Kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
 • EURO 7.19
 • DOLAR 6.45

MÜBAREK ÜÇ AYLARIN İLKİ ‘RECEP AYI’ YARIN BAŞLIYOR

Ahmet Baskındağlı - 22 Şubat 2020 21:41 A A

            Mübarek ayların ilki olan Recep ayı yarı 25 Şubat 2020 Salı günü başlıyor. Recep ayı tövbe, hürmet ve ibadet; Şaban ayı muhabbet ve hizmet; Ramazan ayı ise yakınlık ve nimet ayıdır. Recep ayının ilk Cuma gecesi mübarek Regaip Kandili gecesidir.

            Yaz, sonbahar, kış derken mevsimleri teker teker geride bıraktık. Manevi olarak içimizin feyiz, huzur, mutluluk, bereket bulacağımız, faydasız işlerden yüz çevirip en faydalıya koşacağımız rahmet iklimine, yeni bir mevsime, mübarek üç aylara yarın kavuşuyoruz inşallah.

            Geçen sene üç ayları idrak eden nice din kardeşimiz, bu sene aynı iklime kavuşamadılar. Bununla birlikte bir önceki Recep, Şaban, Ramazan aylarında henüz dünyada bulunmayan nice yavrumuz, bu sene kendilerini üç ayların içerisinde bulacaklar. Bu da aslında hayatımıza bizim sahip olmadığımız, karşımıza çıkan fırsatları değerlendirme noktasında da gevşeklik göstermememiz gerektiğini bizlere göstermektedir.

            Mübarek aylarda günün 24 saatinin her anını, her zaman ve her yerde amellerimizi, hayır ve hasenatlarımızı, iyiliklerimizi, güzelliklerimizi, ziyaretlerimizi, hediyeleşmelerimizi, hoşgörümüzü, yardımlaşmalarımızı, selamlaşmayı, tebessümlü olmayı, birbirimize karşı daha anlayışlı ve saygılı olmayı çoğaltmalıyız ki inşallah Cenab-ı Allah’ın rızasını kazanıp, kurtuluşa erenlerden, dünya ve ahret saadetine kavuşanlardan oluruz.

            Üç ayların ilki Recep ayı 25 Şubat 2020 Salı günü başlıyor.

            Regaip Kandili 27 Şubat 2020 Perşembe gecesi,

            Miraç Kandili 21 Mart 2020 Cumartesi günü gecesi,

            Şaban ayı 25 Mart 2020 Çarşamba günü,

            Berat Kandili 07 Nisan 2020 Salı günü gecesi,

            Ramazan ayı 24 Nisan 2020 Cuma günü başlıyor.

            Kadir Gecesi 19 Mayıs 2020 Salı günü gecesi,

            Ramazan Bayramı 24 Mayıs 2020 Pazar günü başlıyor.

            Kurban Bayramı 31 Temmuz 2020 Cuma günü başlıyor.

            Özlü Sözler:

            ‘Recep mağfiret ve feyizlerle dolu mübarek bir aydır. Bu ayda yapılan dualar kabul oluyor.’ (Hadis-i Şerif)

            ‘Beş gece vardır ki; onlarda yapılan dualar kabul olur.’Recep’in ilk gecesi, Şaban’ın yarısı gecesi, Cuma ve bayram geceleri.’ (Hadis-i Şerif)

            ‘Allah’ım! Recep ve Şaban aylarını hakkımızda mübarek eyle, bizi ramazan ayına ulaştır.’ (Hadis-i Şerif)

            ‘Beş şey gelmeden önce beş şeyin değerini bilmelisin; İhtiyarlığından önce gençliğinin, hastalığından önce sağlığının, yokluğundan önce varlığının, meşguliyetinin önce boş vaktinin ve ölümünden önce hayatının.’ (Hadis-i Şerif)

            ‘Müminin en faziletlisi, ahlakı en güzel olanıdır.’ (Hadis-i Şerif)

            ‘Recep tohum ekme, Şaban sulama, Ramazan ise hasat ayıdır.’ (Zünnün Mısri Hz.)

            YALINTAŞ GÜREŞLERİ AĞASI HEBİP KARACAİLÇEMİZDE SÜT MAMULLERİNİN ŞUBESİNİ AÇTI

            Aslen Mustafakemalpaşa Çakallar Köyünden olan Habip karaca 1997 yılından beri süt ürünleri mandırası imalat yeri Çakallar Köyü’nde olup, Karaca Süt Mamulleri merkezi Karacabey ve Boğazköy’de şubesi bulunmaktadır. Yıllardır Mustafakemalpaşa’da kurulan Perşembe ve pazartesi pazarlarına da gelmektedir.

            Habip karaca doğduğu ilçemize de 21 Şubat 2020 Cuma günü saat 14.30 da Adnan Menderes Meydanı, Ayakkabıcılar Çarşısı girişinde Karaca Süt mamulleri şubesini görkemli bir törenle açtı.

