14° Açık

RAMAZANDA ALLAH’A BAĞLILIĞIMIZI İSPAT EDELİM

Ahmet Baskındağlı - 21 Nisan 2021 08:23 A A

Ramazan ayı; adet, gelenek, görenek, eğlence için değil, kurtuluşa erenlerden olmak için bir fırsattır. Ramazan ayının merkezinde Kur’an vardır.

Ramazan ayının üçte biri geçti, ne anladık, nasıl geçti. Tövbe kapısı sonuna kadar açık, ama geciktirmeyelim. Duaya da kilit vurulmaz, her zaman dua yapalım, dualarımız müşterektir. Namaza da engel olunamaz. Yeryüzü mescittir ve temiz olan her yerde namaz kılınabilir. Kıblemiz Kâbe’dir. Ramazan Kur’an-ın indiği aydır. Dinimiz ilk emri oku, Kur’an-ı çok okuyalım anlayalım ve anladıklarımızla yaşayalım, örnek Müslüman olalım.

Ramazan, çok kenetlenmemiz için, İslam kardeşliğini daha iyi anlayabilmemiz için bir fırsattır. Peygamber Efendimiz (SAV) ‘Komşusu açken tok yatan bizden değildir.’ buyuruyor.

Ramazan orucu İslam’ın beş şartından biridir, farzdır. Allah’ın emridir. Oruç kalplere şifadır. Asıl mesele, oruç tutmanın ötesinde hepimizin sağlığı için kendimizi tutmak, oruçlunun mükafatı Allah katındadır. Oruç tüm vücutta onarım mekanizmalarını başlatır. İnsanın kendisini fark etmesidir oruç. Empatidir oruç. Haddini bilmektir oruç. Meyve-i cennettir oruç.

Ramazan okulundan alacağımız eğitimle; kin, kibir, haset, içki, kumar, böbürlenme, zina, uyuşturucu, bencillik, zulüm, riya, yalan, cehalet, cimrilik, gurur gibi kötülüklerden korunup, karanlıktan aydınlığa çıkarız inşallah.

Takvaya; helâl, haram sınırları konusunda titizlik göstermekle ulaşılır. Salih amel, helâl lokmanın ürünüdür. Bu yüzden büyüklerimiz evlâtlarına, “Yalan deme, haram yeme!” diye öğüt verirlerdi.

Ramazan ayı rahmet deryasının taştığı feyizli bir zaman dilimidir. Oruç, namaz, sahur, iftar, mukabele, zekât, infak, fitre, fidye gibi ibadetlerimizi büyük bir ihlâs ve samimiyetle yerine getirmeliyiz. Adalet, hakkı sahibine teslim etmektir. İster Allah’a karşı, isterse kullara!.. İbadetlerde Allah’ın rızasını gözeteceğiz.

Mademki, rahmet ayındayız; bu bereketin her yere ulaşması gerekmez mi? Allah iyiliklerin, güzelliklerin yayılması için insanları “vesile/sebep” kılmış. Sebeplere sarılacağız; kendimiz için istediğimiz iyilik ve güzellikleri diğer insanlar için de isteyeceğiz. Paylaşmayı öğreneceğiz. İslâm dini insanı, insana emanet etmiş. Hepimizin üzerinde 9 sınıf insana karşı yapılması gereken görevler var. Bunlara iyi davranmamız yardım etmemiz emrediliyor.

 1. Anne, babaya, 2. Akrabaya, 3. Yetimlere, 4. Yoksullara, 5. Yakın komşulara, 6. Uzak komşulara, 7. Yakın arkadaşlara, 8. Yolculara, 9. İşçi, hizmetçi gibi ellerinizin altında bulunanlara!

Yukarıda sayılan insanlara karşı iyi davransak, görevlerimizi yapsak ilgiden uzak olan, ihtiyacı giderilmeyen, yalnız ve sahipsiz tek kişi kalır mı?

Ramazan ayı ve oruçla ilgili bazı hadis-i şerifler:

“Cennette reyyân denilen bir kapı vardır ki, kıyamet günü oradan ancak oruçlular girecek, onlardan başka kimse giremeyecektir.’ ( Müslim)

Bu ay öyle bir aydır ki; ilk günleri rahmet, ortası af ve mağfiret, sonu cehennem’den azad olmaktır.

