23° Parçalı bulutlu

Kaybettiğimiz Kırkpınar Duayenleri

Ahmet Baskındağlı - 10 Haziran 2020 10:17 A A

Ali Gümüş

1940 Safranbolu doğumlu Gümüş, spora 1954 yılında İstanbul Güreş İhtisas Kulübü’nde başladı. 1959 yılında halter dalında millî oldu. Aynı yıl Günlük Spor gazetesinde gazeteciliğe adım attı. Bir müddet Son Posta gazetesinde spor yazarlığı görevini sürdürdü. Tercüman gazetesinde 35 yıl boyunca güreş ve halter olmak üzere farklı konularda yazılar kaleme alırken; magazin müdürlüğü, genel yayın koordinatörlüğü ve genel müdürlüğe kadar yükseldi. 1980-1981 yıllarında Tercüman gazetesinin Avustralya baskıları yazı işleri sorumlusu olarak Sydney’de bulundu. 1999-2001 yılları arasında Yeni Şafak gazetesinde yazılar yazdı. 30’a yakın basılı eser veren Gümüş’ün Mareşal Fevzi Çakmak isimli kitabı Çince’ye tercüme edildi. 1999 senesinde seçildiği Dünya Spor Yazarları Birliği (AIPS) Güreş Komisyonu başkanlığını vefatına kadar devam ettirdi. Almanca, İngilizce ve Romence dillerini konuşabilen Gümüş, evli ve 2 çocuk babasıydı.

Edirne tarihi Sarayiçi basın tribününde oturacağı yerde ismi yazılı basın mensubu Ali Gümüş ağabeyimizdi. Ali Gümüş bazen yalnız, bazen de arkadaşı ünlü spor spikeri Orhan Ayhan ile gelip güreşleri takip ederlerdi. Bizler basın tribününde kendileriyle sohbet edip, tecrübelerinden istifade ediyorduk.

3 Nisan 2015 tarihinde 75 yaşında vefat etti.

 

 

Güreş sevdalısı Şeref Gökdemir

Yıllardır Kırkpınar Yağlı güreşlerini aksatmadan takip eden, tesçilli güreş sever Şeref Gökdemir geçirdiği kalp kriz sonrası yaşamın yitirdi. Uzunköprü Eskiköy doğumlu olan Şeref Gökdemir (71) kendi köyü olan Eskiköy’de 6 Haziran 2020 tarihinde ikindi namazı sonrası toprağa verildi.

Ata sporu Kırkpınar güreşlerinin ata sporu ahlakına uygun olması ve böyle devam etmesi için gayret sarfeden gönüllü Kırkpınar sevdalısı, gönüllü kültür elçisiydi. Kırkpınar’a gelen basın arkadaşlarıyla otelde, Sarayiçi’nde, Kırkpınar Derneği’nde, ciğer tavacıda her nerede olursa olsun arkadaşlarıyla istişare eder, konuşur, daha iy i bir Kırkpınar etkinliği için çalışırdı. Her hangi bir sıkıntısı olan basınla ilgilenir, yetkililerle görüşüp çözüm arayan gönül insanıydı Şeref Gökdemir. (Şeref Ağa) Her yılın Kırkpınar güreşlerinin CD lerini hazırlar, basın arkadaşlarına hediye ederdi.

5-6-7 Temmuz 2019 yılı 658. Kırkpınar etkinliklerinde de Edirne Belediyesi’nin gösterdiği misafirhanede konaklamıştık. Güreşlerden sonra da helalaşıp bizleri uğurluyordu. Evlerimize gidene kadar 3-4 defa telefonla arıyordu.

Merhum Şeref Gökdemir’e Allahtan rahmet, acılı ailesi, yakınları ve sevenleri ile güreş camiasına başsağlığı diliyorum.

 

 

 

Kırkpınar Marşı’nın söz yazarı ve bestekârı Beyazıt Sansı (76) yaşamını yitirdi.

Kırkpınar Marşı’nın yanı sıra birçok marşa imza atan ve bu nedenle ‘Marş fabrikatörü’ diye anılan emekli müzik öğretmeni ve yazar Beyazıt Sansı evinde kansere yenik düşerek hayata veda etti.

Yıllar önce Sarayiçi’nde açılış törenlerinde İstiklal Marşından sonra ilk defa Kırkpınar Marşı okundu. Basın tribününde yanımda oturan Beyazıt Sansı’nın gözlerinden yaşlar damlıyordu. Hocam neden ağlıyorsun dediğimde Ah be Bursalı kardeşim, Kırkpınar Marşı’nın kabul edilmesi için çok emek sarf ettim. Çok şükür okunduğu günü gördüm, bunun için duygulandım, sevincimden ağlıyorum. Daha sonra karşılaştığımda öğretmenlikle ilgili hatıra kitabını ve Kırkpınar Marşı CD sini  şahsıma hediye etti.

Cenazesi 17.05.2020 tarihinde Karaağaç Eski Camii’nde kılınan namazın ardından, Karaağaç Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Kırkpınar Marşı

Büyük efsaneyi görür gibiyim,
Tarih dehlizinde yürür gibiyim,
Eyvah! Heyecandan ölür gibiyim,
Edirne Kırkpınar Er Meydanı’nda.

Yıl 1361, Rumeli’ne geçilir,
Kırkpınar’ın suyundan kana kana içilir,
Türk’ün başpehlivanı bu çayırda seçilir,
Edirne Kırkpınar Er Meydanı’nda.

