Kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
 • EURO 7.19
 • DOLAR 6.45

KORONOVİRÜS MUSİBETİNİ KARANTİNAYLA ATLATALIM

Ahmet Baskındağlı - 25 Mart 2020 05:16 A A

            Koronovirüs salgın hastalığı nedeniyle tüm dünya karantinada. Bu belayı, hastalığı, musibeti abartmadan, küçümsemeden, sabır, şükür, takdir, tedbir ve tevekkülle mücadele edersek başarı şansımız da yüksek olur. Başka çaremiz yok.

            Önlemini al, evde kal, sağlıkla kal. Kalbini temiz tut ölüm gelir, evini temiz tut misafir gelir. Kadere iman kadar güçlü bir ilaç yaratılmamıştır. Temizlik imanın yarısıdır. Temizlik dinden gelir, inançtan gelir, aileden gelir, kalpten gelir. Temiz olan yere bereket, nur yağar. Maddi ve manevi temizliğimize son derece dikkat edeceğiz, yediğimiz, içtiğimiz, giydiğimiz helal olsun. Allah’ın bizlere vermiş olduğu sayısız nimetleri israf etmeyelim, nankör gelmeyelim, evimizde zamanı geçirelim, birbirimize mesafeli duralım, kul hakkına girmeyelim. Beş vakit namazı kılalım, ibadetlerimizi aksatmayalım, bencillikten uzak duralım. Kur’an-ı hatmedelim, birbirimize dua edelim, zikirle-şükürle kardeşçe yaşarsak bu küresel virüs tehlikesini en az zayiatla atlatır, huzur buluruz inşallah.

            Koronovirüs günlerinde hiçbir kavga yok, siyasi çekişmeler, saldırganlıklar yok, spor çekişmeleri ve fanatizminden eser kalmadı. İletişim araçları sadece haber veya kimi eğlenceler için var. Düşünülmeli ki bitecek olan bir hayat var ve bitiş sonrasında hesap günüdür. Dünyada yapılıp edilenlerin çoğunun ne anlamsız şeyler olduğu şu anlarda anlaşılabilinir. Düşünmeyi bir zikre dönüştürsek hayat o zaman anlam kazanır.

            Mekke’de Kâbe, Medine’de Mescidi Nebevi mahzun, ibadet ve ziyaret yasağı var. Türkiye’mizde ve ilçemizde de devletimizin, hükümetin, Diyanet İşlerinin, iş hayatının, sivil toplum kuruluşlarının almış oldukları virüsle mücadeledeki kararlar gün geçtikçe artıyor. Bu alınan tedbir kararları hepimizin iyiliği için alınıyor. Bunlara uymak mecburiyetindeyiz. Bu tedbirler giderek ağırlaştırılıyor diye kimsenin kimseye gönül koyacak hali yok. Unutmayalım ki bu günler de gelip geçecek inancındayız. Bu salgın hastalıktan kendimize dersler çıkaralım. Şer gördüğünüzde hayır, hayır gördüğünüzde şer vardır.

            Bu salgın hastalık başlamasıyla alınan bazı tedbir kararları şöyle; El sıkışmayarak en az bir metre mesafede bulunacağız, okullar tatil edildi, kahvehaneler, kafeler, berberler, lokantalar kapatıldı, spor ligleri ertelendi, hac ve umre programları iptal edildi. 65 yaş üstü olanlara sokağa çıkma yasağı getirildi. Otobüslerde yaşlılık kartları iptal edildi. 65 yaş üstü vatandaşların ihtiyaçları görevliler tarafından karşılanacak. Ekonomik, sağlık ve güvenlik tedbirleri alındı. Camiler kapalı, sadece beş vakit ezan okunuyor. Bazı önemli duyurular da anons ediliyor. 20 Mart 2020 Cuma günü sala okunmadı ve ilk defa Cuma namazı kılınmadı. 21 Mart 2020 Cumartesi Recep ayının 27. gecesi Miraç Kandili gecesiydi. Sadece yatsı ezanı okundu ve ilk defa miraç gecesini evlerde geçirdik.

            21 Mart 2020 Cumartesi saat 21.05 te cep telefonuma gelen mesaj:

            Kıymetli kardeşlerim, koronovirüsle mücadelemizde tedbirlere uyup, evimizden çıkmayalım. Bu vesileyle Miraç gecenizi tebrik eder, hayırlara vesile olmasını dilerim. Sevgilerimle. Recep Tayyip Erdoğan B002

            22 Mart Pazar günü saat 16.48 de cep telefonuma gelen mesaj:

            Kıymetli büyüklerimiz, tüm dünyayı etkisi altına alan koronovirüs salgını kapsamında sizleri ve toplum sağlığını korumak adına ikametinizden ayrılmamanız üzerine güvenliğiniz için tedbirler aldık.

            Siz 65 yaş ve üstü vatandaşlarımızın evinizden ayrılmaması, sağlığınız ve güvenliğiniz için geçici olarak kısıtlanmıştır.

