24° Az bulutlu

EVDE, AİLEDE HUZUR VARSA DÜNYANIN HER YERİNDE HUZUR VARDIR

Ahmet Baskındağlı - 9 Ekim 2020 05:24 A A

 

Aile ümmetin, milletin hatta bütün insanlığın temelidir. Aile ile oynamak insanlığın istikbaliyle oynamaktır. Ailesiz bir dünya para, güç, nefs ve şeytanın temsilcileri için engelsiz bir dünyadır.

Hiçbir yerde evimizde olduğu kadar hür ve rahat olamayız. Evimiz, mahrem sırlarımızı saklayan kara kutumuzdur. Aile ve ev birbirinin ayrılmazıdır. Aile ve ev deyince mutlaka katlarda, yatlarda, geniş ve lüks eşyalarla dayalı döşeli mekânlarda olmak demek değildir. Tek katlı kerpiçten yapılmış evlerde huzur içerisinde olan, haline şükreden, birbirini seven kalpler, birbirleri için fedakârlık yapabilen aileler yaşamaktadır.

Bir toplumun, bir evin ve bir ailenin huzuru, mutluluğu, bereketi ve refahı kaybetmesinin en önemli sebebi, o toplumun ve ailenin Allah’ın kitabını ve resulünün sünnetini terk etmesidir. Rabbimiz buyuruyor ki;

Her kim de benim zikrimden (Kur’an’dan) yüz çevirirse, artık onun için sıkıntılı bir geçim vardır. (Taha, 20/124)

İyi bir tövbe ve istiğfarın, sağlam bir yakarışın, bir kuytuda dökülen iki damla gözyaşının, bir gece karanlığında yapılan bir secdenin, samimiyetle Allah’a açılan ellerin, gönülden verilen bir sadakanın çözemeyeceği bir sorun ve problem yoktur. Çünkü Allah kendisine açılan elleri asla boş çevirmez.

Bir Müslüman’ın en önemli özelliği kendisine veya ailesine bir sıkıntı, bela ve musibet isabet ettiğinde hemen Rabbine yönelmesi, ona iltica etmesi, davranışlarını gözden geçirmesi, hatalarına tövbe edip Rabbine yalvarmasıdır. Elbette ki her sıkıntı ve musibet işlenen hatalardan ve günahlardan dolayı gelmez. Bir hata ve günah olmasa da Allah bazen kullarını en ağır imtihanlara da tabi tutabilir. Ancak kul yine de hemen Rabbine yönelmelidir.

Evimizde Allah’ın öfkesini çekebilecek, rahmet ve bereketini uzaklaştırabilecek günahların ve işlerin yapılmasına izin vermeyin. Bir ailenin başına gelebilecek en büyük musibetlerden birisi de o aile fertlerinin birbirlerini günahlardan ve haramlardan sakındırmalarıdır.

Evinizi, ailenizi ve çocuklarınızı korumak istiyorsanız Allah’ın nimetlerine karşı nankörlükten ve şükürsüzlükten kaçının. Çünkü şükürsüzlük ve nankörlük, bela ve musibet kapılarını açan ilk anahtarlardır. Şükürsüz davranan bir topluma, bir eve, bir aileye ilk uğrayacak olan bela nimetlerin elden gitmesi, bir anda her şeyin tersine dönmesi ve aman vermeyen bir korku ve huzursuzluktur.

Düzenli, dengeli, mutlu, müreffeh ve mutmain hayatı berbat edecek, evde huzur bırakmayacak, insanı namerde muhtaç edecek en büyük yanlış, şükürsüzlüktür. Bu nedenle sevgili peygamberimiz Efendimiz (SAV) buyurmuştur ki;

Şüphesiz ben sizin için günah işlemenizden daha çok nimetlere şükretmemenizden korkuyorum. Dikkat edin! Şükredilmeyen nimetler öldürücü ve yok edicidir. (Camiü’s-Sağir)

Söz konusu GÖNÜL ise; Ya kirpiklere iş düşer, ya da gözlere.

Söz konusu ÇİLE ise; Hem tevekküle iş düşer, hem de seccadeye.

Söz konusu AHİRET ise; Hem duaya iş düşer, hem seccadeye.

Seccadede izin olsun ki mahşerde yüzün olsun.

Cumanız mübarek olsun.

