22° Parçalı az bulutlu

İntihar Üzerine Bir Deneme

H. Kutsi Kaya - 5 Mart 2021 18:09 A A

İntihar Üzerine Birkaç Söz

 

Bir yandan herhangi bir sebepten depresyona (ruhî çöküntü) giren insan; aklın uç noktalarında gezer, diğer yandan son noktayı koymak için büyük bir ‘kararlılık’ gösterir. Aslında bu durum bir paradokstur. Çünkü hayâtı da – tutunamasa da hayâta – sevmektedir.

İntihar, genellikle insanın başa çıkamadığı ağır hissî acılar sonucu ortaya çıkar. Bu acının sebebi  farklı temel özellikler gösterse de sonuçta  depresyona giren kişi çâresizdir ve hissettiği ‘acı‘yı ortadan kaldırabilecek bir ‘çözüm’ bulamadığından kendini yok eder.

 

İntihar Eden Edebiyâtçılardan

Edebiyât dünyâsında da intihar eden yazar ve şâirler uzun bir liste oluşturur. Meselâ sosyalist Mayakovski ‘üçlü aşk ilişkisi’ne (Osip – Liliya – Mayakovski) dayanamaz, 14 Nisan 1930’da kendini tabancayla vurarak öldürür. O ilişkinin kahramanlarından Liliya Yurevna Brik de 78 yaşında intihar eder.

Edebiyâtçılarından intihar eden ikisinin intiharı karamsarlık boyutu ve insanın doyumsuzluğu açısından bana çok düşündürücü gelir. Bunlardan biri Avusturyalı Stefan Zweig’tır. İkinci Dünyâ Savaşı’nın ilk yıllarında Hitler’in yükselişi karşısında karamsarlığa düşer Zweig,

Hitler’in hükmettiği  bir dünyâda yaşayamayacağını düşünür ve karısını da yanına alarak mutfağa geçer, hava gazını açarak karısıyla birlikte intihar eder. (22 Şubat 1942, Petropolis, Rio de Janeiro, Brezilya.)

Bir diğeri ise Amerikalı ünlü yazar Ernest Miller Hemingway’dir. Dünyâ Edebiyâtı’na onlarca cilt eser bırakan Hemingway (Silâhlara Vedâ, Çanlar Kimin İçin Çalıyor, Yaşlı Adam ve Deniz) kendi iç dünyâsındaki fırtınaları bir türlü dindirememiştir. 1917’de Amerikan’ın da Birinci Dünyâ Savaşı’na girmesinden sonra Hemingway orduya katılmak için başvurur ama gözündeki bozukluktan orduya alınmaz.

Ama cepheye gitme düşüncesinden vazgeçmez. Kızılhaç’ın gönüllü aradığını duyunca hemen başvurur kuruma ve ambulans şoförü olarak görev alır o kurumda. 1918’de çok yakınında patlayan bir top yüzünden ağır şekilde yararlanır.

Sonrası savaş biter. Hemingway sanatının doruğuna ulaşır özellikle “Çanlar Kimin İçin Çalıyor”

eseriyle. Ama ruhunda esen fırtına bir türlü dinmez. İkinci Dünyâ Savaşı patlar 1939’da. 1942’de Hemingway Amerikan Deniz Kuvvetleri’ne girer. 1944’te Fransa Çıkartması’na katılır.

1950 başlarında şâheseri Yaşlı Adam ve Deniz’i yazar. Aslında bu eserde daha sonra yaşayacaklarına dâir ipuçları var gibidir. Eserde bir yandan hayata nasıl bağlanılması gerektiğini vurgularken diğer yandan hayatın “boş” olduğunu işler. Bu eserle 1953’te Pulitzer Ödülü’nü alır. Bu da tatmin edemez onu. 1954’te Nobel Edebiyat Ödülü’nü alır. Bu da dindiremez içindeki sonsuz fırtınayı. Kararını verir ve 2 Temmuz 1961’de kendini av tüfeğiyle vurur.

Güzellik Şan ve Şöhret de Yetmiyor Bâ’zen Yaşamaya

İntihar üzerine elbette birçok araştırma yapılmıştır. Yapılıyor da. Psikolojiyle ilgilenmekle birlikte “mektepli” değilim bu sahada. Ama müntehir ünlü yazar Hemingway’in torunu oyuncu, model Louise Margaux Hemingway’in 42 yaşında dedesinin intiharının yıldönümünden 1 gün önce ( 1 Temmuz 1996 ) yüksek dozda uyku hapı içerek intihar etmesi, kendi kendime  hep  “İntihar ırsî mıdır?”  sorusunu sormama sebep olmuştur. Torun güzeldir çünkü. İşinin zirvesindedir. Milyon dolarlar kazanmaktadır. Amma disleksi, (bir öğrenme bozukluğu) bir kayak kazâsı, biten evlilikler, alkol bağımlılığı güzel toruna bu sonu hazırlamıştır.

