22° Parçalı bulutlu

KUL HAKKI HUZURSUZLUĞUN KAYNAĞIDIR

Ahmet Baskındağlı - 26 Haziran 2020 05:25 A A

 

            Yeryüzünde huzur içerisinde bir hayat sürdürmek, Allah’ın sayısız nimetlerinden meşru ölçüler içerisinde yararlanmak, neslinin devamını sağlamak, toplu halde yaşamaya bağlıdır. Cemiyet halinde yaşamak, karşılıklı hak ve sorumlulukları da beraberinde getirmektedir.

            İnsanlar arasındaki bütün bu ilişkiler, fertlerin karşılıklı haklar içerisinde yer almaktadır. Ana-baba, eş, komşu, akraba, arkadaş, işçi-işveren, hakları bu tür kul haklarındandır.

            Bir gün fani hayat son bulacak, gerçek hayat dediğimiz ahret hayatı başlayacak ve herkes dünyadaki hayatından hesaba çekilecektir. Akıllı ve basiretli insan; Allah’a ve onun kullarına karşı vazifelerini yapana, hak ve hukuka saygı gösterip, hesap gününe borçsuz ve günahsız olarak gitmeye çalışandır. Şu gerçek hiçbir zaman unutulmamalıdır. Kim iyilik ve kötülük olarak ne yapmışsa, mutlaka karşılığını görecektir.

            Nitekim Cenab-ı Hak Kur’an-ı Keriminde kim zerre miktarı hayır yapmışsa onu görür. Kim zerre miktarı kötülük işlerse onu görür buyurmaktadır. Sevgili peygamberimiz (SAV) ise ‘Bir kimsenin diğer kimsenin haysiyetine yahut malına tecavüzden dolayı üzerinde bir hak bulunursa altın ve gümüşün geçmediği hesap günü gelmeden helalleşsin. Aksi takdirde yaptığı haksızlık ölçüsünde, iyi amellerinden alınıp, hak sahibine verilir. İyiliği yoksa hak sahibinin günahlarından alınıp, haksızlık eden kimseye yüklenir.’ buyurmaktadır.

            BU YIL HACCA GİDEMİYORUZ

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Twiter hesabından yaptığı paylaşımda, Suudi Arabistan yeni tip korornovirüs (COVİD-19) nedeniyle bu yıl hac ibadetini sadece ülkede yaşayanlarla sınırlı tutacağını, yurt dışından hacı adayı kabul etmeyeceğini duyurdu. 2020 Yılında kura sonucu hacca gitmeye hak kazanan vatandaşlarımızın kura hakları korunacaktır. dedi.

            CAMİLERDE BEŞ VAKİT NAMAZ KILINABİLECEK

            Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş yaptığı açıklamada; Sosyal mesafe, maske, temizlik kurallarına uyularak camilerimizde cemaatle öğle ve ikindi vakti namazları kılınabiliyordu. 24 Haziran 2020 Çarşamba günü itibariyle tüm camilerimizde; sosyal mesafe, maske ve temizlik kurallarına uyularak sabah, öğle, ikindi, akşam ve yatsı namazları olmak üzere 5 vakit namaz cemaatle kılınabilecek.

            Her şeyin tek sahibi Yüce Rabbim!

            İmanımıza selamet

            Rızkımıza bereket

            Yuvamıza saadet

            Vücudumuza sağlık

            Yurdumuza huzur ve sükûnet ihsan et!

                                               Âmin

Bu haber 6148 kez okundu.
Muradiye Sarnıç Tesisleri
Ahmet Baskındağlı - 05:25 A A
BENZER HABERLER

MUSTAFAKEMALPAŞA HAVA DURUMU

14 Temmuz 2020 SALI
22°
 • ÇAR 27.0°
 • PER 27.0°
 • CUM 27.9°

YAZARLARIMIZ

 • ANNEMİN ÇOK CİDDİ BÖBREK RAHATSIZLIĞI

                Annem yıllarca böbreklerinden çok ciddi rahatsızlıklar yaşadı. Her iki böbreğinde de iltihap, taşlar ve kumlar vardı. Tabiri caizse gitmediği doktor, içmediği ilaç, bitki vs kalmadı.             Çok yaygın bir tabirle, şiddeti en ağır ağrıların başında böbrek ağrısı başta gelenler arasındadır. Zira bu ağrıları çekenler ve çekenleri görenler çok iyi bilir, nasıl dayanılmaz bir […]
 • ESNAFIM BİÇİM BİÇİM

  Çoook büyük sorumluluk gerektirir esnaflık. Eğer sorumluluklar bilinmezse, halk seni sorumlu tutar. Artık iki kişi olman gerekir. Kendin ve dükkanın. Özgürlük denen kavram sizin için artık yok hükmündedir. Müşterine karşı takındığın tavırdır bazen insanı esnaf yapan. “bozuk yoksa sonra verirsin” ya da” zeytinim kötü abi sana gelmez” gibi şeyleri belirtmektir. Bak şimdi “bozuk yoksa kalsın” […]
 • Meryem Durmus
  Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen
  4 MAKALE YAZDI

  “Ramazanda Beslenmede Dikkat Edilecek Noktalar”

  Hoş Geldin RAMAZAN Meryem Durmuş 11 ayın sultanı Ramazan geldi.  Ramazan ayının ilk günlerindeyiz ve bu dönemde beslenmemize daha özen göstermeliyiz. Ramazanda asıl amacın beden ve ruhu terbiye etmek , nefsimize sahip çıkmak olduğunu hatırlamalıyız. Bunu başarabildiğimiz takdirde iftarda zaten aşırıya kaçmadan bedenin ihtiyacı kadar besin tüketip sahura uygun beslenmeyi sağlamış oluruz. Ramazanla birlikte karbonhidrat […]

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • 01
  İlçede Hurda Araçlar Toplanıyor
  Mustafakemalpaşa Madeni Eşya Esnaf Odası Başkanı Önder Aydın, federasyon tarafından alınan hurda araçların toplatılması kararıyla ilgili basın açıklaması yaptı.
 • 02
  TOKİ Kuraları Bu Ay Çekilecek
  Yurt genelinde yapımı planlanan 100 Bin sosyal konut için kuralar bu ay içerisinde çekilecek. 694 adet konutun İlçeye yapılacağı TOKİ Konutları için başvuranların heyecanlı bekleyişi bu ay bitecek. TOKİ yetkililerinden alınan bilgiye göre, yatay mimari anlayışıyla İstanbul başta olmak üzere 81 ilde 2+1 ve 3+1 planında yapılacak olan 100 bin sosyal konut için 16 Aralık […]
 • 03
  ERKEN TEŞHİS İÇİN KANSER TARAMALARI ÖNEMLİ!
  Erken teşhis için kanser taramalarının oldukça önem arz ettiğini belirten Bursa İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Halim Ömer Kaşıkcı, vatandaşları geç olmadan ücretsiz kanser taramalarını yaptırmaya davet etti.
 • 04
  Belediye Personeline Sigara Bırakma Eğitimi
  Mustafakemalpaşa Belediyesi çalışanlarına, Dr. Emine Melis Çinçe tarafından Sigarayı Bırakma ve Kanser hakkında eğitim verildi.
 • 05
  Atkı ve Bereler Hazır Olsun
  Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünün verilerine göre Kar yağışı Marmara Bölgesinde Bursa ve ilçelerinde etkili olacak.