17° Parçalı az bulutlu
 • EURO
  Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home/gazete/domains/mucadelegazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 127
 • DOLAR
  Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home/gazete/domains/mucadelegazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 131

DÜN NEYDİK BUGÜN NE OLDUK YARIN NE OLACAĞIZ?

Ahmet Baskındağlı - 13 Nisan 2020 06:52 A A

 

            27 Mayıs 1960 de ve 12 Eylül 1980 de askeriye tarafından yapılan ihtilaller sonucunda sokağa çıkma yasağı getirilmişti.  Şimdi ise koronovirüs salgını nedeniyle sivil iktidar tarafından 23 Mart 2020 tarihinden itibaren 65 yaş üstü vatandaşlarımıza ve 5 Nisan 2020 tarihinden itibaren 0-20 yaş arası gençlere sokağa çıkma yasağı getirilmişti. Dün geçti, yarının ne olacağı meçhul, bizler geçmişten ders alarak yaşamakta olduğumuz bu günün değerini bilerek yaşayalım, çok bedeller ödemiş tecrübe sahibi olmuş olarak milletçe yarınlara hazırlanalım.

            Hep birlikte meşakkatli bir süreçten, zorluk derecesi hayli yüksek bir imtihandan geçiyoruz. İnsan zor zamanlardan oluşur. İnsan hayatında türlü zorluklar olur. Böyle zamanlarda herkesin meydanı bellidir diyemeyiz. Tam aksine gözlerimizi, gönüllerimizi, kalplerimizi birbirimize çevirmeye ihtiyacımız var. İnsanın kalitesi, musibet anlarında ortaya çıkar. İnsan yalnız olup olmadığını zor zamanlarında anlar. Vefalı olup olmadığımız da zor şartlarda, zor zamanlarda kendini belli eder.

            Zorluklar, musibetler ve tehditler, milletin fertlerini birbirine yaklaştırır. Bütün farklılıklarımıza rağmen birbirimize sarılmak, tutunmak ne kadar çetin olursa olsun, zorluklar karşısında direncimizi artırır. Birlikte yaşamak için zorlukları beraber göğüslemek ve fedakarlığı paylaşmak şarttır. Kötü gün dostu olabilmek, sanıldığı kadar zor değildir. Zor zamanlarda muhtaçların yanında olmalıyız, düşkünlere el uzatmalıyız. İnsan veya hayvan tüm canlıların.

            İnancımıza göre, fedakarlık, bütün güzel işlerin atasıdır. Kalp darlığı, el darlığından daha tehlikeli ve sorunludur. Yüreğimizi bölüşmek, ekmeğimizi bölüşmekten daha büyük fedakarlıktır.

            Kusur aramaktan yorulan gözler, elbette doğru ve güzel işleri göremez. Kusur aramaya başlarsak, yaratılan hiçbir şeyin, kusursuz olmadığını görürüz. Göz kendinden başka her şeyi görür derler. İlla kusur arayacaksak, önce kendimizden başlayalım.

            İnsanlar zor memnun olurlar. Buna karşılık memnuniyetsizlik kolaydır. Olabilir, her şeyi beğenmek veya herkesi sevmek zorunda değiliz. Ancak kıymet bilmek, emeğe hürmet etmek, saygı ve ölçüyü muhafaza etmek durumundayız.

            Birbirimize cevap yetiştirmek için değil, anlamak için dinlemeliyiz. Zor zamanların en kıymetli işlerinden biri de eleştiriyi ertelemesini bilmektir. Ne pahasına olursa olsun, birlik ve beraberliğimizi korumada ısrar etmeliyiz.

            Aziz milletimiz birçok zorlukları aşarak bu günlere geldi. Bugün yaşamakta olduğumuz koronovirüs musibetini de Cenab-ı Allah’ın yardımıyla bir hatıra olarak geride bırakacaktır İnşallah.

