24° Az bulutlu

Dünya hayatı sizi aldatmasın

Ahmet Baskındağlı - 14 Ekim 2020 05:24 A A

 

                Allah-ü Teala ayeti kerimesinde dünyayı tarif ederek şöyle buyuruyor dünya hayatı ancak bir oyundur bir eğlencedir.( Muhammed 36)

                Ömrüm boş yere harcanmasına sebebiyet veren insanı işlerden alıkoyan sebahat’e bulunmayan bir vakitten ibarettir Dünya Bir saatten ibarettir bu dünyaya dallanıp hayatını tehlikeye atmak çok yanlıştır dünya sevgisini kalpten çıkarmak dünyaya karşı duyulan her rağbeti Gönüller söküp atmak nefsin arzularına gemleme gemlemek demektir ayet-i kerimelerden şöyle buyuruyor.

                Rabb’inin huzurunda durmaktan korkan ve nefsini heva ve hevesten alıkoyan kimselere gelince Cennet onun varacağı yerin ta kendisi olacaktır.

( Naziat 40 -41)

                Hesap ve ceza günü düşünerek hayatına ona göre düzenleyen Rabb’inin rahmetine Ümmet bağladığı kadar azabından da o nispette korkan nefislerini heva ve heveslerine tâbi olmaktan alıkoyan müminlere çok büyük müjdeler vardır .

                Allah-ü Teala Kur’an-ı Kerim’de dünya hayatının gelip geçici olduğunu ahiret hayatının ise ebedi olduğunu haber vermiş müminleri dünya hayatına bağlanarak ebedi  hayatlarını mahnum etmekten sakındırmış ; sakın sizi dünya hayatı aldatmasın buyurmuştur. (Fatır 5)

                Ukbayı bırakıp dünyaya meyletmek Hakkı bırakıp sarılmak demektir Hak ve Hakikat unutup dünya lezzetleri Doğanlar büyük bir belaya ve huzursuzluğa uğramışlardır.

Bu dünya hayatı çocukların oyun oynayarak ve kendilerini zorlukları gibi insanların kendilerini zorlukları bir oyuna benzemektedir ömrün akşamı olunca çocukların oyunlarını bırakıp evlerini dönekleri gibi her şey yüzüstü bırakılıp ahiret alemine göç etmek de elde edilen her şey başkalarına bırakılmaktadır.

 Allah-ü Teala ayeti kerimesinde şöyle buyurmaktadır.

Doğrusu onlar çabuk geçeni (dünyayı) seviyorlar da önlerindeki çetin günü günü ahireti bırakıyorlar. (insan 27)

Bugün Allah (cc) rızası için ne yaptık diye kendimize soralım.  Artılarımız mı, eksiklerimiz mi çok muhasebeyi iyi yapalım. Tövbe kapısı son nefesimize kadar açıktır, ama tövbe etmeye geciktirmeyelim.

                Üç insandan uzak durun ;

1-            Yanlışı savunacak kadar cahil olan insandan

2-            Doğruyu göremeyecek kadar kör olan insandan

3-            İyiliği İnkar edecek kadar nankör olan insandan

Bu haber 1622 kez okundu.
Muradiye Sarnıç Tesisleri
Ahmet Baskındağlı - 05:24 A A
BENZER HABERLER

MUSTAFAKEMALPAŞA HAVA DURUMU

20 Ekim 2020 SALI
24°
 • ÇAR °
 • PER °
 • CUM °

YAZARLARIMIZ

 • TABİATIN KORUNMASI, AĞAÇ DİKMEK DİNİMİZİN EMRİDİR

    İnanmış olduğumuz İslamiyet dinimiz bizden yeryüzünün imarını, tabiatın korunmasını istemiş, ağaç dikmeyi, ekin ekmeyi sadakai cariye olarak kabul etmiştir. Sevgili peygamberimiz (SAV)  ‘Müslüman, bir ağaç diker, o ağaçtan insan, hayvan veya kuş istifade ederse bu, kıyamet gününe kadar o kimse için sadaka olur.’ Buyurarak konunun önemine dikkat çekmiştir. Rabbimizin bize ihsan ettiği sayısız nimetlerden […]
 • ESNAFIM BİÇİM BİÇİM

