-1° Sisli

GEÇMİŞİN MUHASEBESİNİ İYİ YAPALIM, HAYAT SINAVINA İYİ HAZIRLANALIM, GELECEĞE UMUTLA BAKALIM

Ahmet Baskındağlı - 22 Şubat 2021 09:57 A A

 

Dünya muhabbeti hataların başıdır. Dünya sevgisiyle sarhoş olduk, dünya malı-mülkü biriktirme için çok hırslıyız ama zenginlik azdırabilir, dikkat. Fakirlik ve yoksulluk isyan ettirebilir, dinden çıkarabilir, dikkat.

Gözümüzü ancak toprak doyuruyor. Çünkü topraktan geldik yine toprağa gideceğiz. Malımızın zekâtını verelim, infak malın şükrüdür. Şükür yoksa huzur, güvenlik ve refah da olmaz. Dünyada her nimet bizim için emanettir. Mal, servet de öyle. Geçici bir zaman için yararlanmamız söz konusu. Her şeyin hakikatte maliki, her şeyi yoktan yaratan Rabbülalemin’dir. Emanetleri O’nun (cc) emir ve yasakları çerçevesinde kullanmak sorumluluğumuz var. Her şeye ölçü koymuş Rabbimiz.

Zenginliğe şükür, yoksulluğa sabırdan zordur. Zenginlik; kanaattedir, kalptedir. Yoksullarla, doğal afetlerle, çeşitli hastalıklarla, korkularla sınanıyor ve terbiye ediliyoruz. Zengin, gerçekte Allahü Teâlâ’dır. Hepimiz fakiriz, ihtiyaçlarımız çok.

Hepimiz birbirimize muhtaç yaratılmışız. Hepimiz, her şey Rabbimize muhtaç. Nimetlerini dağıtmış, hepsi kimsede toplanmamış. Hepimizin azgınlaşmak, sapmak tehlikesinden dolayı, hepimize zenginlik emaneti verilmemiş. Biz de olanın zengini, olmayanın fakiriyiz. Sağlık, servet, akıl, ilim, güzellik, güç nimetleri birer emanettir.

Hastalıkla, sağlıkla, darlık ve varlıkla deneniyoruz. Varlıkta şükür; darlıkta, hastalıkta sabır görevimiz var. Sayısız nimetleri bize emanet edilmiş. Bize verilen her nimet, birer emanet. Bunlarla deneniyoruz. Emanetleri yerinde kullanmak şükür, aksi ise nankörlüktür. Her nimete şükür farzdır. Her nimetin şükrü kendi cinsinden… Namaz bedenimizin, zekât da malımızın şükrüdür. Şükredersek nimetlerini artırıyor; nankörlükte de azaltıyor.

‘İnsanların ihtiyaçlarını karşılayanın, Allah, ahretteki ihtiyaçlarını karşılar’ (Hadis).

‘Bir yetimin başını okşayan, cennette benimle beraberdir’ (Hadis).

“Mahlûkta merhamet edene, Allah da melekler de merhamet eder’(Hadis).

‘Sevgi imanın temelidir. Olmazsa olmazıdır. Sevgi ve iman yoksa cennet de yok’ (Hadis).

‘Cömertlik ağacının kökü dünyada, meyveleri ahrette/cennettedir. Cimrininki ise cehennemdedir.’ ‘Veren el olmak, alan el olmaktan hayırlıdır’ (Hadis).

‘Cömert zengin mümin, şehitlerden ve âlimlerden daha öndedir. Cömert zengin kendilerine destek/yardımla şehitlerin ve âlimlerin sevaplarından da payını alır’ (Hadis).

‘Sadaka belaları defeder.’ ‘Hastalarınızı sadaka ile tedavi ediniz.’

‘Sadaka malı eksiltmez, arttırır.” “Sadaka ömrü bereketlendirir.’ ‘Kalbinin yumuşamasını istiyorsan yoksulu doyur, yetimin başını okşa’ (Hadis).

Ahlakımızdan, imanımızdan, yaşantımızdan toplum düzeni ile barışık toplum olalım ki bize bakanlar mesajımızı alsın, itibar etsin, Müslümanlaşsın.

