13° Açık

ÖZGÜRLÜK SAVAŞÇISI BİLGE KRAL ALİYA İZZETBEGOVİÇ

Ahmet Baskındağlı - 26 Ekim 2020 05:28 A A

 

Eski Yugoslavya döneminde Müslüman Boşnakların dini ve milli bilincini uyandırmak için mücadele eden ve bu uğurda iki kez hapse atılan bağımsız Bosna Hersek’in ilk kurucu Cumhurbaşkanı Aliya İzetbegoviç, kendi ülkesinin sınırlarını aşan dünya değeri lider olarak vefatının 17. yılında dualarla yâd edildi.

İslam yolunda ömrü mücadelerle geçen Aliya İzzetbegoviç Mustafa ve Hiba çiftinin beş çocuğundan biri olarak 8 Ağustos 1925 ta Bosanki Samaç şehrinde doğdu. 19 Ekim 2003 te Saraybosna’da hayatını kaybetti. Vasiyeti üzerine  Sarabosna’daki Kovaçi Şehitliğinde toprağa verildi.

Müslüman bir fikir adamı ve özgürlük savaşçısı Bilge Kral Aliya İzetbegoviç’i vefatından önce kendisini ziyaret eden Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a ‘Siz evlad-ı Fatihansınız. Onun için buralar size emanet. O emaneti koruyun.’ Vasiyetinde bulunmuştur.

Aliya İzetbegoviç, Bosna Hersek’in bağımsızlığında gösterdiği lider siyasi kişiliğinin yanı sıra kaleme aldığı ‘Tarihe Tanıklığım’, ‘Köle Olmayacağız’, ‘Doğu ve Batı Arasında İslam’, ‘İslam Deklarasyonu’, ‘Özgürlüğe Kaçışım’ gibi eserlerini de yayınlamıştır.

Devlet adamı, millet adamı, dininin adamı, Boşnak halkının efsane lideri, Bosna Hersek Devleti’nin kurucu devlet başkanı olan rahmetli Aliya İzetbegoviç’i daha iyi anlayabilmek için liderlere, yöneticilere ve hepimize rehber olacak tarihe geçmiş özlü sözlerinden bir demet sunuyorum:

‘Savaş, ölünce değil düşmana benzeyince kaybedilir.’

‘Biz de zalimlerden olursak, zulme karşı savaşmamızın bir anlamı kalmaz.’

‘Benim bir yanım Boşnak bir diğer yanım ise Türk’tür. Çok şükür ki mensubu olmakla şeref duyduğumuz İslam’ız yani Müslüman’ız.’

Bir kelimeyi aklınızdan çıkarmayın. ‘Devlet’ Devletin ne kadar önemli olduğunu hepimiz idrak etmeliyiz. ‘Devletsiz bir millet boşluğa düşer, rüzgârda savrulup gider.’

‘Her şeye kadir olan Allah’a and olsun ki köle olmayacağız! Savaşta büyük zulme uğradınız. Zalimleri affedip affetmemekte serbestsiniz. Ne yaparsanız yapın, ama soykırımı unutmayın. Çünkü unutulan soykırım tekrarlanır.’

Nefrete nefretle cevap vermeyin. Bosna için nefret çıkmaz sokaktır. Nefret sadece bizim ruhlarımızı zedelemiyor. Bosna’nın özünü de zedeliyor.

Kendimize özgü üniversite ve bilimsel kurumlarımızı kuruncaya kadar eğitimimiz İslami sayılmayacağı gibi tesirli de olmayacaktır.

Müslümanlar, dünyayı güzelleştirme ve mümkünse insanlar için cennet olma gibi bir mükellefiyete sahiptir.

Bu mükellefiyet onu donanımlı olmaya mecbur kılar. Bu mecburiyet ise onu söz söylemeye değil çalışmaya, keşfetmeye, anlamaya ve anlatmaya götürür.

Eğer biz bunu bilemez, bilip te uygulayamazsak, kapımız dış dünyaya alabildiğince açık kalır ve birer toz gibi savrulur, gideriz.

Türkler mevcut sınırlar içinde kendini hapsetmemeli. Çünkü Türklerin sınırları Osmanlı kültür mirasının ulaştığı coğrafyanın tamamıdır.

Benim ülkem Bosna-Hersek de o coğrafyanın bir parçasıdır. Bosna’daki Osmanlı kültür mirası bizim olduğu kadar sizin, sizin olduğu kadar da bizimdir.

Yani biz siziz, siz bizsiniz. Bizi ve bu toprakları unutmayın.

Beyan ederim ki: Ben, bir Müslüman’ım ve öyle kalacağım. Kendimi dünyadaki İslam davasının bir neferi olarak telakki ediyorum ve son günlerime kadar da böyle hissedeceğim. Çünkü İslam, benim için güzel ve asil olan her şeyin diğer adıdır. Asla içerikten yoksun bir dindarlık olamaz. Din insanda bilinç inşa etmeyi ve insanı dönüştürmeyi amaçlar.

Hayatı sadece din ve dua ile değil aynı zamanda çalışma ve bilimle tanzim etmek gerekir. Dünya tasavvurunda ibadethane ile fabrika yan yana olmalıdır.

En kötü insan hali, boş bir ruh ile dolu midedir. İnsan şahsiyetini alçaltan, onu eşya ile bir tutan her şey gayri insanidir.

İnsanlık tarihinde böyle insanlar nadir gelirler. Düşmanlarının bile saygı duyduğu Müslüman, efsane, bilge lider rahmetli Aliya İzetbegoviç’i vefatının 17. yılında bizler de rahnet, minnet ve şükranla anıyor, ruhu şad mekanı cennet olsun.