            İhtiyaçlarını karşılayacak kimsesi bulunmayan vatandaşlarımızın; sağlık, gıda vb temel ihtiyaçlarının valilik ve kaymakamlıklarımızca karşılanmasında aracı olunacaktır.

            Bu amaçla 155, 156 ve 112 numaralı hatları arayabilirsiniz.

            Allah sizi başımızdan eksik etmesin. Kalın sağlıcakla.

            İçişleri Bakanlığı B002

            Not: Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Pazar günkü son açıklamasına göre koronovirüsten ölen sayısı 37, vaka sayısı 1529 dur.

            ŞABAN AYI BUGÜN BAŞLIYOR

            Mübarek üç ayların 2. Şaban ayı 25 Mart 2020 (Hicri 1 Şaban 1441) Çarşamba bugün başlıyor. Bu mübarek gün, gece ve ayların başta salgın hastalık olmak üzere tüm bela ve musibetlerin define vesile olmasını yüce Allah’tan niyaz ediyorum.

            ‘Her kim Şaban ayında üç gün oruç tutarsa, Hak Teala cenneti alada ona bir yer hazırlar.’ (Hadis-i Şerif)

 

 

Bu haber 1070 kez okundu.
Ahmet Baskındağlı - 05:16 A A
BENZER HABERLER

MUSTAFAKEMALPAŞA HAVA DURUMU

29 Mart 2020 PAZAR
 • PTS 13.5°
 • SAL 16.1°
 • ÇAR 12.3°

YAZARLARIMIZ

 • MİSAFİRİ OLDUĞUMUZ BU DÜNYANIN SONUNDA ÖLÜM VAR

  Bulunduğumuz çevreden, ilçeden, ilden, Türkiye’mizden, dünyanın birçok yerinden her gün ölüm haberleri geliyor. Canlı yayınlarda televizyonlar, cep telefonları, kameralar başkalarının ölümlerini gözümüzün önüne getiriyor. Başkalarının ölümünü seyretmekten, konuşmaktan, kendi akıbetimizi unutuyoruz. Ama ölüm sırasının bir gün bize de geleceğini pek düşünmüyoruz. Kendimizi bütün ölümlerin dışında tutuyoruz. Sanki ölüm, başkalarına mahsus bir olay gibi düşünüyor ve […]
 • ESNAFIM BİÇİM BİÇİM

  Çoook büyük sorumluluk gerektirir esnaflık. Eğer sorumluluklar bilinmezse, halk seni sorumlu tutar. Artık iki kişi olman gerekir. Kendin ve dükkanın. Özgürlük denen kavram sizin için artık yok hükmündedir. Müşterine karşı takındığın tavırdır bazen insanı esnaf yapan. “bozuk yoksa sonra verirsin” ya da” zeytinim kötü abi sana gelmez” gibi şeyleri belirtmektir. Bak şimdi “bozuk yoksa kalsın” […]
 • Mustafakemalpaşa’ya Mektup

  Sevgili Kasabam, Sen de doğmadım ben. 60’lı yılların ilk yarısında güzelim ülkemin en doğusundan önce senin bir köyüne, 3 – 4 yıl sonra da sana geldim müdür babamın tâyiniyle. O zamanlar 14 Eylül İlkokulu yeni açılmış bir okuldu ve sevgili babam o okulun ilk müdürüydü. İki kardeşim ve ben o okuldan mezun olduk ortaokul öğrencisi […]

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • 01
  İlçede Hurda Araçlar Toplanıyor
  Mustafakemalpaşa Madeni Eşya Esnaf Odası Başkanı Önder Aydın, federasyon tarafından alınan hurda araçların toplatılması kararıyla ilgili basın açıklaması yaptı.
 • 02
  TOKİ Kuraları Bu Ay Çekilecek
  Yurt genelinde yapımı planlanan 100 Bin sosyal konut için kuralar bu ay içerisinde çekilecek. 694 adet konutun İlçeye yapılacağı TOKİ Konutları için başvuranların heyecanlı bekleyişi bu ay bitecek. TOKİ yetkililerinden alınan bilgiye göre, yatay mimari anlayışıyla İstanbul başta olmak üzere 81 ilde 2+1 ve 3+1 planında yapılacak olan 100 bin sosyal konut için 16 Aralık […]
 • 03
  Belediye Personeline Sigara Bırakma Eğitimi
  Mustafakemalpaşa Belediyesi çalışanlarına, Dr. Emine Melis Çinçe tarafından Sigarayı Bırakma ve Kanser hakkında eğitim verildi.
 • 04
  ERKEN TEŞHİS İÇİN KANSER TARAMALARI ÖNEMLİ!
  Erken teşhis için kanser taramalarının oldukça önem arz ettiğini belirten Bursa İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Halim Ömer Kaşıkcı, vatandaşları geç olmadan ücretsiz kanser taramalarını yaptırmaya davet etti.
 • 05
  Karatecilerden Başkan Kanar’a Ziyaret
  Anadolu Yıldızlar Ligine katılmaya hak kazanan Mustafakemalpaşa Belediyesporlu karateciler Belediye Başkanı Mehmet Kanar’ı ziyaret etti.
Video Sponsoru: PikGold