-1° Sisli

KÜLLİYE’YE ‘PANDEMİ ÖNLEMLİ’ AÇILIŞ

Genel - 15 Şubat 2021 10:20 A A

 

Külliye’nin açılışına vali ve milletvekili de katıldı.

Mustafakemalpaşa Dere Mahalle’de hem ibadet hem de dini eğitim hizmeti verecek şekilde projelendirilen Kaymakam Mustafa Masatlı Külliyesi, ibadete açıldı.

750 kişi kapasiteli ve 33 kubbeli dini külliyenin açılışına AK Parti Bursa Milletvekili Ahmet Kılıç, Bursa Valisi Yakup Canbolat, Amasya Valisi Mustafa Masatlı, önceki dönem Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa Büyükşehir Başkan Vekili Süleyman Çelik, Belediye Başkanı Mehmet Kanar, bürokratlar, siyasi parti ve STK temsilcileri ile birlikte vatandaşlar katıldı.

Pandemi önlemleri dolayısı ile herhangi bir programın yapılmadığı açılışta, kurdele kesilerek kılınan Cuma namazıyla külliye ibadete açıldı.

MASATLI; “ONUR DUYDUM”

2015-2019 yılları arasında Mustafakemalpaşa Kaymakamlığı görevinde bulunan ve ismi açılışı yapılan külliyeye verilen Amasya Valisi Mustafa Masatlı, açılışta duygulu anlar yaşadığını söyledi.

Vali Masatlı; “ Geçmiş dönemlerde Kaymakamlık hizmeti verdiğim Mustafakemalpaşa halkının ve yöneticilerinin, külliyeye ismimi vermesi ve ayrıca fahri hemşehrilik beratını bana layık görmeleri; beni fazlasıyla onurlandırıp, duygulandırdı” dedi.

1,5 MİLYON TL’LİK KÜLLİYE

Dere Mahalle’de 1683 metrekare alan üzerine inşa edilen dini yapı, Türkiye Diyanet Vakfı tarafından Kırgızistan’ın Oş şehrine bağlı Özgen’de projelendirilen İmam Serahsi Külliyesi örnek alınarak yapıldı.

Ayni yardımlar hariç 1.5 milyon TL’lik maliyetle hayata geçirilen proje Mustafakemalpaşa’nın en geniş dini alanı olma hüviyetine sahip.

2017 yılında temeli atılan külliyede şadırvan, gasilhane, morg, kadın ve erkek lavabolarının yanı sıra 4-6 yaş arası çocuklar ve bayanlar için Kur’an-ı kerim kurs ve toplantı salonları mevcut.

40 metre minare yüksekliğine sahip caminin kubbelerinde bulunan 16 hilal, tarihte kurulmuş 16 Türk devletini temsil ediyor.

Bu haber 1829 kez okundu.
Muradiye Sarnıç Tesisleri
Genel - 10:20 A A
BENZER HABERLER

MUSTAFAKEMALPAŞA HAVA DURUMU

4 Mart 2021 PERŞEMBE
-1°
 • CUM 16.2°
 • CTS 11.7°
 • PAZ 7.3°

YAZARLARIMIZ

 • AHİRET YÖRÜNGELİ BİR HAYAT

  Mümin, dünyadayken yörüngeli bir hayat yaşamalı, devamlı surette ahreti kazanma adına hesap ve planlar içinde olmalı, hayatını bu doğrultuda tanzim etmelidir. Mümin yaşadığı hayatı ahret hayatına göre değerlendiren, dünyaya o nispette değer veren, dünyevi ve uhrevi emniyetini Allah’a bağlayan, O’na itaat eden, imana dayalı fazilet duygularıyla dopdolu olan, dünya ve ahret dengesini kurduktan sonra hem […]
 • ESNAFIM BİÇİM BİÇİM

  Çoook büyük sorumluluk gerektirir esnaflık. Eğer sorumluluklar bilinmezse, halk seni sorumlu tutar. Artık iki kişi olman gerekir. Kendin ve dükkanın. Özgürlük denen kavram sizin için artık yok hükmündedir. Müşterine karşı takındığın tavırdır bazen insanı esnaf yapan. “bozuk yoksa sonra verirsin” ya da” zeytinim kötü abi sana gelmez” gibi şeyleri belirtmektir. Bak şimdi “bozuk yoksa kalsın” […]
 • Mevsime uygun beslenmek

