Açık

ENSAR İLE MUHACİR KARDEŞLİĞİ

Ahmet Baskındağlı - 15 Ocak 2021 09:30 A A

 

Mekkeli Müslümanlar dinleri uğrunda bütün servet ve varlıklarını Mekke’de bırakmışlar, Medine’ye hicret ederek muhacir olmuşlardı. Medineli Müslümanlar, onları kendi nefislerine bile tercih ederek her türlü yardımı yapmışlar, onların bütün ihtiyaçlarını karşılamışlardı.

Fakat muhacirler, ensar’a yük oluyoruz, kendi kazancımız yok diye üzülüyorlardı. Rasûlullah (s.a.s.) muhacirlerin bu üzüntüsünü gidermek, aradaki sevgi ve samimiyeti güçlendirmek, herhangi ayrılık belirtisini önlemek için Hicretin 7’inci ayında muhacirlerle ensarı, Mâlik oğlu Enes’in evinde topladı.

Burada, bir muhaciri, bir ensârla kardeş yaparak 90 veya 360 kişi asarında kardeşlik bağı kurdu.(152) Ensâr, muhacir kardeşlerini alıp evlerine götürdüler Mallarına ortak ettiler. Rasûl-i Ekrem (s.a.s.)’e başvurarak: ‘Ya Rasulallah, hurmalıklarımızı, muhacir kardeşlerimizle aramızda paylaştır… ‘ dediler.

Rasûlullah (s.a.s.): -Hayır, mülkiyet size ait. Muhacir kardeşlerinizle birlikte çalışacak, mahsulü paylaşacaksınız… buyurdu. İki taraf buna razı oldular. Kardeşler birbirlerine o derece bağlandılar ki, başlangıçta, zev’il-erhâmdan önce birbirlerine mirasçı bile oldular.

Ensâr’dan Reb’i oğlu Sa’d, muhacir Avf oğlu Abdurrahman’a; Ben malca ensârın en zenginiyim. Rasûlullah (s.a.s.) ikimizi kardeş yaptı. Malımın yarısı senindir. İki zevcem var, dilediğini boşayacağım. Onu da nikâhlarsın… dedi.

Abdurrahman:

‘Allah malını da, zevceni de sana mübârek kılsın. Benim bunlara ihtiyacım yok. Sen bana çarşıyı göster… ‘dedi. Abdurrahman ticarete başladı, kısa zamanda zengin oldu. Muhacirlerin büyük kısmı ticaretle hayatlarını kazandılar.

Ensâr ve muhacirlerden belirli kimseler arasında Hz. Peygamber tarafından yapılan kardeşlik, daha sonra “Müminler ancak kardeştirler”(el-Hucurât Suresi, 10) ayeti-i celîlesiyle genişledi. Fakat bu kardeşliğin, mirasla ilgili hükmü, Bedir Savaşı’ndan sonra “…Akraba olanlar (miras hususunda) Allah’ın Kitabında müminlerden ve muhacirlerden daha yakındır..” (el-Ahzâb Suresi, 6) ve “Allah’ın Kitabında (miras hususunda) hısımlar birbirlerine daha yakındır.” (el-Enfâl Suresi, 75) ayet-i kerimeleri ile kaldırıldı. Çünkü muhacirler, çalışıp ticaret yaparak ilk sıkıntılı günlerinden kurtuldular.

Bedir Savaşı ganimetlerinden de yararlandıktan sonra, artık ensârın yardımına ihtiyaçları kalmadı.

