Gündem

Gündem Haberleri

Orman Yangını 13 Saatte Söndürülebildi

07.08.2019 08:35
Orman Yangını 13 Saatte Söndürülebildi

 

İlçenin Çiviliçam kırsal mahallesi ile Orhaneli ilçesi arasında önceki gün sabah saatlerinde çıkan orman yangını tam 13 saatlik uzun uğraşlar sonucu akşam saatlerinde söndürülebildi. 3 Kilometrekarelik ormanlık alan küle döndü.

Yangın, önceki gün sabah 09.30 sıralarında Orhaneli ilçesi ile Çivilliçam Mahallesi arasında 5 ayrı noktada çıktı. Farklı noktalarda çıkan yangınlar kısa sürede 9 noktaya yükseldi. Her biri büyüyrerek devam eden 9 farklı yangın noktasına çevre il ve ilçelerden çok sayıda söndürme aracı ile toplam 12 Söndürme Helikopteri sevk edildi. Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri, Mustafakemalpaşa ve Bursa Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekipleri, sivil kuruluşlar ve gönüllü  itfaiyecilerden oluşan toplam 500 kişilik ekip, 109 arazöz söndürme çalışmalarını yürüttü.  Yangının büyümesi üzerine bölgeye AFAD, Nilüfer Arama Kurtarma (NAK) ve diğer gönüllü kuruluşlar da takviye olarak geldi. Orman yangını, 3 kilometrelik alanda 9 farklı noktada yayıldı. Havadan helikopterler, karadan da ekipler yaptıkları çalışmalarda akşam saatlerinde yangını kontrol altına aldı.

“SABOTAJ İHTİMALİ OLABİLİR”

Bursa Valisi Yakup Canbolat, yangının söndürüldüğü dakikalarda yaptığı açıklamada, ellerinde bazı bilgi ve bulguların olduğunu, 5 ayrı noktada başlayan ve sonradan 9 noktaya çıkan orman yangını ile ilgili olarak sabotaj ihtimalini değerlendireceklerini ve bu yönde geniş çaplı bir araştırma yapıldıktan sonra konuyla ilgili bir açıklama yapacaklarını dile getirdi.

 

Bunları da Beğenebilirsiniz


Gündem Haberleri

Benim Tarihim Benim Mirasım Sergisi

Miniklere Tema Kartları Teslim Edildi

OSB'den Gelecek Nesillere “Bin Nefes” Miras

Yaşlılara Yönelik Proje Takdir Topluyor

Ara Tatil Başladı Çocuklar İçin Etkinlikler Hazırlandı

Anasınıfı öğrencilerinden Çankırı'ya mektup