15° Açık

İNSANLARA DAİMA HOŞGÖRÜ İLE YAKLAŞALIM, GÖNÜLLERİ FETHEDELİM

Ahmet Baskındağlı - 17 Temmuz 2020 04:16 A A

 

            Dünya işlerinde de ahret işlerinde de aşırılıklardan, stresten, öfkeden kaçınalım. Her şeyi anlayışla karşılayalım, olabildiği kadar hoşgörülü, müsamahalı ve toleranslı olalım.

            Sevgili Peygamber Efendimiz (SAV) İslam dinini tebliğde ve sosyal münasebetlerinde, Kuran’dan ilham alarak insanlara daima hoşgörü ile yaklaşmış ve onlara yumuşak davranarak gönülleri fethetmiştir. ‘Eğer sen kaba ve katı yürekli olsaydın, etrafından dağılıp gitmişlerdi bile.’ (Ali İmran, 159) ayetinde de belirtildiği gibi O. insanlara hoşgörülü davranmış ve onları ürkütecek ve nefret ettirecek davranışlardan uzak durmuştur.

            Sevgili Peygamber Efendimiz (SAV), insanları İslam’a davet ederken, davasını kabul etmesi için hiç kimseye baskı yapmamıştır. Bu konuda Yüce Allah, peygamberine nasıl davranacağını şu şekilde açıklamıştır: ‘Ey Muhammed, sen rabbinin yoluna hikmetle ve güzel öğütle çağır ve onlarla en güzel şekilde mücadele et. Çünkü rabbin, kendi yolundan sapanları en iyi bilendir ve O hidayete erenleri de en iyi bilendir.’ (Nahl, 125)

            İslamiyet’in hoşgörü çerçevesinde ortaya koyduğu bazı prensipler vardır. Bu prensiplerden biri, kişinin öncelikle nefis muhasebesi yaparak, kendi kusurlarını düzeltmeye çalışmasıdır. Kendi kusurlarını görmeyen, görüp de düzeltmeyen kimsenin, başkalarının kusurlarıyla ilgilenmesi ve onları açığa çıkarması doğru değildir. Sevgili Peygamber Efendimiz (SAV) ‘Kim dünyada bir kulun ayıbını örterse Allah da onun ayıbını kıyamet günü örter.’ buyurmuştur.

            Sosyal münasebetlerimizde öfkeyi yenmek, insanları affetmek, insanlara beddua etmemek, önyargıdan uzak durmak, kibir ve gururdan kaçınmak, insanların şahsiyetini rencide etmemek, insanlarla alay etmemek, insanların hoşumuza gitmeyen davranışlarına sabır göstermek, aile efradına sevgi ve şefkatle yaklaşmak, yaşlılara saygılı olmak, komşularla iyi geçinmek ve insanlara eziyet etmemek gibi davranışlar, İslamiyet’in hoşgörü çerçevesinde ortaya koyduğu prensiplerdir. 

            Hadislerden bir demet:

            ‘Kim, Allah aşkına sizden bir şey isterse, ona verin. Kim sizi davet ederse davetine katılın. Size bir iyilik yapana siz de karşılık verin. Eğer karşılık olarak verecek bir şey bulamazsanız, karşılığını verdiğinize kanaat getirinceye kadar dua edin.’ (Nesai)

            ‘Kimin düşüncesi ahret olursa, Allah ona gönül zenginliği verir, işlerini kolaylaştırır. İstemediği halde dünya nimetleri verilir. Kim ahreti unutup sadece dünyayı düşünürse Allah da fakirliği onun gözleri önüne diker, işlerini darmadağın eder. Dünyada ise ancak kendisine takdir edilen kadar verilir.’ (Tirmizi)

            CUMA DUASI

            Gökten ne yağdı da yer kabul etmedi.

            Toprağa ne ekildi de bitmedi.

            Bu dünyaya kim geldi de gitmedi.

            Hangi dert hangi sıkıntı bitmedi.

            Allah’ın rahmeti, mağfireti kime yetmedi.

            Kim Allah dedi de O yetişmedi.

            Kim gizli gizli yalvardı da O işitmedi.

            Kim Allah’ım dedi de O buyur kulum demedi.

