Kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
 • EURO 7.19
 • DOLAR 6.45

İMO Başkanından Korkutan Açıklama Mustafakemalpaşa ve Karacabey Tehdit Altında

Manşet - 10 Şubat 2020 05:35 A A

İnşaat Mühendisleri odası, Mustafakemalpaşa ve Karacabey’in Deprem Tehlikesi altında olduğunu belirtti.İMO Bursa Şubesi, Elazığ ve Malatya’da ağır hasara ve can kayıplarına yol açan depremin ardından Bölgede Bursa Uludağ Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. Adem Doğangün, Dr. Öğr. Üyesi Mahmut Sami Döven, Bursa Teknik Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Melih Sürmeli ve İMO Yönetim Kurulu Üyesi Burak Alp Özbek tarafından gercekleştirilen teknik incelemenin ardından hazırlanan raporu kamuoyu ile paylaştı.

SORUN YAPILARDA

Elazığ’ın Sivrice ilçesinde 6.8 büyüklüğündeki depremde 41 vatandaşın hayatını kaybettiğini hatırlatan Albayrak,”İçinde yaşadığımız yapılar depreme dayanıksız olduğundan dolayı, deprem felaket olarak adlandırılıyor, bizim asıl tartışmamız gereken, mühendislik hizmeti almamış, güvensiz, kaçak yapılrımızı, nasıl güvemli hale getiririz olmalı” dedi.

NELER YAPMALIYIZ?

Öncelikli olarak, deprem öncesinde, güvenli binalar inşa etmemiz çok önemli diyen Albayrak, “Mevcut yapılarımızın, güvenlik zafiyeti olabileceğinden hareketle deprem sırasında, 7’den 70’e herkesi bilinçlendirerek önce toplumda hayat kurtaran bilgilendirmeler yapmalıyız, deprem sonrasında ise, arama kurtarma çalışmaları öncelikli olmak üzere toplanma alanlarına yönlendirme, temel ihtiyaçların karşılanması gibi tedbirler gerekiyor, yani kısaca eksiksiz bir şekilde Afet Acil Durum Planı’mızın olması gerekiyor” dedi.

EYLEM PLANI ŞART

Eksiksiz bir şekilde uygulanabilecek ‘Afet Acil Durum Eylem Planları’ yapılması gerektiğini kaydeden İMO Bursa Şube Başkanı, “Bütün yapılarımız güvenli hale gelirse tek bir can kaybı yaşamazsak, işte o zaman kadim devletimiz en büyük başarıyı sağlamış olur” diye konuştu.

KARACABEY VE MUSTAFAKEMALPAŞA TEHDİT ALTINDA

Bursa’da yıllardan beri kaçak yapılaşmaya karşı yeterli denetim yapılmadığını vurgulayan Mehmet Albayrak, “Bursa’da yer alan yapı stoğunun büyük bölümü kaçak, yüzde 80’i hile hisseli parsel üzerine oturmuş durumda. Bursa Ovası’nın yaklaşık 39 bin hektarlık alanın 20 bini aşkın kısmı kaçak sanayileşme ve yapılaşma ile yok edildi. Karacabey ve Mustafakemalpaşa ovaları aynı tehditle karşı karşıya. İstatistiklere göre deprem anında mevcut binaların yaklaşık yüzde 5 ile 12’si çökmektedir. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü açıklamasına göre Bursa’da 1.1 milyon kayıtsız bağımsız bir bulunuyor. Dönüşüme ket vurmak yerine teşvik edici uygulamalar yapılmalıdır. Meslek odalarının uyarılarının dikkate alınmadığı, plansızlık ve çarpık kentleşmenin sürdüğü yapı üretim süreci ve mesleki uygulamalar niteliksiz olduğu ve denetimsizlik sürdüğü sürece ne yazık ki depremi konuşmaktan öteye gidemeyeceğiz” dedi.