  “Mevsime uygun beslenmek günümüzde sağlık üzerine olan etkileri sebebi ile çok önemli bir hale geldi. Artık her an istediğimiz besine ulaşmak mümkün ama mevsiminde olmayan bir besini tüketmek gerçekten doğru mu?” Geçmişte, meyve ve sebzeleri şimdiki gibi her an bulabilmek pek mümkün değildi. Günümüzde teknolojinin gelişmesi ve üretim şekillerindeki değişiklikler ile birlikte uygun büyüme ortamı […]
 • Üç Kitap

  1 / Yaralı Ceylanlar Kulübü | Mim Kemâl Öke   Bilen bilir: Prof. Dr. Mim Kemal Öke’nin aynı adı taşıyan dedesi Atatürk’ün doktorlarındandır ve 33. dereceye yükselmiş bir masondur. Yazar, bu söyleşi kitabında bunu saklamıyor da zâten.   Kitabın en çarpıcı kısımları hiçbir dinî hassâsiyeti olmayan – namazın bile ne olduğunu bilmeyen tipik Nişantaşı âilesi […]
 • Meryem Durmus
  Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen
  4 MAKALE YAZDI

  “Ramazanda Beslenmede Dikkat Edilecek Noktalar”

  Hoş Geldin RAMAZAN Meryem Durmuş 11 ayın sultanı Ramazan geldi.  Ramazan ayının ilk günlerindeyiz ve bu dönemde beslenmemize daha özen göstermeliyiz. Ramazanda asıl amacın beden ve ruhu terbiye etmek , nefsimize sahip çıkmak olduğunu hatırlamalıyız. Bunu başarabildiğimiz takdirde iftarda zaten aşırıya kaçmadan bedenin ihtiyacı kadar besin tüketip sahura uygun beslenmeyi sağlamış oluruz. Ramazanla birlikte karbonhidrat […]
 •   Neden Klasikleri Okumalı? Klasik Edebiyattan Bazı Hayat Dersleri

              Eğitim hayatları boyunca ‘bazı’ öğrenciler – bir çok dememeyi tercih ettim, edebiyat derslerinde sadece dersten kalmamak  ve başarısız olmamak için klasik edebiyat okurlar. Bunun neticesinde, bu klasik metinlerdeki birbirinden bilgilendirici hayat derslerini kaçırdıklarının da farkında olmazlar.  Dostluk, sevgi, paylaşmak, şefkat  ve birçok diğer önemli değerler bu eserlerde işlenmektedir.  Bu yazıda üç klasik esere ve […]

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • 01
  İlçede Hurda Araçlar Toplanıyor
  Mustafakemalpaşa Madeni Eşya Esnaf Odası Başkanı Önder Aydın, federasyon tarafından alınan hurda araçların toplatılması kararıyla ilgili basın açıklaması yaptı.
 • 02
  İl Kadın Kolları Yönetimi Belli Oldu
  Bursa İl Kadın Kolları Başkanı Emel Gözükara Durmaz, yeni yönetim kurulu üyelerinin belirlenmesi çalışmalarını sonuçlandırdıklarını söyledi.
 • 03
  Belediye Personeline Sigara Bırakma Eğitimi
  Mustafakemalpaşa Belediyesi çalışanlarına, Dr. Emine Melis Çinçe tarafından Sigarayı Bırakma ve Kanser hakkında eğitim verildi.
 • 04
  TOKİ Kuraları Bu Ay Çekilecek
  Yurt genelinde yapımı planlanan 100 Bin sosyal konut için kuralar bu ay içerisinde çekilecek. 694 adet konutun İlçeye yapılacağı TOKİ Konutları için başvuranların heyecanlı bekleyişi bu ay bitecek. TOKİ yetkililerinden alınan bilgiye göre, yatay mimari anlayışıyla İstanbul başta olmak üzere 81 ilde 2+1 ve 3+1 planında yapılacak olan 100 bin sosyal konut için 16 Aralık […]
 • 05
  Atkı ve Bereler Hazır Olsun
  Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünün verilerine göre Kar yağışı Marmara Bölgesinde Bursa ve ilçelerinde etkili olacak.