18° Parçalı az bulutlu

İNSANOĞLUNUN BAŞARILI OLMASI SABIRLI OLMASINA BAĞLIDIR

Ahmet Baskındağlı - 15 Eylül 2020 13:00 A A

 

 Allah (cc.), kulunu günahlardan temizlemek için iki yol açmıştır. Biri tövbe, diğeri sabırdır. Tövbe eden günahlarından arınır. Sabreden kimse günaha bulaşmaz.

 İnsanoğlunun her sahadaki başarısı, sabra bağlıdır. İlim ve sanatta yükselmesi, ticarette ilerlemesi, ibadette devamlılığı hep sabırladır.  Sabırsız çiftçi harman, sabretmeyen talebe irfan sahibi olamaz. Sabırsız asker zaferi, sabretmeyen çırak hüneri elde edemez. Tek kelime ile sabır; dünya ve ahiret nimetlerini elde etmenin en mühim şartıdır. Çünkü Allah sabredenlerle beraberdir.

 Sabır başlıca 3 kısma ayrılır: belalarda sabır; farzları yerine getirmekte karşılaştığımız güçlüklerde sabır ve şehvani arzulara uymamak hususunda sabır; Mü’min nimete şükrederek sevaba, mihnete sabrederek saadete ulaşacaktır inşallah.  Bir hadis-i kudside Cenab-ı Hak şöyle buyurmaktadır: “Ben bir kulumu gözsüzlüğe uğrattığımda, sabredecek olursa, iki gözüne karşılık kendisine cenneti veririm.”

 Allah kulunu imtihan ederken, onun tahammül edemeyeceği bir şeyi yüklemez. Verdiği bela kadar sabır da ihsan eder. Sabır, bir zırhtır. Onu giyen belaların tesirinden kurtulur. Bir hadisi şerifte şöyle buyrulmaktadır: “Bir mü’mine yorgunluk, hastalık, düşünce, keder, acı ve kaygıdan diken batmasına kadar, isabet eden herhangi bir şey karşılığında muhakkak Allah onun hatalarını örter, bağışlar.”  “Allah, kuluna hayır eriştirmek dilerse onu bir musibete uğratır.”

 Yıldırımların yüksek yerlere düştüğü gibi belaların şiddetlisi de enbiya, sonra evliya, ondan sonra diğer salih kimseler üzerine gelir. Sevgili Peygamber Efendimiz (SAV), Uhud harbinde iki dişi kırılınca sabır ve tahammül gösterdi. Kendisine bu hali reva gören putperest kavmin aleyhinde dua etmedi, bilakis gelmesi muhtemel belalara karşı şöyle yalvardı: “Ya Allah, kavmime hidayet ver. Onlar, hakikati bilmiyorlar.”

 Sabırla ilgili hayatıma rehber olacak söylenmiş güzel sözlerden bir demet:

Sabır, bir muvaffakiyetin ilk ve son şartıdır.

Sabır, dertli gönlün tesellisine ve ilahi rahmetin tecellisine vesiledir.

Sabır, saadet kapısının anahtarıdır.

Sabır; imanın yanında, cesette baş gibidir.                

Sabır, cennet hazinelerinden bir hazinedir.

Sabır; güçlükler karşısında, Allah’tan korktuğu ve rızasını ümide ettiği için nefsini fenalığa bırakmayıp tutmaktır.

Her cuma bir huzur,

Her sabah bir umuttur.

Huzurunuz ve umudunuz daim,

Dualarınız kabul olsun.

 

Bu haber 3307 kez okundu.
Muradiye Sarnıç Tesisleri
Ahmet Baskındağlı - 13:00 A A
BENZER HABERLER

MUSTAFAKEMALPAŞA HAVA DURUMU

30 Eylül 2020 ÇARŞAMBA
18°
 • PER 22.9°
 • CUM 25.9°
 • CTS 28.4°

YAZARLARIMIZ

 • AİLEDE SEVGİ VE SAYGI

    İnsanlar arasındaki ilişkilerin en önemli kuralı sevgi ve saygıdır. Bu yüzden her insan çevresinden sevgi ve saygı bekler. Sevgili Peygamberimiz (SAV)  in bu konuda çok güzel bir sözü vardır: ‘İnsan, kendisine nasıl davranılmasını istiyorsa, başkalarına karşı da öyle davranmalıdır.’ Yani kendimize sevgi ve saygı gösterilmesini istiyorsak, biz de herkese sevgi ve saygı göstermeliyiz. Bunun […]
 • ESNAFIM BİÇİM BİÇİM

