23° Parçalı bulutlu

NEDEN 60 YAŞ ÖTESİNDE ZİHİNSEL KONFÜZYON

Ahmet Baskındağlı - 24 Haziran 2020 05:37 A A

 

            Sebepleri: Üçüncü yaşta zihinsel konfüzyon

            Ekleyen: Arnaldo Liechtenstein, doktor

            Tıbbın 4. yılında öğrencilere klinik tıp öğrettiğimde şu soruyu soruyorum;

            Yaşlılarda zihinsel karışıklığın nedenleri nelerdir?

            Bazıları; ‘Baştaki tümörler.’ Cevap, hayır.

            Diğerleri ise şunları söylüyor;

            ‘Alzheimerin erken belirtileri.’ Tekrar cevap veriyorum. Hayır.

            Yanıtlarının her reddedilmesiyle, cevapları kurur, en yaygın üç nedeni listelediğimde daha da açıkağızlılar

            -Kontrolsüz diyabet,

            -İdrar yolu enfeksiyonu,

            -Dehidrasyon

            Şaka gibi gelebilir ama değil. 60 yaşın üzerindeki insanlar susuzluk hissetmeyi sürekli olarak durdurur ve sonuç olarak sıvı içmeyi bırakır.

            Kimse sıvı içmelerini hatırlatmak için etrafta olmadığında, hızla susuz kalırlar. Dehidrasyon şiddetlidir ve tüm vücudu etkiler. Ani zihinsel karışıklığa, kan basıncında düşüşe, artmış kalp çarpıntısına, anjin (göğüs ağrısı), koma ve hatta ölüm.

            Bu sıvıları unutma alışkanlığı, vücudumuzda olması gereken suyun % 50 sinden biraz fazlasına sahip olduğumuzda 60 yaşında başlar.60 yaşın üzerindeki insanların su rezervleri daha düşüktür. Bu doğal yaşlanma sürecinin bir parçasıdır.

            Ancak daha fazla komplikasyon var. Susuz kalsalar da içme suyu gibi hissetmezler. Çünkü iç denge mekanizmaları çok iyi çalışmaz.

            Sonuç:

            60 yaşın üzerindeki insanlar, sadece küçük bir su kaynağına sahip oldukları için değil, aynı zamanda vücuttaki su eksikliğini hissetmedikleri için kolayca dehidrate olurlar.

            60 yaşın üzerindeki insanlar sağlıklı görünse de reaksiyonların ve kimyasal fonksiyonların performansı tüm vücutlarına zarar verebilir.

            İşte iki uyarı:

            1-Sıvıları içme alışkanlığına sahip olun. Sıvılar arasında su, meyve suları, çaylar, Hindistan cevizi suyu, süt, çorbalar ve karpuz, kavun, şeftali ve ananas gibi su açısından zengin meyveler, portakal ve mandalina da işe yarıyor.

            Önemli olan, her iki saatte bir biraz sıvı içmeniz.

            2-Aile üyeleri için uyarı. 60 yaşın üzerindeki kişilere sürekli sıvı verin. Aynı zamanda gözlemleyin.

            Sıvıları reddettiklerini ve bir günden diğerine, sinirli nefessiz olduklarını veya dikkat eksikliği gösterdiklerini fark ederseniz, bunlar neredeyse kesinlikle tekrarlayan dehidrasyon belirtilerindendir.

            Arnaldo Liechtenstein (46) Doktor, Hospital das Clinicas’ta pratisyen hekimdir. Sao Paulo Üniversitesi Tıp Fakültesi (USP)  klinik tıp bölümünde ortak profesördür.

            Beğendin mi? Öyleyse yay! Şimdi yapmayı unutmayın! Arkadaşlarınızın ve ailenizin kendileri için bilmesi, daha sağlıklı ve mutlu olmanıza yardımcı olması gerekir.

            Paylaşmak ve mutlu olmak her zaman güzel 60 yaş üstü kişiler için.

            Not: Bursalı iş adamı Ahmet Dindar’ın şahsıma göndermiş olduğu bu yazıyı okurlarımızın istifade etmesi için paylaşıyorum.

