18° Parçalı bulutlu
 • EURO
  Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home/gazete/domains/mucadelegazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 127
 • DOLAR
  Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home/gazete/domains/mucadelegazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 131

KORONOVİRÜS SALGINININ TAŞIDIĞI BELİRSİZLİK PSİKOLOJİMİZİ BOZMASIN

Ahmet Baskındağlı - 1 Nisan 2020 05:42 A A

            Ders almasını bilirsek, yeni bir dünyanın hangi temeller üzerinden inşa edilebileceğini de görebiliriz. Ev’den başlayacağız, aileden, insandan. O yüzden Ev’i keşfedelim, dünyamızın merkezi haline getirelim yeniden. Nasıl mı? Koronovirüs (CAVİD-19) boşuna gelmedi ve insan ne kadar aciz olduğunu anladı.

            Yeryüzü bir karantina yeri oldu. En güçlü ülkelerin güçsüzlüklerinin ve çaresizliklerinin en belirgin olduğu bir dönemden geçiyoruz. Tarih yeni bir yüzyıl oluşturuyor. Müminler için en büyük devlet imandır. Müminler imanla ayakta durur. Bu mülkün sahibi Allah’tır. Kimler geldiyse bu dünyadan gitti. Şimdi sıra bizde. Dünyaya beş devlet zulüm yapıyor ama gözle görülmeyen bir virüs bütün dünyayı doğudan batıya kadar kilitledi. Her devlet kendi derdine düştü.

            İnsanlık olarak yaşadığımız salgın bir ilk değil. Bu virüs salgını savaşında fedakârlıkların boşa gitmeyeceğinin bilinciyle hareket edelim. Devletimizin almış olduğu tedbirleri, kararları uygularken gevşemeyelim, üzülmeyelim, çözülmeyelim, sabredelim. Allah sabredenlerle beraberdir. Bilimin ve tarihin tecrübelerine güvenelim. (KOVİD-19) a karşı savunma savaşımızdaki katkılarımızı sıkı tutalım, maddi ve manevi yönden güçlü olalım.

            Fitneciler, münafıklar, hasetler, zihniyeti kötü olan şeytanlaşmış insanlar, tarih boyunca boş durmamışlardır. Sahte hesaplarla algı yapan, yalan bilgiler veren bu zavallılara itibar etmeyiniz, remi makamlara itibar edelim. Koronovirüs mikrobuna çare bulunur ama ahlaksızlık illetine çare bulmak mümkün değil.

            Karalı, tavırlı, bu milletin, bu devletin mensubu olmanın, bu ay yıldızlı bayrağın şehit kanlarıyla yoğrulmuş vatan evlatları olmanın icapları ihmal ve tehir edilmeden, yaşananlardan dersler çıkararak, ibretler alarak kendimize çeki düzen vermeliyiz. Bu virüs bize insanlığımızı ve İslamlığımızı yeniden öğrenmemize katkı sağlayacak gibi gözüküyor. Yaşlılar insan oldukları için değerlidirler. Yaşlılarını gözden çıkaranlar medeni olamazlar.

            Anadolu’nun mukaddimesinde dua var. Bin küsür yıldır bu topraklarda dua var, salat-u selam var. Okunan ezandan, yapılan duadan, getirilen salat-u selamlardan, tekbirlerden, tehlilden hiçbir Müslüman rahatsız olmaz.

            Sağlık bize Rabbimizin emanetidir. Bu emanete tüm tedbirleri alarak sahip çıkalım. Her hastalığın şifası vardır. Derdi veren Allah dermanını da şifasını da verir.

            Evde kal Mustafakemalpaşa, Evde kal Türkiye! Bu fırsatı mübarek üç aylar içerisinde olduğumuzun idraki içerisinde kitap okuyarak, dua ederek, dinin direği namazdır, namazımızı aksatmadan, oruç tutarak, araştırmalar yaparak, anılarımızı yazarak, ev ve bahçe işlerini gözden geçirerek kendimize dolu dolu zaman ayıralım ve bu zamanı en güzel şekilde değerlendirelim. Özgürlüğün, hürriyetin ne kadar önemli olduğunu yaşayarak öğrenelim.

            Kibir, kin, gurur, bencillik yapmayalım.  Bu kötü vasıflar kimin üzerinde varsa bir an önce bu kötü huylardan kurtulunup halka örnek olunmalıdır. Mevki, makam peşinde koşarken insanlığımızdan uzaklaşmayalım. Maddeperest, dünyaperest olmayalım. Allah’a kul olma yolunda yarış yapalım.

            Akrabalık bağlarımız, kul hakkı, komşuluğumuz, arkadaşlığımız, insanlığımız, milli ve dini durumumuz, büyüklere hürmet, küçüklere sevgi ve şefkat, sabır, tevekkül, kanaat, imtihan, şükür, zikir, vefa, samimiyet, ihlâs, sıla-i rahim, helal-haram bilinci, tebessüm, hoşgörü, ölçü ve tartıyı doğru yapıyor muyuz, veren el olma, sosyal ve kültürel faaliyetlerde bulunma, görev üstlendiğimiz vazifemizde aşkımız-şevkimiz-inancımız ne durumda olduğumuza bakalım. Bu sınavda geçerli notu alabiliyor muyuz? Kendimizi yeniden tanıyalım. Silkelenelim kendimize gelelim. Özümüze, kimliğimize dönelim.