            GÜZEL SÖZLER

            ‘Mümin insanların ihtiyacını gören adamdır.’ (Hadis- Şerif)

            ‘Allah’ın yardımı, kudret eli birlikte olan müminlerin üzerindedir.’ (Hadis- Şerif)

            ‘Mümin sert değildir, yumuşak adamdır. Sen mümini ahmak sanırsın ama insanlarla iyi geçinir.’ (Hadis- Şerif)

            ‘İşlerin hayırlısı ortalarıdır. Yani ifrat ve tefritten azade (aşırılıktan uzak), mutedil (orta) olandır.’ (Hadis- Şerif)

            Ümitsizliğin ardından nice ümitler vardır. Karanlığın ardından nice güneşler vardır.’ (Hz Mevlana)

 

Bu haber 4363 kez okundu.
Aydın Matbaası
Ahmet Baskındağlı - 06:52 A A
BENZER HABERLER

MUSTAFAKEMALPAŞA HAVA DURUMU

28 Mayıs 2020 PERŞEMBE
17°
 • CUM 18.6°
 • CTS 21.6°
 • PAZ 23.1°

YAZARLARIMIZ

 • BU RAMAZAN MEKTEBİNDE NASIL EVDE GEÇİYOR RAMAZAN

                Saygıdeğer kardeşlerim bu yılki Ramazan-ı Şerif ayının koronovirüs salgın hastalığı nedeniyle Bilim Kurulu’nun almış olduğu sokağa çıkmama, sosyal mesafe, maske takma, dezenfekte, camilerde cemaatle namaz kılınmaması, okulların kapanması, berber ve kuaförlerim, büyük alış-veriş yerlerinin, kapalı çarşıların kapanması, şehirlerarası otobüs seferlerinin kaldırılması gibi tedbirlere uyarak buruk da olsa, evlerimizde adeta kampa çekilmiş, itifaka girmiş […]
 • ESNAFIM BİÇİM BİÇİM

  Çoook büyük sorumluluk gerektirir esnaflık. Eğer sorumluluklar bilinmezse, halk seni sorumlu tutar. Artık iki kişi olman gerekir. Kendin ve dükkanın. Özgürlük denen kavram sizin için artık yok hükmündedir. Müşterine karşı takındığın tavırdır bazen insanı esnaf yapan. “bozuk yoksa sonra verirsin” ya da” zeytinim kötü abi sana gelmez” gibi şeyleri belirtmektir. Bak şimdi “bozuk yoksa kalsın” […]
 • Meryem Durmus
  Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen
  4 MAKALE YAZDI

  “Ramazanda Beslenmede Dikkat Edilecek Noktalar”

  Hoş Geldin RAMAZAN Meryem Durmuş 11 ayın sultanı Ramazan geldi.  Ramazan ayının ilk günlerindeyiz ve bu dönemde beslenmemize daha özen göstermeliyiz. Ramazanda asıl amacın beden ve ruhu terbiye etmek , nefsimize sahip çıkmak olduğunu hatırlamalıyız. Bunu başarabildiğimiz takdirde iftarda zaten aşırıya kaçmadan bedenin ihtiyacı kadar besin tüketip sahura uygun beslenmeyi sağlamış oluruz. Ramazanla birlikte karbonhidrat […]

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • 01
  İlçede Hurda Araçlar Toplanıyor
  Mustafakemalpaşa Madeni Eşya Esnaf Odası Başkanı Önder Aydın, federasyon tarafından alınan hurda araçların toplatılması kararıyla ilgili basın açıklaması yaptı.
 • 02
  TOKİ Kuraları Bu Ay Çekilecek
  Yurt genelinde yapımı planlanan 100 Bin sosyal konut için kuralar bu ay içerisinde çekilecek. 694 adet konutun İlçeye yapılacağı TOKİ Konutları için başvuranların heyecanlı bekleyişi bu ay bitecek. TOKİ yetkililerinden alınan bilgiye göre, yatay mimari anlayışıyla İstanbul başta olmak üzere 81 ilde 2+1 ve 3+1 planında yapılacak olan 100 bin sosyal konut için 16 Aralık […]
 • 03
  Belediye Personeline Sigara Bırakma Eğitimi
  Mustafakemalpaşa Belediyesi çalışanlarına, Dr. Emine Melis Çinçe tarafından Sigarayı Bırakma ve Kanser hakkında eğitim verildi.
 • 04
  ERKEN TEŞHİS İÇİN KANSER TARAMALARI ÖNEMLİ!
  Erken teşhis için kanser taramalarının oldukça önem arz ettiğini belirten Bursa İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Halim Ömer Kaşıkcı, vatandaşları geç olmadan ücretsiz kanser taramalarını yaptırmaya davet etti.
 • 05
  Atkı ve Bereler Hazır Olsun
  Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünün verilerine göre Kar yağışı Marmara Bölgesinde Bursa ve ilçelerinde etkili olacak.