YAZARLAR

Tüm Yazıları Neşe Kayan

Ümitvar Olmak

04.05.2018 08:35

Ümit etmek ya da umut etmek; bir kimsenin kişisel yaşamındaki olay ve durumlarla ilgili olumlu sonuçlar çıkabileceği ihtimaline dair duygusal inancıdır.

Yaşadığımız süre boyunca hayatımızda bir çok sıkıntılı durumla karşılaşmışızdır. Bu bir trafik kazası olmuştur; bir ameliyat kapısında bekleme, bir sınav sonucu bekleme hatta internetten aldığımız bir ürünün umduğumuz gibi çıkacağını bekleme şeklinde olmuştur. Kısacası ümitvar olmak, olumlu bir beklenti içinde olmaktır.

En zor anlarımızda duâya ve ümide sarılırız. Çünkü Kâinatın Sahibi (c.c) bize Mukaddes Kitabında öyle seslenmiştir:

"De ki: Ey nefislerine karşı haksızlık yapmakta aşırı giden kullarım! Allah'ın rahmetinden ümit kesmeyin.”

Allah'ın (c.c) Rahman sıfatı, ümit kavramıyla ilişkilendirilmiştir. Çünkü rahmeti, merhameti her yeri kuşattığı için her durumda ümitvar olmamız telkin edilmiştir.

Nûh (a.s) gemisini inşâ ederken, Yûnûs (a.s) balığın karnındayken, Yusuf (a.s) karanlık kuyudayken, İbrahim (a.s) ateşe atılırken, Eyyûb (a.s) hastalıklarla boğuşurken, Efendimiz (S.A.V) İslamiyet’i yayarken Allah'tan ümit etmişlerdi. Ümitleri olmasaydı biri suların altında, biri balığın karnında, biri kuyuda, biri ateşte, biri yaralar içinde yok olacaktı.

Bizler en zor anlarımızda, Peygamberlerimizin yaşadıklarını aklımıza getirir, sonucu bizim için olumsuz gibi görünen bir şey olsa dahi takdir-i ilâhi olarak düşünürsek; hem Allah'ın rızasını kazanmış olur, hem ruh sağlığımızı korumuş oluruz.

Psikolojide de ‘kendini gerçekleştiren kehânet' kavramı vardır. Sınava girer çıkarız, hemen olumsuz düşünceleri bilinçaltımıza yollarız: “ Yok hiç iyi geçmedi, ay kesin kötü puan alıcam.” Bir konuşma ya da sunum yapmamız gerekir: “ Ben şimdi kesin saçmalarım, elim ayağıma dolaşır.” Deriz ve genellikle de bu düşündüklerimiz gibi olur sonuçlar. Halbuki sınavlarımıza yeteri kadar çalışmış olarak ve olumlu düşüncelerle, güzel sonuçlar ümit ederek girsek sonucu da güzel olacaktır. Sunumumuza iyi bir şekilde hazırlanıp; heyecanlansak, zorlansak dahi güzel geçeceğine dair ümitvar olarak başlarsak, Allah (c.c) işimizi kolaylaştıracaktır.

Yazımızı yine bir âyet-i kerîme ile noktalandıralım: “Zorluğun yanında bir kolaylık mutlaka var!
Zorluğun yanında bir kolaylık muhakkak var!”
(İnşirah-5,6)

Haberler

Spor

Kavaklıgücü Fark Yaratıyor

Gündem

Yangın Tatbikatı Gerçeği Aratmadı

Gündem

Fotoğraf Sanatçıları İlçede Buluştu

Gündem

Başkan Kurtulan Doğal Aday Adayı

Gündem

Müdürden Öğretmen ve Öğrencilere Teşekkür

Gündem

Şüpheli Kazı İddiası

Gündem

Telsiz ve Radyo Amatörleri Suuçtu'da Yarıştı

Gündem

Pazaryerinde Ücretsiz Otopark Dönemi

Gündem

Organ Bağışında Farkındalık Yarattılar

Gündem

Ulu Önder Saygıyla Anıldı

Gündem

Efe'den Çaltılıbük ve Demireli'ndeki Okullara Ziyaret

Gündem

Muhtarlar Günü Törenle Kutlandı