                                                                       Ahmet Baskındağlı

Bu haber 6734 kez okundu.
Muradiye Sarnıç Tesisleri
Ahmet Baskındağlı - 05:37 A A
BENZER HABERLER

MUSTAFAKEMALPAŞA HAVA DURUMU

14 Temmuz 2020 SALI
23°
 • ÇAR 27.0°
 • PER 27.0°
 • CUM 27.9°

YAZARLARIMIZ

 • ANNEMİN ÇOK CİDDİ BÖBREK RAHATSIZLIĞI

                Annem yıllarca böbreklerinden çok ciddi rahatsızlıklar yaşadı. Her iki böbreğinde de iltihap, taşlar ve kumlar vardı. Tabiri caizse gitmediği doktor, içmediği ilaç, bitki vs kalmadı.             Çok yaygın bir tabirle, şiddeti en ağır ağrıların başında böbrek ağrısı başta gelenler arasındadır. Zira bu ağrıları çekenler ve çekenleri görenler çok iyi bilir, nasıl dayanılmaz bir […]
 • ESNAFIM BİÇİM BİÇİM

  Çoook büyük sorumluluk gerektirir esnaflık. Eğer sorumluluklar bilinmezse, halk seni sorumlu tutar. Artık iki kişi olman gerekir. Kendin ve dükkanın. Özgürlük denen kavram sizin için artık yok hükmündedir. Müşterine karşı takındığın tavırdır bazen insanı esnaf yapan. “bozuk yoksa sonra verirsin” ya da” zeytinim kötü abi sana gelmez” gibi şeyleri belirtmektir. Bak şimdi “bozuk yoksa kalsın” […]
 • Meryem Durmus
  Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen
  4 MAKALE YAZDI

  “Ramazanda Beslenmede Dikkat Edilecek Noktalar”

  Hoş Geldin RAMAZAN Meryem Durmuş 11 ayın sultanı Ramazan geldi.  Ramazan ayının ilk günlerindeyiz ve bu dönemde beslenmemize daha özen göstermeliyiz. Ramazanda asıl amacın beden ve ruhu terbiye etmek , nefsimize sahip çıkmak olduğunu hatırlamalıyız. Bunu başarabildiğimiz takdirde iftarda zaten aşırıya kaçmadan bedenin ihtiyacı kadar besin tüketip sahura uygun beslenmeyi sağlamış oluruz. Ramazanla birlikte karbonhidrat […]

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • 01
  İlçede Hurda Araçlar Toplanıyor
  Mustafakemalpaşa Madeni Eşya Esnaf Odası Başkanı Önder Aydın, federasyon tarafından alınan hurda araçların toplatılması kararıyla ilgili basın açıklaması yaptı.
 • 02
  TOKİ Kuraları Bu Ay Çekilecek
  Yurt genelinde yapımı planlanan 100 Bin sosyal konut için kuralar bu ay içerisinde çekilecek. 694 adet konutun İlçeye yapılacağı TOKİ Konutları için başvuranların heyecanlı bekleyişi bu ay bitecek. TOKİ yetkililerinden alınan bilgiye göre, yatay mimari anlayışıyla İstanbul başta olmak üzere 81 ilde 2+1 ve 3+1 planında yapılacak olan 100 bin sosyal konut için 16 Aralık […]
 • 03
  ERKEN TEŞHİS İÇİN KANSER TARAMALARI ÖNEMLİ!
  Erken teşhis için kanser taramalarının oldukça önem arz ettiğini belirten Bursa İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Halim Ömer Kaşıkcı, vatandaşları geç olmadan ücretsiz kanser taramalarını yaptırmaya davet etti.
 • 04
  Belediye Personeline Sigara Bırakma Eğitimi
  Mustafakemalpaşa Belediyesi çalışanlarına, Dr. Emine Melis Çinçe tarafından Sigarayı Bırakma ve Kanser hakkında eğitim verildi.
 • 05
  Atkı ve Bereler Hazır Olsun
  Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünün verilerine göre Kar yağışı Marmara Bölgesinde Bursa ve ilçelerinde etkili olacak.