Oruçlunun susması tesbih, uykusu ibadet, duası makbul, ameli de çok sevaptır. (Deylemi)

Farz namaz sonraki namaza kadar; Cuma sonraki cumaya kadar; ramazan ayı sonraki ramazana kadar olan günahlara kefaret olur. (Taberani)

‘Bu aydaki bir gece (Kadir Gecesi) bin aydan daha faydalıdır.’

‘Bu ay, sabır ayıdır. Sabredenlerin gideceği yer cennettir.’

‘Bu ay, iyi geçinmek ayıdır. Bu ayda müminlerin rızkı artar.’

Bu ayda, emri altında olanların (işçinin, memurun, askerin, talebenin) vazifesini hafifletenleri (patronları, amirleri, kumandanları ve müdürleri), Allahü Teâlâ affedip, Cehennem ateşinden kurtarır.

‘Bu ayda, bir oruçluya su veren bir kimse, kıyamet günü susuz kalmayacaktır.’ (Et-tergib vet-terhib)

‘İftar zamanında oruçlunun ağız kokusu, Allahü Telalaya her kokudan daha güzel gelir.’ (Beyheki)

‘Ramazan girip çıktığı hâlde günahları affedilmeyenin burnu sürtülsün/yazıklar olsun! Ana babasına veya ikisinden birine yetişip de Cennete girmeyenin burnu sürtülsün/yazıklar olsun! Yanında anıldığım zaman bana salavat getirmeyenin burnu sürtülsün/yazıklar olsun!’ (Tirmizi)

‘Kim, ramazan orucunu iman ederek, Allah rızası için tutarsa geçmiş günahları af olunur.’ (Buhari, Sahih, K.Savm, bab 6)

Özürsüz,ramazanda bir gün oruç tutmayan, bunun yerine bütün yıl boyu oruç tutsa , ramazandaki o bir günlük sevaba kavuşamaz.’

‘Bizim orucumuzla Ehl-i kitabın orucunu ayıran fark sahur yemeğidir. ‘ (Müslim, Ebu Davud, Tirmizi)

‘Sahura kalkın, sahurda bereket vardır.’ (Buhari)

‘Yedikleri helal olmak şartıyla, hesaba çekilmeyecek üç kişi; oruçlu, sahur yemeği yiyen ve Allah yolunda nöbet tutandır.’ (Nesai)

‘Namaz camiden çıkınca başlar,

Hac Mekke’den dönünce başlar,

Ramazan oruç bitince başlar.

Bu haber 134 kez okundu.
Muradiye Sarnıç Tesisleri
Ahmet Baskındağlı - 08:23 A A
BENZER HABERLER

MUSTAFAKEMALPAŞA HAVA DURUMU

12 Mayıs 2021 ÇARŞAMBA
14°
 • PER 24.2°
 • CUM 24.7°
 • CTS 25.6°

YAZARLARIMIZ

 • RAMAZAN OKULUNDAN BUGÜN MEZUN OLUYORUZ

  Ramazan ayı okulu dünya hayatının provasıdır, reçetesidir. Ramazan okulunda öğrendiklerimizi tüm ömrümüzde, hayatımızın her safhasında uygulama ve yaşama gayretinde olalım ki Cenab-ı Allah’ın da rızalığını kazanan kullardan oluruz inşallah. Geçen yıl olduğu gibi, bu yıl da Ramazan ayı COVİD 19 salgın musibeti ve pandemi maske, mesafe, hijyen, eve kapanma, kısıtlama tedbirleri ile geçti. Teravih namazı […]
 • ESNAFIM BİÇİM BİÇİM

  Çoook büyük sorumluluk gerektirir esnaflık. Eğer sorumluluklar bilinmezse, halk seni sorumlu tutar. Artık iki kişi olman gerekir. Kendin ve dükkanın. Özgürlük denen kavram sizin için artık yok hükmündedir. Müşterine karşı takındığın tavırdır bazen insanı esnaf yapan. “bozuk yoksa sonra verirsin” ya da” zeytinim kötü abi sana gelmez” gibi şeyleri belirtmektir. Bak şimdi “bozuk yoksa kalsın” […]
 • Ramazanda Beslenme Önerileri