Bu haber 3535 kez okundu.
Muradiye Sarnıç Tesisleri
Ahmet Baskındağlı - 05:28 A A
BENZER HABERLER

MUSTAFAKEMALPAŞA HAVA DURUMU

29 Kasım 2020 PAZAR
13°
 • PTS 14.9°
 • SAL 8.0°
 • ÇAR 11.8°

YAZARLARIMIZ

 • HER CANLI ÖLÜMÜ TADACAKTIR

    Yüce Rabbimizin zatı dışında, yeryüzünde bulunan her canlı ölümü tadacaktır. Dünyadaki ömrünü tamamlayanlar, kabir hayatını da yaşayarak, kıyamet günü mahşer meydanına hesap için çağrılacaklardır. İyilikleri fazla gelen Müminler doğrudan, kötülükleri fazla gelenler ise ya cezalarını çekerek ya da Allah’ın rahmeti ve dilemesiyle doğrudan ebedi saadet yurdu cennete gireceklerdir. Bazılarımız daha sözü edilir edilmez ürperse […]
 • ESNAFIM BİÇİM BİÇİM

  Çoook büyük sorumluluk gerektirir esnaflık. Eğer sorumluluklar bilinmezse, halk seni sorumlu tutar. Artık iki kişi olman gerekir. Kendin ve dükkanın. Özgürlük denen kavram sizin için artık yok hükmündedir. Müşterine karşı takındığın tavırdır bazen insanı esnaf yapan. “bozuk yoksa sonra verirsin” ya da” zeytinim kötü abi sana gelmez” gibi şeyleri belirtmektir. Bak şimdi “bozuk yoksa kalsın” […]
 • BİTKİ ÇAYLARINI KULLANIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR

    Bitkiler yüzyıllardır beslenme, sağlığı koruma ve çeşitli hastalıkları tedavi etme başta olmak üzere farklı amaçlarla insanlar tarafından kullanılagelmiştir. Günümüzde bitkisel çayların birçoğu hoş lezzetleri için (elma, böğürtlen çayı vb.) tüketilmekte ve bir kısım bitkisel çay ise sağlığı koruyucu olarak (antioksidan etkisiyle yeşil çay gibi) ya da günlük rahatsızlıklar diye adlandırdığımız soğuk algınlığı, yorgunluk, hazımsızlık, […]
 • Almanya Yazıları -19

  Dâiremde İlk Sabah Eşya taşıdığımızdan olsa gerek nasıl uyuduğumu hatırlamıyorum. Sabahleyin okula gidiş saatine ayarlı saat zilinin çalmasıyla hemen kalktım. Biliyordum ki okulda damak tadına uygun kahvaltı etme imkânım yoktu. Soframızda çay, peynir, zeytin… olmadıkça biz Türkler, kahvaltı etmiş saymayız kendimizi. Buğusu üstünde tüten o tavşan kanı çayı içmedikçe bir eksiklik hissederiz. Çay demlenirken odanın […]
 • Meryem Durmus
  Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen
  4 MAKALE YAZDI

  “Ramazanda Beslenmede Dikkat Edilecek Noktalar”

  Hoş Geldin RAMAZAN Meryem Durmuş 11 ayın sultanı Ramazan geldi.  Ramazan ayının ilk günlerindeyiz ve bu dönemde beslenmemize daha özen göstermeliyiz. Ramazanda asıl amacın beden ve ruhu terbiye etmek , nefsimize sahip çıkmak olduğunu hatırlamalıyız. Bunu başarabildiğimiz takdirde iftarda zaten aşırıya kaçmadan bedenin ihtiyacı kadar besin tüketip sahura uygun beslenmeyi sağlamış oluruz. Ramazanla birlikte karbonhidrat […]

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • 01
  İlçede Hurda Araçlar Toplanıyor
  Mustafakemalpaşa Madeni Eşya Esnaf Odası Başkanı Önder Aydın, federasyon tarafından alınan hurda araçların toplatılması kararıyla ilgili basın açıklaması yaptı.
 • 02
  ERKEN TEŞHİS İÇİN KANSER TARAMALARI ÖNEMLİ!
  Erken teşhis için kanser taramalarının oldukça önem arz ettiğini belirten Bursa İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Halim Ömer Kaşıkcı, vatandaşları geç olmadan ücretsiz kanser taramalarını yaptırmaya davet etti.
 • 03
  İl Kadın Kolları Yönetimi Belli Oldu
  Bursa İl Kadın Kolları Başkanı Emel Gözükara Durmaz, yeni yönetim kurulu üyelerinin belirlenmesi çalışmalarını sonuçlandırdıklarını söyledi.
 • 04
  Belediye Personeline Sigara Bırakma Eğitimi
  Mustafakemalpaşa Belediyesi çalışanlarına, Dr. Emine Melis Çinçe tarafından Sigarayı Bırakma ve Kanser hakkında eğitim verildi.
 • 05
  TOKİ Kuraları Bu Ay Çekilecek
  Yurt genelinde yapımı planlanan 100 Bin sosyal konut için kuralar bu ay içerisinde çekilecek. 694 adet konutun İlçeye yapılacağı TOKİ Konutları için başvuranların heyecanlı bekleyişi bu ay bitecek. TOKİ yetkililerinden alınan bilgiye göre, yatay mimari anlayışıyla İstanbul başta olmak üzere 81 ilde 2+1 ve 3+1 planında yapılacak olan 100 bin sosyal konut için 16 Aralık […]