Müslümanlık; şekille, sözlerle, iddialarla olmuyor. Temsile, örnekliğe zaruret var. Oculuk, buculuk insan fıtratına aykırı ve kulluğa kulluktur. Her derdin devası, her sorunun çözümü Allah’a kul olmaktır. O’nun yap dediklerini yapmak, yapma dediklerini yapmamaktır. Sevgili Peygamber Efendimiz (SAV)’in hayatını örnek alıp yaşamaktır.

ÜÇ AYLARI YAŞAYARAK HAYATIMIZ DEĞİŞSİN

Üç ayların ilki olan mübarek Receb ayının bugün 10. günü. Bu mübarek ayları, günleri, geceleri nasıl geçirelim, önümüzde bir ajandamız, rehberimiz olsun.

1- Her hafta muhakkak nafile oruç tutalım. Bu oruçlar vesilesi ile yemeden, içmeden uzak durduğumuz gibi dilimizi gıybetten, gözümüzü haramdan, kalbimizi de hasetten uzak tutmalıyız.

            2- Çokça Kur’an okuyalım. Hatimler yapalım. Kur’an’ın hükümlerinin hayatımıza hâkim olması için de gayret edelim. Yeni Bir Dünya’nın kurulması için de canla başla çalışalım.

3- Ömür bir su gibi akıp gidiyor. Kendi muhasebemizi yaptığımızda ibadetlerimizle, ahlakımızla, hangi noktadayız diye derin derin düşünmeliyiz.

4- Bu mübarek aylar vesile ederek tevbe edelim. Bismillah deyip hayatımızda yeni bir sayfa açalım. Yani üzerimizde haksız kazanç varsa onu sahibine teslim edelim, kul hakkı varsa helalleşelim, vesile olduğumuz günahlar varsa onları düzeltelim.

5- Bu mübarek ayların gecelerini namaz, dua ve ibadetle geçirelim. Teheccüd vakitlerinde Rabbimizin huzurunda huşu ve ihlâsla duralım. Gündüzleri de ibadetlerimizi aksatmayalım. Allah’ımızın emirlerini tüm hayatımıza uygulamaya, yasaklarından ise her yerde kaçınmaya gayret edelim.

6- Özellikle sabah ve yatsı namazlarımızı muhakkak camide cemaatle kılma gayreti içerisinden olalım.

7- Seher vakitlerimizi Allah’ın zikri ile süsleyelim. Zikrimizin siyasetimizden ticaretimize, aile hayatımızdan ahlaki hayatımıza kadar etki yapmasına çalışacağız.

8- Bu mübarek aylar vesilesi ile çokça infak edeceğiz. Kazancımızın bir kısmını yetimlere, yoksullara ve ihtiyaç sahiplerine ayıracağız.

9- Bu mübarek aylarda haramlara karşı daha dikkatli olacağız. Kendimizi haramlardan koruduğumuz gibi nesillerimizi başta içki, kumar, faiz, zina, ırkçılık gibi haramlardan koruyacağız.

10- Nefsimizi tezkiye edip, ahlakımızı güzelleştireceğiz. İyiliği emredip, kötülüğü men edeceğiz.

 

Bu haber 1571 kez okundu.
Muradiye Sarnıç Tesisleri
Ahmet Baskındağlı - 09:57 A A
BENZER HABERLER

MUSTAFAKEMALPAŞA HAVA DURUMU

4 Mart 2021 PERŞEMBE
-1°
 • CUM 16.2°
 • CTS 11.7°
 • PAZ 7.3°

YAZARLARIMIZ

 • AHİRET YÖRÜNGELİ BİR HAYAT

  Mümin, dünyadayken yörüngeli bir hayat yaşamalı, devamlı surette ahreti kazanma adına hesap ve planlar içinde olmalı, hayatını bu doğrultuda tanzim etmelidir. Mümin yaşadığı hayatı ahret hayatına göre değerlendiren, dünyaya o nispette değer veren, dünyevi ve uhrevi emniyetini Allah’a bağlayan, O’na itaat eden, imana dayalı fazilet duygularıyla dopdolu olan, dünya ve ahret dengesini kurduktan sonra hem […]
 • ESNAFIM BİÇİM BİÇİM

  Çoook büyük sorumluluk gerektirir esnaflık. Eğer sorumluluklar bilinmezse, halk seni sorumlu tutar. Artık iki kişi olman gerekir. Kendin ve dükkanın. Özgürlük denen kavram sizin için artık yok hükmündedir. Müşterine karşı takındığın tavırdır bazen insanı esnaf yapan. “bozuk yoksa sonra verirsin” ya da” zeytinim kötü abi sana gelmez” gibi şeyleri belirtmektir. Bak şimdi “bozuk yoksa kalsın” […]
 • Mevsime uygun beslenmek

