Kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
 • EURO 7.19
 • DOLAR 6.45

MUSTAFAKEMALPAŞA BELEDİYESİ’NDEN ÇANAKKALE GEZİSİ

Güncel - 13 Mart 2020 05:07 A A

Mustafakemalpaşa Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü organizasyonuyla 18 Mart Çanakkale Zaferi Şehitleri Anma Günü Dolayısıyla ilçemizden 7-15 Mart 2020 tarihleri arasında yediden yetmiş yediye her gün 2 otobüs ücretsiz olarak Çanakkale Gelibolu Yarımadasına 253 bin kefensiz yatan Şehitler Diyarına Kültür ve İnanç turu gezisi düzenlemiştir. Bize bu kutsal vatanı, bu toprakları hayatlarının baharında, gencecik yaşlarda şahadet şerbetini içerek bırakmış olan Şehitler Diyarı Gelibolu Yarımadasını ziyaret etmeyen insanımız kalmasın. Annelerin kınalayarak ya Şehit Ol, Ya Gazi başka türlü hakkımı helal etmem diyerek Peygamber Ocağı olarak bildiğimiz, inandığımız asker ocağındaki Mehmetçiklerimizin kendi cenaze namazlarını kıldıkları yerdir Çanakkale Savaşları. Çanakkale ruhu, Çanakkale Savaşları hiçbir dünya menfaati beklemeden fedakârlıkların yaşandıkları yerdir. Çanakkale Savaşları 7 düvele karşı vatan müdafaası için Şehit ve Gazi olmak inancıyla verilmiş bir mücadelenin adıdır.

08 Mart 2020 Pazar günü gecesi 24.00’da İlçemiz Adnan Menderes Meydanından 2 otobüs ile yola çıkıldı. Çardak Beldesinden gemi ile Gelibolu İlçesine ve buradan da Eceabat İlçesine 9 Mart 2020 Pazartesi sabahı saat 05.00’davardık. Eceabat’ta yemek sabah namazı, Tarihe Saygı Parkı, Şehitler Parkı ve diğer ihtiyaçlar için 2,5 saat mola verildi. Saat7:30’da iki rehber geldi ziyaretlere başladık.

Çanakkale Boğazı’nın Rumeli yakasında deniz geçişini kontrol altına tutmak için Çimenlik Kalesi’nin(Kal’a-i Sultaniyye’nin) karşısına Fatih  Sultan Mehmet tarafından yaptırılmış olan, Kilitbahir Kalesi, Mecidiye ve Namazgah tabyaları otobüst4e anlatım, Koca Seyit Onbaşı ve Şahin Dere Şehitlikleri ziyaret edilerek anlatım. Alçıtepe köyünde Tıbbiye-i Şahane 1915 Hilal-i Ahmer Hastanesi Sağlık Müzesi inilerek gezildi. (25 Nisan 2018 yılında açıldı)

Her yıl Çanakkale Zaferinin kutlandığı yer 1 metrekareye 6 bin merminin düştüğü yer Şehitler Abidesine otobüsten inilerek ziyaret ve anlatım, meçhul asker(18 Mart 2003)Sebdül Bahir köyü Kalesi ilk Şehitler Abidesi otobüste anlatım. Ezineli Yahya Çavuş Şehitliği, Ertuğrul Tabyaları otobüsten inilerek ziyaret ve anlatım. Alçıtepe köyünde öğlen yemeği ve ihtiyaç molası verildi.

Öğleden sonra Kuzey Cephesine Hareket, Mehmetçiğe saygı anıtı, KanlıSırt, Bombalı Sırt hakkında otobüste anlatım ve 57.Alay Şehitliğinde-Kesik Dere Şehitliğinde otobüsten inilerek anlatım. 57. Alay Komutanı Yüzbaşı Avni Bey şehit oluyor ve yerine Yarbay Mustafa Kemal atanıyor. 57.Alay komutanı Yarbay Mustafa Kemal askerlerine’ ’Ben size taarruz değil, ölmeyi emrediyorum. ’emrini veriyor. Çok sayıda Mehmetçiğimizin şahadet şerbetini içmesi nedeniyle Türkiye’nin her yerine haber gönderiliyor. Eli silah tutan erkekler cepheye gönderilmesi için,15 yaşında çocuk yaştaki sakalı bıyığı çıkmamış gençlerin de askere alınmasıyla türküler bestelenmeye başlanıyor.

Conkbayırı’na bayrına gidilerek otobüsten inilip Gazi Mustafa Kemal’in saatinin parçalandığı yer, Mareşal Fevzi Çakmak’ın kardeşi Üsteğmen Nazif Çakmak’ın şehit olduğu yer siperler ziyaret ve anlatımdan sonra şehitlik programı bitti. Ecebat’a geldik ve iskeleden Çanakkale merkeze gemi ile geçtik. Burada sahil kenarında Valilik önündeki Truva Atını ve son olarak da Çanakkale Aynalı Çarşıyı ziyaret edip saat 16:00’da dönüş yolculuğumuz başladı. Biga Koruoba köyü BAŞTUR dinlenme tesislerinde moladan sonra saat 19.30 da Mustafakemalpaşa’ya geldik.