            Allah’ın buyur kulum hitabıyla müşerref olanlardan olmamız dileğiyle…

            CUMANIZ MÜBAREK OLSUN

Bu haber 5782 kez okundu.
Muradiye Sarnıç Tesisleri
Ahmet Baskındağlı - 04:16 A A
BENZER HABERLER

MUSTAFAKEMALPAŞA HAVA DURUMU

13 Ağustos 2020 PERŞEMBE
15°
 • CUM 30.5°
 • CTS 31.1°
 • PAZ 29.9°

YAZARLARIMIZ

 • HAYAT DEDİĞİN NEDİR Kİ İŞTE ÖMRÜMÜZDEN BİR KURBAN BAYRAMINI DAHA YAŞADIK

    Hayat çok kısa günler, haftalar, aylar, yıllar su gibi akıp geçiyor. Hayatımızın her anı çok kıymetlidir, değerlendirmesini bilelim. Bu seneki kurban bayramına bir çok insanımız kavuşamadı. Bundan sonraki kurban bayramına belki de içimizden pek çoğumuz bu fani dünyadan ayrılıp, asli vatanımız olan ahrete göç edeceğiz. Rabbim hayatın da hayırlısını, ölümün de hayırlısını hepimize nasip […]
 • ESNAFIM BİÇİM BİÇİM

  Çoook büyük sorumluluk gerektirir esnaflık. Eğer sorumluluklar bilinmezse, halk seni sorumlu tutar. Artık iki kişi olman gerekir. Kendin ve dükkanın. Özgürlük denen kavram sizin için artık yok hükmündedir. Müşterine karşı takındığın tavırdır bazen insanı esnaf yapan. “bozuk yoksa sonra verirsin” ya da” zeytinim kötü abi sana gelmez” gibi şeyleri belirtmektir. Bak şimdi “bozuk yoksa kalsın” […]
 • Meryem Durmus
  Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen
  4 MAKALE YAZDI

  “Ramazanda Beslenmede Dikkat Edilecek Noktalar”

  Hoş Geldin RAMAZAN Meryem Durmuş 11 ayın sultanı Ramazan geldi.  Ramazan ayının ilk günlerindeyiz ve bu dönemde beslenmemize daha özen göstermeliyiz. Ramazanda asıl amacın beden ve ruhu terbiye etmek , nefsimize sahip çıkmak olduğunu hatırlamalıyız. Bunu başarabildiğimiz takdirde iftarda zaten aşırıya kaçmadan bedenin ihtiyacı kadar besin tüketip sahura uygun beslenmeyi sağlamış oluruz. Ramazanla birlikte karbonhidrat […]

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • 01
  İlçede Hurda Araçlar Toplanıyor
  Mustafakemalpaşa Madeni Eşya Esnaf Odası Başkanı Önder Aydın, federasyon tarafından alınan hurda araçların toplatılması kararıyla ilgili basın açıklaması yaptı.
 • 02
  TOKİ Kuraları Bu Ay Çekilecek
  Yurt genelinde yapımı planlanan 100 Bin sosyal konut için kuralar bu ay içerisinde çekilecek. 694 adet konutun İlçeye yapılacağı TOKİ Konutları için başvuranların heyecanlı bekleyişi bu ay bitecek. TOKİ yetkililerinden alınan bilgiye göre, yatay mimari anlayışıyla İstanbul başta olmak üzere 81 ilde 2+1 ve 3+1 planında yapılacak olan 100 bin sosyal konut için 16 Aralık […]
 • 03
  Belediye Personeline Sigara Bırakma Eğitimi
  Mustafakemalpaşa Belediyesi çalışanlarına, Dr. Emine Melis Çinçe tarafından Sigarayı Bırakma ve Kanser hakkında eğitim verildi.
 • 04
  ERKEN TEŞHİS İÇİN KANSER TARAMALARI ÖNEMLİ!
  Erken teşhis için kanser taramalarının oldukça önem arz ettiğini belirten Bursa İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Halim Ömer Kaşıkcı, vatandaşları geç olmadan ücretsiz kanser taramalarını yaptırmaya davet etti.
 • 05
  Karatecilerden Başkan Kanar’a Ziyaret
  Anadolu Yıldızlar Ligine katılmaya hak kazanan Mustafakemalpaşa Belediyesporlu karateciler Belediye Başkanı Mehmet Kanar’ı ziyaret etti.