırbistan ve Türkiye’nin de içinde […]
 • 04
  Belediye Personeline Sigara Bırakma Eğitimi
  Mustafakemalpaşa Belediyesi çalışanlarına, Dr. Emine Melis Çinçe tarafından Sigarayı Bırakma ve Kanser hakkında eğitim verildi.
 • 05
  TOKİ Kuraları Bu Ay Çekilecek
  Yurt genelinde yapımı planlanan 100 Bin sosyal konut için kuralar bu ay içerisinde çekilecek. 694 adet konutun İlçeye yapılacağı TOKİ Konutları için başvuranların heyecanlı bekleyişi bu ay bitecek. TOKİ yetkililerinden alınan bilgiye göre, yatay mimari anlayışıyla İstanbul başta olmak üzere 81 ilde 2+1 ve 3+1 planında yapılacak olan 100 bin sosyal konut için 16 Aralık […]