Parçalı az bulutlu

DİL YARASI İYİLEŞMEZ

Ahmet Baskındağlı - 2 Aralık 2020 08:53 A A

 

Allah insanın dışında hiçbir varlığa bu güzel nimeti ihsan etmemiştir. İnsan olarak, çoğu zaman öneminin farkında bile olmadığımız bu hasletimizle ilgili olarak, Allah; “Güzel sözler ve insanları bağışlama, arkasından incitme gelen sadakadan daha iyidir” (2/263) buyurmaktadır.

İnsan diliyle hem kendini yüceltir, hem de başkasını. Dilden kalbe yol vardır derler. Öyle ki insan, bin bir güçlükle ve zaman harcayarak, emek verip ter akıtarak çıktığı mevkilerden birkaç sözle düşebilir. Nerede, nasıl konuşacağını düşünüp tasarlayamayan insan, çok sınırlı kullanması gereken bataryasını bitirip, lâzım olduğu yerde güçsüz kalır.

Dil; nice dostlukları bitiren, gönülleri fethedip nice düşmanları barıştıran, gücünü gönülden alan bir emanettir, dil. ‘Yumuşak sözler taş kalplere bile tesir eder’, deyişi bu hakikate işaret eder.

Allah bir adama her şeyin tatlısını, yalnız dilin acısını verdi mi insan ne yapsa kâr etmez. Öylesinin sevimli, cana yakın olmasına imkân yoktur. Çünkü o dil ağzın içinde her dönüşünde can yakar, kalp kırar.

Dil yarası yaraların en derinidir. Kendini tutamayıp söylenen bazı kırıcı kelimeler öyle derin yaralar yapar ki, zamanla geçse de, açıldığı yerde izi kalır. Dil yarası ruhun en gizli yerlerinde boyuna işler, bir türlü kapanmak nedir bilmez.

Sevgili peygamberimiz (SAV) in damadı, İslam’ın 4. halifesi Hz Ali: ‘Kılıçların açtığı yaralar iyileşir amma, dilin açtığı yara asla iyileşmez.’ buyurarak, bu hususa işaret etmiştir.

Sevgili peygamberimiz (SAV) de ‘Tatlı dil sadakadır.’ buyurmuştur.

TEMİZLİKTE TİTİZLİK GÖSTERENLER

Temizlik ibadetin temelidir. Cenabı Allah’a ibadet yapılırken, gerek beden ve gerekse giysi yönünden her türlü pislik ve kirlilikten arınmış olmalıdır. Temiz olmadan yapılan ibadetler geçerli sayılmaz.

Sevgili peygamberimiz (SAV) e gelen ilk ayetlerle de temizliğin önemi vurgulanıyordu. Müdessir 74/75: ‘Üstünü başını temizle. Pisliği kendinden uzaklaştır.

Ayet ile ilk kulluk görevi olarak temizlik emri verilmiştir. Temizlikte titizlik gösteren müminler ‘Temizlik imandan gelir.’ Sözünün de sırrına ermiş kullardır. Cenabı Allah temizlikte titizlik gösteren kullarını sevmekte, onları sonsuz rahmetine almaktadır.

İslamiyet beden temizliğini bir nevi ibadet haline getirmiştir. Namaz kılmaya başlamadan evvel su ile alınan abdest, cünüp halinden sonraki tüm bedenin yıkanması suretiyle yapılan boy abdesti ibadetin ön hazırlıklarıdır.

Şu halde Allahü Teâlâ’ya yapılan ibadetler, hem vücut temizliğini hem de nefsin temizliğine bir başlangıç teşkil eder. Su bulunmayan hallerde bile toprak, kum veya taşı el ve yüze sürmek suretiyle abdest alma (teyemmüm) denir ki bu da Kur’an’ın temizliğe verdiği önemi açıkça belirtir.

Cenabı Allah, ibadet edilirken daima güzel ve temiz giysilerin giyilmesini emretmektedir. Mümin beş vakit namaz kıldığına göre onun her zaman gerek bedeni ve gerekse elbiseleri temiz olmalıdır. Çoraplar da yırtıksız, tertemiz olmalı, hiç koku çıkarmamalı, diğer müminler rahatsız edilmemelidir. Ev, iş, ibadethane, cami içi ve dışı da çok temiz tutulmalıdır.  Çünkü İslamiyet’te pis ve kirliliğe yer yoktur. Temiz olan yere bolluk, bereket, nur yağar.

Maddi, manevi, ilmi, sosyal, kültürel duruşuyla insanlara örnek, içi, dışı temiz olanlara selam olsun.