Yiğitler çıkmışlar el bağlamışlar,
Kazanbaşı edip sırt yağlamışlar,
Piri üstatlardan destur almışlar,
Edirne Kırkpınar Er Meydanı’nda.

Yirmi davul, yirmi zurna çalınır,
Pehlivanlar sıra sıra salınır,
Her bir yiğit namı ile anılır,
Edirne Kırkpınar Er Meydanı’nda.

Bu ne yüce onur, ne asil gurur,
Şölen var Edirne’de davullar vurur,
Yağız pehlivanlar nara savurur,
Edirne Kırkpınar Er Meydanı’nda.

Kırkpınar ağası ağalar hası,
Kırkpınar’da ağa, tarih mirası,
Yaşar her ağanın bir hatırası,
Edirne Kırkpınar Er Meydanı’nda.

Davut sesli cazgır güreş okuyor,
Ter bulaşmış çimen yağa kokuyor,
Altıyüz yıl tarih gerçek oluyor,
Edirne Kırkpınar Er Meydanı’nda.

Dünyada yiğitlik mertlik simgesi,
Türk’ün öz sporu yağlı güreşi,
Yaşatır Edirne Belediyesi,
Edirne Kırkpınar Er Meydanı’nda.

Edirne dünyada Türkiye’nindir,
Kırkpınar Türkiye’de Edirne’nindir,
Yaşayan bir efsane, bir ananedir,
Edirne Kırkpınar Er Meydanı’nda.

Söz ve Müzik: Beyazıt SANSI

 

 

 

 

Bu haber 9681 kez okundu.
Muradiye Sarnıç Tesisleri
Ahmet Baskındağlı - 10:17 A A
BENZER HABERLER

MUSTAFAKEMALPAŞA HAVA DURUMU

14 Temmuz 2020 SALI
23°
 • ÇAR 27.0°
 • PER 27.0°
 • CUM 27.9°

YAZARLARIMIZ

 • ANNEMİN ÇOK CİDDİ BÖBREK RAHATSIZLIĞI

                Annem yıllarca böbreklerinden çok ciddi rahatsızlıklar yaşadı. Her iki böbreğinde de iltihap, taşlar ve kumlar vardı. Tabiri caizse gitmediği doktor, içmediği ilaç, bitki vs kalmadı.             Çok yaygın bir tabirle, şiddeti en ağır ağrıların başında böbrek ağrısı başta gelenler arasındadır. Zira bu ağrıları çekenler ve çekenleri görenler çok iyi bilir, nasıl dayanılmaz bir […]
 • ESNAFIM BİÇİM BİÇİM

  Çoook büyük sorumluluk gerektirir esnaflık. Eğer sorumluluklar bilinmezse, halk seni sorumlu tutar. Artık iki kişi olman gerekir. Kendin ve dükkanın. Özgürlük denen kavram sizin için artık yok hükmündedir. Müşterine karşı takındığın tavırdır bazen insanı esnaf yapan. “bozuk yoksa sonra verirsin” ya da” zeytinim kötü abi sana gelmez” gibi şeyleri belirtmektir. Bak şimdi “bozuk yoksa kalsın” […]
 • Meryem Durmus
  Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen
  4 MAKALE YAZDI

  “Ramazanda Beslenmede Dikkat Edilecek Noktalar”

  Hoş Geldin RAMAZAN Meryem Durmuş 11 ayın sultanı Ramazan geldi.  Ramazan ayının ilk günlerindeyiz ve bu dönemde beslenmemize daha özen göstermeliyiz. Ramazanda asıl amacın beden ve ruhu terbiye etmek , nefsimize sahip çıkmak olduğunu hatırlamalıyız. Bunu başarabildiğimiz takdirde iftarda zaten aşırıya kaçmadan bedenin ihtiyacı kadar besin tüketip sahura uygun beslenmeyi sağlamış oluruz. Ramazanla birlikte karbonhidrat […]

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • 01
  İlçede Hurda Araçlar Toplanıyor
  Mustafakemalpaşa Madeni Eşya Esnaf Odası Başkanı Önder Aydın, federasyon tarafından alınan hurda araçların toplatılması kararıyla ilgili basın açıklaması yaptı.
 • 02
  TOKİ Kuraları Bu Ay Çekilecek
  Yurt genelinde yapımı planlanan 100 Bin sosyal konut için kuralar bu ay içerisinde çekilecek. 694 adet konutun İlçeye yapılacağı TOKİ Konutları için başvuranların heyecanlı bekleyişi bu ay bitecek. TOKİ yetkililerinden alınan bilgiye göre, yatay mimari anlayışıyla İstanbul başta olmak üzere 81 ilde 2+1 ve 3+1 planında yapılacak olan 100 bin sosyal konut için 16 Aralık […]
 • 03
  ERKEN TEŞHİS İÇİN KANSER TARAMALARI ÖNEMLİ!
  Erken teşhis için kanser taramalarının oldukça önem arz ettiğini belirten Bursa İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Halim Ömer Kaşıkcı, vatandaşları geç olmadan ücretsiz kanser taramalarını yaptırmaya davet etti.
 • 04
  Belediye Personeline Sigara Bırakma Eğitimi
  Mustafakemalpaşa Belediyesi çalışanlarına, Dr. Emine Melis Çinçe tarafından Sigarayı Bırakma ve Kanser hakkında eğitim verildi.
 • 05
  Atkı ve Bereler Hazır Olsun
  Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünün verilerine göre Kar yağışı Marmara Bölgesinde Bursa ve ilçelerinde etkili olacak.