10° Açık

KORONAVİRÜS (COVİD-19)  PANDEMİSİNDE BESLENMENİZDE DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER

Diyetisyen Elif Demirhan - 18 Kasım 2020 16:01 A A

 

Diyetisyen Elif Demirhan

dyt.demirhanelif@gmail.com

 

Dünya genelinde ve ülkemizde görülen yeni tip koronavirüs hastalığının (COVİD-19) yayılmaya devam etmesi ile zor günlerden geçiyoruz. Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak ilan edilen koronavirüs hastalığı halk sağlığını tehdit etmeye devam ediyor. Covid-19 salgınından korunmada sosyal mesafeyi korumak, hijyen kurallarına uymak ve maske takmak önceliğimiz haline gelirken bu dönemde sağlıklı beslenme ve bağışıklık sistemini güçlendirmek de önemini korumaya devam ediyor.

Koronavirüsün bulaşmasını tek başına engelleyebilecek veya tedavi edebilecek herhangi bir gıda olmasa da; sağlıklı ve dengeli beslenmenin, fiziksel aktivite ve düzenli uyku ile beraber bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinmektedir.

COVID-19 Pandemisinde Sağlıklı Bireylere Yönelik Beslenme Önerileri:

1)Sebze ve meyve tüketiminizin yeterli olduğundan emin olun! Vücudumuza aldığımız vitamin ve minerallerin ana kaynağı olan sebze ve meyveleri mevsimine uygun ve taze olacak şekilde her gün toplamda 5 porsiyon tüketmeye özen gösterin. Her öğününüze çiğ sebzeleri dahil edin. Haftada 3-4 gün mutlaka sebze yemeği pişirin ve aralarında çeşitlilik sağlayın. Taze meyveleri güzelce yıkayarak kabuklu tüketmeye özen gösterin, gün içerisinden farklı renklerde meyve tüketin! Ne kadar farklı renk o kadar farklı vitamin!

2)Protein alımınız eksik kalmasın! Her gün yumurta, peynir, kefir ve yoğurt gibi gıdaları beslenmenize dahil edin; haftada en az 2 defa kuru fasulye, nohut ve yeşil mercimek gibi kurubaklagil yemekleri pişirin; haftanın 2-3 günü kırmızı ve beyaz et tüketerek protein alımınızı destekleyin.

3)Probiyotik alımı bağışıklığın desteklenmesinde önemlidir. Her gün kefir içmeye özen gösterin!

4) Herhangi bir hastalığınız yoksa ve sağlıklı bir bireyseniz, sabahları bir bardak suya 1 çay kaşığı kadar sirke damlatıp içebilir, öğünlerinizde turşu yiyebilir, yoğurdunuzu sarımsaklı tüketebilirsiniz. Zencefil, zerdeçal ve tarçın gibi baharatlara beslenmenizde yer verebilir ve kekik, ıhlamur gibi bitki çayları içebilirsiniz. Bu dönemde takviye edici gıda olarak probiyotik tablet, C vitamini, D vitamini, propolis ve çinko gibi ürünlerden kullanabilirsiniz.

5)Gün içerisinde bol sıvı tükettiğinize emin olun! Özellikle bu sıvıların 2,5-3 litresini su oluşturmalı!

6)Bu dönemde paketli ürünler, hamur işi, kızartmalar ve tatlılar gibi besleyici özelliği az kalorisi yoğun besinler yerine besleyiciliği daha yüksek olan gıdaları tüketmelisiniz.

7)Dışarıda yemek yerine evde yemeyi tercih edin!

8)Fiziksel olarak aktif olmak bağışıklığınızı güçlü tutacaktır! Günlerinizi hareketli geçirmeye ve mümkünse haftada en az 120 dk egzersiz yapmaya özen gösterin.

9)Uyku düzeninizi iyi ayarlayın! Yetişkin bireyler günün ortalama 7-8 saatini uykuda geçirmelidir! Düzenli ve kaliteli bir uyku düzenli bir yaşam ve sağlıklı bir bedeni beraberinde getirir.

10)Son olarak da stres seviyenizi azaltın! Önlemlerinizi alın, sağlıklı bir yaşam sürmeye gayret edin ve sizi strese sokan durumlardan uzaklaşın!

Bu haber 2592 kez okundu.
Muradiye Sarnıç Tesisleri
Diyetisyen Elif Demirhan - 16:01 A A
BENZER HABERLER

MUSTAFAKEMALPAŞA HAVA DURUMU

4 Mart 2021 PERŞEMBE
10°
 • CUM 16.2°
 • CTS 11.7°
 • PAZ 7.3°

YAZARLARIMIZ

 • AHİRET YÖRÜNGELİ BİR HAYAT

  Mümin, dünyadayken yörüngeli bir hayat yaşamalı, devamlı surette ahreti kazanma adına hesap ve planlar içinde olmalı, hayatını bu doğrultuda tanzim etmelidir. Mümin yaşadığı hayatı ahret hayatına göre değerlendiren, dünyaya o nispette değer veren, dünyevi ve uhrevi emniyetini Allah’a bağlayan, O’na itaat eden, imana dayalı fazilet duygularıyla dopdolu olan, dünya ve ahret dengesini kurduktan sonra hem […]
 • ESNAFIM BİÇİM BİÇİM

