19° Açık

MALDA CÖMERTLİK DİNDE CÖMERTLİK

Ahmet Baskındağlı - 12 Nisan 2021 08:15 A A

 

 • Hasan-ı Basri hazretlerine sorarlar;
 • Cömertlik nedir?
 • Allah rızası uğrunda servetini sarf etmektir.
 • Malımızı nasıl koruyabiliriz?
 • Onu Allah yolunda dağıtarak…
 • İsraf nedir? 
 • Mal ve makam sevgisi yolunda infaktır.

Cimrilik ve cömertliğin ölçüsü insandan insana değişir. Mesela bazı şeyler fakir için normal karşılanırken zengin için ayıplanır. Yabancılar normal karşılarken aile efradı onu ayıplar. Gençlere normal olan bir husus ihtiyar için hoş görülmez. Erkekler yaparsa kötü, fakat kadınlar yaparsa önem verilmez.

Kasaptan, bakkaldan aldığı şey az noksan diye geri götürüp veren cimridir. Bir şey yer iken pencereden evine gelen birini görüp hemen yediğini saklayan cimridir. Dünyalık ele geçirmek veya nefsin kötü arzularını kavuşmak için vermek de cömertlik sayılmaz. Hiçbir karşılık beklemeden dünyalık vermek malda cömertliktir. Dinde cömertlik ise yine hiçbir karşılık beklemeden Allah yolunda yalnız Allah sevgisi için canını vermektir.

Mal insanoğluna bir fayda için verilmiştir. O malı saklayıp faydalı bir işte kullanmamak cimrilik olur. Faydalı işler dinin ve mürüvvetin verilmesini iyi gördüğü şeylerdir. Mürüvvet, faydalı olmak iyilik yapmak arzusudur. İnsanlık ve yiğitlik demektir.

Cömertlik hiçbir karşılık beklemeden vermektir. Muhtaçları gözetmeden vermektir. Muhtaçları gözetmek istemeden vermek ve verdiğini azımsamak cömertliktir. İleride bir sıkıntıya düşmemek için malı, parayı saklamak, cimrilik sayılmazsa da ilim ehli Salih kimseler için cimriliktir. Övünmek veya teşekkür beklemek için verende cömert sayılmaz. (Biz şunu verelim o da bana bir şey verebilir vermezsem ayıp olur yoksa cimri derler) gibi düşüncelerle verende cömert değildir.

Din büyükleri buyuruyor ki: (Cömert verene değil verdiğine sevinene denir.) Cömertliğin üstün mertebesi olduğu gibi cimriliğin de aşırı derecesi vardır. Bu da kendine gerekmeyen şeyi vermemektir. Canının istediği şeyleri almaya gücü yeterken param gidecek diye almaz hatta hastalansa bedava ilaç alma yollarını arar bunu da bulamazsa tedavi olmaktan vazgeçer…

Kökü cennette olan ağaç cömertlik

Cömertlik, hiçbir karşılık beklemeden ihsanda bağışta bulunmak demektir. Teşekkür edilmeyi, övülmeyi istemekte cömertliğe yakışmaz. Kerem sahibi bir cömerte sorarlar; Muhtaçlara çok ihsanda bulunuyorsun acaba onlar sana minnettarlık hissi içinde bulunuyorlar mı? 

Hiçbiri bana minnettar kalmaz. Yani onlara o hissi verecek şekilde hareket etmem. Bir şey verirken kendimi aşçının elindeki kepçe gibi kabul ederim. Kepçenin övünmeye, minnete sebep olmaya hakkı yoktur bir mübarek zat buyurdu ki; “Ben isteyene vermem” diyen cömert sayılmaz. Hakiki cömert, Allah’a itaat eden kullarına Allah hakkını ödeyen bunun karşılığında teşekkür beklemeyen ve bunu yalnız Allah için yapan kimsedir.

BU YIL DA TERAVİH NAMAZI EVDE KILINACAK

Korornavirüs salgın hastalığı, artan vaka ve yüksek ölümler nedeniyle 2020 yılında olduğu gibi 2021 yılında da teravih namazlarımızı evlerimizde kılacağız.

İlk teravih namazı 12 Nisan 2021 Pazartesi bu gece kılınacak. İlk sahur yemeğine de bu gece kalkılıp, ramazan orucuna niyetlenilecek.

Cenab-ı Allah’a sonsuz şükürler, hamdüsenalar olsun. Bizleri bir ramazan ayına daha kavuşturdu. Bu Kur’an ayı olan ramazanın gündüzünü oruçla, tüm azalarımıza tutturarak, geceleri teravih namazını kılarak, hatimlerle, fitremizi vererek (28 TL), her gecesini Kadir Gecesi gibi geçirerek, ihtiyaç sahiplerini gözeterek, günahlardan arınmış olarak sonunda bayrama kavuşup bayram yapmayı Cenab-ı Allah (cc) hepimize nasip eylesin.

Halkımızın ramazan ayını tebrik ediyor, hakkımızda hayırlı olmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum.

