Kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
 • EURO 7.19
 • DOLAR 6.45

Koronavirüs ile Mücadele ve İlçedeki 65 Yaş Üstü Nüfus

Güncel - 25 Mart 2020 05:05 A A

Koronavirüs ile mücadele gündeminin ilk başlıklarından biri 65 yaş ve üzeri vatandaşların sokağa çıkmaması konusu oldu. Peki Mustafakemalpaşa’da 65 yaş ve üzerinde kaç nüfus yaşıyor. MÜCADELE GAZETESİ olarak okuyucularımız için bir analiz haberi düzenledik.

Tüm dünyada olduğu gibi Ülkemizde de koronavirüs ile mücadele kapsamında başlatılan önlem ve çalışmalar tüm kararlılığıyla sürdürülüyor. Bu çerçevede yurt genelinde ek genelgeler ile alınan çok sayıda tedbir var. Vatandaşların toplu halde ve birbirleriyle yakın temas ve iletişim kurdukları bir çok alanda önlemler alınarak mekanların bir kısmı kapatılırken bir kısmının ise çalışma saatleri kısaltıldı. Diğer yandan mücadeledeki ilk gündem maddelerinden biri de 65 yaş ve üzerindeki vatandaşların sokağa çıkmalarındaki kısıtlamalar oldu.

İLÇEDE 65 YAŞ VE ÜZERİNDE 14 BİN 745 KİŞİ YAŞIYOR

İlçedeki 65 yaş ve üzeri nüfus ne kadar? Türkiye İstatistik Kurumunun 2019 yılı verilerine göre İlçede 65 yaş ile 69 yaş aralığında 5 Bin 51 kişi yaşıyor. 70 ila 74 yaş aralığında 4 Bin 110 kişi, 75 ila 79 yaş aralığında 2 Bin 609, 80 ila 84 yaş aralığında Bin 695, 85 ila 89 yaş aralığında Bin 33, 90 yaş ve üzerinde ise 247 kişi yaşıyor. Buna göre ilçede toplamda 14 Bin 745 kişi, 65 yaş ve üzerinde oluyor.

UYARILARI DİKKATE ALMAYANLARIN SAYISI FAZLA

Binlerce ölüme neden olan koronavirüs salgınının önlenmesi ve yayılımının azaltılması konusunda alınan bir dizi önlemler içinde belki de en önemlisi 65 yaş ve üzerindeki yani risk grubundaki vatandaşların sokağa çıkmamaları konusundaki kısıtlamalar oldu. Kısıtlamanın ilk gününde, Ülke genelinde olduğu gibi ilçede de yasağa uyulması konusunda sıkıntılar yaşandı. Maaş çekme, fatura ödeme, market alışverişi gibi çeşitli bahanelerle sokağa çıkan yaşlılar ekiplerce uyarıldı.

PARA CEZASI YADA ADLİ İŞLEM HENÜZ YAPILMADI

Başta İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri olmak üzere Zabıta ekipleri, sokakta gördükleri yaşlı vatandaşları evleri gitmeleri konusunda sık sık uyardı. Bazı vatandaşlar ekiplerce evlerine bırakılırken, bazıları ise kendileri evlerine döndü. Kısıtlamanın üzerinden geçen 4 gün içerisinde ekipler, yaşlı vatandaşları tatlı bir dille uyarmaya devam etti, bu zaman zarfı içerisinde herhangi bir para cezası yada adli işlem uygulanmadı.

Bu haber 1072 kez okundu.
Güncel - 05:05 A A
BENZER HABERLER

MUSTAFAKEMALPAŞA HAVA DURUMU

29 Mart 2020 PAZAR
 • PTS 13.5°
 • SAL 16.1°
 • ÇAR 12.3°

YAZARLARIMIZ

 • MİSAFİRİ OLDUĞUMUZ BU DÜNYANIN SONUNDA ÖLÜM VAR

  Bulunduğumuz çevreden, ilçeden, ilden, Türkiye’mizden, dünyanın birçok yerinden her gün ölüm haberleri geliyor. Canlı yayınlarda televizyonlar, cep telefonları, kameralar başkalarının ölümlerini gözümüzün önüne getiriyor. Başkalarının ölümünü seyretmekten, konuşmaktan, kendi akıbetimizi unutuyoruz. Ama ölüm sırasının bir gün bize de geleceğini pek düşünmüyoruz. Kendimizi bütün ölümlerin dışında tutuyoruz. Sanki ölüm, başkalarına mahsus bir olay gibi düşünüyor ve […]
 • ESNAFIM BİÇİM BİÇİM

  Çoook büyük sorumluluk gerektirir esnaflık. Eğer sorumluluklar bilinmezse, halk seni sorumlu tutar. Artık iki kişi olman gerekir. Kendin ve dükkanın. Özgürlük denen kavram sizin için artık yok hükmündedir. Müşterine karşı takındığın tavırdır bazen insanı esnaf yapan. “bozuk yoksa sonra verirsin” ya da” zeytinim kötü abi sana gelmez” gibi şeyleri belirtmektir. Bak şimdi “bozuk yoksa kalsın” […]
 • Mustafakemalpaşa’ya Mektup

  Sevgili Kasabam, Sen de doğmadım ben. 60’lı yılların ilk yarısında güzelim ülkemin en doğusundan önce senin bir köyüne, 3 – 4 yıl sonra da sana geldim müdür babamın tâyiniyle. O zamanlar 14 Eylül İlkokulu yeni açılmış bir okuldu ve sevgili babam o okulun ilk müdürüydü. İki kardeşim ve ben o okuldan mezun olduk ortaokul öğrencisi […]

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • 01
  İlçede Hurda Araçlar Toplanıyor
  Mustafakemalpaşa Madeni Eşya Esnaf Odası Başkanı Önder Aydın, federasyon tarafından alınan hurda araçların toplatılması kararıyla ilgili basın açıklaması yaptı.
 • 02
  TOKİ Kuraları Bu Ay Çekilecek
  Yurt genelinde yapımı planlanan 100 Bin sosyal konut için kuralar bu ay içerisinde çekilecek. 694 adet konutun İlçeye yapılacağı TOKİ Konutları için başvuranların heyecanlı bekleyişi bu ay bitecek. TOKİ yetkililerinden alınan bilgiye göre, yatay mimari anlayışıyla İstanbul başta olmak üzere 81 ilde 2+1 ve 3+1 planında yapılacak olan 100 bin sosyal konut için 16 Aralık […]
 • 03
  Belediye Personeline Sigara Bırakma Eğitimi
  Mustafakemalpaşa Belediyesi çalışanlarına, Dr. Emine Melis Çinçe tarafından Sigarayı Bırakma ve Kanser hakkında eğitim verildi.
 • 04
  ERKEN TEŞHİS İÇİN KANSER TARAMALARI ÖNEMLİ!
  Erken teşhis için kanser taramalarının oldukça önem arz ettiğini belirten Bursa İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Halim Ömer Kaşıkcı, vatandaşları geç olmadan ücretsiz kanser taramalarını yaptırmaya davet etti.
 • 05
  Karatecilerden Başkan Kanar’a Ziyaret
  Anadolu Yıldızlar Ligine katılmaya hak kazanan Mustafakemalpaşa Belediyesporlu karateciler Belediye Başkanı Mehmet Kanar’ı ziyaret etti.
Video Sponsoru: PikGold