13° Açık

İlçede Bir Tarih Daha Yazılıyor

Güncel - 30 Ekim 2020 07:22 A A

Toplamda 326 kilometrelik içme suyu hatları, bugün Bakan Varank’ın da katılacağı temel atma töreni ile değişmeye başlayacak. İlçe halkı asbestten kurtulacak, çeşmelerden yeniden içilebilir su akacak.

 

Belediye Başkanı Mehmet Kanar’ın seçim vaadlerinin başında yer alan içme suyu projesi hayata geçiriliyor. Seçim turlarında vatandaşlara yeniden çeşmeden su içme sözü veren Başkan Kanar, 50 Milton TL’lik alt projesinin temel atma törenini, bugün Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile birlikte yapacak. Geçtiğimiz ay tamamlanan ihale sürecinin ardından çalışmalar hız kazandı, Yüklencisi firma ile imzaların atılmasının ardından fizibilite çalışmaları başladı.

 

ORTA MAHALLEDE İLK KAZMA VURULDU

Dev proje için ilk kazma ilçenin Orta mahallesinde vuruldu. Birkaç farklı noktadan etaplar halinde başlanacak olan projenin temel atma töreni için Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ilçeye davet edildi. Bakan Varank, Büyükşehir ve İlçe protokollerinin katılımıyla bugün saat 11.00’de tören yapılacak.

 

SULAR KESİLMEYECEK

Tarihi projede vatandaşların en çok tedirgin oldukları konunun başında suların sık sık kesilme endişesi geliyor. Ancak projenin uygulama aşaması farklı noktalardan başlayacak ve etaplar halinde yapılacak. Eski su hatlarının yanına döşenecek olan yeni hatlar sular kesilmeden yerleştirilecek. Boru hatlarının yerleştirilmesinin ardından her bir tamamlanan hatta su verilmesi ve eski hatların devre dışı bırakılması planlanıyor. Buna göre sadece suyun eski hatlardan çekilip yeni hatların içine verilmesi aşamasında kısa süreli su kesintileri olacak.

 

KAYIP VE KAÇAK KALMAYACAK

Yaklaşık 70 yıllık hatların eskimesi dolayısıyla ilçeye su sağlayan 5 farklı su kaynağından hatta giren sular, eski hatlardaki yırtık ve patlaklar nedeniyle su hattından çıkıyordu. Böylece su, debi ve evlere gelişi sırasında tazyik kaybına uğruyordu. Yeni hatlardan kayıp ve kaçak olmacak, su, her bir haneye yüksek tazyik ile ulaşacak.

 

“MUSTAFAKEMALPAŞA!MIZA HAYIRLI OLSUN”

Kendisi için en önemli projenin su hatlarının değiştirilmesi olduğunu her fırsatta dile getiren Belediye Başkanı Mehmet Kanar, “İlçemizin su sorunu nihayet tarihe karışıyor. Bu noktada heyecanımız ve sevincimiz çok büyük. Tüm mesaimizi Mustafakemalpaşa ve Mustafakemalpaşalılar için harcıyoruz. Başından beri buna talip olmuştuk gecemizi gündüzümüzü ilçemize adadık  ve şimdi bir bir hayata geçiriyoruz. İlçemize hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Bu haber 4078 kez okundu.
Muradiye Sarnıç Tesisleri
Güncel - 07:22 A A
BENZER HABERLER

MUSTAFAKEMALPAŞA HAVA DURUMU

29 Kasım 2020 PAZAR
13°
 • PTS 14.9°
 • SAL 8.0°
 • ÇAR 11.8°

YAZARLARIMIZ

 • HER CANLI ÖLÜMÜ TADACAKTIR

    Yüce Rabbimizin zatı dışında, yeryüzünde bulunan her canlı ölümü tadacaktır. Dünyadaki ömrünü tamamlayanlar, kabir hayatını da yaşayarak, kıyamet günü mahşer meydanına hesap için çağrılacaklardır. İyilikleri fazla gelen Müminler doğrudan, kötülükleri fazla gelenler ise ya cezalarını çekerek ya da Allah’ın rahmeti ve dilemesiyle doğrudan ebedi saadet yurdu cennete gireceklerdir. Bazılarımız daha sözü edilir edilmez ürperse […]
 • ESNAFIM BİÇİM BİÇİM