 

Bu haber 2982 kez okundu.
Muradiye Sarnıç Tesisleri
Ahmet Baskındağlı - 08:53 A A
BENZER HABERLER

MUSTAFAKEMALPAŞA HAVA DURUMU

22 Ocak 2021 CUMA
 • CTS 7.0°
 • PAZ 9.0°
 • PTS 9.9°

YAZARLARIMIZ

 • TOPLUMSAL DAYANIŞMA VE DİN KARDEŞLİĞİ

    İnsanın sağlıklı bir şekilde varlığını sürdürebilmesi için toplum hayatına ihtiyacı vardır. İnsanın mutluluğu ve huzuru ise toplumun huzuru ve mutluluğudur. Toplum halinde yaşamanın dinî, ahlakî ve örfî birtakım kuralları vardır. Toplumsal yardımlaşma ve dayanışmanın temeli olan bu kurallara uyulduğu ölçüde fert ve toplum huzura erme imkânı bulmaktadır. Bu kurallardan birisi de Yüce Kitabımız Kur’an’da […]
 • ESNAFIM BİÇİM BİÇİM

  Çoook büyük sorumluluk gerektirir esnaflık. Eğer sorumluluklar bilinmezse, halk seni sorumlu tutar. Artık iki kişi olman gerekir. Kendin ve dükkanın. Özgürlük denen kavram sizin için artık yok hükmündedir. Müşterine karşı takındığın tavırdır bazen insanı esnaf yapan. “bozuk yoksa sonra verirsin” ya da” zeytinim kötü abi sana gelmez” gibi şeyleri belirtmektir. Bak şimdi “bozuk yoksa kalsın” […]
 • BİTKİ ÇAYLARINI KULLANIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR

    Bitkiler yüzyıllardır beslenme, sağlığı koruma ve çeşitli hastalıkları tedavi etme başta olmak üzere farklı amaçlarla insanlar tarafından kullanılagelmiştir. Günümüzde bitkisel çayların birçoğu hoş lezzetleri için (elma, böğürtlen çayı vb.) tüketilmekte ve bir kısım bitkisel çay ise sağlığı koruyucu olarak (antioksidan etkisiyle yeşil çay gibi) ya da günlük rahatsızlıklar diye adlandırdığımız soğuk algınlığı, yorgunluk, hazımsızlık, […]
 • Bir Makale Yüzünden Başıma Gelenler

      Hâfızamı zorluyorum lise yıllarımdaki Türkçe-Edebiyat öğretmenlerimi hatırlamak için. Hasan Süloğlu vardı mesela. Kısaya yakın bir boy, göçmen edâsı bir Türkçe ile konuşur dururdu. Tek maaşlı geçim derdinde sıradan biriydi.   Sonraları bir diğeri Mehmet Akıncı idi. Siyah, kıvırcık saçlı, çok kötü bir Türkçe’yle konuşan biriydi. Bize boyuna garip kaçakçı hikâyeleri okurdu. Hatırladığım kitaplardan […]
 • Meryem Durmus
  Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen
  4 MAKALE YAZDI

  “Ramazanda Beslenmede Dikkat Edilecek Noktalar”

  Hoş Geldin RAMAZAN Meryem Durmuş 11 ayın sultanı Ramazan geldi.  Ramazan ayının ilk günlerindeyiz ve bu dönemde beslenmemize daha özen göstermeliyiz. Ramazanda asıl amacın beden ve ruhu terbiye etmek , nefsimize sahip çıkmak olduğunu hatırlamalıyız. Bunu başarabildiğimiz takdirde iftarda zaten aşırıya kaçmadan bedenin ihtiyacı kadar besin tüketip sahura uygun beslenmeyi sağlamış oluruz. Ramazanla birlikte karbonhidrat […]
 • Toplum Olarak Yapıcı Eleştiriden Ne Anlıyoruz?

  İnsan varoluşu gereği ve toplum içerisinde yaşamını sürdürmesi dolayısıyla günlük hayatında takdir görme, sevgi hissetme ve onaylanma ihtiyaçları olan bir canlıdır. Bu istekler ölçülü talep edildiğinde ve karşılandığında gayet tabii ve normaldir. Fakat etrafımızdaki insanların bizim hakkımızda ne düşündüğünü haddinden fazla önemsemek, gereğinden fazla beğenilme ve onaylanma arzusu duymaya takıntılı bir hal içerisine girmek bizi […]

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • 01
  İlçede Hurda Araçlar Toplanıyor
  Mustafakemalpaşa Madeni Eşya Esnaf Odası Başkanı Önder Aydın, federasyon tarafından alınan hurda araçların toplatılması kararıyla ilgili basın açıklaması yaptı.
 • 02
  İl Kadın Kolları Yönetimi Belli Oldu
  Bursa İl Kadın Kolları Başkanı Emel Gözükara Durmaz, yeni yönetim kurulu üyelerinin belirlenmesi çalışmalarını sonuçlandırdıklarını söyledi.
 • 03
  Belediye Personeline Sigara Bırakma Eğitimi
  Mustafakemalpaşa Belediyesi çalışanlarına, Dr. Emine Melis Çinçe tarafından Sigarayı Bırakma ve Kanser hakkında eğitim verildi.
 • 04
  TOKİ Kuraları Bu Ay Çekilecek
  Yurt genelinde yapımı planlanan 100 Bin sosyal konut için kuralar bu ay içerisinde çekilecek. 694 adet konutun İlçeye yapılacağı TOKİ Konutları için başvuranların heyecanlı bekleyişi bu ay bitecek. TOKİ yetkililerinden alınan bilgiye göre, yatay mimari anlayışıyla İstanbul başta olmak üzere 81 ilde 2+1 ve 3+1 planında yapılacak olan 100 bin sosyal konut için 16 Aralık […]
 • 05
  Atkı ve Bereler Hazır Olsun
  Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünün verilerine göre Kar yağışı Marmara Bölgesinde Bursa ve ilçelerinde etkili olacak.