Açık

KİBRİ YIK GURURU YAK

Ahmet Baskındağlı - 6 Kasım 2020 05:57 A A

            Sen nefsinin isteklerine uyuyor, ondan uzak duramıyorsun. İşte bu nefisle beraber olma halini de yak, yok et.

Ey her an bir başka boyaya boyanan kişi! Senin her kılının dibinde bir başka Firavun var! Benlikten, varlıktan kurtulup emniyet ve güven içinde olsan, iki aleme de düşman kesilirsin.

Bütün gününü zühd ve takva ile geçirirsen benlikten kurtulursun. Gecenin tümünde uyanık kalır geceni ihya edersen, aydınlığa erersin.

Ey benlik yüzünden yüzlerce belaya uğrayan kimse! ‘Ben’ deme de, İblis’in şerrine ma’ruz kalma! (Mantuku-Tayr)

Kenan Rıfai Hazretleri anlatıyor:

Şeyh Sadreddin’in taşkın dervişlerinden biri sema ediyordu. Şeyh Sadreddin’e bakarak şöyle dedi: ‘Mağrur olma; Senin bu güzelliğin, benim aşkımdandır!’ Bunun üzerine Hazret şöyle buyurmuştur;

Ne tuhaf! Bir baba, evladını kollarıyla yukarı kaldırdığı vakit, o oğul kendini babasından büyük farz eder. Fakat baba bırakıverirse düşüp parça parça olur. Şeyh Hazretlerinin bu cevabını alan derviş bir ishale tutularak, üç gün içinde ölmüştür.

Abdulkadir Geylani Hazretleri bir sohbetinde şöyle buyurdu: Ne; ne böbürleniyorsun? Bir adım atmaya gücün yeter mi acaba? Böbürlenmeyi terk et. Pek de şen olma. Şenliği azalt, hüznü çoğalt. Senin için bu daha iyi olur.

Dünya bir zindan gibidir. Öbür âleme nisbetle buranın ne önemi olur? Hapiste yaşayanın sevinci ne kadar sürer? Sevindikçe kederi çoğalır; Peygamber Efendimiz (SAV) çok düşünürdü. Daimi tefekkür halinde idi. Az sevinirdi. Gülerken ancak ön dişleri açılırdı.O; nun üzüntülü zamanı sevinçli zamanından daha çoktu. Sen, O’nun ümmeti değil misin? O’nun gibi ol. Az gül. Ancak karşındaki zatın kalbini hoş etmek için tebessüm et.

Peygamber Efendimiz (SAV) de öyle ederdi. Kalbi o kadar hüzünlü ve Hakkla o kadar meşguldü ki, Ashab-ı Kiram olmasa, dışarıda yapılması zorunlu bazı şeyleri olmasa, evinden dışarı çıkmazdı. Kimsenin yanına varmaz, halktan hiç kimse ile konuşmazdı.

Abdulkadir Geylani Hazretleri bir sohbetinde şöyle buyurdu:

Kibri at. Ne kullara ne de Hakk’a karşı büyüklük sat. Kibir azgın kişilerin halidir. Allah onları yüzüstü cehenneme atacaktır. İlahi öfkenin önüne duran olamaz. O bir defa darıldı mı, her şey yerle bir olur. Sen hangi halinle O’na büyüklük tavrı takınıyorsun? O’na karşı yaptığın büyüklük birçok yollardan gelir. Ezan okunduğu zaman yerinden sıçramıyorsan Hakk’a büyüklük satıyorsun. Kullara yaptığın zulümle Hakk’a büyüklük satıyorsun. Tevbe et. İhlâs sahibi ol. Seni, en küçük yaratığı ile öldürür. Nemrud’u küçük bir sinekle öldürdü. Birçoklarını aynı şekilde öldürmüştür. Allah, kibir ehlini, dilerse göze gözükmeyen yaratıkları ile de helak eder. Dünyalık sahiplerini Allah, büyüklük sattıkları için çok kere zelil etti. Her şeye sahip iken bir pula muhtaç kıldı. Nimet içinde yüzdükleri halde en çaresiz kişi oldular. Dipdiri yaşarken ölüp gittiler. Nasıl öldüklerine kimsenin aklı ermedi. (Fethu’r-Rabbani)

Necip Fazıl Kısakürek

Ölüm güzel şey, budur perde arkasından haber.

Hiç güzel olmasaydı, ölür müydü Peygamber?

DEPREM ÜLKENİN GERÇEĞİ

Depremler, sel felaketleri, orman yangınları, salgın hastalıklar, tusunamiler oluyor. Bunlardan kendimize ders çıkarmıyoruz, eksiklerimiz, kusurlarımız, hatalarımız nelerdir. Hesaba çekilmeden önce kendimizi hesaba çekelim. Kainatın dengesini kendi ellerimizle bozmayalım. Depremler önlenemez ama önceden alınacak tedbirlerle zaiyat önlenebilir. Önce tedbir alıp, sonra dua edeceğiz.

30 Ekim 2020 Cuma günü saat 14.51 de Ege Denizi’nde 6,6 şiddetinde deprem oldu ve ilçemizde de hissedildi. Son aldığımız habere göre İzmir depreminde 114 vefat ve 1027 yaralı var.

Depremden 65 saat sonra Elif bebek ve 91 saat sonra da Ayda bebeğin enkaz altından sağ olarak tekbirlerle çıkarılması tüm Türkiye’yi sevinç gözyaşlarına boğdu.

İnancımıza göre depremde vefat edenler şehittir. Vefat eden şehitlerimize Allah’tan rahmet, yaralı olanlara acil şifalar, seferber olan devletimize, kurum ve kuruluşlara, sivil toplum kuruluşlarına da çalışmalarında Allah kolaylık versin. Dualarımız sizinle.

