YAZARLAR

Tüm Yazıları Neşe Kayan

RUHUMUZ NE KADAR TEMİZ?

08.03.2018 10:50

 

Beden temizliğimize her zaman çok önem veririz değil mi? Ellerimizi yüzümüzü yıkamadan, dişlerimizi fırçalamadan, duş  almadan kaç gün durabiliriz? Bir gün bile buna dayanmak imkansızdır çoğumuz için.

Pis bir insan olsak hastalıklardan kurtulamayız, öyle de kötü kokarız ki kimse yanımıza bile yaklaşamaz. Hem kendi sağlığımız için, hem toplumda kabul görmek için maddi temizliğimize dikkat ediyoruz da, peki ruhumuz ne kadar temiz?

Çevremizde sıkça duyarız. Malum meşhur bir laf vardır: “Benim kalbim temiz.” Peki bu, söylemekle doğruluğunu ispatlamış oluyor mu? Hayır tabii ki de.

Yazılarımı takip edenler fark etmişlerdir ki hiç bir yazımı bir şahsa hitaben yazmadım bu güne kadar. Kimseyi kötülemek, aşağılamak, eleştirmek, küçümsemek haddim değildir. Yazarken hep ‘Biz’ ifadesini kullanırım. Her durumun içine kendimi de katarım. Bu yazım da yine o şekilde olacak.

‘Kalbim temiz' demekle içimizin tertemiz olduğuna inandırıyoruz kendimizi. Bu aslında bize, nefsimizin ya da şeytanın söylettiği sözlerden biridir. Temizler temizi Efendimiz (s.a.v) bile bir kere kendini beğenecek söz söylememişken, nefsine hiç güvenmemişken, günde onlarca kez tövbe istiğfar etmişken biz ümmetinin ağzından bu kelimeler nasıl dökülebiliyor!

Kalbimiz ve ruhumuz aslında her an kirletmektedir. Hele ki ahir zaman ümmeti olarak bizler bu kirliliğe daha çok maruz kalıyoruz. Evimizde sürekli açık olan televizyonlar, her an hayatımızın içinde olan internet, yapmadan duramadığımız gıybetler, şu sıralar sıkça gördüğümüz başı hariç her yeri açık olan insanlar...

Yani ruhumuzu kirleten bir çok şeyle sarılı etrafımız. Kirlenmememiz imkansız. Peki manevi temizlik nasıl olur? Tabii ki dua ile, zikir ile, Kur’an ile, namaz ile. Seher vakti kalkıp kıldığımız namazın, okuduğumuz Kur'an'ın verdiği mutluluğu, huzuru ne verebilir bize. Bugün meditasyon, yoga, reiki gibi sözde manevi huzur veren icatların öğreticileri bile namazın verdiği huzuru her şeyin üstünde tutuyorlar.

Sözlerimi çoğu zaman olduğu gibi yine bir dua ile noktalıyorum;

Rabbim bizleri her daim kulluk şuuruyla hareket edenlerden eylesin...

İnstagram: @nesekayan

Haberler

Gündem

İtfaiyeden Temel Yangın Eğitim

Gündem

İnsan Hakları ve Demokrasi Haftası Kutlandı

Gündem

Başkan Kurtulan'a EVSAD ziyareti

Gündem

Akkoyunlu'dan Gazetemize Ziyaret

Spor

Paşa 3 Attı, Liderliği Kaptı

Gündem

Efe'den Başarılı Öğrencilere Tebrik

Gündem

ERASMUS İle 21 Öğrenci Bükreş'te Staj Yapacak

Gündem

‘Elele Engelsiz Hayat' Projesi Sürüyor

Gündem

Ak Parti'de İlçe Başkanlığı İçin Temayül

Gündem

50 Yıllık Mezunlar Buluştu

Gündem

Engelliler Gösterileriyle Büyüledi

Gündem

Esnaftan Yeni Pazaryerine Tam Not