32° Parçalı bulutlu

İMO Başkanından Korkutan Açıklama Mustafakemalpaşa ve Karacabey Tehdit Altında

Manşet - 10 Şubat 2020 05:35 A A

İnşaat Mühendisleri odası, Mustafakemalpaşa ve Karacabey’in Deprem Tehlikesi altında olduğunu belirtti.İMO Bursa Şubesi, Elazığ ve Malatya’da ağır hasara ve can kayıplarına yol açan depremin ardından Bölgede Bursa Uludağ Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. Adem Doğangün, Dr. Öğr. Üyesi Mahmut Sami Döven, Bursa Teknik Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Melih Sürmeli ve İMO Yönetim Kurulu Üyesi Burak Alp Özbek tarafından gercekleştirilen teknik incelemenin ardından hazırlanan raporu kamuoyu ile paylaştı.

SORUN YAPILARDA

Elazığ’ın Sivrice ilçesinde 6.8 büyüklüğündeki depremde 41 vatandaşın hayatını kaybettiğini hatırlatan Albayrak,”İçinde yaşadığımız yapılar depreme dayanıksız olduğundan dolayı, deprem felaket olarak adlandırılıyor, bizim asıl tartışmamız gereken, mühendislik hizmeti almamış, güvensiz, kaçak yapılrımızı, nasıl güvemli hale getiririz olmalı” dedi.

NELER YAPMALIYIZ?

Öncelikli olarak, deprem öncesinde, güvenli binalar inşa etmemiz çok önemli diyen Albayrak, “Mevcut yapılarımızın, güvenlik zafiyeti olabileceğinden hareketle deprem sırasında, 7’den 70’e herkesi bilinçlendirerek önce toplumda hayat kurtaran bilgilendirmeler yapmalıyız, deprem sonrasında ise, arama kurtarma çalışmaları öncelikli olmak üzere toplanma alanlarına yönlendirme, temel ihtiyaçların karşılanması gibi tedbirler gerekiyor, yani kısaca eksiksiz bir şekilde Afet Acil Durum Planı’mızın olması gerekiyor” dedi.

EYLEM PLANI ŞART

Eksiksiz bir şekilde uygulanabilecek ‘Afet Acil Durum Eylem Planları’ yapılması gerektiğini kaydeden İMO Bursa Şube Başkanı, “Bütün yapılarımız güvenli hale gelirse tek bir can kaybı yaşamazsak, işte o zaman kadim devletimiz en büyük başarıyı sağlamış olur” diye konuştu.

KARACABEY VE MUSTAFAKEMALPAŞA TEHDİT ALTINDA

Bursa’da yıllardan beri kaçak yapılaşmaya karşı yeterli denetim yapılmadığını vurgulayan Mehmet Albayrak, “Bursa’da yer alan yapı stoğunun büyük bölümü kaçak, yüzde 80’i hile hisseli parsel üzerine oturmuş durumda. Bursa Ovası’nın yaklaşık 39 bin hektarlık alanın 20 bini aşkın kısmı kaçak sanayileşme ve yapılaşma ile yok edildi. Karacabey ve Mustafakemalpaşa ovaları aynı tehditle karşı karşıya. İstatistiklere göre deprem anında mevcut binaların yaklaşık yüzde 5 ile 12’si çökmektedir. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü açıklamasına göre Bursa’da 1.1 milyon kayıtsız bağımsız bir bulunuyor. Dönüşüme ket vurmak yerine teşvik edici uygulamalar yapılmalıdır. Meslek odalarının uyarılarının dikkate alınmadığı, plansızlık ve çarpık kentleşmenin sürdüğü yapı üretim süreci ve mesleki uygulamalar niteliksiz olduğu ve denetimsizlik sürdüğü sürece ne yazık ki depremi konuşmaktan öteye gidemeyeceğiz” dedi.