  Çoook büyük sorumluluk gerektirir esnaflık. Eğer sorumluluklar bilinmezse, halk seni sorumlu tutar. Artık iki kişi olman gerekir. Kendin ve dükkanın. Özgürlük denen kavram sizin için artık yok hükmündedir. Müşterine karşı takındığın tavırdır bazen insanı esnaf yapan. “bozuk yoksa sonra verirsin” ya da” zeytinim kötü abi sana gelmez” gibi şeyleri belirtmektir. Bak şimdi “bozuk yoksa kalsın” […]
 • Dil Yanlışları ( 417 – 428 )

    417) Toplantı 15 gibi başladı.  Haber Türk. Saliha Çolak, 2 Mart 2020, 19.01 Doğrusu: Toplantı saat 15 civârında başladı.   418) Yürüyerek Bâbil havaya gittik. Haber Türk, Çetin Çetiner, 3 Mart 2020, 13.30 Doğrusu: Yürüyerek Bâbil Havaalanı’na gittik.      419) Suriyeliler meramet gösteriyorlar. K24. Metehan Demir, 3 Mart 2020, 14.11  Doğrusu: Suriyeliler merhâmet gösteriyorlar. […]
 • Meryem Durmus
  Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen
  4 MAKALE YAZDI

  “Ramazanda Beslenmede Dikkat Edilecek Noktalar”

  Hoş Geldin RAMAZAN Meryem Durmuş 11 ayın sultanı Ramazan geldi.  Ramazan ayının ilk günlerindeyiz ve bu dönemde beslenmemize daha özen göstermeliyiz. Ramazanda asıl amacın beden ve ruhu terbiye etmek , nefsimize sahip çıkmak olduğunu hatırlamalıyız. Bunu başarabildiğimiz takdirde iftarda zaten aşırıya kaçmadan bedenin ihtiyacı kadar besin tüketip sahura uygun beslenmeyi sağlamış oluruz. Ramazanla birlikte karbonhidrat […]

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • 01
  İlçede Hurda Araçlar Toplanıyor
  Mustafakemalpaşa Madeni Eşya Esnaf Odası Başkanı Önder Aydın, federasyon tarafından alınan hurda araçların toplatılması kararıyla ilgili basın açıklaması yaptı.
 • 02
  İl Kadın Kolları Yönetimi Belli Oldu
  Bursa İl Kadın Kolları Başkanı Emel Gözükara Durmaz, yeni yönetim kurulu üyelerinin belirlenmesi çalışmalarını sonuçlandırdıklarını söyledi.
 • 03
  Belediye Personeline Sigara Bırakma Eğitimi
  Mustafakemalpaşa Belediyesi çalışanlarına, Dr. Emine Melis Çinçe tarafından Sigarayı Bırakma ve Kanser hakkında eğitim verildi.
 • 04
  ERKEN TEŞHİS İÇİN KANSER TARAMALARI ÖNEMLİ!
  Erken teşhis için kanser taramalarının oldukça önem arz ettiğini belirten Bursa İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Halim Ömer Kaşıkcı, vatandaşları geç olmadan ücretsiz kanser taramalarını yaptırmaya davet etti.
 • 05
  TOKİ Kuraları Bu Ay Çekilecek
  Yurt genelinde yapımı planlanan 100 Bin sosyal konut için kuralar bu ay içerisinde çekilecek. 694 adet konutun İlçeye yapılacağı TOKİ Konutları için başvuranların heyecanlı bekleyişi bu ay bitecek. TOKİ yetkililerinden alınan bilgiye göre, yatay mimari anlayışıyla İstanbul başta olmak üzere 81 ilde 2+1 ve 3+1 planında yapılacak olan 100 bin sosyal konut için 16 Aralık […]