Kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
 • EURO 7.19
 • DOLAR 6.45

SEVGİLİ PEYGAMBER EFENDİMİZ (av) DEN RAMAZAN AYI NASİHATLERİ

SEVGİLİ PEYGAMBER EFENDİMİZ (av) DEN RAMAZAN AYI NASİHATLERİ
Ahmet Baskındağlı - 29 Ocak 2020 22:36 A A

                ‘Oruç tutun, sağlıklı kalın.’ (Ahmet, Müsned, 2/380, Ebu Hüreye hadisi)

                ‘Ademoğlu, karnından daha şerli bir kap doldurmamıştır. Ademoğluna belini dik tutacak kadar yiyecek yeterlidir. Yediğinde de midenin üçte birini yemek, üçte birini içmek, üçte birini nefes almak için ayırmalıdır. (Tirmizi, Sünen, K Zühd, bab 47, Nesai, Sünen, K. Adab’ül-Ekl, bab 23, Hakim, Müstedrek, K.Rikak, hadis no 7945)

                ‘Ramazan sabır ayıdır.’ (Ebu Daud)

                ‘Oruç sabrın yarısıdır.’ (Tirmiz)

                ‘Ramazan günlerinde zikirle meşgul olanlar mağfiret edilir, o günlerde Allah’tan dilekte bulunanlar eli boş dönmezler.’ (Kenzü’l-Ummal)

                ‘Bir kul ramazana erişir de o aydan günahlarını affettirerek çıkamazsa burnu yerde sürünsün.’ (Bey Haki)

                ‘Kim yalan söylemeyi, cahilliği ve cahillikle amel etmeyi (günah işlemeyi) terk etmezse, Allah’ın onun yemesini içmesini terk etmesine ihtiyacı yoktur.’ (İbn mace)

                ‘Oruç tutanın uykusu bile ibadet sayılır. Oruçlunun susması bile tespih sayılır. Oruçlunun iyilik ve ibadetlerine kat kat sevap verilir. Duası kabul olunur, günahları affedilerek silinir. (Kenzü’l-Ummal)

                ‘Kim inanarak ve ihlasla sevabını yalnız Allah’tan bekleyerek ramazan orucunu tutar, gecesinde de uyanık kalır, teravih namazı kılıp Kur’an okursa annesinden doğduğu gibi tertemiz olur.’ (Nesai)

                ‘Oruç perdedir. Oruçlu kötü söz sarf etmesin, bağırıp çağırmasın. Birisi kendisine yakışıksız laf edecek veya kavga edecek olursa ‘Ben oruçluyum.’ desin, Ona bulaşmasın.’ (Buhari)

                ‘Nice oruç tutanlar vardır ki (günahlardan uzak durmadıkları için) onların oruçlarından geriye sadece açlık ve susuzluk kalır. Ve nice namaz kılanlar var ki (namazlarının haklarını veremedikleri için) bu namazlarından onlara sadece yorgunluk kalır.’ (İbn Mace)

                ‘Ramazan ayına girdiği halde günahlarını affettiremeden tamamlayan kişi ne büyük bir imkanı kaçırmış ve ne büyük bir kayıp içerisindedir.’ (Tirmiz, Deavat, 100)

                ‘Kur’an okursanız Allah sizinle konuşur, dua ederseniz siz allah2la konuşursunuz.’ (Hadis)

                ‘Mübarek ramazan ayı geldi. Yüce Allah bu ayda size oruç tutmayı farz kıldı. Bu ayda sema (cennet)  kapıları açılır, cehennem kapıları ise kapanır ve şeytanların azgınları bağlanır.’ (Nesai, Sıyam,5)

                ‘Sahur yemeği yiyin. Çünkü sahur yemeğinde bereket vardır.’ (Hadis)

                ‘Kullar ramazandaki bereketi bilselerdi, bütün senenin ramazan olmasını isterlerdi.’ (Hadis-i Şerif)

                ‘Her şeyin zekatı vardır. Bedenin zekatı da oruç tutmaktır. Oruç tutmak sabrın yarısıdır. (Buhari)

                ‘İslam beş temel üzerine bina edilmiştir. Allah’tan başka ilah olmadığına, benim Allah’ın elçisi ve kulu olduğuma şahadet etmen, namaz kılman, zekat vermen, ramazan orucunu tutman, gücün yettiği taktirde hacca gitmendir.’  (Buhari, iman19,22, Müslim İman 21, Tirmizi İman 3, Nesai İman 13)

                ‘Bir kimse oruçlu olduğunu unutarak yer içerse, orucunu tamamlasın, bozmasın.  Çünkü onu Allah yedirmiş, içirmiştir.’ (Hadis)

                ‘Her kim  bir oruçluya iftar ettirirse, kendisine onun sevabı kadar sevap verilir. Oruçlunun ecrinden de hiç bir şey eksilmez.’ (Hadis)