 

Bu haber 1813 kez okundu.
Muradiye Sarnıç Tesisleri
Manşet - 05:35 A A
BENZER HABERLER

MUSTAFAKEMALPAŞA HAVA DURUMU

29 Eylül 2020 SALI
32°
 • ÇAR 21.8°
 • PER 23.0°
 • CUM 25.3°

YAZARLARIMIZ

 • YARDIMLAŞMANIN ÖNEMİ

     Son din İslam dini, Müslümanları bir bütün olarak görür. Bu yüzden son peygamber, bizim peygamberimiz, Hz. Muhammed (S.A.V.) Müslümanları bir bedenin organlarına benzetmiştir. Bu organlar arasındaki ilişkinin güçlendirilmesi bedenin uyumlu çalışmasını sağlar. Bunun gibi, toplumun bireyleri arasındaki bağın güçlendirilmesi de toplumsal uyumun sağlanması için önemlidir. Bundan dolayı İslam dini toplumun üyeleri arasında yardımlaşma ve […]
 • ESNAFIM BİÇİM BİÇİM

  Çoook büyük sorumluluk gerektirir esnaflık. Eğer sorumluluklar bilinmezse, halk seni sorumlu tutar. Artık iki kişi olman gerekir. Kendin ve dükkanın. Özgürlük denen kavram sizin için artık yok hükmündedir. Müşterine karşı takındığın tavırdır bazen insanı esnaf yapan. “bozuk yoksa sonra verirsin” ya da” zeytinim kötü abi sana gelmez” gibi şeyleri belirtmektir. Bak şimdi “bozuk yoksa kalsın” […]
 • Çağın Alperenler’inden :  Seyyid Ahmed Arvâsî

  Çağın Alperenler’inden :  Seyyid Ahmed Arvâsî ( 1932 – 31 Aralık 1988 )   Önce;  hemşehrim,  baba dostu, yazar, Bursa Eğitim Enstitüsü’nde de ders veren hocam, ülkücü dev, alperen S. Ahmed Arvâsî’den  bir anekdota yer vereyim:   Ahmed Arvâsî’nin 50’li yıllarda (1959 galiba) tâyini Balıkesir – Savaştepe İlköğretmen  Okulu’na çıkar. Geldiği Ağrı, genelde  bütün doğu; açlık, […]
 • Meryem Durmus
  Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen
  4 MAKALE YAZDI

  “Ramazanda Beslenmede Dikkat Edilecek Noktalar”

  Hoş Geldin RAMAZAN Meryem Durmuş 11 ayın sultanı Ramazan geldi.  Ramazan ayının ilk günlerindeyiz ve bu dönemde beslenmemize daha özen göstermeliyiz. Ramazanda asıl amacın beden ve ruhu terbiye etmek , nefsimize sahip çıkmak olduğunu hatırlamalıyız. Bunu başarabildiğimiz takdirde iftarda zaten aşırıya kaçmadan bedenin ihtiyacı kadar besin tüketip sahura uygun beslenmeyi sağlamış oluruz. Ramazanla birlikte karbonhidrat […]

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • 01
  İlçede Hurda Araçlar Toplanıyor
  Mustafakemalpaşa Madeni Eşya Esnaf Odası Başkanı Önder Aydın, federasyon tarafından alınan hurda araçların toplatılması kararıyla ilgili basın açıklaması yaptı.
 • 02
  İl Kadın Kolları Yönetimi Belli Oldu
  Bursa İl Kadın Kolları Başkanı Emel Gözükara Durmaz, yeni yönetim kurulu üyelerinin belirlenmesi çalışmalarını sonuçlandırdıklarını söyledi.
 • 03
  Belediye Personeline Sigara Bırakma Eğitimi
  Mustafakemalpaşa Belediyesi çalışanlarına, Dr. Emine Melis Çinçe tarafından Sigarayı Bırakma ve Kanser hakkında eğitim verildi.
 • 04
  ERKEN TEŞHİS İÇİN KANSER TARAMALARI ÖNEMLİ!
  Erken teşhis için kanser taramalarının oldukça önem arz ettiğini belirten Bursa İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Halim Ömer Kaşıkcı, vatandaşları geç olmadan ücretsiz kanser taramalarını yaptırmaya davet etti.
 • 05
  TOKİ Kuraları Bu Ay Çekilecek
  Yurt genelinde yapımı planlanan 100 Bin sosyal konut için kuralar bu ay içerisinde çekilecek. 694 adet konutun İlçeye yapılacağı TOKİ Konutları için başvuranların heyecanlı bekleyişi bu ay bitecek. TOKİ yetkililerinden alınan bilgiye göre, yatay mimari anlayışıyla İstanbul başta olmak üzere 81 ilde 2+1 ve 3+1 planında yapılacak olan 100 bin sosyal konut için 16 Aralık […]