 

Bu haber 410 kez okundu.
Muradiye Sarnıç Tesisleri
Ahmet Baskındağlı - 08:15 A A
BENZER HABERLER

MUSTAFAKEMALPAŞA HAVA DURUMU

12 Mayıs 2021 ÇARŞAMBA
19°
 • PER 24.3°
 • CUM 24.9°
 • CTS 25.4°

YAZARLARIMIZ

 • RAMAZAN OKULUNDAN BUGÜN MEZUN OLUYORUZ

  Ramazan ayı okulu dünya hayatının provasıdır, reçetesidir. Ramazan okulunda öğrendiklerimizi tüm ömrümüzde, hayatımızın her safhasında uygulama ve yaşama gayretinde olalım ki Cenab-ı Allah’ın da rızalığını kazanan kullardan oluruz inşallah. Geçen yıl olduğu gibi, bu yıl da Ramazan ayı COVİD 19 salgın musibeti ve pandemi maske, mesafe, hijyen, eve kapanma, kısıtlama tedbirleri ile geçti. Teravih namazı […]
 • ESNAFIM BİÇİM BİÇİM

  Çoook büyük sorumluluk gerektirir esnaflık. Eğer sorumluluklar bilinmezse, halk seni sorumlu tutar. Artık iki kişi olman gerekir. Kendin ve dükkanın. Özgürlük denen kavram sizin için artık yok hükmündedir. Müşterine karşı takındığın tavırdır bazen insanı esnaf yapan. “bozuk yoksa sonra verirsin” ya da” zeytinim kötü abi sana gelmez” gibi şeyleri belirtmektir. Bak şimdi “bozuk yoksa kalsın” […]
 • Ramazanda Beslenme Önerileri

  Ramazan ayı, oruç tutanlar için beslenme ve yaşam şeklinin değiştiği bir aydır. Her açıdan arınma ayı olan ramazan doğru ve sağlıklı beslenildiği takdirde sindirim sisteminizin dinlenmesine ve sağlığınızın korunmasına katkıda bulunur. Günün büyük bir kısmını vücut aç ve susuz geçirirken iftar ile birlikte besin alımı başlar. İftar ve sahur arasındaki kısa vakitte doğru beslenmek oldukça […]
 • Şiirlerimden

  Ağacım Anne ağacım kesilmiş Pencereyi açmak istemiyorum Görmemek için Karşıdaki beton yığınını   Erik ağacının yerinde Yeller esiyor şimdi anne Oysa o ağacın dallarında Kuşlar gibiydik biz çocukken   Hamzabey, 11 Şubat 2021, 12.34   Necip Şen İçin                                – Bütün Rumeliler’i 1973’te doğmuş Türkiye’de, Mevsimlerin birinde. Sonra büyümüş, boy atmış, Dünyâ netleşmiş gözlerinin […]
 • Meryem Durmus
  Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen
  4 MAKALE YAZDI

  “Ramazanda Beslenmede Dikkat Edilecek Noktalar”

  Hoş Geldin RAMAZAN Meryem Durmuş 11 ayın sultanı Ramazan geldi.  Ramazan ayının ilk günlerindeyiz ve bu dönemde beslenmemize daha özen göstermeliyiz. Ramazanda asıl amacın beden ve ruhu terbiye etmek , nefsimize sahip çıkmak olduğunu hatırlamalıyız. Bunu başarabildiğimiz takdirde iftarda zaten aşırıya kaçmadan bedenin ihtiyacı kadar besin tüketip sahura uygun beslenmeyi sağlamış oluruz. Ramazanla birlikte karbonhidrat […]
 • Hikmet-i Hükümet ve İfade Özgürlüğü İkilemi

  Fransızca’daki La Raison D’etat ifadesiyle benzerliği bulunan hikmet-i hükümet kavramı bir ülkenin çıkarlarının söz konusu olduğu durumlarda önceden uygulanan yasa ve kuralların bir süreliğini (?) askıya alınması ve belli bir grubun bu yasalardan muaf tutulması anlamına gelir. Belli bir grubu kutsayıp, yücelten böyle bir anlayışta bu grubun yapıp edeceği her türlü faaliyet yine ülkenin faydası […]

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • 01
  İlçede Hurda Araçlar Toplanıyor
  Mustafakemalpaşa Madeni Eşya Esnaf Odası Başkanı Önder Aydın, federasyon tarafından alınan hurda araçların toplatılması kararıyla ilgili basın açıklaması yaptı.
 • 02
  İl Kadın Kolları Yönetimi Belli Oldu
  Bursa İl Kadın Kolları Başkanı Emel Gözükara Durmaz, yeni yönetim kurulu üyelerinin belirlenmesi çalışmalarını sonuçlandırdıklarını söyledi.
 • 03
  Belediye Personeline Sigara Bırakma Eğitimi
  Mustafakemalpaşa Belediyesi çalışanlarına, Dr. Emine Melis Çinçe tarafından Sigarayı Bırakma ve Kanser hakkında eğitim verildi.
 • 04
  TOKİ Kuraları Bu Ay Çekilecek
  Yurt genelinde yapımı planlanan 100 Bin sosyal konut için kuralar bu ay içerisinde çekilecek. 694 adet konutun İlçeye yapılacağı TOKİ Konutları için başvuranların heyecanlı bekleyişi bu ay bitecek. TOKİ yetkililerinden alınan bilgiye göre, yatay mimari anlayışıyla İstanbul başta olmak üzere 81 ilde 2+1 ve 3+1 planında yapılacak olan 100 bin sosyal konut için 16 Aralık […]
 • 05
  Atkı ve Bereler Hazır Olsun
  Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünün verilerine göre Kar yağışı Marmara Bölgesinde Bursa ve ilçelerinde etkili olacak.