Not: Saadet Partisi 7. olağan genel kongresi 01 Kasım 2020 Pazar günü Etibank Aile Çay Bahçesinde Korovirüs (COVİT-19) tedbirlerine uyularak yapıldı. Coşkulu bir şekilde yapılan kongrede delegeler Sönmez Duman’a göreve devam dediler,

Yeniden Saadet Partisi ilçe başkanlığına seçilen Sönmez Duman’ı ve ekibini tebrik ediyor, başarılar diliyorum. Hayırlı olsun.

 

Bu haber 3287 kez okundu.
Muradiye Sarnıç Tesisleri
Ahmet Baskındağlı - 05:57 A A
BENZER HABERLER

MUSTAFAKEMALPAŞA HAVA DURUMU

5 Aralık 2020 CUMARTESİ
 • PAZ 15.4°
 • PTS 15.5°
 • SAL 16.1°

YAZARLARIMIZ

 • DİL YARASI İYİLEŞMEZ

    Allah insanın dışında hiçbir varlığa bu güzel nimeti ihsan etmemiştir. İnsan olarak, çoğu zaman öneminin farkında bile olmadığımız bu hasletimizle ilgili olarak, Allah; “Güzel sözler ve insanları bağışlama, arkasından incitme gelen sadakadan daha iyidir” (2/263) buyurmaktadır. İnsan diliyle hem kendini yüceltir, hem de başkasını. Dilden kalbe yol vardır derler. Öyle ki insan, bin bir […]
 • ESNAFIM BİÇİM BİÇİM

  Çoook büyük sorumluluk gerektirir esnaflık. Eğer sorumluluklar bilinmezse, halk seni sorumlu tutar. Artık iki kişi olman gerekir. Kendin ve dükkanın. Özgürlük denen kavram sizin için artık yok hükmündedir. Müşterine karşı takındığın tavırdır bazen insanı esnaf yapan. “bozuk yoksa sonra verirsin” ya da” zeytinim kötü abi sana gelmez” gibi şeyleri belirtmektir. Bak şimdi “bozuk yoksa kalsın” […]
 • BİTKİ ÇAYLARINI KULLANIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR

    Bitkiler yüzyıllardır beslenme, sağlığı koruma ve çeşitli hastalıkları tedavi etme başta olmak üzere farklı amaçlarla insanlar tarafından kullanılagelmiştir. Günümüzde bitkisel çayların birçoğu hoş lezzetleri için (elma, böğürtlen çayı vb.) tüketilmekte ve bir kısım bitkisel çay ise sağlığı koruyucu olarak (antioksidan etkisiyle yeşil çay gibi) ya da günlük rahatsızlıklar diye adlandırdığımız soğuk algınlığı, yorgunluk, hazımsızlık, […]
 • Kasım Acılarla Geçti  

  Dört Acı – 1| Doktor Ali Murat Dilek ( 1972 – 18 Kasım 2020 )   Ali Murat’ın oturduğum apartmanın karşısında bulunan bir apartmanın üst katındaki bir dâirede âile hekimi olarak çalıştığını ebeveynimin âile hekimi olması dolayısıyla biliyordum.   Ali Murat’la Tanışmamız   Kendisini Mart 2009 Mahallî Seçimleri esnâsında tanışmıştım. MHP’den Mustafakemalpaşa Belediye Başkanlığı’na aday […]
 • Meryem Durmus
  Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen
  4 MAKALE YAZDI

  “Ramazanda Beslenmede Dikkat Edilecek Noktalar”

  Hoş Geldin RAMAZAN Meryem Durmuş 11 ayın sultanı Ramazan geldi.  Ramazan ayının ilk günlerindeyiz ve bu dönemde beslenmemize daha özen göstermeliyiz. Ramazanda asıl amacın beden ve ruhu terbiye etmek , nefsimize sahip çıkmak olduğunu hatırlamalıyız. Bunu başarabildiğimiz takdirde iftarda zaten aşırıya kaçmadan bedenin ihtiyacı kadar besin tüketip sahura uygun beslenmeyi sağlamış oluruz. Ramazanla birlikte karbonhidrat […]

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • 01
  İlçede Hurda Araçlar Toplanıyor
  Mustafakemalpaşa Madeni Eşya Esnaf Odası Başkanı Önder Aydın, federasyon tarafından alınan hurda araçların toplatılması kararıyla ilgili basın açıklaması yaptı.
 • 02
  İl Kadın Kolları Yönetimi Belli Oldu
  Bursa İl Kadın Kolları Başkanı Emel Gözükara Durmaz, yeni yönetim kurulu üyelerinin belirlenmesi çalışmalarını sonuçlandırdıklarını söyledi.
 • 03
  Belediye Personeline Sigara Bırakma Eğitimi
  Mustafakemalpaşa Belediyesi çalışanlarına, Dr. Emine Melis Çinçe tarafından Sigarayı Bırakma ve Kanser hakkında eğitim verildi.
 • 04
  TOKİ Kuraları Bu Ay Çekilecek
  Yurt genelinde yapımı planlanan 100 Bin sosyal konut için kuralar bu ay içerisinde çekilecek. 694 adet konutun İlçeye yapılacağı TOKİ Konutları için başvuranların heyecanlı bekleyişi bu ay bitecek. TOKİ yetkililerinden alınan bilgiye göre, yatay mimari anlayışıyla İstanbul başta olmak üzere 81 ilde 2+1 ve 3+1 planında yapılacak olan 100 bin sosyal konut için 16 Aralık […]
 • 05
  Atkı ve Bereler Hazır Olsun
  Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünün verilerine göre Kar yağışı Marmara Bölgesinde Bursa ve ilçelerinde etkili olacak.