20° Parçalı az bulutlu
 • EURO
  Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home/gazete/domains/mucadelegazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 127
 • DOLAR
  Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home/gazete/domains/mucadelegazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 131

MİRAÇ KANDİLİ YARIN GECE

Ahmet Baskındağlı - 20 Mart 2020 06:26 A A

            21 Mart 2020 Cumartesiyi Pazara bağlayan gece, Receb’i Şerif’in 26. gecesidir. O gece Cebrail (AS) Cenab-ı Hakkın emriyle gelip, Peygamberimiz (SAV)’i Mescid-i Haram’dan Mescid-i Aksa’ya götürmüştür. İsra ve Miracı Nebevi, hicretten 18 ay evvel vuku bulmuştur.

            Miraç gecesi peygamber efendimiz (SAV) semya yükselmiş, zaman ve mekan gibi uzaklık yakınlık ifade eden hükümlerimizi bir hudut içinde dolaştıran kayıtlar o anda aradan çıkmış, hakikati olduğu gibi görmüş, sayısız esrar önüne açılmış. Cenab-ı Hakkı görmüş, kelamını işitmiş, O’nun izniyle; olmuş ve olacak şeyleri anlamış, bunları biz tasvir etmiştir.

            Kendisine ümmetimden Allah’a şirk koşmayanların cennete gireceği müjdelendi. Bakara Suresi’nin son ayetleri verildi. (Amene’r Resulü) Beş vakit namaz farz kılındı. Yeniden Refref ile Sidretü’l Münteha’ya, oradan Burak’la Kudüs’e, oradan da Mekke’ye döndürüldü.

            Ayeti kerimeler ve hadisi şeriflerle sabit olan İsra ve Miraç hadisesini, Yüce Allah’ın kudretine ve O’nun Resulüne inanan müminler olarak tereddütsüz kabul ve tasdik ederiz.

            Bu mübarek geceyi Kur’an okuyarak, ibadet ederek, din kardeşlerimizi, dostlarımızı, ilim adamlarımızı ziyaret ederek, akrabalarımız sıla-i rahim yaparak, hediyeleşerek, fakir ve yoksulları-çocukları sevindirerek, tövbe ederek, tüm Müslümanların dünya ve ahret saadetine kavuşmaları için dua edelim, gözyaşı dökelim ve gündüzünü de oruçla geçirelim.

            Miraç Kandiliniz mübarek olsun, hepimizin kurtuluşuna vesile olur inşallah.

            BİR MİKROP DÜNYAYI ESİR ALDI

            Salgın hastalık korkusu, dünya ‘CORONOVİRÜS’ için alarmda. Türkiye ve dünya teyakkuzda. Küresel sınavın adı coronovirüs. Hayat söz konusu olduğunda akan sular durur. Maddi ve manevi tedbirimizi alacağız. Tedbir almadan ölmek intihardır.

            Devletimizin ve hükümetin almış olduğu kararlara uyacağız, buna mecburuz. Sağlık uzmanlarının tavsiyelerine uyacağız. Paniklemeye gerek yok. Tedbir alınacak, tevekkül edilecek.

            Moralimizi yüksek tutalım, birbirimizi sevelim, temizliğe dikkat edelim, cömert olalım, doğal ve organik yiyecek-içecekleri tercih edelim, sadaka verelim, tefekkür edelim. Su hayattır, bal şifadır, birbirimize dua edelim. En büyük dua namazdır.

            Hesap gününü unutmak bir virüstür. Her türlü haram ve günahlar da koronovirüsüdür, bunlarla mücadele edelim

            İlçemizde de birçok tedbirler alındı, uygulanıyor. Okullar tatil edildi, camilerde cemaatle namaz kılınmıyor, kahvehaneler, kafeteryalar kapatıldı, her taraf ilaçlanıyor, dezenfekte ediliyor.

 1. BURSA KİTAP FUARI

            Bu yıl 18. Bursa Kitap Fuarı 7-15 Mart 2020 tarihleri arasında BUTTİM de yapıldı. Bizler de 07 Mart 2020 Cumartesi günü kitap fuarının açılışında bulunduk, ihtiyacımız olanları, bulduklarımızı aldık. Koronovirüsle tedbir için kitap fuarı son günü kapatıldı.

            9.KARACABEY GIDA TARIM VE HAYVANCILIK FUARI

 1. Karacabey Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarı 12-15 Mart 2020 tarihleri arasında Ömer Matlı kapalı pazaryerinde yapıldı. Türkiye’nin her bölgesinden çiftçiler ve üreticiler Karacabey Tarım Fuarında buluştular.