Türk Hava Yolları ve OPET tarafından bir yıl içerisinde Eceabat’a, Alçıtepe köyüne, Abide’ye olmak üzere 3 adet Şehitler Cami yaptırılmış.

Mustafakemalpaşa’dan Çanakkale’ye gidiş gelişimiz 548 km ve 17,5 saat tuttu.1 numaralı 16 SK 139 plakalı otobüsün şoförü Ferit dede rehberi Erol Ürken, araç sorumlusu Aslı Vırdınlı ve Duygu Çelik

2 numaralı 16 SK 137 plakalı otobüsün şoförü Mehmet Can rehberi İbrahim Apaydın araç sorumlusu zabıta Fatih Kayalı

Zabıta ve temizlik işleri müdürü Sedat Sevim’den 2 otobüsün de kontrollerini yaparak Çanakkale’ye uğurladı ve dönüşün de de otobüsleri karşılayarak ilgilendi.

Bu güzel hizmet için Belediye Başkanımız Mehmet KANAR’a Kültür İşlerine ve tüm emeği geçenlere teşekkür ediyoruz.  Ahmet Baskındağlı

 

 

Bu haber 3400 kez okundu.
Güncel - 05:07 A A
BENZER HABERLER

MUSTAFAKEMALPAŞA HAVA DURUMU

29 Mart 2020 PAZAR
 • PTS 13.5°
 • SAL 16.1°
 • ÇAR 12.3°

YAZARLARIMIZ

 • MİSAFİRİ OLDUĞUMUZ BU DÜNYANIN SONUNDA ÖLÜM VAR

  Bulunduğumuz çevreden, ilçeden, ilden, Türkiye’mizden, dünyanın birçok yerinden her gün ölüm haberleri geliyor. Canlı yayınlarda televizyonlar, cep telefonları, kameralar başkalarının ölümlerini gözümüzün önüne getiriyor. Başkalarının ölümünü seyretmekten, konuşmaktan, kendi akıbetimizi unutuyoruz. Ama ölüm sırasının bir gün bize de geleceğini pek düşünmüyoruz. Kendimizi bütün ölümlerin dışında tutuyoruz. Sanki ölüm, başkalarına mahsus bir olay gibi düşünüyor ve […]
 • ESNAFIM BİÇİM BİÇİM

  Çoook büyük sorumluluk gerektirir esnaflık. Eğer sorumluluklar bilinmezse, halk seni sorumlu tutar. Artık iki kişi olman gerekir. Kendin ve dükkanın. Özgürlük denen kavram sizin için artık yok hükmündedir. Müşterine karşı takındığın tavırdır bazen insanı esnaf yapan. “bozuk yoksa sonra verirsin” ya da” zeytinim kötü abi sana gelmez” gibi şeyleri belirtmektir. Bak şimdi “bozuk yoksa kalsın” […]
 • Mustafakemalpaşa’ya Mektup

  Sevgili Kasabam, Sen de doğmadım ben. 60’lı yılların ilk yarısında güzelim ülkemin en doğusundan önce senin bir köyüne, 3 – 4 yıl sonra da sana geldim müdür babamın tâyiniyle. O zamanlar 14 Eylül İlkokulu yeni açılmış bir okuldu ve sevgili babam o okulun ilk müdürüydü. İki kardeşim ve ben o okuldan mezun olduk ortaokul öğrencisi […]

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • 01
  İlçede Hurda Araçlar Toplanıyor
  Mustafakemalpaşa Madeni Eşya Esnaf Odası Başkanı Önder Aydın, federasyon tarafından alınan hurda araçların toplatılması kararıyla ilgili basın açıklaması yaptı.
 • 02
  TOKİ Kuraları Bu Ay Çekilecek
  Yurt genelinde yapımı planlanan 100 Bin sosyal konut için kuralar bu ay içerisinde çekilecek. 694 adet konutun İlçeye yapılacağı TOKİ Konutları için başvuranların heyecanlı bekleyişi bu ay bitecek. TOKİ yetkililerinden alınan bilgiye göre, yatay mimari anlayışıyla İstanbul başta olmak üzere 81 ilde 2+1 ve 3+1 planında yapılacak olan 100 bin sosyal konut için 16 Aralık […]
 • 03
  Belediye Personeline Sigara Bırakma Eğitimi
  Mustafakemalpaşa Belediyesi çalışanlarına, Dr. Emine Melis Çinçe tarafından Sigarayı Bırakma ve Kanser hakkında eğitim verildi.
 • 04
  ERKEN TEŞHİS İÇİN KANSER TARAMALARI ÖNEMLİ!
  Erken teşhis için kanser taramalarının oldukça önem arz ettiğini belirten Bursa İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Halim Ömer Kaşıkcı, vatandaşları geç olmadan ücretsiz kanser taramalarını yaptırmaya davet etti.
 • 05
  Karatecilerden Başkan Kanar’a Ziyaret
  Anadolu Yıldızlar Ligine katılmaya hak kazanan Mustafakemalpaşa Belediyesporlu karateciler Belediye Başkanı Mehmet Kanar’ı ziyaret etti.
Video Sponsoru: PikGold