            Müftülük sekreteri Mehmet Ali Yiğit hocanın duasından sonra, Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Mehmet Kanar ile Habip Karaca’nın konuşmalarını müteakip açılış yapıldı. Açılışa Belediye Başkan Yardımcıları, siyasi parti başkan ve yöneticileri, sivil toplum kuruluşları, Bursa merkez ve ilçelerinin güreş ağaları, güreşçiler, Kırkpınar cazgırı ve davul zurna ekibi, esnaflar, çok sayıda vatandaş da katıldı.

            Açılışa katılanlara lokma ve çeşitli ikramlar yapıldı. Kırkpınar davul-zurna ekibi de Kırkpınar ve serhat balkan havaları ile açılışa renk kattılar.

            İş yeri sahibi ve Yalıntaş Güreşleri altın kemerli ağası Habip Karaca açılıştan sonra Mustafakemalpaşa Belediyesi Muradiye Sarnıç Sosyal Tesislerinde misafirlerini ağırladı.

            Bizler de Habip Karaca’ya hayırlı olsun der, bol kazançlar diliyoruz.

 

                                                                                                          Ahmet Baskındağlı

Bu haber 6876 kez okundu.
Ahmet Baskındağlı - 21:41 A A
BENZER HABERLER

MUSTAFAKEMALPAŞA HAVA DURUMU

29 Mart 2020 PAZAR
 • PTS 13.5°
 • SAL 16.1°
 • ÇAR 12.3°

YAZARLARIMIZ

 • MİSAFİRİ OLDUĞUMUZ BU DÜNYANIN SONUNDA ÖLÜM VAR

  Bulunduğumuz çevreden, ilçeden, ilden, Türkiye’mizden, dünyanın birçok yerinden her gün ölüm haberleri geliyor. Canlı yayınlarda televizyonlar, cep telefonları, kameralar başkalarının ölümlerini gözümüzün önüne getiriyor. Başkalarının ölümünü seyretmekten, konuşmaktan, kendi akıbetimizi unutuyoruz. Ama ölüm sırasının bir gün bize de geleceğini pek düşünmüyoruz. Kendimizi bütün ölümlerin dışında tutuyoruz. Sanki ölüm, başkalarına mahsus bir olay gibi düşünüyor ve […]
 • ESNAFIM BİÇİM BİÇİM

  Çoook büyük sorumluluk gerektirir esnaflık. Eğer sorumluluklar bilinmezse, halk seni sorumlu tutar. Artık iki kişi olman gerekir. Kendin ve dükkanın. Özgürlük denen kavram sizin için artık yok hükmündedir. Müşterine karşı takındığın tavırdır bazen insanı esnaf yapan. “bozuk yoksa sonra verirsin” ya da” zeytinim kötü abi sana gelmez” gibi şeyleri belirtmektir. Bak şimdi “bozuk yoksa kalsın” […]
 • Mustafakemalpaşa’ya Mektup

  Sevgili Kasabam, Sen de doğmadım ben. 60’lı yılların ilk yarısında güzelim ülkemin en doğusundan önce senin bir köyüne, 3 – 4 yıl sonra da sana geldim müdür babamın tâyiniyle. O zamanlar 14 Eylül İlkokulu yeni açılmış bir okuldu ve sevgili babam o okulun ilk müdürüydü. İki kardeşim ve ben o okuldan mezun olduk ortaokul öğrencisi […]

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • 01
  İlçede Hurda Araçlar Toplanıyor
  Mustafakemalpaşa Madeni Eşya Esnaf Odası Başkanı Önder Aydın, federasyon tarafından alınan hurda araçların toplatılması kararıyla ilgili basın açıklaması yaptı.
 • 02
  TOKİ Kuraları Bu Ay Çekilecek
  Yurt genelinde yapımı planlanan 100 Bin sosyal konut için kuralar bu ay içerisinde çekilecek. 694 adet konutun İlçeye yapılacağı TOKİ Konutları için başvuranların heyecanlı bekleyişi bu ay bitecek. TOKİ yetkililerinden alınan bilgiye göre, yatay mimari anlayışıyla İstanbul başta olmak üzere 81 ilde 2+1 ve 3+1 planında yapılacak olan 100 bin sosyal konut için 16 Aralık […]
 • 03
  Belediye Personeline Sigara Bırakma Eğitimi
  Mustafakemalpaşa Belediyesi çalışanlarına, Dr. Emine Melis Çinçe tarafından Sigarayı Bırakma ve Kanser hakkında eğitim verildi.
 • 04
  ERKEN TEŞHİS İÇİN KANSER TARAMALARI ÖNEMLİ!
  Erken teşhis için kanser taramalarının oldukça önem arz ettiğini belirten Bursa İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Halim Ömer Kaşıkcı, vatandaşları geç olmadan ücretsiz kanser taramalarını yaptırmaya davet etti.
 • 05
  Karatecilerden Başkan Kanar’a Ziyaret
  Anadolu Yıldızlar Ligine katılmaya hak kazanan Mustafakemalpaşa Belediyesporlu karateciler Belediye Başkanı Mehmet Kanar’ı ziyaret etti.
Video Sponsoru: PikGold