  Çoook büyük sorumluluk gerektirir esnaflık. Eğer sorumluluklar bilinmezse, halk seni sorumlu tutar. Artık iki kişi olman gerekir. Kendin ve dükkanın. Özgürlük denen kavram sizin için artık yok hükmündedir. Müşterine karşı takındığın tavırdır bazen insanı esnaf yapan. “bozuk yoksa sonra verirsin” ya da” zeytinim kötü abi sana gelmez” gibi şeyleri belirtmektir. Bak şimdi “bozuk yoksa kalsın” […]
 • BİTKİ ÇAYLARINI KULLANIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR

    Bitkiler yüzyıllardır beslenme, sağlığı koruma ve çeşitli hastalıkları tedavi etme başta olmak üzere farklı amaçlarla insanlar tarafından kullanılagelmiştir. Günümüzde bitkisel çayların birçoğu hoş lezzetleri için (elma, böğürtlen çayı vb.) tüketilmekte ve bir kısım bitkisel çay ise sağlığı koruyucu olarak (antioksidan etkisiyle yeşil çay gibi) ya da günlük rahatsızlıklar diye adlandırdığımız soğuk algınlığı, yorgunluk, hazımsızlık, […]
 • Almanya Yazıları -19

  Dâiremde İlk Sabah Eşya taşıdığımızdan olsa gerek nasıl uyuduğumu hatırlamıyorum. Sabahleyin okula gidiş saatine ayarlı saat zilinin çalmasıyla hemen kalktım. Biliyordum ki okulda damak tadına uygun kahvaltı etme imkânım yoktu. Soframızda çay, peynir, zeytin… olmadıkça biz Türkler, kahvaltı etmiş saymayız kendimizi. Buğusu üstünde tüten o tavşan kanı çayı içmedikçe bir eksiklik hissederiz. Çay demlenirken odanın […]
 • Meryem Durmus
  Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen
  4 MAKALE YAZDI

  “Ramazanda Beslenmede Dikkat Edilecek Noktalar”

  Hoş Geldin RAMAZAN Meryem Durmuş 11 ayın sultanı Ramazan geldi.  Ramazan ayının ilk günlerindeyiz ve bu dönemde beslenmemize daha özen göstermeliyiz. Ramazanda asıl amacın beden ve ruhu terbiye etmek , nefsimize sahip çıkmak olduğunu hatırlamalıyız. Bunu başarabildiğimiz takdirde iftarda zaten aşırıya kaçmadan bedenin ihtiyacı kadar besin tüketip sahura uygun beslenmeyi sağlamış oluruz. Ramazanla birlikte karbonhidrat […]

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • 01
  İlçede Hurda Araçlar Toplanıyor
  Mustafakemalpaşa Madeni Eşya Esnaf Odası Başkanı Önder Aydın, federasyon tarafından alınan hurda araçların toplatılması kararıyla ilgili basın açıklaması yaptı.
 • 02
  ERKEN TEŞHİS İÇİN KANSER TARAMALARI ÖNEMLİ!
  Erken teşhis için kanser taramalarının oldukça önem arz ettiğini belirten Bursa İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Halim Ömer Kaşıkcı, vatandaşları geç olmadan ücretsiz kanser taramalarını yaptırmaya davet etti.
 • 03
  İl Kadın Kolları Yönetimi Belli Oldu
  Bursa İl Kadın Kolları Başkanı Emel Gözükara Durmaz, yeni yönetim kurulu üyelerinin belirlenmesi çalışmalarını sonuçlandırdıklarını söyledi.
 • 04
  Belediye Personeline Sigara Bırakma Eğitimi
  Mustafakemalpaşa Belediyesi çalışanlarına, Dr. Emine Melis Çinçe tarafından Sigarayı Bırakma ve Kanser hakkında eğitim verildi.
 • 05
  TOKİ Kuraları Bu Ay Çekilecek
  Yurt genelinde yapımı planlanan 100 Bin sosyal konut için kuralar bu ay içerisinde çekilecek. 694 adet konutun İlçeye yapılacağı TOKİ Konutları için başvuranların heyecanlı bekleyişi bu ay bitecek. TOKİ yetkililerinden alınan bilgiye göre, yatay mimari anlayışıyla İstanbul başta olmak üzere 81 ilde 2+1 ve 3+1 planında yapılacak olan 100 bin sosyal konut için 16 Aralık […]