-1° Sisli

PEYGAMBER EFENDİMİZİN NURLU İFADELERİ

Ahmet Baskındağlı - 19 Şubat 2021 12:45 A A

 

Geçen sayının devamı

Abdullah b. Ömer (ra) şöyle anlatır:

Bir adam şöyle dedi: Ya Rasulallah bana öyle bir amel göster ki Allah onunla beni faydalandırsın.  Rasulullah (sav) şöyle buyurdu: ‘Sabah namazının iki rekât sünnetine devam et, zira bunda fazilet vardır.’ (Taberani)

Hz. Aişe (ra) Peygamber (sav)’in şöyle buyurduğunu rivayet etmiştir: ‘Sabah namazının iki rekâtı, dünya ve dünyadaki olan her şeyden daha hayırlıdır.’ (Müslim, Tirmizi)

Müslim’in rivayetin de ise; ‘İki rekât, bana bütün dünyadan daha sevimlidir.’

Ebu Hureyre’den şöyle rivayet edilmiştir: Rasulullah (sav) şöyle buyurmuştur; ‘Kul namaza durduğunda o Rahman olan Allah’ın huzurundadır. Eğer sağa sola dönerse Allah Te’ala;Kime dönüyorsun? Benden daha hayırlısına mı?. Ey Adem oğlu Bana yönel, Ben yönelip döndüğün şeylerin hepsinden daha hayırlıyımdır.’ (El-Bezzar).

Muaz b. Cebel (ra) Yemen’e gönderildiğinde Rasulullah(sav)’e; ‘Ya Rasulellah bana tavsiyede bulun’ dediği O’nun da şöyle buyurduğu rivayet edilmiştir; ‘Dininde ihlaslı ol, az amel sana yeter.’ (Hakim).

Hz. Sevban Rasulullah (sav)’in şöyle derken işittiğini rivayet etmiştir: ‘Muhlislere ne mutlu. Onlar hidayet yolunun ışıklarıdır. Onlardan tüm karanlık fitneler uzaklaşır.’ (Beyhaki)

Ebu İmame, Rasulullah (sav)’ten rivayet ettiği hadiste şöyle denilmiştir: ‘Aziz ve celil Allah ameli ancak ihlaslı ve kendi rızası için yapıldığında kabul eder.’ (Ebu Davud, Nesei)

Osman b. Hanif, şöyle anlatır: Rasulullah (sav)’e bir ama geldi ve ‘Ey Rasulellah Allah’a gözümdeki perdeyi açması için dua et’ dedi. Peygamberimiz; “İstersen seni bırakayım sabret” dedi. Adam; ‘Ya Rasulellah gözümün kaybı bana çok zor gelmiştir” dedi. O da; “Git abdest al sonra da iki rekât namaz kıl sonra da şöyle de; ‘Ey Allah’ım ben Rahmet Peygamberi Peygamberim Muhammed ile Sana yöneliyor, Senden istiyorum. Ey Muhammed ben Rabbine Seninle gözümü açması için yöneliyorum. Allah’ım O’nu benim hakkımda şefaatçi kıl, beni kendime de şefaatçi kıl, sonra adam gözleri açılmış olarak geri döner.’ (Tirmizi, Nesei, İbn-i Mace, İbn-i Huzeyme, Hakim).

Ebu Zer anlatır; Rasulullah (sav) şöyle buyurdu: Üç kişi vardır ki Allah Kıyamet Günü onların yüzüne bakmaz, onlarla konuşmaz ve onları temize çıkarmaz. Onlara acıklı bir azap ta vardır. Rasulullah bunu üç defa söyledi. Ben de; ‘Bunlar hüsrana uğradı, zarar ettiler, kim bunlar?’ dedim.

Şöyle buyurdu; ”Yürürken kibirle elbisesini uzatan, yaptığı iyiliği başa kakan ve yalan yeminle malını sarfedendir. ” (Müslim, Ebu Davud, Tirmizi, Nesei).

Cabir b. Abdillah el-Ensar Rasulullah (sav)’in şöyle buyurduğunu rivayet etmiştir:

‘Zulümden sakınınız, zira zulüm Kıyamet Günü’nün zulumat ve karanlıklarıdır. Cimrilikten de sakınınız, zira cimrilik sizden öncekileri helak etmiş ve onları kanlarını dökmeye mahrem dokunulmazlıklarını helal saymaya taşımıştır.’ (Müslim)

Cündüb (ra) Rasulullah (sav)’in şöyle buyurduğunu rivayet etmiştir; ‘Kim başkasının gizli kusurlarını duydurup işittirirse Allah’ta onu duydurup işittirir. Kim başkasının gizli kusurlarını görürse Allah’da onu görür.’ (Buhari, Müslim)

Allah’ım

İman ile özümüzü,

Haya ile özümüzü,

Edep ile sözümüzü,

Kur’an-ı Kerim ile

Ömrümüzü hayreyle.

Amin

Hayırlı cumalar.