  “Mevsime uygun beslenmek günümüzde sağlık üzerine olan etkileri sebebi ile çok önemli bir hale geldi. Artık her an istediğimiz besine ulaşmak mümkün ama mevsiminde olmayan bir besini tüketmek gerçekten doğru mu?” Geçmişte, meyve ve sebzeleri şimdiki gibi her an bulabilmek pek mümkün değildi. Günümüzde teknolojinin gelişmesi ve üretim şekillerindeki değişiklikler ile birlikte uygun büyüme ortamı […]
 • Üç Kitap

  1 / Yaralı Ceylanlar Kulübü | Mim Kemâl Öke   Bilen bilir: Prof. Dr. Mim Kemal Öke’nin aynı adı taşıyan dedesi Atatürk’ün doktorlarındandır ve 33. dereceye yükselmiş bir masondur. Yazar, bu söyleşi kitabında bunu saklamıyor da zâten.   Kitabın en çarpıcı kısımları hiçbir dinî hassâsiyeti olmayan – namazın bile ne olduğunu bilmeyen tipik Nişantaşı âilesi […]
 • Meryem Durmus
  Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen
  4 MAKALE YAZDI

  “Ramazanda Beslenmede Dikkat Edilecek Noktalar”

  Hoş Geldin RAMAZAN Meryem Durmuş 11 ayın sultanı Ramazan geldi.  Ramazan ayının ilk günlerindeyiz ve bu dönemde beslenmemize daha özen göstermeliyiz. Ramazanda asıl amacın beden ve ruhu terbiye etmek , nefsimize sahip çıkmak olduğunu hatırlamalıyız. Bunu başarabildiğimiz takdirde iftarda zaten aşırıya kaçmadan bedenin ihtiyacı kadar besin tüketip sahura uygun beslenmeyi sağlamış oluruz. Ramazanla birlikte karbonhidrat […]
 •   Neden Klasikleri Okumalı? Klasik Edebiyattan Bazı Hayat Dersleri

              Eğitim hayatları boyunca ‘bazı’ öğrenciler – bir çok dememeyi tercih ettim, edebiyat derslerinde sadece dersten kalmamak  ve başarısız olmamak için klasik edebiyat okurlar. Bunun neticesinde, bu klasik metinlerdeki birbirinden bilgilendirici hayat derslerini kaçırdıklarının da farkında olmazlar.  Dostluk, sevgi, paylaşmak, şefkat  ve birçok diğer önemli değerler bu eserlerde işlenmektedir.  Bu yazıda üç klasik esere ve […]

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • 01
  İlçede Hurda Araçlar Toplanıyor
  Mustafakemalpaşa Madeni Eşya Esnaf Odası Başkanı Önder Aydın, federasyon tarafından alınan hurda araçların toplatılması kararıyla ilgili basın açıklaması yaptı.
 • 02
  İl Kadın Kolları Yönetimi Belli Oldu
  Bursa İl Kadın Kolları Başkanı Emel Gözükara Durmaz, yeni yönetim kurulu üyelerinin belirlenmesi çalışmalarını sonuçlandırdıklarını söyledi.
 • 03
  Belediye Personeline Sigara Bırakma Eğitimi
  Mustafakemalpaşa Belediyesi çalışanlarına, Dr. Emine Melis Çinçe tarafından Sigarayı Bırakma ve Kanser hakkında eğitim verildi.
 • 04
  TOKİ Kuraları Bu Ay Çekilecek
  Yurt genelinde yapımı planlanan 100 Bin sosyal konut için kuralar bu ay içerisinde çekilecek. 694 adet konutun İlçeye yapılacağı TOKİ Konutları için başvuranların heyecanlı bekleyişi bu ay bitecek. TOKİ yetkililerinden alınan bilgiye göre, yatay mimari anlayışıyla İstanbul başta olmak üzere 81 ilde 2+1 ve 3+1 planında yapılacak olan 100 bin sosyal konut için 16 Aralık […]
 • 05
  Atkı ve Bereler Hazır Olsun
  Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünün verilerine göre Kar yağışı Marmara Bölgesinde Bursa ve ilçelerinde etkili olacak.