19° Açık

Esnafın Kurtuluşu ‘HES’ Kodu

Genel - 19 Şubat 2021 09:45 A A

 

 

Mustafakemalpaşa Haberleşme-Dinlenme-Barınma ve Eğlenme Hizmetleri Esnaf Odası Başkanı İsmail Gürtunca, koronavirüs tedbirleri kapsamında Kasım 2020’de müşteriye kapatılan kafe, lokanta, restoran gibi işletmelerin ‘HES Kodu’ şartıyla açılmasına olanak sağlayan yeni bir düzenlemeye ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

“Standartlar belirlensin, denetimli bir şekilde kapalı esnaf HES kodu ile işletmesini açsın” diye konuşan İsmail Gürtunca, son günlerde gündeme gelen ‘kapalı mekanlarda 45 dakikadan fazla oturulmaması, kapasitenin yüzde 30 ile sınırlı tutulması’ gibi önerilerin ise uygulanabilirliğinin olmadığının altını çizdi.

‘MÜŞTERİYE KALK DİYEMEYİZ’

Türkiye genelindeki uygulamaların eşitsiz olduğuna dikkat çeken Gürtunca; “ Sağlık tabi ki her şeyden önce gelir. Devletimiz de bu konuda hassasiyetini ortaya koyuyor. Desteklemelere rağmen pandemi sürecinden en olumsuz etkilenen kesim esnaflar oldu. Bizler HES koduyla müşterilerimizi ağırlamak istiyoruz. Mekanlarda 45 dakikadan fazla oturulmaması gibi öneriler ne kadar uygulanabilir, bu tartışılır. Müşteriye süren doldu, kalkmanız lazım denilmez. Bu bizim örf ve adetlerimize uygun değil. Doğru yöntem HES kodu ve denetimlerdir”dedi.

Mustafakemalpaşa’da 1965 yılında Kahveciler-Gazozcular-Şerbetçiler Esnaf Derneği olarak kurulan ve 3 yıl önce yapılan kongrede ismini Haberleşme-Dinlenme-Barınma ve Eğlenme Hizmetleri Esnaf Odası olarak değiştiren platform, HES kodu sorgulama gibi bazı tedbirlerle beraber müşterini ağırlamak istiyor.

257’si kıraathane olmak üzere 10 meslek kolundan 380 üyesi bulunan Mustafakemalpaşa Haberleşme-Dinlenme-Barınma ve Eğlenme Hizmetleri Esnaf Odası Başkanı ve BESOB Denetleme Kurulu Üyesi İsmail Gürtunca, pandemi sürecinde yasalar çerçevesinde bazı kıraathenelerin çay ocağı ruhsatı alarak yoluna devam ettiğini fakat birçok işletmenin kapalı olduğunu ve zor bir dönem yaşadıklarını kaydetti.

 ‘HES’Lİ AÇILIŞ HERKESE YARDIMCI OLUR’

Hükümetten bu konuda müjde beklediklerini ifade eden Gürtunca; “Kısıtlamalarla beraber vaka sayısındaki gözle görülür düşüş gözlemlense de İçişleri Bakanlığı tarafından henüz kısıtlamaların kalktığına ilişkin yeni bir karar alınmadı. Bilim Kurulu’nda alınan kararlar çok önemli fakat esnaf temsilcilerine de danışılması gerekiyor. Kapalı kıraathenler, kafeler, restoranlar ve düğün salonları uygulanabilir standatlar getirilerek HES koduyla açılmalıdır. Bu süreçte denetimlere de devam edilir ve HES uygulaması yetkililere yardımcı olur. Vaka sayılarının az olduğu bölgelerde kademeli bir şekilde bu iş yerlerinin açılması sağlanabilir. Son günlerde kapalı mekanların açılması için farklı öneriler duyuyoruz. Bu yerlerde 45 dakikadan fazla oturulmaması gibi tekliflerin uygulanabileceğini düşünmüyorum. Bizler müşterilerimize ‘oturma süreniz bitti, kalkmanız lazım’ gibi sözler söyleyemeyiz. Bunlar esnafın örf ve adetine uygun değil. Buna kimse uymaz. Şu an Türkiye genelindeki uygulamaların eşitsiz olduğunu düşünüyorum. Tatil yörelerinde her şeyin serbest olduğunu görüyoruz. Oteller tıka basa dolu. Kayak merkezlerinde insanlar yan yana olabiliyor” dedi.

‘DÜĞÜN SEKTÖRÜNÜ BELİRSİZLİK VURDU’

Düğün salonlarının da kısıtlamalardan olumsuz etkilendiğini belirterek, rezerve edilen birçok nişan, kına ve sünnet töreninin iptal edildiği değerlendirmesinde bulunan Gürtunca; “ Düğün salonlarında şu an sadece 30 kişilik nikah törenine izin var. Aileler de bu törenleri zaten belediyede yapıyor. Düğün salonu sahipleri aslında tüm önlemlerini alıyor. Kısıtlamaların ne zaman sona ereceğine dair belirsizlik hem bu sektörü hem de cemiyet sahiplerini etkiliyor”şeklinde konuştu.

Bu süreçte bir çok siyasi partinin kendilerini ziyaret ettiğini ve sorunlarına çare bulmak için üst kuruluşlarla görüşmeler yaptığını sözlerine ekleyen İsmail Gürtunca; “Belediye Meclisi’nde tüm parti mensuplarının oy birliği ile aldığı esnafa kira desteği ve yasal icra yapılmaması yönündeki kararı memnuniyetle karşıladık. Bizleri yalnız bırakmayan siyasi parti teşkilatlarına teşekkür ederim” dedi.