HELAK EDİCİ YEDİ ŞEYDEN SAKININ

Nefsin meşru olmayan arzularına uymayı dinimiz haram kılmıştır. Nefis daima kötülüğe meyillidir. Ayet-i Kerime’de ‘Rabb’imin merhameti olmadıkça, nefis olanca şiddetiyle kötülüğü emreder.’ buyuruyor. (Yusuf: 53)

Peygamber Efendimiz (SAV) ‘Helak edici yedi şeyden sakının’ buyurdular. ‘Ya Resulallah! Bunlar hangileridir?’ diye sorulduğunda şöyle buyurdular:

1-Allah’a şirk koşmak, 2-  Sihir yapmak, 3- Allah’ın haram kıldığı canı haksız yere öldürmek, 4- Faiz yemek, 5- Yetim malı yemek, 6- Savaşta cepheden kaçmak, 7- Namuslu Müslüman kadınlara zina isnat etmek. (Buhari. Tecrid-i sarih)

Hadis-i Şeriflerde şöyle buyruluyor:

‘İman-ı kâmil iki yarımdır. Bunların birisi yasakların işlenmesinden sakınmak, sabır ve diğeri emirlere uymak ve itaat-i ilâhî’den ibaret olan şükürdedir.’ (Camius-sağir)

‘Muhacir Allah’ın yasakladığı şeylerden kaçınandır.’ (Buhari)

Resûl-i Ekrem (SAV) efendimiz etrafında ashabından bir cemaat olduğu halde şöyle buyurdu ki:

 ‘Allah’a hiçbir şeyi ortak koşmayacağınıza, zina etmeyeceğinize, hırsızlık yapmayacağınıza, Allah”ın haram kıldığı bir canı haksız yere öldürmeyeceğinize, kendilerinizden uyduracağınız herhangi bir yalanla iftirada bulunmayacağınıza, dinen bilinen kulluk ve hatta isyan etmeyeceğinize dair bana biat ediniz. Verdiği bu sözü yerine getirenin sevabı Allah tarafından karşılanır. Kim de bu sayılan günahtan birine düşer ve bu dünyada cezasını çekerse bu onun günahının kefaretidir. Dünyada suçu gizli kalanın cezası Allah’a kalır.  Allah dilerse onu bağışlar, dilerse azap eder.’ (Buhari. Tecrid-i sarih)

Cuma’mız; maddi, manevi hastalıklara şifa,

Sıkıntılarımıza ferahlık,

Günahlarımıza af vesilesi

Olsun inşallah…

Bu haber 2853 kez okundu.
Muradiye Sarnıç Tesisleri
Ahmet Baskındağlı - 09:30 A A
BENZER HABERLER

MUSTAFAKEMALPAŞA HAVA DURUMU

4 Mart 2021 PERŞEMBE
 • CUM 16.1°
 • CTS 12.0°
 • PAZ 6.4°

YAZARLARIMIZ

 • AHİRET YÖRÜNGELİ BİR HAYAT

  Mümin, dünyadayken yörüngeli bir hayat yaşamalı, devamlı surette ahreti kazanma adına hesap ve planlar içinde olmalı, hayatını bu doğrultuda tanzim etmelidir. Mümin yaşadığı hayatı ahret hayatına göre değerlendiren, dünyaya o nispette değer veren, dünyevi ve uhrevi emniyetini Allah’a bağlayan, O’na itaat eden, imana dayalı fazilet duygularıyla dopdolu olan, dünya ve ahret dengesini kurduktan sonra hem […]
 • ESNAFIM BİÇİM BİÇİM

  Çoook büyük sorumluluk gerektirir esnaflık. Eğer sorumluluklar bilinmezse, halk seni sorumlu tutar. Artık iki kişi olman gerekir. Kendin ve dükkanın. Özgürlük denen kavram sizin için artık yok hükmündedir. Müşterine karşı takındığın tavırdır bazen insanı esnaf yapan. “bozuk yoksa sonra verirsin” ya da” zeytinim kötü abi sana gelmez” gibi şeyleri belirtmektir. Bak şimdi “bozuk yoksa kalsın” […]
 • Mevsime uygun beslenmek

