24° Az bulutlu

İNSANIN HUZURU

Ahmet Baskındağlı - 12 Ekim 2020 05:15 A A

Cihanın en üstün varlığı olan insanın gerçek saadeti; ‘Ruhlara eza ve ızdırap verecek pürüzleri bertaraf ederek, iman lezzeti ve ibadetlerin huzuru ile dolu bir kulluk hayatı yaşamasına bağlıdır.’

Bunun için de davranış mükemmelliği, incelik, zarafet ve duygu derinliği gibi meziyetlerle müzeyyen bir ömür sürmelidir. Zira ömür sermayesi mahduttur.

İnsan da başıboş bırakılmış değildir. İlahi imtihan için bulunduğu bu dünyada her fani gibi bir gün ölüm geçidinden ahret alemine intikal edeceği muhakkaktır.

İnsanoğlunun kalbini meşgul eden müşterek düşünce ve ıstırapların en büyüğü, ölüm ve ötesine dairdir. Ölüm, ahrete götüren zaruri bir hâdisedir.

Ölümün zaruri daveti gelmeden önce kalbi iradi olarak ahret âlemine seferber edebilmek, en ihtiyatlı bir harekettir.

Yaratılış hakikatine nüfuz edebilmek, hayat ve ölümün manasını kavrayabilmekten geçer. Bu ise ancak ilâhî nurun tecelli ettiği akıl ve vicdanların kârıdır.

İnsanın hiç tanımadığı ve ne gibi vakıalarla karşılaşacağını hiç bilmediği bir âleme zoraki bir surette gitmesi ile tanıdığı ve neş’elerine gönülden hasret çektiği bir âleme vicdan huzuruyla intikali arasında ne büyük bir mahiyet farkı vardır.

Bu âlemde ahret endişesini sinesinde taşıyan bir mümin, daima şu iki korku arasında yaşar:

Dosyası kapanıp ilâhî mahkemede açılacak geçmiş günlerin endişesi. Zira Kiramen Kâtibin meleklerinin mühürledikleri o dosyalarda bir değiştirme ve düzeltme imkânı yoktur.

Kaderimizdeki gelecek günlerin kemiyet ve keyfiyeti, yani miktarı ve ne gibi tezahürleri beraberinde getireceği.

Sevgili Peygamber Efendimiz (SAV):

‘Din nasihattir.’ (Müslim, İman, 95) buyurmaktadır. Dolayısıyla insanların en hayırlısı, Allah’ın kullarını, Allah’a kulluğa davet eden ve insanlığa gönül ikliminden ilâhî muhabbeti telkin edenlerdir.

Fudayl bin Iyâz; ‘İnsanlara nasihat için ölüm kâfidir.’ Hadisini sık sık zikrederdi. Bir gün adamın biri kendisinden nasihat isteyince ona:

‘Baban sağ mı?’ diye sormuş, muhatabı:

‘Hayır, öldü.” diye cevap verince de:

‘Bu nasihat sana kâfi değil midir?’ buyurmuştur.

YA RABBİ

Sarsılmaz iman,

Şükredici kalp,

Sabredici beden,

Zikredici dil,

Hayırlı ömür ile,

Dünya ve ahretimizi güzelleştir.

                        Amin

Bu haber 113 kez okundu.
Muradiye Sarnıç Tesisleri
Ahmet Baskındağlı - 05:15 A A
BENZER HABERLER

MUSTAFAKEMALPAŞA HAVA DURUMU

20 Ekim 2020 SALI
24°
 • ÇAR °
 • PER °
 • CUM °

YAZARLARIMIZ

 • TABİATIN KORUNMASI, AĞAÇ DİKMEK DİNİMİZİN EMRİDİR

    İnanmış olduğumuz İslamiyet dinimiz bizden yeryüzünün imarını, tabiatın korunmasını istemiş, ağaç dikmeyi, ekin ekmeyi sadakai cariye olarak kabul etmiştir. Sevgili peygamberimiz (SAV)  ‘Müslüman, bir ağaç diker, o ağaçtan insan, hayvan veya kuş istifade ederse bu, kıyamet gününe kadar o kimse için sadaka olur.’ Buyurarak konunun önemine dikkat çekmiştir. Rabbimizin bize ihsan ettiği sayısız nimetlerden […]
 • ESNAFIM BİÇİM BİÇİM