Bu haber 1787 kez okundu.
Muradiye Sarnıç Tesisleri
Genel - 09:45 A A
BENZER HABERLER

MUSTAFAKEMALPAŞA HAVA DURUMU

11 Mayıs 2021 SALI
19°
 • ÇAR 21.2°
 • PER 23.3°
 • CUM 24.7°

YAZARLARIMIZ

 • RAMAZAN OKULUNDAN BUGÜN MEZUN OLUYORUZ

  Ramazan ayı okulu dünya hayatının provasıdır, reçetesidir. Ramazan okulunda öğrendiklerimizi tüm ömrümüzde, hayatımızın her safhasında uygulama ve yaşama gayretinde olalım ki Cenab-ı Allah’ın da rızalığını kazanan kullardan oluruz inşallah. Geçen yıl olduğu gibi, bu yıl da Ramazan ayı COVİD 19 salgın musibeti ve pandemi maske, mesafe, hijyen, eve kapanma, kısıtlama tedbirleri ile geçti. Teravih namazı […]
 • ESNAFIM BİÇİM BİÇİM

  Çoook büyük sorumluluk gerektirir esnaflık. Eğer sorumluluklar bilinmezse, halk seni sorumlu tutar. Artık iki kişi olman gerekir. Kendin ve dükkanın. Özgürlük denen kavram sizin için artık yok hükmündedir. Müşterine karşı takındığın tavırdır bazen insanı esnaf yapan. “bozuk yoksa sonra verirsin” ya da” zeytinim kötü abi sana gelmez” gibi şeyleri belirtmektir. Bak şimdi “bozuk yoksa kalsın” […]
 • Ramazanda Beslenme Önerileri

  Ramazan ayı, oruç tutanlar için beslenme ve yaşam şeklinin değiştiği bir aydır. Her açıdan arınma ayı olan ramazan doğru ve sağlıklı beslenildiği takdirde sindirim sisteminizin dinlenmesine ve sağlığınızın korunmasına katkıda bulunur. Günün büyük bir kısmını vücut aç ve susuz geçirirken iftar ile birlikte besin alımı başlar. İftar ve sahur arasındaki kısa vakitte doğru beslenmek oldukça […]
 • Şiirlerimden

  Ağacım Anne ağacım kesilmiş Pencereyi açmak istemiyorum Görmemek için Karşıdaki beton yığınını   Erik ağacının yerinde Yeller esiyor şimdi anne Oysa o ağacın dallarında Kuşlar gibiydik biz çocukken   Hamzabey, 11 Şubat 2021, 12.34   Necip Şen İçin                                – Bütün Rumeliler’i 1973’te doğmuş Türkiye’de, Mevsimlerin birinde. Sonra büyümüş, boy atmış, Dünyâ netleşmiş gözlerinin […]
 • Meryem Durmus
  Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen
  4 MAKALE YAZDI

  “Ramazanda Beslenmede Dikkat Edilecek Noktalar”

  Hoş Geldin RAMAZAN Meryem Durmuş 11 ayın sultanı Ramazan geldi.  Ramazan ayının ilk günlerindeyiz ve bu dönemde beslenmemize daha özen göstermeliyiz. Ramazanda asıl amacın beden ve ruhu terbiye etmek , nefsimize sahip çıkmak olduğunu hatırlamalıyız. Bunu başarabildiğimiz takdirde iftarda zaten aşırıya kaçmadan bedenin ihtiyacı kadar besin tüketip sahura uygun beslenmeyi sağlamış oluruz. Ramazanla birlikte karbonhidrat […]
 • Hikmet-i Hükümet ve İfade Özgürlüğü İkilemi

  Fransızca’daki La Raison D’etat ifadesiyle benzerliği bulunan hikmet-i hükümet kavramı bir ülkenin çıkarlarının söz konusu olduğu durumlarda önceden uygulanan yasa ve kuralların bir süreliğini (?) askıya alınması ve belli bir grubun bu yasalardan muaf tutulması anlamına gelir. Belli bir grubu kutsayıp, yücelten böyle bir anlayışta bu grubun yapıp edeceği her türlü faaliyet yine ülkenin faydası […]

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • 01
  İlçede Hurda Araçlar Toplanıyor
  Mustafakemalpaşa Madeni Eşya Esnaf Odası Başkanı Önder Aydın, federasyon tarafından alınan hurda araçların toplatılması kararıyla ilgili basın açıklaması yaptı.
 • 02
  İl Kadın Kolları Yönetimi Belli Oldu
  Bursa İl Kadın Kolları Başkanı Emel Gözükara Durmaz, yeni yönetim kurulu üyelerinin belirlenmesi çalışmalarını sonuçlandırdıklarını söyledi.
 • 03
  Belediye Personeline Sigara Bırakma Eğitimi
  Mustafakemalpaşa Belediyesi çalışanlarına, Dr. Emine Melis Çinçe tarafından Sigarayı Bırakma ve Kanser hakkında eğitim verildi.
 • 04
  TOKİ Kuraları Bu Ay Çekilecek
  Yurt genelinde yapımı planlanan 100 Bin sosyal konut için kuralar bu ay içerisinde çekilecek. 694 adet konutun İlçeye yapılacağı TOKİ Konutları için başvuranların heyecanlı bekleyişi bu ay bitecek. TOKİ yetkililerinden alınan bilgiye göre, yatay mimari anlayışıyla İstanbul başta olmak üzere 81 ilde 2+1 ve 3+1 planında yapılacak olan 100 bin sosyal konut için 16 Aralık […]
 • 05
  Atkı ve Bereler Hazır Olsun
  Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünün verilerine göre Kar yağışı Marmara Bölgesinde Bursa ve ilçelerinde etkili olacak.