Bu haber 1805 kez okundu.
Muradiye Sarnıç Tesisleri
Ahmet Baskındağlı - 12:45 A A
BENZER HABERLER

MUSTAFAKEMALPAŞA HAVA DURUMU

4 Mart 2021 PERŞEMBE
-1°
 • CUM 16.2°
 • CTS 11.7°
 • PAZ 7.3°

YAZARLARIMIZ

 • AHİRET YÖRÜNGELİ BİR HAYAT

  Mümin, dünyadayken yörüngeli bir hayat yaşamalı, devamlı surette ahreti kazanma adına hesap ve planlar içinde olmalı, hayatını bu doğrultuda tanzim etmelidir. Mümin yaşadığı hayatı ahret hayatına göre değerlendiren, dünyaya o nispette değer veren, dünyevi ve uhrevi emniyetini Allah’a bağlayan, O’na itaat eden, imana dayalı fazilet duygularıyla dopdolu olan, dünya ve ahret dengesini kurduktan sonra hem […]
 • ESNAFIM BİÇİM BİÇİM

  Çoook büyük sorumluluk gerektirir esnaflık. Eğer sorumluluklar bilinmezse, halk seni sorumlu tutar. Artık iki kişi olman gerekir. Kendin ve dükkanın. Özgürlük denen kavram sizin için artık yok hükmündedir. Müşterine karşı takındığın tavırdır bazen insanı esnaf yapan. “bozuk yoksa sonra verirsin” ya da” zeytinim kötü abi sana gelmez” gibi şeyleri belirtmektir. Bak şimdi “bozuk yoksa kalsın” […]
 • Mevsime uygun beslenmek

  “Mevsime uygun beslenmek günümüzde sağlık üzerine olan etkileri sebebi ile çok önemli bir hale geldi. Artık her an istediğimiz besine ulaşmak mümkün ama mevsiminde olmayan bir besini tüketmek gerçekten doğru mu?” Geçmişte, meyve ve sebzeleri şimdiki gibi her an bulabilmek pek mümkün değildi. Günümüzde teknolojinin gelişmesi ve üretim şekillerindeki değişiklikler ile birlikte uygun büyüme ortamı […]
 • Üç Kitap

  1 / Yaralı Ceylanlar Kulübü | Mim Kemâl Öke   Bilen bilir: Prof. Dr. Mim Kemal Öke’nin aynı adı taşıyan dedesi Atatürk’ün doktorlarındandır ve 33. dereceye yükselmiş bir masondur. Yazar, bu söyleşi kitabında bunu saklamıyor da zâten.   Kitabın en çarpıcı kısımları hiçbir dinî hassâsiyeti olmayan – namazın bile ne olduğunu bilmeyen tipik Nişantaşı âilesi […]
 • Meryem Durmus
  Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen
  4 MAKALE YAZDI

  “Ramazanda Beslenmede Dikkat Edilecek Noktalar”

  Hoş Geldin RAMAZAN Meryem Durmuş 11 ayın sultanı Ramazan geldi.  Ramazan ayının ilk günlerindeyiz ve bu dönemde beslenmemize daha özen göstermeliyiz. Ramazanda asıl amacın beden ve ruhu terbiye etmek , nefsimize sahip çıkmak olduğunu hatırlamalıyız. Bunu başarabildiğimiz takdirde iftarda zaten aşırıya kaçmadan bedenin ihtiyacı kadar besin tüketip sahura uygun beslenmeyi sağlamış oluruz. Ramazanla birlikte karbonhidrat […]
 •   Neden Klasikleri Okumalı? Klasik Edebiyattan Bazı Hayat Dersleri

              Eğitim hayatları boyunca ‘bazı’ öğrenciler – bir çok dememeyi tercih ettim, edebiyat derslerinde sadece dersten kalmamak  ve başarısız olmamak için klasik edebiyat okurlar. Bunun neticesinde, bu klasik metinlerdeki birbirinden bilgilendirici hayat derslerini kaçırdıklarının da farkında olmazlar.  Dostluk, sevgi, paylaşmak, şefkat  ve birçok diğer önemli değerler bu eserlerde işlenmektedir.  Bu yazıda üç klasik esere ve […]

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • 01
  İlçede Hurda Araçlar Toplanıyor
  Mustafakemalpaşa Madeni Eşya Esnaf Odası Başkanı Önder Aydın, federasyon tarafından alınan hurda araçların toplatılması kararıyla ilgili basın açıklaması yaptı.
 • 02
  İl Kadın Kolları Yönetimi Belli Oldu
  Bursa İl Kadın Kolları Başkanı Emel Gözükara Durmaz, yeni yönetim kurulu üyelerinin belirlenmesi çalışmalarını sonuçlandırdıklarını söyledi.
 • 03
  Belediye Personeline Sigara Bırakma Eğitimi
  Mustafakemalpaşa Belediyesi çalışanlarına, Dr. Emine Melis Çinçe tarafından Sigarayı Bırakma ve Kanser hakkında eğitim verildi.
 • 04
  TOKİ Kuraları Bu Ay Çekilecek
  Yurt genelinde yapımı planlanan 100 Bin sosyal konut için kuralar bu ay içerisinde çekilecek. 694 adet konutun İlçeye yapılacağı TOKİ Konutları için başvuranların heyecanlı bekleyişi bu ay bitecek. TOKİ yetkililerinden alınan bilgiye göre, yatay mimari anlayışıyla İstanbul başta olmak üzere 81 ilde 2+1 ve 3+1 planında yapılacak olan 100 bin sosyal konut için 16 Aralık […]
 • 05
  Atkı ve Bereler Hazır Olsun
  Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünün verilerine göre Kar yağışı Marmara Bölgesinde Bursa ve ilçelerinde etkili olacak.