  Çoook büyük sorumluluk gerektirir esnaflık. Eğer sorumluluklar bilinmezse, halk seni sorumlu tutar. Artık iki kişi olman gerekir. Kendin ve dükkanın. Özgürlük denen kavram sizin için artık yok hükmündedir. Müşterine karşı takındığın tavırdır bazen insanı esnaf yapan. “bozuk yoksa sonra verirsin” ya da” zeytinim kötü abi sana gelmez” gibi şeyleri belirtmektir. Bak şimdi “bozuk yoksa kalsın” […]
 • Dil Yanlışları ( 429 – 442  )

    Bu durum, benim içimi incitmiştir. Haber Türk, Engin Altay, 7 Mart 2020, 12.06 Doğrusu: Bu durum, beni incitmiştir.   Maskeler düştü ve acımasızlıkları görüldü. CNN Türk, Süleyman Soylu, 7 Mart 2020, 14.00 Doğrusu: Maskeleri düştü ve acımasızlıkları görüldü.   Hayvanseverler, Manisa’da 13 tâne tavus kuşu besliyor. CNN Türk, kayan yazı, 7 Mart 2020, 14.32 […]
 • Meryem Durmus
  Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen
  4 MAKALE YAZDI

  “Ramazanda Beslenmede Dikkat Edilecek Noktalar”

  Hoş Geldin RAMAZAN Meryem Durmuş 11 ayın sultanı Ramazan geldi.  Ramazan ayının ilk günlerindeyiz ve bu dönemde beslenmemize daha özen göstermeliyiz. Ramazanda asıl amacın beden ve ruhu terbiye etmek , nefsimize sahip çıkmak olduğunu hatırlamalıyız. Bunu başarabildiğimiz takdirde iftarda zaten aşırıya kaçmadan bedenin ihtiyacı kadar besin tüketip sahura uygun beslenmeyi sağlamış oluruz. Ramazanla birlikte karbonhidrat […]

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • 01
  İlçede Hurda Araçlar Toplanıyor
  Mustafakemalpaşa Madeni Eşya Esnaf Odası Başkanı Önder Aydın, federasyon tarafından alınan hurda araçların toplatılması kararıyla ilgili basın açıklaması yaptı.
 • 02
  İl Kadın Kolları Yönetimi Belli Oldu
  Bursa İl Kadın Kolları Başkanı Emel Gözükara Durmaz, yeni yönetim kurulu üyelerinin belirlenmesi çalışmalarını sonuçlandırdıklarını söyledi.
 • 03
  ERKEN TEŞHİS İÇİN KANSER TARAMALARI ÖNEMLİ!
  Erken teşhis için kanser taramalarının oldukça önem arz ettiğini belirten Bursa İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Halim Ömer Kaşıkcı, vatandaşları geç olmadan ücretsiz kanser taramalarını yaptırmaya davet etti.
 • 04
  Belediye Personeline Sigara Bırakma Eğitimi
  Mustafakemalpaşa Belediyesi çalışanlarına, Dr. Emine Melis Çinçe tarafından Sigarayı Bırakma ve Kanser hakkında eğitim verildi.
 • 05
  TOKİ Kuraları Bu Ay Çekilecek
  Yurt genelinde yapımı planlanan 100 Bin sosyal konut için kuralar bu ay içerisinde çekilecek. 694 adet konutun İlçeye yapılacağı TOKİ Konutları için başvuranların heyecanlı bekleyişi bu ay bitecek. TOKİ yetkililerinden alınan bilgiye göre, yatay mimari anlayışıyla İstanbul başta olmak üzere 81 ilde 2+1 ve 3+1 planında yapılacak olan 100 bin sosyal konut için 16 Aralık […]