24° Az bulutlu

Kurtuluşun 98’inci Yılı Kutlandı

Güncel - 16 Eylül 2020 09:48 A A

Mustafakemalpaşa’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 98. Yıl dönümü düzenlenen törenle kutlandı. Heykel meydanında düzenlenen programda saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Atatürk anıtına çelenkler sunuldu. Şehitlikte devam eden törende dualar okunarak şehitler anıldı.

Törene; Mustafakemalpaşa Kaymakamı Ahmet Altıntaş, Garnizon Komutanı Personel Yüzbaşı Mehmet Böberci, Belediye Başkanı Mehmet Kanar, Cumhuriyet Başsavcısı Nurettin Güner, Jandarma Komutanı Üsteğmen Emre Kavak, İlçe Emniyet Müdürü Ramiz Erçetin, MYO Müdürü Prof. Dr. Mehmet Öz, belediye meclis üyeleri, daire amirleri, siyasi parti ve sivil toplum teşkilatlarının temsilcileri ile birlikte gaziler ve şehit yakınları katıldı. Törende konuşan Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Mehmet Kanar, “14 Eylül tarihi tam 98 yıl önce işgal altındaki Anadolu’da başlayan büyük bağımsızlık mücadelesinin bayrak bayrak dalgalandığı tarihi günlerden birisi. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, yokluk içinde tüm dünyaya meydan okuyan aziz milletimize ve kahraman ordumuza; ‘Ya istiklal ya ölüm’, “Ordular ilk hedefiniz Akdeniz. İleri’  Dediğinde tarihler 1922 yılını gösteriyordu. Kahraman Türk Ordusu tarafından başlatılan büyük taarruz Kurtuluş Savaşının son safhasıydı. Anadolu’nun her bucağından, sancağından her gün kurtuluş ve zafer haberleri geliyordu. İşte 14 Eylül 1922 tarihi de Mustafakemalpaşa’mızın zafer ve onur nişanıdır. 14 Eylül günü ilçemize acılar yaşatan düşmanlar bir daha asla geri dönmemek üzere def edildiler. Kahraman şehitlerimizin eseri olan bu ülke bir daha asla esir olmayacak. Ancak bunun için ; “Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır’ diyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün işaret ettiği muasır medeniyet seviyesine Yine Atatürk’ün dediği gibi ’Yalnız tek bir şeye ihtiyacımız vardır, çalışkan olmak.” Hiç durmadan, dinlenmeden çok çalışmalıyız. Çünkü 98 yıl önce savaş meydanlarında kazanılan zaferleri geleceğe taşımak için bugün tüm dünyaya inat yerli ve milli hamleler yapılıyor.

Öz kaynaklarımızla özellikle ekonomi, savunma ve teknoloji başta olmak üzere her alanda bağımsızlık mücadelesi veriyoruz. 98 yıl önce savaş meydanında kazanılan büyük zaferleri bugün ekonomide ve ticarette, bilimde, eğitimde, sağlıkta perçinlemek için çok çalışmalı ve kenetlenmeliyiz. Şehitlerimizin kanlarıyla bize bıraktığı bu vatanı hep birlikte geleceğe taşıyacağız. Bağımsızlık mücadelemizin başkomutanı Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, kahraman Mehmetçiğimizi minnet, şükran, saygı ve rahmetle anıyorum. Bu yıl 98.’sını kutladığımız Kurtuluş Bayramımız kutlu olsun dedi.

ADALET BAKANI GÜL’DEN MESAJ

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül Başkan Kanar’a gönderdiği telgrafta şunları söyledi. Mustafakemalpaşamızın düşman işgalinden kurtuluşunun 98 yıl dönümü münasebetiyle şehitlerimizi ve ahirete intikal eden gazilerimizi hürmet rahmet ve minnetle yad ediyorum. Ecdadımızın göstermiş olduğu direniş ruhu bugün ülkemize kasteden hain odaklara ve terör örgütlerine karşı bize güç ve ilham kaynağı olmaya ve yolumuzu aydınlatmaya devam ediyor. Kahraman ecdadımızdan bize emanet kalan aziz vatanımızı onların koruduğu gibi canımızdan aziz bilerek  korumaya devam edeceğiz. Bu inançla Mustafakemalpaşamızın 98. kurtuluş yıl dönümünü büyük bir coşku ve heyecan içerisinde kutluyor hepinizi Allah’a emanet ediyorum. Başkan Kanar, törenin ardından makamında ilçe protokolünün tebriklerini kabul etti. 14 Eylül Kurtuluş Bayramı etkinlikleri kapsamında Şehitler için Şeyhmüftü caminde mevlit okutuldu.

