Parçalı az bulutlu

Mustafakemalpaşa, Kovid-19 aşısına nasıl bakıyor ?

Genel - 6 Ocak 2021 11:51 A A

 

Dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 pandemisine karşı geliştirilen aşıların, farklı ülkelerde kullanımına başlandı.

Türkiye’de kendi çalışmaları tamamlanıncaya kadar, vatandaşa en erken dönemde aşı sağlama gayretini  sürdürüyor.

Bu yönde yapılan ilk girişimde, Çinli Sinovac  firmasının geliştirdiği aşılar Türkiye’ye getirilerek analiz çalışmalarına start verildi.

En az 14 gün sürecek testlerin ardından uygun bulunması halinde, aşıya TİTCK tarafından ‘Acil Onayı’ verilerek kullanıma sunulacak.

Mücadele Gazetesi, Mustafakemalpaşa’da kısa süre içinde başlayacak Kovid-19 aşı programıyla ilgili vatandaşlardan görüş aldı.

‘Aşı dışında bir kurtuluş yok’

Eczacı Murat Çelebi, aşı olacağını belirterek; “ Bu süreçten aşı dışında bir kurtuluş yok.

Kovid-19 aşısı artık insanların vazgeçemeyeceği bir aşı, mecburen yaptırmak zorundalar. Sinovac aşısına sıcak bakıyorum. Eski usül aşı olcaağım. mRNA aşısı olmayacağım çünkü bu tip aşının gelecekte bizi nereye götüreceği belli değil. Aşılama programına katılım az olursa çok kayıp vererek, daha çok ekonomik zarara uğrayarak daha uzun sürede pandeminin bitmesini bekleyeceğiz. Sağlık Bakanlığı zor bir dönemi bence başarılı bir şekilde geçirdi” dedi.

‘Bakanlık daha şeffaf olmalıydı’

Terzi esnafı Seher Tanrısever ise aşı konusunda kararsızlık yaşadığını söyledi.

Kamuyounda Çin aşısına karşı oluşan önyargının kendilerini de olumsuz etkilediğini ifade eden Tanrısever; “ İlk etapta ailece aşı olmayı düşünüyorduk. Çin aşısı konusundaki gelişmeler sonrası kararsız kaldım. Aşının test sonuçlarını bekleyecğim. Kovid sürecinin tek alternatifinin aşı olduğunun farkındayım. Daha önce hiç kullanılmamış olan mRNA aşısının gerçek içeriklerini ise bilmiyoruz. Onun için bu aşıya karşıyım. İnsanlarımız özelikle son 2 ayda maske, mesafe ve temizlik kurallarına daha fazla riayet ediyorlar, bunun disiplinli bir şekilde sürdürülmesi lazım. Pandemi sürecinin ilk aylarında Sağlık Bakanlığı’na ‘Koca’ bir aferin vermiştim. Sayısal verilerin kamuoyuna açıklanmasında daha şeffaf olunmalıydı” dedi.

‘Bize gelirse niye olmayalım?’

Ormankadı Mahallesi üreticilerinden Kerim Aydemir de Kovid-19 aşısına güvendiğini dile getirerek, bundan başka da alternatifin olmadığını kaydetti.

Aşıyı muhakkak olacağını dile getiren Aydemir; “ Bütün dünya aşıyı bekliyor, bize gelirse niye olmayalım? Başka çaremiz yok. İnşallah ülkemizde de yerli aşı bulunur. İnsanlarımızın devletin sağlık için yaptığı uyarılara genelde uyduğunu görüyorum. Avrupa’daki rakamlara bakınca ülkemiz çok daha iyi durumda. Sağlık Bakanlığı’nın bu süreçteki çalışmalarını çok olumlu buluyorum. Bence devletimiz elinden gelen çabayı gösteriyor” dedi.

 

‘Büyük mücadele verildi’

Emekli ev hanımı Ayşe Poyraz’da ailece aşı olmayı düşünenlerden.

Sağlık Bakanlığı’nın pandemi boyunca büyük mücadele verdiğini kaydeden Poyraz; “ Kovid’in gerçeklerini her gün yaşıyoruz. Aşı olma konusunda düşüncem pozitif. Halk sağlığı için aşı olmamız gerektiğine inanıyorum. Devletimizin bilir kişilerinin açıklamalarını takip ediyoruz. İnsanlarımız kurallara riayet ediyorlar. Süreç geride kaldığında dahi maske, mesafe ve temizlik kuralları iyice yerleştiği için halkımız tarafından sürdürülecektir. Devletimiz pandemide esnaf kesiminden işçilere kadar toplumun her kesimine destek elini uzattı” dedi.

 

‘Tavsiyelere uyalım’

Tatkavaklı Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Hüseyin Tunçer’de aşıya güvendiğini ve resmi beyanların esas alınması gerektiğine dikkat çekti.

Tunçer; “ Gelişmeleri yakından takip ediyorum. Sağlık Bakanlığı’nın tavsiyelerine uyacağım. Ülkemizin ve dünyanın rutine girmesi için aşı olacağım. Yeni bir dönemde güzel günleri tekrar yaşamak için vatandaşlarımızın kurallara uymaları gerekiyor. Devletimiz, halk sağlığının korunması için gerekli her önlemi alıyor. Her şey sağlığımız için” dedi.