  “Mevsime uygun beslenmek günümüzde sağlık üzerine olan etkileri sebebi ile çok önemli bir hale geldi. Artık her an istediğimiz besine ulaşmak mümkün ama mevsiminde olmayan bir besini tüketmek gerçekten doğru mu?” Geçmişte, meyve ve sebzeleri şimdiki gibi her an bulabilmek pek mümkün değildi. Günümüzde teknolojinin gelişmesi ve üretim şekillerindeki değişiklikler ile birlikte uygun büyüme ortamı […]
 • Üç Kitap

  1 / Yaralı Ceylanlar Kulübü | Mim Kemâl Öke   Bilen bilir: Prof. Dr. Mim Kemal Öke’nin aynı adı taşıyan dedesi Atatürk’ün doktorlarındandır ve 33. dereceye yükselmiş bir masondur. Yazar, bu söyleşi kitabında bunu saklamıyor da zâten.   Kitabın en çarpıcı kısımları hiçbir dinî hassâsiyeti olmayan – namazın bile ne olduğunu bilmeyen tipik Nişantaşı âilesi […]
 • Meryem Durmus
  Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen
  4 MAKALE YAZDI

  “Ramazanda Beslenmede Dikkat Edilecek Noktalar”

  Hoş Geldin RAMAZAN Meryem Durmuş 11 ayın sultanı Ramazan geldi.  Ramazan ayının ilk günlerindeyiz ve bu dönemde beslenmemize daha özen göstermeliyiz. Ramazanda asıl amacın beden ve ruhu terbiye etmek , nefsimize sahip çıkmak olduğunu hatırlamalıyız. Bunu başarabildiğimiz takdirde iftarda zaten aşırıya kaçmadan bedenin ihtiyacı kadar besin tüketip sahura uygun beslenmeyi sağlamış oluruz. Ramazanla birlikte karbonhidrat […]
 •   Neden Klasikleri Okumalı? Klasik Edebiyattan Bazı Hayat Dersleri

              Eğitim hayatları boyunca ‘bazı’ öğrenciler – bir çok dememeyi tercih ettim, edebiyat derslerinde sadece dersten kalmamak  ve başarısız olmamak için klasik edebiyat okurlar. Bunun neticesinde, bu klasik metinlerdeki birbirinden bilgilendirici hayat derslerini kaçırdıklarının da farkında olmazlar.  Dostluk, sevgi, paylaşmak, şefkat  ve birçok diğer önemli değerler bu eserlerde işlenmektedir.  Bu yazıda üç klasik esere ve […]

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • 01
  İlçede Hurda Araçlar Toplanıyor
  Mustafakemalpaşa Madeni Eşya Esnaf Odası Başkanı Önder Aydın, federasyon tarafından alınan hurda araçların toplatılması kararıyla ilgili basın açıklaması yaptı.
 • 02
  İl Kadın Kolları Yönetimi Belli Oldu
  Bursa İl Kadın Kolları Başkanı Emel Gözükara Durmaz, yeni yönetim kurulu üyelerinin belirlenmesi çalışmalarını sonuçlandırdıklarını söyledi.
 • 03
  Belediye Personeline Sigara Bırakma Eğitimi
  Mustafakemalpaşa Belediyesi çalışanlarına, Dr. Emine Melis Çinçe tarafından Sigarayı Bırakma ve Kanser hakkında eğitim verildi.
 • 04
  TOKİ Kuraları Bu Ay Çekilecek
  Yurt genelinde yapımı planlanan 100 Bin sosyal konut için kuralar bu ay içerisinde çekilecek. 694 adet konutun İlçeye yapılacağı TOKİ Konutları için başvuranların heyecanlı bekleyişi bu ay bitecek. TOKİ yetkililerinden alınan bilgiye göre, yatay mimari anlayışıyla İstanbul başta olmak üzere 81 ilde 2+1 ve 3+1 planında yapılacak olan 100 bin sosyal konut için 16 Aralık […]
 • 05
  Atkı ve Bereler Hazır Olsun
  Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünün verilerine göre Kar yağışı Marmara Bölgesinde Bursa ve ilçelerinde etkili olacak.