Bu haber 7492 kez okundu.
Muradiye Sarnıç Tesisleri
Güncel - 09:48 A A
BENZER HABERLER

MUSTAFAKEMALPAŞA HAVA DURUMU

20 Ekim 2020 SALI
24°
 • ÇAR °
 • PER °
 • CUM °

YAZARLARIMIZ

 • TABİATIN KORUNMASI, AĞAÇ DİKMEK DİNİMİZİN EMRİDİR

    İnanmış olduğumuz İslamiyet dinimiz bizden yeryüzünün imarını, tabiatın korunmasını istemiş, ağaç dikmeyi, ekin ekmeyi sadakai cariye olarak kabul etmiştir. Sevgili peygamberimiz (SAV)  ‘Müslüman, bir ağaç diker, o ağaçtan insan, hayvan veya kuş istifade ederse bu, kıyamet gününe kadar o kimse için sadaka olur.’ Buyurarak konunun önemine dikkat çekmiştir. Rabbimizin bize ihsan ettiği sayısız nimetlerden […]
 • ESNAFIM BİÇİM BİÇİM

  Çoook büyük sorumluluk gerektirir esnaflık. Eğer sorumluluklar bilinmezse, halk seni sorumlu tutar. Artık iki kişi olman gerekir. Kendin ve dükkanın. Özgürlük denen kavram sizin için artık yok hükmündedir. Müşterine karşı takındığın tavırdır bazen insanı esnaf yapan. “bozuk yoksa sonra verirsin” ya da” zeytinim kötü abi sana gelmez” gibi şeyleri belirtmektir. Bak şimdi “bozuk yoksa kalsın” […]
 • Dil Yanlışları ( 429 – 442  )

    Bu durum, benim içimi incitmiştir. Haber Türk, Engin Altay, 7 Mart 2020, 12.06 Doğrusu: Bu durum, beni incitmiştir.   Maskeler düştü ve acımasızlıkları görüldü. CNN Türk, Süleyman Soylu, 7 Mart 2020, 14.00 Doğrusu: Maskeleri düştü ve acımasızlıkları görüldü.   Hayvanseverler, Manisa’da 13 tâne tavus kuşu besliyor. CNN Türk, kayan yazı, 7 Mart 2020, 14.32 […]
 • Meryem Durmus
  Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen
  4 MAKALE YAZDI

  “Ramazanda Beslenmede Dikkat Edilecek Noktalar”

  Hoş Geldin RAMAZAN Meryem Durmuş 11 ayın sultanı Ramazan geldi.  Ramazan ayının ilk günlerindeyiz ve bu dönemde beslenmemize daha özen göstermeliyiz. Ramazanda asıl amacın beden ve ruhu terbiye etmek , nefsimize sahip çıkmak olduğunu hatırlamalıyız. Bunu başarabildiğimiz takdirde iftarda zaten aşırıya kaçmadan bedenin ihtiyacı kadar besin tüketip sahura uygun beslenmeyi sağlamış oluruz. Ramazanla birlikte karbonhidrat […]

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • 01
  İlçede Hurda Araçlar Toplanıyor
  Mustafakemalpaşa Madeni Eşya Esnaf Odası Başkanı Önder Aydın, federasyon tarafından alınan hurda araçların toplatılması kararıyla ilgili basın açıklaması yaptı.
 • 02
  İl Kadın Kolları Yönetimi Belli Oldu
  Bursa İl Kadın Kolları Başkanı Emel Gözükara Durmaz, yeni yönetim kurulu üyelerinin belirlenmesi çalışmalarını sonuçlandırdıklarını söyledi.
 • 03
  ERKEN TEŞHİS İÇİN KANSER TARAMALARI ÖNEMLİ!
  Erken teşhis için kanser taramalarının oldukça önem arz ettiğini belirten Bursa İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Halim Ömer Kaşıkcı, vatandaşları geç olmadan ücretsiz kanser taramalarını yaptırmaya davet etti.
 • 04
  Belediye Personeline Sigara Bırakma Eğitimi
  Mustafakemalpaşa Belediyesi çalışanlarına, Dr. Emine Melis Çinçe tarafından Sigarayı Bırakma ve Kanser hakkında eğitim verildi.
 • 05
  TOKİ Kuraları Bu Ay Çekilecek
  Yurt genelinde yapımı planlanan 100 Bin sosyal konut için kuralar bu ay içerisinde çekilecek. 694 adet konutun İlçeye yapılacağı TOKİ Konutları için başvuranların heyecanlı bekleyişi bu ay bitecek. TOKİ yetkililerinden alınan bilgiye göre, yatay mimari anlayışıyla İstanbul başta olmak üzere 81 ilde 2+1 ve 3+1 planında yapılacak olan 100 bin sosyal konut için 16 Aralık […]