  Ramazan ayı, oruç tutanlar için beslenme ve yaşam şeklinin değiştiği bir aydır. Her açıdan arınma ayı olan ramazan doğru ve sağlıklı beslenildiği takdirde sindirim sisteminizin dinlenmesine ve sağlığınızın korunmasına katkıda bulunur. Günün büyük bir kısmını vücut aç ve susuz geçirirken iftar ile birlikte besin alımı başlar. İftar ve sahur arasındaki kısa vakitte doğru beslenmek oldukça […]
 • Şiirlerimden

  Ağacım Anne ağacım kesilmiş Pencereyi açmak istemiyorum Görmemek için Karşıdaki beton yığınını   Erik ağacının yerinde Yeller esiyor şimdi anne Oysa o ağacın dallarında Kuşlar gibiydik biz çocukken   Hamzabey, 11 Şubat 2021, 12.34   Necip Şen İçin                                – Bütün Rumeliler’i 1973’te doğmuş Türkiye’de, Mevsimlerin birinde. Sonra büyümüş, boy atmış, Dünyâ netleşmiş gözlerinin […]
 • Meryem Durmus
  Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen
  4 MAKALE YAZDI

  “Ramazanda Beslenmede Dikkat Edilecek Noktalar”

  Hoş Geldin RAMAZAN Meryem Durmuş 11 ayın sultanı Ramazan geldi.  Ramazan ayının ilk günlerindeyiz ve bu dönemde beslenmemize daha özen göstermeliyiz. Ramazanda asıl amacın beden ve ruhu terbiye etmek , nefsimize sahip çıkmak olduğunu hatırlamalıyız. Bunu başarabildiğimiz takdirde iftarda zaten aşırıya kaçmadan bedenin ihtiyacı kadar besin tüketip sahura uygun beslenmeyi sağlamış oluruz. Ramazanla birlikte karbonhidrat […]
 • Hikmet-i Hükümet ve İfade Özgürlüğü İkilemi

  Fransızca’daki La Raison D’etat ifadesiyle benzerliği bulunan hikmet-i hükümet kavramı bir ülkenin çıkarlarının söz konusu olduğu durumlarda önceden uygulanan yasa ve kuralların bir süreliğini (?) askıya alınması ve belli bir grubun bu yasalardan muaf tutulması anlamına gelir. Belli bir grubu kutsayıp, yücelten böyle bir anlayışta bu grubun yapıp edeceği her türlü faaliyet yine ülkenin faydası […]

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • 01
  İlçede Hurda Araçlar Toplanıyor
  Mustafakemalpaşa Madeni Eşya Esnaf Odası Başkanı Önder Aydın, federasyon tarafından alınan hurda araçların toplatılması kararıyla ilgili basın açıklaması yaptı.
 • 02
  İl Kadın Kolları Yönetimi Belli Oldu
  Bursa İl Kadın Kolları Başkanı Emel Gözükara Durmaz, yeni yönetim kurulu üyelerinin belirlenmesi çalışmalarını sonuçlandırdıklarını söyledi.
 • 03
  Belediye Personeline Sigara Bırakma Eğitimi
  Mustafakemalpaşa Belediyesi çalışanlarına, Dr. Emine Melis Çinçe tarafından Sigarayı Bırakma ve Kanser hakkında eğitim verildi.
 • 04
  TOKİ Kuraları Bu Ay Çekilecek
  Yurt genelinde yapımı planlanan 100 Bin sosyal konut için kuralar bu ay içerisinde çekilecek. 694 adet konutun İlçeye yapılacağı TOKİ Konutları için başvuranların heyecanlı bekleyişi bu ay bitecek. TOKİ yetkililerinden alınan bilgiye göre, yatay mimari anlayışıyla İstanbul başta olmak üzere 81 ilde 2+1 ve 3+1 planında yapılacak olan 100 bin sosyal konut için 16 Aralık […]
 • 05
  Atkı ve Bereler Hazır Olsun
  Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünün verilerine göre Kar yağışı Marmara Bölgesinde Bursa ve ilçelerinde etkili olacak.