  Çoook büyük sorumluluk gerektirir esnaflık. Eğer sorumluluklar bilinmezse, halk seni sorumlu tutar. Artık iki kişi olman gerekir. Kendin ve dükkanın. Özgürlük denen kavram sizin için artık yok hükmündedir. Müşterine karşı takındığın tavırdır bazen insanı esnaf yapan. “bozuk yoksa sonra verirsin” ya da” zeytinim kötü abi sana gelmez” gibi şeyleri belirtmektir. Bak şimdi “bozuk yoksa kalsın” […]
 • Dil Yanlışları ( 429 – 442  )

    Bu durum, benim içimi incitmiştir. Haber Türk, Engin Altay, 7 Mart 2020, 12.06 Doğrusu: Bu durum, beni incitmiştir.   Maskeler düştü ve acımasızlıkları görüldü. CNN Türk, Süleyman Soylu, 7 Mart 2020, 14.00 Doğrusu: Maskeleri düştü ve acımasızlıkları görüldü.   Hayvanseverler, Manisa’da 13 tâne tavus kuşu besliyor. CNN Türk, kayan yazı, 7 Mart 2020, 14.32 […]
 • Meryem Durmus
  Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen
  4 MAKALE YAZDI

  “Ramazanda Beslenmede Dikkat Edilecek Noktalar”

  Hoş Geldin RAMAZAN Meryem Durmuş 11 ayın sultanı Ramazan geldi.  Ramazan ayının ilk günlerindeyiz ve bu dönemde beslenmemize daha özen göstermeliyiz. Ramazanda asıl amacın beden ve ruhu terbiye etmek , nefsimize sahip çıkmak olduğunu hatırlamalıyız. Bunu başarabildiğimiz takdirde iftarda zaten aşırıya kaçmadan bedenin ihtiyacı kadar besin tüketip sahura uygun beslenmeyi sağlamış oluruz. Ramazanla birlikte karbonhidrat […]

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • 01
  İlçede Hurda Araçlar Toplanıyor
  Mustafakemalpaşa Madeni Eşya Esnaf Odası Başkanı Önder Aydın, federasyon tarafından alınan hurda araçların toplatılması kararıyla ilgili basın açıklaması yaptı.
 • 02
  İl Kadın Kolları Yönetimi Belli Oldu
  Bursa İl Kadın Kolları Başkanı Emel Gözükara Durmaz, yeni yönetim kurulu üyelerinin belirlenmesi çalışmalarını sonuçlandırdıklarını söyledi.
 • 03
  ERKEN TEŞHİS İÇİN KANSER TARAMALARI ÖNEMLİ!
  Erken teşhis için kanser taramalarının oldukça önem arz ettiğini belirten Bursa İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Halim Ömer Kaşıkcı, vatandaşları geç olmadan ücretsiz kanser taramalarını yaptırmaya davet etti.
 • 04
  Belediye Personeline Sigara Bırakma Eğitimi
  Mustafakemalpaşa Belediyesi çalışanlarına, Dr. Emine Melis Çinçe tarafından Sigarayı Bırakma ve Kanser hakkında eğitim verildi.
 • 05
  TOKİ Kuraları Bu Ay Çekilecek
  Yurt genelinde yapımı planlanan 100 Bin sosyal konut için kuralar bu ay içerisinde çekilecek. 694 adet konutun İlçeye yapılacağı TOKİ Konutları için başvuranların heyecanlı bekleyişi bu ay bitecek. TOKİ yetkililerinden alınan bilgiye göre, yatay mimari anlayışıyla İstanbul başta olmak üzere 81 ilde 2+1 ve 3+1 planında yapılacak olan 100 bin sosyal konut için 16 Aralık […]