            Karacabey Ticaret Odası başkanı Naci Güncü, Tarım müdürü Hamit Aygül, Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın konuşmalarından sonra 12 Mart 2020 Perşembe günü saat 14.00 da açıldı.

            Karacabey Belediyesi’nin hizmet sloganı 3T (Tarım-Turizm-Teknoloji)

            Bizler de açılışta bulunduk ve ziyaret ettik.

 

Bu haber 5698 kez okundu.
Aydın Matbaası
Ahmet Baskındağlı - 06:26 A A
BENZER HABERLER

MUSTAFAKEMALPAŞA HAVA DURUMU

31 Mayıs 2020 PAZAR
20°
 • PTS 21.4°
 • SAL 19.1°
 • ÇAR 19.2°

YAZARLARIMIZ

 • BU RAMAZAN MEKTEBİNDE NASIL EVDE GEÇİYOR RAMAZAN

                Saygıdeğer kardeşlerim bu yılki Ramazan-ı Şerif ayının koronovirüs salgın hastalığı nedeniyle Bilim Kurulu’nun almış olduğu sokağa çıkmama, sosyal mesafe, maske takma, dezenfekte, camilerde cemaatle namaz kılınmaması, okulların kapanması, berber ve kuaförlerim, büyük alış-veriş yerlerinin, kapalı çarşıların kapanması, şehirlerarası otobüs seferlerinin kaldırılması gibi tedbirlere uyarak buruk da olsa, evlerimizde adeta kampa çekilmiş, itifaka girmiş […]
 • ESNAFIM BİÇİM BİÇİM

  Çoook büyük sorumluluk gerektirir esnaflık. Eğer sorumluluklar bilinmezse, halk seni sorumlu tutar. Artık iki kişi olman gerekir. Kendin ve dükkanın. Özgürlük denen kavram sizin için artık yok hükmündedir. Müşterine karşı takındığın tavırdır bazen insanı esnaf yapan. “bozuk yoksa sonra verirsin” ya da” zeytinim kötü abi sana gelmez” gibi şeyleri belirtmektir. Bak şimdi “bozuk yoksa kalsın” […]
 • Meryem Durmus
  Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen
  4 MAKALE YAZDI

  “Ramazanda Beslenmede Dikkat Edilecek Noktalar”

  Hoş Geldin RAMAZAN Meryem Durmuş 11 ayın sultanı Ramazan geldi.  Ramazan ayının ilk günlerindeyiz ve bu dönemde beslenmemize daha özen göstermeliyiz. Ramazanda asıl amacın beden ve ruhu terbiye etmek , nefsimize sahip çıkmak olduğunu hatırlamalıyız. Bunu başarabildiğimiz takdirde iftarda zaten aşırıya kaçmadan bedenin ihtiyacı kadar besin tüketip sahura uygun beslenmeyi sağlamış oluruz. Ramazanla birlikte karbonhidrat […]

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • 01
  İlçede Hurda Araçlar Toplanıyor
  Mustafakemalpaşa Madeni Eşya Esnaf Odası Başkanı Önder Aydın, federasyon tarafından alınan hurda araçların toplatılması kararıyla ilgili basın açıklaması yaptı.
 • 02
  TOKİ Kuraları Bu Ay Çekilecek
  Yurt genelinde yapımı planlanan 100 Bin sosyal konut için kuralar bu ay içerisinde çekilecek. 694 adet konutun İlçeye yapılacağı TOKİ Konutları için başvuranların heyecanlı bekleyişi bu ay bitecek. TOKİ yetkililerinden alınan bilgiye göre, yatay mimari anlayışıyla İstanbul başta olmak üzere 81 ilde 2+1 ve 3+1 planında yapılacak olan 100 bin sosyal konut için 16 Aralık […]
 • 03
  Belediye Personeline Sigara Bırakma Eğitimi
  Mustafakemalpaşa Belediyesi çalışanlarına, Dr. Emine Melis Çinçe tarafından Sigarayı Bırakma ve Kanser hakkında eğitim verildi.
 • 04
  ERKEN TEŞHİS İÇİN KANSER TARAMALARI ÖNEMLİ!
  Erken teşhis için kanser taramalarının oldukça önem arz ettiğini belirten Bursa İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Halim Ömer Kaşıkcı, vatandaşları geç olmadan ücretsiz kanser taramalarını yaptırmaya davet etti.
 • 05
  Atkı ve Bereler Hazır Olsun
  Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünün verilerine göre Kar yağışı Marmara Bölgesinde Bursa ve ilçelerinde etkili olacak.