YAZARLAR

Tüm Yazıları H. Kutsi Kaya

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Üzerine

08.03.2019 08:18

 

 

Dünyada yerleşmiş birçok ‘belirli ve haftalar’ın çıkış merkezi Amerika’dır. Daha da garibi kapitalist ve emperyalist Amerika’nın tüketim çılgınlığına dönüştürdüğü bu günlere en çok sahiplenenler de sosyalist kesimler olmuştur. Meselâ İşçi Bayramı ve meselâ 8 Mart Dünya Kadınlar (Emekçi Kadınlar) Günü… Ama sıkı mıydı o günlerde proletarya diktatörlüğünden politbüro diktatörlüğüne dönüşen sosyalist dünyada emeğin özgürlüğünden, bağımsız sendikalaşmaktan, geçim sıkıntısından… bahsetmek? Sıkı mıydı ellerinde boş tencereler olduğu halde ‘Leningrad’ meydanına toplanan kadınların “Açız, geçinemiyoruz, kahrolsun emeğin sömürüsü!” diye bağırması?

 

Sovyetler Birliği’nin çökmesine kadar bu tür günler sosyalist dünyada ( gerçekle asla örtüşmeyen ) resmî günler olarak kutlanmıştır: Program üç aşağı beş yukarı şöyleydi herhalde: 1) Açılış 2) Başta Lenin olmak üzere ebediyete göç etmiş sosyalistlerin anısına saygı duruşu 3) Sovyet İşçi Marşı 4) Marks’a göre proletarya 5) Lenin’in sosyalist işçi hareketine katkıları 5) Proletarya Oratoryosu 6) Kapanış

 

Dünya Kadınlar Gününün Kısa Tarihi

 

19. yüzyılın üçüncü çeyreğinde Amerika’da dokuma kolunda çalışan binlerce işçi daha iyi çalışma şartlarını elde etmek için greve başlar. Kolluk kuvvetlerinin sert tedbirleri yüzünden (işçilere saldırma, fabrikanın kilitlenmesi, barikatlar kurulması…) 100’den fazla kadın işçi ölür. (8 Mart 1857)

 

Ağustos 1910’daki 2. Enternasyonal’de Alman SPD’li Clara Zetkin 8 Mart’ı Dünya Kadınlar Günü ("Internationaler Frauentag, International Women's Day) olarak anılmasını teklif eder ve bu teklif toplantıya katılanlar tarafından oybirliği ile daha sonrasında da BM, 16 Aralık 1977’te 8 Mart'ın "Dünya Kadınlar Günü" olarak anılmasını kabul edilir..

 

Türkiye'de 8 Mart Kadınlar Günü

 

Türkiye'de 8 Mart Kadınlar Günü Türkiye'de ilk kez 1921 yılında "Emekçi Kadınlar Günü" olarak kutlandığı rivayet edilir. 1975 yılında daha yaygın olarak kutlanır. 12 Eylül 1980 Askeri Darbesi'nden sonra dört yıl süreyle hiçbir kutlama yapılmaz. 1984'ten itibaren her yıl çeşitli kadın örgütleri tarafından "Dünya Kadınlar Günü" kutlanmaya başlanır.

 

Türkiye Sosyalist Çevrelerinde 8 Mart

 

Çağı okuyamamış ve çökmüş bir ideoloji olan sosyalizmin Türkiye’deki eski tüfekler kişi ve olaylardan hareket ederek ‘sosyalist kutsallar’ yaratma ve yaşatma huyundan vazgeçmedikleri için 8 Mart’a da kendilerine göre bir anlam yüklemişler ve bu günü Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ kutlaya gelmişlerdir . Ama Türkiye’de gerçek anlamda bir işçi sınıfı olmadığından ve sınıf mücadelesinden bahsedilemeyeceği için bu gün de ‘küçük burjuva’nın gövde gösterisi yaptığı dönüştürülmüş hatta sulandırılmıştır. ‘Sarı sendikalar’ da buna yıllarca çanak tutmuştur. Bakmayın siz kutlama günlerinde meydanlardaki işçi kıyafetli kadınlara, çalınan da davullara, çekilen halaylara, atılan sloganlara, sarı zemin üzerine döktürülmüş yazılara, çeşitli konferans salonlarında verilen konferanslara hepsi birer illüzyon. (yanılsama)

 

8 Mart 2019 İlgili Bir Tahmin

 

8 Mart 2019’de de emek ve emekçi mücadelesi nedir, emekçi kimdir gibi sorulara en basit cevaplar bile veremeyenlerin gövde gösterisine dönüşecek Dünya Kadınlar Günü. Dayanışma adına hayatında emek adına alın teri dökmemiş, tek kuruş kazanmamış kitleler alanlara inecek. Hatta bu günü fırsat bilen Halk Evleri, Öğrenci Kolektifi… gibi sesini duyurmak isteyen eylemci gruplar geçmişte olduğu gibi meydanlara hâkim olacak. Dahası feministler bile (genelde tuzu kurudurlar) İşçi kadınlar Günü’ne kendi rengini katarak bu özel günü kendi günlerine dönüştüreceklerdir.

 

Son söz: Ne yazık ki her yıl olduğu gibi bu yıl da gerçek işçilerin sesi bile duyulmayacak. Mal bulmuş mağribi gibi ‘burjuva soslu’ egemen sosyalist güçler Dünya Kadınlar Günü’nü kendi çıkarlarına âlet edeceklerdir.

 

Haberler

Gündem

Siyasi İlçe Başkanlarından Askerlik Şubesine Dilekçe

Gündem

Yöresel Ürünlere Muhteşem Festival

Gündem

Muhtarlar Günü İlçede Törenle Kutlandı

Gündem

Belediye Meclisinden Mehmetçiğe Tam Destek

Gündem

Miniklerden Barınağa Ziyaret

Gündem

Eğitimci Yazar Sıtkı Aslanhan Konferans Verdi

Gündem

Paşa İddialı Başladı

Gündem

Çalkander İlk Yörük Şenliğini Gerçekleştirdi

Gündem

32'nci Ahilik Haftası Kutlandı

Gündem

Mağdur Ailenin Yaraları Sarılacak

Spor

BAL Tecrübeli İki oyuncu Takıma Güç Katacak

Gündem

Anne Sütünün Önemine Dikkat Çekildi