            İçerisinde bulunduğumuz Şaban ayının, sabi yavruların, beli bükük ihtiyarların hürmetine koronovirüz salgın hastalığından Cenab-ı Allah bizleri korusun ve tez zamanda hepimizi sağlıklı günlere kavuştursun. ÂMİN

            Özlü sözler

            ‘Evleriniz mescit, kıblegah ediniz.’ (Yunus Suresi 87. Ayet)

            ‘Vebanın olduğu yerde olanlar bulunduğu yerden çıkmasınlar, olan yere de girmesinler.’ (Hadis-i Şerif)

            ‘Dua ibadetin özüdür.’ (Hadis-i Şerif)

            ‘Ölülerinize Yasin okuyunuz.’ (Hadis-i Şerif)

            ‘Allah katında duadan daha değerli bir şey yoktur.’ (Hadis-i Şerif)

            ‘Hastalarınızı sadakayla tedavi ediniz.’ (Hadis-i Şerif)

            ‘Veba, ümmetim için bir şahadet ve rahmettir.’ (Hadis-i Şerif)

            ‘Komşusu açken tok yatan bizden değildir.’ (Hadis-i Şerif)

            ‘Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine benzer.’ (İbn-i Haldun)

            ‘Eski Türklerin bir dini hayatları vardı, dini hayatları olduğu için de çok şeyleri vardı; yeni Türklerin de dini hayatları olduğunda çok şeyleri olacak.’ (Yahya Kemal Beyatlı)

Bu haber 6644 kez okundu.
Aydın Matbaası
Ahmet Baskındağlı - 05:42 A A
BENZER HABERLER

MUSTAFAKEMALPAŞA HAVA DURUMU

28 Mayıs 2020 PERŞEMBE
18°
 • CUM 18.6°
 • CTS 21.6°
 • PAZ 23.1°

YAZARLARIMIZ

 • BU RAMAZAN MEKTEBİNDE NASIL EVDE GEÇİYOR RAMAZAN

                Saygıdeğer kardeşlerim bu yılki Ramazan-ı Şerif ayının koronovirüs salgın hastalığı nedeniyle Bilim Kurulu’nun almış olduğu sokağa çıkmama, sosyal mesafe, maske takma, dezenfekte, camilerde cemaatle namaz kılınmaması, okulların kapanması, berber ve kuaförlerim, büyük alış-veriş yerlerinin, kapalı çarşıların kapanması, şehirlerarası otobüs seferlerinin kaldırılması gibi tedbirlere uyarak buruk da olsa, evlerimizde adeta kampa çekilmiş, itifaka girmiş […]
 • ESNAFIM BİÇİM BİÇİM

  Çoook büyük sorumluluk gerektirir esnaflık. Eğer sorumluluklar bilinmezse, halk seni sorumlu tutar. Artık iki kişi olman gerekir. Kendin ve dükkanın. Özgürlük denen kavram sizin için artık yok hükmündedir. Müşterine karşı takındığın tavırdır bazen insanı esnaf yapan. “bozuk yoksa sonra verirsin” ya da” zeytinim kötü abi sana gelmez” gibi şeyleri belirtmektir. Bak şimdi “bozuk yoksa kalsın” […]
 • Meryem Durmus
  Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen
  4 MAKALE YAZDI

  “Ramazanda Beslenmede Dikkat Edilecek Noktalar”

  Hoş Geldin RAMAZAN Meryem Durmuş 11 ayın sultanı Ramazan geldi.  Ramazan ayının ilk günlerindeyiz ve bu dönemde beslenmemize daha özen göstermeliyiz. Ramazanda asıl amacın beden ve ruhu terbiye etmek , nefsimize sahip çıkmak olduğunu hatırlamalıyız. Bunu başarabildiğimiz takdirde iftarda zaten aşırıya kaçmadan bedenin ihtiyacı kadar besin tüketip sahura uygun beslenmeyi sağlamış oluruz. Ramazanla birlikte karbonhidrat […]

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • 01
  İlçede Hurda Araçlar Toplanıyor
  Mustafakemalpaşa Madeni Eşya Esnaf Odası Başkanı Önder Aydın, federasyon tarafından alınan hurda araçların toplatılması kararıyla ilgili basın açıklaması yaptı.
 • 02
  TOKİ Kuraları Bu Ay Çekilecek
  Yurt genelinde yapımı planlanan 100 Bin sosyal konut için kuralar bu ay içerisinde çekilecek. 694 adet konutun İlçeye yapılacağı TOKİ Konutları için başvuranların heyecanlı bekleyişi bu ay bitecek. TOKİ yetkililerinden alınan bilgiye göre, yatay mimari anlayışıyla İstanbul başta olmak üzere 81 ilde 2+1 ve 3+1 planında yapılacak olan 100 bin sosyal konut için 16 Aralık […]
 • 03
  Belediye Personeline Sigara Bırakma Eğitimi
  Mustafakemalpaşa Belediyesi çalışanlarına, Dr. Emine Melis Çinçe tarafından Sigarayı Bırakma ve Kanser hakkında eğitim verildi.
 • 04
  ERKEN TEŞHİS İÇİN KANSER TARAMALARI ÖNEMLİ!
  Erken teşhis için kanser taramalarının oldukça önem arz ettiğini belirten Bursa İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Halim Ömer Kaşıkcı, vatandaşları geç olmadan ücretsiz kanser taramalarını yaptırmaya davet etti.
 • 05
  Atkı ve Bereler Hazır Olsun
  Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünün verilerine göre Kar yağışı Marmara Bölgesinde Bursa ve ilçelerinde etkili olacak.