 

Bu haber 1620 kez okundu.
Manşet - 05:35 A A
BENZER HABERLER

MUSTAFAKEMALPAŞA HAVA DURUMU

28 Mart 2020 CUMARTESİ
 • PAZ 7.0°
 • PTS 15.9°
 • SAL 13.3°

YAZARLARIMIZ

 • MİSAFİRİ OLDUĞUMUZ BU DÜNYANIN SONUNDA ÖLÜM VAR

  Bulunduğumuz çevreden, ilçeden, ilden, Türkiye’mizden, dünyanın birçok yerinden her gün ölüm haberleri geliyor. Canlı yayınlarda televizyonlar, cep telefonları, kameralar başkalarının ölümlerini gözümüzün önüne getiriyor. Başkalarının ölümünü seyretmekten, konuşmaktan, kendi akıbetimizi unutuyoruz. Ama ölüm sırasının bir gün bize de geleceğini pek düşünmüyoruz. Kendimizi bütün ölümlerin dışında tutuyoruz. Sanki ölüm, başkalarına mahsus bir olay gibi düşünüyor ve […]
 • ESNAFIM BİÇİM BİÇİM

  Çoook büyük sorumluluk gerektirir esnaflık. Eğer sorumluluklar bilinmezse, halk seni sorumlu tutar. Artık iki kişi olman gerekir. Kendin ve dükkanın. Özgürlük denen kavram sizin için artık yok hükmündedir. Müşterine karşı takındığın tavırdır bazen insanı esnaf yapan. “bozuk yoksa sonra verirsin” ya da” zeytinim kötü abi sana gelmez” gibi şeyleri belirtmektir. Bak şimdi “bozuk yoksa kalsın” […]
 • Mustafakemalpaşa’ya Mektup

  Sevgili Kasabam, Sen de doğmadım ben. 60’lı yılların ilk yarısında güzelim ülkemin en doğusundan önce senin bir köyüne, 3 – 4 yıl sonra da sana geldim müdür babamın tâyiniyle. O zamanlar 14 Eylül İlkokulu yeni açılmış bir okuldu ve sevgili babam o okulun ilk müdürüydü. İki kardeşim ve ben o okuldan mezun olduk ortaokul öğrencisi […]

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • 01
  İlçede Hurda Araçlar Toplanıyor
  Mustafakemalpaşa Madeni Eşya Esnaf Odası Başkanı Önder Aydın, federasyon tarafından alınan hurda araçların toplatılması kararıyla ilgili basın açıklaması yaptı.
 • 02
  TOKİ Kuraları Bu Ay Çekilecek
  Yurt genelinde yapımı planlanan 100 Bin sosyal konut için kuralar bu ay içerisinde çekilecek. 694 adet konutun İlçeye yapılacağı TOKİ Konutları için başvuranların heyecanlı bekleyişi bu ay bitecek. TOKİ yetkililerinden alınan bilgiye göre, yatay mimari anlayışıyla İstanbul başta olmak üzere 81 ilde 2+1 ve 3+1 planında yapılacak olan 100 bin sosyal konut için 16 Aralık […]
 • 03
  ERKEN TEŞHİS İÇİN KANSER TARAMALARI ÖNEMLİ!
  Erken teşhis için kanser taramalarının oldukça önem arz ettiğini belirten Bursa İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Halim Ömer Kaşıkcı, vatandaşları geç olmadan ücretsiz kanser taramalarını yaptırmaya davet etti.
 • 04
  Belediye Personeline Sigara Bırakma Eğitimi
  Mustafakemalpaşa Belediyesi çalışanlarına, Dr. Emine Melis Çinçe tarafından Sigarayı Bırakma ve Kanser hakkında eğitim verildi.
 • 05
  Karatecilerden Başkan Kanar’a Ziyaret
  Anadolu Yıldızlar Ligine katılmaya hak kazanan Mustafakemalpaşa Belediyesporlu karateciler Belediye Başkanı Mehmet Kanar’ı ziyaret etti.
Video Sponsoru: PikGold