 

Bu haber 985 kez okundu.
Muradiye Sarnıç Tesisleri
H. Kutsi Kaya - 18:09 A A
BENZER HABERLER

MUSTAFAKEMALPAŞA HAVA DURUMU

14 Nisan 2021 ÇARŞAMBA
22°
 • PER 16.3°
 • CUM 15.2°
 • CTS 17.7°

YAZARLARIMIZ

 • MALDA CÖMERTLİK DİNDE CÖMERTLİK

    Hasan-ı Basri hazretlerine sorarlar; Cömertlik nedir? Allah rızası uğrunda servetini sarf etmektir. Malımızı nasıl koruyabiliriz? Onu Allah yolunda dağıtarak… İsraf nedir?  Mal ve makam sevgisi yolunda infaktır. Cimrilik ve cömertliğin ölçüsü insandan insana değişir. Mesela bazı şeyler fakir için normal karşılanırken zengin için ayıplanır. Yabancılar normal karşılarken aile efradı onu ayıplar. Gençlere normal olan […]
 • ESNAFIM BİÇİM BİÇİM

  Çoook büyük sorumluluk gerektirir esnaflık. Eğer sorumluluklar bilinmezse, halk seni sorumlu tutar. Artık iki kişi olman gerekir. Kendin ve dükkanın. Özgürlük denen kavram sizin için artık yok hükmündedir. Müşterine karşı takındığın tavırdır bazen insanı esnaf yapan. “bozuk yoksa sonra verirsin” ya da” zeytinim kötü abi sana gelmez” gibi şeyleri belirtmektir. Bak şimdi “bozuk yoksa kalsın” […]
 • Ramazanda Beslenme Önerileri

  Ramazan ayı, oruç tutanlar için beslenme ve yaşam şeklinin değiştiği bir aydır. Her açıdan arınma ayı olan ramazan doğru ve sağlıklı beslenildiği takdirde sindirim sisteminizin dinlenmesine ve sağlığınızın korunmasına katkıda bulunur. Günün büyük bir kısmını vücut aç ve susuz geçirirken iftar ile birlikte besin alımı başlar. İftar ve sahur arasındaki kısa vakitte doğru beslenmek oldukça […]
 • Suya Yazılmış Mektuplar – 4

    …                                                               Hamzabey, 27 Şubat 2021, 05.11   Ne gönlümü avutabiliyorum Ne göz yaşlarım diniyor Şunu anladım: Sensiz olmuyor. Dost sohbetleri çekilmiyor Tükendi o şen kahkahalarım Yüzümden düşen bin parça Sensiz olmuyor. Bütün işlerim askıda Uyumak dünyânın en zor işi Kâbuslarla bitiyor uykularım Sensiz olmuyor. Nereye dönsem, nereye baksam Hayâlin kuşatıyor çepçevre beni Hüzün, içimde […]
 • Meryem Durmus
  Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen
  4 MAKALE YAZDI

  “Ramazanda Beslenmede Dikkat Edilecek Noktalar”

  Hoş Geldin RAMAZAN Meryem Durmuş 11 ayın sultanı Ramazan geldi.  Ramazan ayının ilk günlerindeyiz ve bu dönemde beslenmemize daha özen göstermeliyiz. Ramazanda asıl amacın beden ve ruhu terbiye etmek , nefsimize sahip çıkmak olduğunu hatırlamalıyız. Bunu başarabildiğimiz takdirde iftarda zaten aşırıya kaçmadan bedenin ihtiyacı kadar besin tüketip sahura uygun beslenmeyi sağlamış oluruz. Ramazanla birlikte karbonhidrat […]
 • Bilgi Toplumu Olma Yolunda STEM Eğitiminin Önemi

  Bir seneyi geride bıraktığımız Korona salgını sürecinde ‘dijitalleşme’ ve ‘inovasyon’ gibi hayatımızda yıllardır var olan kavramların bu dönemde önemini ve gelecekte her birimizin yaşamında oynayacakları rolü daha yoğun hissettik. Neredeyse tüm seneyi evlerinde online aldıkları eğitimle tamamlayan öğrenciler ve öğretmenler zorunlu da olsa farklı bir tecrübeyi hep birlikte paylaştılar. Birçok üniversite daha şimdiden pandemi bitse […]

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • 01
  İlçede Hurda Araçlar Toplanıyor
  Mustafakemalpaşa Madeni Eşya Esnaf Odası Başkanı Önder Aydın, federasyon tarafından alınan hurda araçların toplatılması kararıyla ilgili basın açıklaması yaptı.
 • 02
  İl Kadın Kolları Yönetimi Belli Oldu
  Bursa İl Kadın Kolları Başkanı Emel Gözükara Durmaz, yeni yönetim kurulu üyelerinin belirlenmesi çalışmalarını sonuçlandırdıklarını söyledi.
 • 03
  Belediye Personeline Sigara Bırakma Eğitimi
  Mustafakemalpaşa Belediyesi çalışanlarına, Dr. Emine Melis Çinçe tarafından Sigarayı Bırakma ve Kanser hakkında eğitim verildi.
 • 04
  TOKİ Kuraları Bu Ay Çekilecek
  Yurt genelinde yapımı planlanan 100 Bin sosyal konut için kuralar bu ay içerisinde çekilecek. 694 adet konutun İlçeye yapılacağı TOKİ Konutları için başvuranların heyecanlı bekleyişi bu ay bitecek. TOKİ yetkililerinden alınan bilgiye göre, yatay mimari anlayışıyla İstanbul başta olmak üzere 81 ilde 2+1 ve 3+1 planında yapılacak olan 100 bin sosyal konut için 16 Aralık […]
 • 05
  Atkı ve Bereler Hazır Olsun
  Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünün verilerine göre Kar yağışı Marmara Bölgesinde Bursa ve ilçelerinde etkili olacak.