YAZARLAR

Tüm Yazıları H. Kutsi Kaya

PTT’de Bir Sıra Bekleme Hikâyesi

13.03.2018 13:49

Ne yalan söyleyeyim oldum olası bir belge almaktan tutun da bir su faturasını ödeme vesilesiyle gitmek durumunda kaldığım herhangi bir kurumda, kuruluşta sırada beklemek çok canımı sıkar. Tez  canlı oluşumdan mıdır nedir işimin hemen olmasını isterim. Bu elbette mümkün değildir. Çünkü sıramın gelmesini beklemek mecburiyetindeyimdir.  Hatta bu yüzden, bir türlü gelmeyen sıradan dolayı  sinirlenip terk edip gitmişimdir yerimi. Elbette kimsenin umurunda olmamış, elbette zararını maddî anlamda (faiz) ben çekmişimdir. Bu aslında gelişen teknolojinin bize hizmet sunmadaki kolaylıklarını her yerde arayışımızdan da kaynaklanıyor. Tek tuşla iş bitsin, ister hâle geldik.

Teknoloji işlerimizi mümkün olduğunca kısa zamanda halletme imkânı verirken aynı zamanda bize “sabırsızlık, acelecilik” gibi  “hormonlu genler” de aşılıyor, biz farkında olmadan. 40 yaşına merdiven dayamış olanlar az ya da çok eski “uygulamaları” da bildikleri için “ara nesil” olarak  biraz daha sabırlı, biraz daha hoşgörülü. Ama  gençler, özellikle de çocuklar, bu noktada kendilerine tahammül edilemeyecek kadar “sabırsız, hoşgörüsüz ukâla ve hiçbir şeyi beğenmez”  olabiliyorlar.

Dün, biraz harcama yaptığım kredi kartına olan borcumu öğrenmek ve tarihi geçmeden ödemek için ilçede  binası olmayan bir bankanın  bankamatik noktasına doğru yöneliyorum. Terleye yürüye bankamatik bölgesine ulaşıyorum. O da ne? “Bağlantı kurulamadığından hizmet veremiyoruz.” yazıyor monitörde.  Çâresiz aklıma karşıdaki PTT geliyor. Giriyorum PTT binasından içeriye. Yeni bir tasarımla modern bir  görünüme kavuşmuş PTT. Klima efil  efil.  Amma yedi sekiz tane işlem  noktasından sadece üçü açık. Onlarca insan eğri büğrü bir sıra oluşturmuş.  İç kapının önünden sıralara bakıyorum. Çıkmakla beklemek arasında gidip geliyorum. O arada sıraların tipik  “cins”lerinden biri, hiç üşenmeden kendine vazife çıkarmış, teşrifatçı bir ağızla, “Sıra arkada, sıra arkada…” deyip duruyor. Çok olağan bir kare aslında. Sıra kavgalarını  görmüşlüğümü de hatırlarım. Ayrıca sıra beklerken dostluklar kuran, sohbeti koyulaştıranlar bile vardır.  Sırada beklemekten yakınmak, memur/ve veya memurelerin iyi çalışmadığı üzerine (onların duyabileceği şekilde) kısa nutuklar atmakta  bu sırada beklemeye dâhil durumlardandır.

İlk  kuyruğun son sırasına ilişiyorum sıkıntı içinde. Beklemeye başlıyorum.  İşlemler hızlı gidiyor. Gidenlerin yerine gelenlerin daha fazla olmasıyla giderek artan kalabalık… Belki ilk defa bu kadar sabırlıyım ki hâlâ bekliyorum.

Diğer sıralardakilere bakarken duyduğum bir cümleyle dikkatimi ikinci sıranın en önünde bulunan kişiye çeviriyorum.

- Ama daha önce de böyle yapıyordum.

Esmer, sâkin görünüşlü, memure hanım son derece kibar, güler yüzlü  bir hâlde:

 

-Beyefendi bana verdiğiniz belgede ödenecek miktar 150 TL yazılmış. 5 TL de masraf için vereceksiniz.

Adam yaşını başını almış biri görünüşte. Verdiğinin dışında terli elindeki tuttuğu 50 TL’yi (memure hanımın yüzüne atar gibi)  hışımla bırakıyor  gişeye.  Memure hanımın sabrına hayran olmamak mümkün değil.  Adam, makbuzu alıp  homurdanarak uzaklaşıyor. Hiç de hakketmediği bir davranışla karşı karşıya kalan memure hanım, bir anlık şaşkınlıktan sonra (Ki anlık bu kırgınlığı yüzünde okuyorum.) işlemlere devam ediyor.

İşlemim için önümde daha iki kişi var.  Üç beş dakika geçiyor. İşlemi yapılan biriyle bizim sıradaki memure hanımın arasında bir tartışma başlıyor. Memure hanım verilen parayı idâre odasındaki birine gösteriyor. Kısa bir süre sonra dönüyor memure hanım.

-Bu parayı alamam. Bakın bizim elimizdeki paralar gibi değil. Pürüzsüz ve sanki fotokopiden çıkmış gibi verdiğiniz para.

İşlemi yapılan adam hiçbir şey demiyor. Adam bir şey demiyor, parayı alıp sessizce uzaklaşıyor  gişeden ve PTT’den çıkıyor.

Nihayet sıram geliyor,  borcumu öğrenemiyorum ama hesaptan bir miktar eksilsin, diye 150 TL ödüyorum. Makbuzumu alıp çıkıyorum.

Haberler

Gündem

İtfaiyeden Temel Yangın Eğitim

Gündem

İnsan Hakları ve Demokrasi Haftası Kutlandı

Gündem

Başkan Kurtulan'a EVSAD ziyareti

Gündem

Akkoyunlu'dan Gazetemize Ziyaret

Spor

Paşa 3 Attı, Liderliği Kaptı

Gündem

Efe'den Başarılı Öğrencilere Tebrik

Gündem

ERASMUS İle 21 Öğrenci Bükreş'te Staj Yapacak

Gündem

‘Elele Engelsiz Hayat' Projesi Sürüyor

Gündem

Ak Parti'de İlçe Başkanlığı İçin Temayül

Gündem

50 Yıllık Mezunlar Buluştu

Gündem

Engelliler Gösterileriyle Büyüledi

Gündem

Esnaftan Yeni Pazaryerine Tam Not