Bu haber 2535 kez okundu.
Muradiye Sarnıç Tesisleri
Ahmet Baskındağlı - 05:24 A A
BENZER HABERLER

MUSTAFAKEMALPAŞA HAVA DURUMU

20 Ekim 2020 SALI
24°
 • ÇAR °
 • PER °
 • CUM °

YAZARLARIMIZ

 • TABİATIN KORUNMASI, AĞAÇ DİKMEK DİNİMİZİN EMRİDİR

    İnanmış olduğumuz İslamiyet dinimiz bizden yeryüzünün imarını, tabiatın korunmasını istemiş, ağaç dikmeyi, ekin ekmeyi sadakai cariye olarak kabul etmiştir. Sevgili peygamberimiz (SAV)  ‘Müslüman, bir ağaç diker, o ağaçtan insan, hayvan veya kuş istifade ederse bu, kıyamet gününe kadar o kimse için sadaka olur.’ Buyurarak konunun önemine dikkat çekmiştir. Rabbimizin bize ihsan ettiği sayısız nimetlerden […]
 • ESNAFIM BİÇİM BİÇİM

  Çoook büyük sorumluluk gerektirir esnaflık. Eğer sorumluluklar bilinmezse, halk seni sorumlu tutar. Artık iki kişi olman gerekir. Kendin ve dükkanın. Özgürlük denen kavram sizin için artık yok hükmündedir. Müşterine karşı takındığın tavırdır bazen insanı esnaf yapan. “bozuk yoksa sonra verirsin” ya da” zeytinim kötü abi sana gelmez” gibi şeyleri belirtmektir. Bak şimdi “bozuk yoksa kalsın” […]
 • Dil Yanlışları ( 429 – 442  )

    Bu durum, benim içimi incitmiştir. Haber Türk, Engin Altay, 7 Mart 2020, 12.06 Doğrusu: Bu durum, beni incitmiştir.   Maskeler düştü ve acımasızlıkları görüldü. CNN Türk, Süleyman Soylu, 7 Mart 2020, 14.00 Doğrusu: Maskeleri düştü ve acımasızlıkları görüldü.   Hayvanseverler, Manisa’da 13 tâne tavus kuşu besliyor. CNN Türk, kayan yazı, 7 Mart 2020, 14.32 […]
 • Meryem Durmus
  Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen
  4 MAKALE YAZDI

  “Ramazanda Beslenmede Dikkat Edilecek Noktalar”

  Hoş Geldin RAMAZAN Meryem Durmuş 11 ayın sultanı Ramazan geldi.  Ramazan ayının ilk günlerindeyiz ve bu dönemde beslenmemize daha özen göstermeliyiz. Ramazanda asıl amacın beden ve ruhu terbiye etmek , nefsimize sahip çıkmak olduğunu hatırlamalıyız. Bunu başarabildiğimiz takdirde iftarda zaten aşırıya kaçmadan bedenin ihtiyacı kadar besin tüketip sahura uygun beslenmeyi sağlamış oluruz. Ramazanla birlikte karbonhidrat […]

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • 01
  İlçede Hurda Araçlar Toplanıyor
  Mustafakemalpaşa Madeni Eşya Esnaf Odası Başkanı Önder Aydın, federasyon tarafından alınan hurda araçların toplatılması kararıyla ilgili basın açıklaması yaptı.
 • 02
  İl Kadın Kolları Yönetimi Belli Oldu
  Bursa İl Kadın Kolları Başkanı Emel Gözükara Durmaz, yeni yönetim kurulu üyelerinin belirlenmesi çalışmalarını sonuçlandırdıklarını söyledi.
 • 03
  ERKEN TEŞHİS İÇİN KANSER TARAMALARI ÖNEMLİ!
  Erken teşhis için kanser taramalarının oldukça önem arz ettiğini belirten Bursa İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Halim Ömer Kaşıkcı, vatandaşları geç olmadan ücretsiz kanser taramalarını yaptırmaya davet etti.
 • 04
  Belediye Personeline Sigara Bırakma Eğitimi
  Mustafakemalpaşa Belediyesi çalışanlarına, Dr. Emine Melis Çinçe tarafından Sigarayı Bırakma ve Kanser hakkında eğitim verildi.
 • 05
  TOKİ Kuraları Bu Ay Çekilecek
  Yurt genelinde yapımı planlanan 100 Bin sosyal konut için kuralar bu ay içerisinde çekilecek. 694 adet konutun İlçeye yapılacağı TOKİ Konutları için başvuranların heyecanlı bekleyişi bu ay bitecek. TOKİ yetkililerinden alınan bilgiye göre, yatay mimari anlayışıyla İstanbul başta olmak üzere 81 ilde 2+1 ve 3+1 planında yapılacak olan 100 bin sosyal konut için 16 Aralık […]