  Çoook büyük sorumluluk gerektirir esnaflık. Eğer sorumluluklar bilinmezse, halk seni sorumlu tutar. Artık iki kişi olman gerekir. Kendin ve dükkanın. Özgürlük denen kavram sizin için artık yok hükmündedir. Müşterine karşı takındığın tavırdır bazen insanı esnaf yapan. “bozuk yoksa sonra verirsin” ya da” zeytinim kötü abi sana gelmez” gibi şeyleri belirtmektir. Bak şimdi “bozuk yoksa kalsın” […]
 • Mevsime uygun beslenmek

  “Mevsime uygun beslenmek günümüzde sağlık üzerine olan etkileri sebebi ile çok önemli bir hale geldi. Artık her an istediğimiz besine ulaşmak mümkün ama mevsiminde olmayan bir besini tüketmek gerçekten doğru mu?” Geçmişte, meyve ve sebzeleri şimdiki gibi her an bulabilmek pek mümkün değildi. Günümüzde teknolojinin gelişmesi ve üretim şekillerindeki değişiklikler ile birlikte uygun büyüme ortamı […]
 • Üç Kitap

  1 / Yaralı Ceylanlar Kulübü | Mim Kemâl Öke   Bilen bilir: Prof. Dr. Mim Kemal Öke’nin aynı adı taşıyan dedesi Atatürk’ün doktorlarındandır ve 33. dereceye yükselmiş bir masondur. Yazar, bu söyleşi kitabında bunu saklamıyor da zâten.   Kitabın en çarpıcı kısımları hiçbir dinî hassâsiyeti olmayan – namazın bile ne olduğunu bilmeyen tipik Nişantaşı âilesi […]
 • Meryem Durmus
  Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen
  4 MAKALE YAZDI

  “Ramazanda Beslenmede Dikkat Edilecek Noktalar”

  Hoş Geldin RAMAZAN Meryem Durmuş 11 ayın sultanı Ramazan geldi.  Ramazan ayının ilk günlerindeyiz ve bu dönemde beslenmemize daha özen göstermeliyiz. Ramazanda asıl amacın beden ve ruhu terbiye etmek , nefsimize sahip çıkmak olduğunu hatırlamalıyız. Bunu başarabildiğimiz takdirde iftarda zaten aşırıya kaçmadan bedenin ihtiyacı kadar besin tüketip sahura uygun beslenmeyi sağlamış oluruz. Ramazanla birlikte karbonhidrat […]
 •   Neden Klasikleri Okumalı? Klasik Edebiyattan Bazı Hayat Dersleri

              Eğitim hayatları boyunca ‘bazı’ öğrenciler – bir çok dememeyi tercih ettim, edebiyat derslerinde sadece dersten kalmamak  ve başarısız olmamak için klasik edebiyat okurlar. Bunun neticesinde, bu klasik metinlerdeki birbirinden bilgilendirici hayat derslerini kaçırdıklarının da farkında olmazlar.  Dostluk, sevgi, paylaşmak, şefkat  ve birçok diğer önemli değerler bu eserlerde işlenmektedir.  Bu yazıda üç klasik esere ve […]

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • 01
  İlçede Hurda Araçlar Toplanıyor
  Mustafakemalpaşa Madeni Eşya Esnaf Odası Başkanı Önder Aydın, federasyon tarafından alınan hurda araçların toplatılması kararıyla ilgili basın açıklaması yaptı.
 • 02
  İl Kadın Kolları Yönetimi Belli Oldu
  Bursa İl Kadın Kolları Başkanı Emel Gözükara Durmaz, yeni yönetim kurulu üyelerinin belirlenmesi çalışmalarını sonuçlandırdıklarını söyledi.
 • 03
  Belediye Personeline Sigara Bırakma Eğitimi
  Mustafakemalpaşa Belediyesi çalışanlarına, Dr. Emine Melis Çinçe tarafından Sigarayı Bırakma ve Kanser hakkında eğitim verildi.
 • 04
  TOKİ Kuraları Bu Ay Çekilecek
  Yurt genelinde yapımı planlanan 100 Bin sosyal konut için kuralar bu ay içerisinde çekilecek. 694 adet konutun İlçeye yapılacağı TOKİ Konutları için başvuranların heyecanlı bekleyişi bu ay bitecek. TOKİ yetkililerinden alınan bilgiye göre, yatay mimari anlayışıyla İstanbul başta olmak üzere 81 ilde 2+1 ve 3+1 planında yapılacak olan 100 bin sosyal konut için 16 Aralık […]
 • 05
  Atkı ve Bereler Hazır Olsun
  Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünün verilerine göre Kar yağışı Marmara Bölgesinde Bursa ve ilçelerinde etkili olacak.