Gündem

Gündem Haberleri

Ateş Savaşçıları Sezona Hazırlanıyor

18.04.2019 11:21
Ateş Savaşçıları Sezona Hazırlanıyor

 

Bahar aylarının başlaması ve yaz aylarının yaklaşmasıyla birlikte büyük bir orman alanına sahip olan ilçede, Orman İşletme Müdürlüğü sezon hazırlıklarını tüm hızıyla sürdürüyor.

Mustafakemalpaşa Orman İşletme Müdürlüğü orman yangınlara karşı yangın ekiplerinin 7/24 hazır olması için yaz sezonu hazırlıklarını sürdürüyor. Orman İşletme Müdürlüğünde görevli personel, tüm ekip ve ekipmanların bakım ve hazırlığını tamamlıyor. Yangın ilk müdahale araçları, yangın söndürme Arazözleri,  Su İkmal Tankerleri gibi tüm acil müdahale araçlarının yanı sıra, olası orman yangınlarına havadan mudahale edecek olan helikopterlein su alabilecekleri göletlerinde bakımları tamamlanıyor. Orman yangınlarına karşı hazır hale gitililen tüm ekip ve ekipmanlarla sezona hazırlanan personel, gözetleme kuleleri ile birlikte bölgenin bir çok yerinde konuşlanacak.  Konu ile ilgili olarak gazetemize açıklamalarda bulunan Orman İşletme Müdür Ahmet Er, “Yaklaşan sezon boyunca herhangi bir yangın çıkma ihtimaline karşı Orman İşletme Müdürlüğümüze bağlı yangına hassas ve görüş alanları uygun yerlerde,  7 adet   yangın gözetleme kulemiz var. Burada en önemli unsur yangın veya dumanın görülür görülmez haberdar edilmesi, çabuk hareket edilmesidir. Zamanla yarışacağız.  Bu yüzden kulede çalışan arkadaşlarımızın görevi çok önemlidir” dedi.

Mevsimsel olarak içinde bulunduğumuz bu aylarda görülecek olan yağışlar, ormanda ve kırsal alanda yabani otların gelişimin miktarında artış meydana getirecek. Yaz aylarında görülecek olan aşırı sıcaklar ise bu otları kurutacak bu da yangının çıkış ve ilerleyişini hızlandıracağından yangının çıkmadan önleme ve erken haber almayı daha önemli hale getiriyor. İstatistik verilerine göre Haziran, Temmuz ve Eylül ayları yangın çıkma olasılığının en yükseğe ulaştığı aylardır. Bu aylar için tüm hazırlıklarımız sürüyor. Olumsuz bir durumla karşılaşmamak için vatandaşlarımıza ormanda ateş yakmamalarını, yakarlarsa söndürmeden ayrılmamalarını, anız yakmamalarını, ormanda yansıtıcı durumda bulunan cam, şişe kırıkları bırakmamalarını istiyoruz. Ayrıca ormanda herhangi bir şekilde duman veya ateş gördüklerinde ücretsiz alo 177 orman yangın ihbar hattımızı aramalarını rica ediyoruz.

İşletme müdürlü Ahmet ER, İşletme Müdürlüğümüz bu nedenle devletimizin mevcut imkanlarını en verimli biçimde kullanarak orman yangınları konusunda ciddi, donanımlı, deneyimli bir organizasyon oluşturmuş ve orman yangınlarında  Erken, Emniyetli, ve Etkili  hareket ile müdahalede bulunmayı ilke edinmiştir” dedi.

Bunları da Beğenebilirsiniz


Gündem Haberleri

Işıklı Şehir Yazısına Büyük İlgi

TEMA Vakfı Doğa Eğitimi Kampı Sona Erdi

Karaorman ve Kömürcükadı Meralarına Kavuştu

Burak Gencer Dünya Kupası Seçmelerine Gidiyor

Başkan Kanar'dan Paşalar Kazısına Tam Destek

Cezaevi 62 Yıl Sonra Kapatıldı