Bu haber 1739 kez okundu.
Muradiye Sarnıç Tesisleri
Genel - 11:51 A A
BENZER HABERLER

MUSTAFAKEMALPAŞA HAVA DURUMU

22 Ocak 2021 CUMA
 • CTS 7.0°
 • PAZ 9.0°
 • PTS 9.9°

YAZARLARIMIZ

 • TOPLUMSAL DAYANIŞMA VE DİN KARDEŞLİĞİ

    İnsanın sağlıklı bir şekilde varlığını sürdürebilmesi için toplum hayatına ihtiyacı vardır. İnsanın mutluluğu ve huzuru ise toplumun huzuru ve mutluluğudur. Toplum halinde yaşamanın dinî, ahlakî ve örfî birtakım kuralları vardır. Toplumsal yardımlaşma ve dayanışmanın temeli olan bu kurallara uyulduğu ölçüde fert ve toplum huzura erme imkânı bulmaktadır. Bu kurallardan birisi de Yüce Kitabımız Kur’an’da […]
 • ESNAFIM BİÇİM BİÇİM

  Çoook büyük sorumluluk gerektirir esnaflık. Eğer sorumluluklar bilinmezse, halk seni sorumlu tutar. Artık iki kişi olman gerekir. Kendin ve dükkanın. Özgürlük denen kavram sizin için artık yok hükmündedir. Müşterine karşı takındığın tavırdır bazen insanı esnaf yapan. “bozuk yoksa sonra verirsin” ya da” zeytinim kötü abi sana gelmez” gibi şeyleri belirtmektir. Bak şimdi “bozuk yoksa kalsın” […]
 • BİTKİ ÇAYLARINI KULLANIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR

    Bitkiler yüzyıllardır beslenme, sağlığı koruma ve çeşitli hastalıkları tedavi etme başta olmak üzere farklı amaçlarla insanlar tarafından kullanılagelmiştir. Günümüzde bitkisel çayların birçoğu hoş lezzetleri için (elma, böğürtlen çayı vb.) tüketilmekte ve bir kısım bitkisel çay ise sağlığı koruyucu olarak (antioksidan etkisiyle yeşil çay gibi) ya da günlük rahatsızlıklar diye adlandırdığımız soğuk algınlığı, yorgunluk, hazımsızlık, […]
 • Bir Makale Yüzünden Başıma Gelenler

      Hâfızamı zorluyorum lise yıllarımdaki Türkçe-Edebiyat öğretmenlerimi hatırlamak için. Hasan Süloğlu vardı mesela. Kısaya yakın bir boy, göçmen edâsı bir Türkçe ile konuşur dururdu. Tek maaşlı geçim derdinde sıradan biriydi.   Sonraları bir diğeri Mehmet Akıncı idi. Siyah, kıvırcık saçlı, çok kötü bir Türkçe’yle konuşan biriydi. Bize boyuna garip kaçakçı hikâyeleri okurdu. Hatırladığım kitaplardan […]
 • Meryem Durmus
  Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen
  4 MAKALE YAZDI

  “Ramazanda Beslenmede Dikkat Edilecek Noktalar”

  Hoş Geldin RAMAZAN Meryem Durmuş 11 ayın sultanı Ramazan geldi.  Ramazan ayının ilk günlerindeyiz ve bu dönemde beslenmemize daha özen göstermeliyiz. Ramazanda asıl amacın beden ve ruhu terbiye etmek , nefsimize sahip çıkmak olduğunu hatırlamalıyız. Bunu başarabildiğimiz takdirde iftarda zaten aşırıya kaçmadan bedenin ihtiyacı kadar besin tüketip sahura uygun beslenmeyi sağlamış oluruz. Ramazanla birlikte karbonhidrat […]
 • Toplum Olarak Yapıcı Eleştiriden Ne Anlıyoruz?

  İnsan varoluşu gereği ve toplum içerisinde yaşamını sürdürmesi dolayısıyla günlük hayatında takdir görme, sevgi hissetme ve onaylanma ihtiyaçları olan bir canlıdır. Bu istekler ölçülü talep edildiğinde ve karşılandığında gayet tabii ve normaldir. Fakat etrafımızdaki insanların bizim hakkımızda ne düşündüğünü haddinden fazla önemsemek, gereğinden fazla beğenilme ve onaylanma arzusu duymaya takıntılı bir hal içerisine girmek bizi […]

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • 01
  İlçede Hurda Araçlar Toplanıyor
  Mustafakemalpaşa Madeni Eşya Esnaf Odası Başkanı Önder Aydın, federasyon tarafından alınan hurda araçların toplatılması kararıyla ilgili basın açıklaması yaptı.
 • 02
  İl Kadın Kolları Yönetimi Belli Oldu
  Bursa İl Kadın Kolları Başkanı Emel Gözükara Durmaz, yeni yönetim kurulu üyelerinin belirlenmesi çalışmalarını sonuçlandırdıklarını söyledi.
 • 03
  Belediye Personeline Sigara Bırakma Eğitimi
  Mustafakemalpaşa Belediyesi çalışanlarına, Dr. Emine Melis Çinçe tarafından Sigarayı Bırakma ve Kanser hakkında eğitim verildi.
 • 04
  TOKİ Kuraları Bu Ay Çekilecek
  Yurt genelinde yapımı planlanan 100 Bin sosyal konut için kuralar bu ay içerisinde çekilecek. 694 adet konutun İlçeye yapılacağı TOKİ Konutları için başvuranların heyecanlı bekleyişi bu ay bitecek. TOKİ yetkililerinden alınan bilgiye göre, yatay mimari anlayışıyla İstanbul başta olmak üzere 81 ilde 2+1 ve 3+1 planında yapılacak olan 100 bin sosyal konut için 16 Aralık […]
 • 05
  Atkı ve Bereler Hazır Olsun
  Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünün verilerine göre Kar yağışı Marmara Bölgesinde Bursa ve ilçelerinde etkili olacak.