                ‘Kim Allah Teala yolunda bir gün oruç tutsa, Allah onunla ateş arasına, genişliği sema ile arz arasını tutan bir hendek kılar.’ (Tirmizi Cihad 3, 1624)

                ‘Sevabını Allah’tan umarak Kadir gecesini ihya edenin geçmiş günahları affolur.  (Buhari)

                ‘İşte bereket ayı olan ramazan geldi. Artık Allah’ın rahmeti sizi kuşatır. O ayda yeryüzüne bol bol  rahmet iner.  Günahlar affedilir, dualar kabul olunur. Allah sizin iyilik ve ibadette yarışmanıza bakar da, bununla meleklerine karşı iftihar eder. Öyleyse kulluğunuzla kendinizi Allah’a sevdirin. Bu ayda asıl bedbaht olan, Allah’ın rahmetinden nasibini alamayan kimsedir.’ (et-Tergib ve’t Terhib)

Bu haber 3224 kez okundu.
Ahmet Baskındağlı - 22:36 A A
BENZER HABERLER

MUSTAFAKEMALPAŞA HAVA DURUMU

28 Mart 2020 CUMARTESİ
 • PAZ 7.0°
 • PTS 15.9°
 • SAL 13.3°

YAZARLARIMIZ

 • MİSAFİRİ OLDUĞUMUZ BU DÜNYANIN SONUNDA ÖLÜM VAR

  Bulunduğumuz çevreden, ilçeden, ilden, Türkiye’mizden, dünyanın birçok yerinden her gün ölüm haberleri geliyor. Canlı yayınlarda televizyonlar, cep telefonları, kameralar başkalarının ölümlerini gözümüzün önüne getiriyor. Başkalarının ölümünü seyretmekten, konuşmaktan, kendi akıbetimizi unutuyoruz. Ama ölüm sırasının bir gün bize de geleceğini pek düşünmüyoruz. Kendimizi bütün ölümlerin dışında tutuyoruz. Sanki ölüm, başkalarına mahsus bir olay gibi düşünüyor ve […]
 • ESNAFIM BİÇİM BİÇİM

  Çoook büyük sorumluluk gerektirir esnaflık. Eğer sorumluluklar bilinmezse, halk seni sorumlu tutar. Artık iki kişi olman gerekir. Kendin ve dükkanın. Özgürlük denen kavram sizin için artık yok hükmündedir. Müşterine karşı takındığın tavırdır bazen insanı esnaf yapan. “bozuk yoksa sonra verirsin” ya da” zeytinim kötü abi sana gelmez” gibi şeyleri belirtmektir. Bak şimdi “bozuk yoksa kalsın” […]
 • Mustafakemalpaşa’ya Mektup

  Sevgili Kasabam, Sen de doğmadım ben. 60’lı yılların ilk yarısında güzelim ülkemin en doğusundan önce senin bir köyüne, 3 – 4 yıl sonra da sana geldim müdür babamın tâyiniyle. O zamanlar 14 Eylül İlkokulu yeni açılmış bir okuldu ve sevgili babam o okulun ilk müdürüydü. İki kardeşim ve ben o okuldan mezun olduk ortaokul öğrencisi […]

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • 01
  İlçede Hurda Araçlar Toplanıyor
  Mustafakemalpaşa Madeni Eşya Esnaf Odası Başkanı Önder Aydın, federasyon tarafından alınan hurda araçların toplatılması kararıyla ilgili basın açıklaması yaptı.
 • 02
  TOKİ Kuraları Bu Ay Çekilecek
  Yurt genelinde yapımı planlanan 100 Bin sosyal konut için kuralar bu ay içerisinde çekilecek. 694 adet konutun İlçeye yapılacağı TOKİ Konutları için başvuranların heyecanlı bekleyişi bu ay bitecek. TOKİ yetkililerinden alınan bilgiye göre, yatay mimari anlayışıyla İstanbul başta olmak üzere 81 ilde 2+1 ve 3+1 planında yapılacak olan 100 bin sosyal konut için 16 Aralık […]
 • 03
  ERKEN TEŞHİS İÇİN KANSER TARAMALARI ÖNEMLİ!
  Erken teşhis için kanser taramalarının oldukça önem arz ettiğini belirten Bursa İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Halim Ömer Kaşıkcı, vatandaşları geç olmadan ücretsiz kanser taramalarını yaptırmaya davet etti.
 • 04
  Belediye Personeline Sigara Bırakma Eğitimi
  Mustafakemalpaşa Belediyesi çalışanlarına, Dr. Emine Melis Çinçe tarafından Sigarayı Bırakma ve Kanser hakkında eğitim verildi.
 • 05
  Karatecilerden Başkan Kanar’a Ziyaret
  Anadolu Yıldızlar Ligine katılmaya hak kazanan Mustafakemalpaşa Belediyesporlu karateciler Belediye Başkanı Mehmet Kanar’ı ziyaret etti.
Video Sponsoru: PikGold